Třikrát soudce Ti

Třikrát soudce Ti https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8648/bmid_soudce-ti-trikrat-soudce-ti-uhl-8648.jpg 5 271 44

Tři detektivní příběhy z čínského středověku, jejichž hrdinou je skutečná historická osobnost soudce Ti Žen-tie. 1. TYKEV A NÁHRDELNÍK 2. VRAŽDA V KANTONU 3. STRAŠIDELNÝ KLÁŠTER Za hrdinu svých příběhů si autor vybral skutečnou historickou osobnost soudce Ti Žen-tieo, který hrál důležitou roli ve vnitřní i zahraniční politice za dynastie Tchang a vedle své státnické činnosti se věnoval i soudním sporům a rozluštil řadu složitých kriminálních případů. Strašidelný klášter: Soudce Ti se vrací do svého venkovského působiště Chan-juan spolu s Tao Kanem, ale musí se schovat v klášteře před bouří. V klášteře během strašidelné noci vyšetří nekalé praktiky některých místních opatů. Tykev a náhrdelník: Soudce Ti si chce odpočinout ve městě na Poříčí, kde právě dlí císařova dcera. Je zde zapleten do intrik královského dvora, které však bez problémů rozuzlí. Vražda v Kantonu: Soudce Ti je vyslán jako předseda Nejvyššího soudu spolu s Tao Kanem a Tiao Tajem do Kantonu, aby zde odhalil vládní spiknutí spojené s nepokoji místních Arabů. Tiao Taj zachrání soudci život, ale sám přitom umírá.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Odeon

Necklace and Calabash. Murder in Canton. The Haunted Monastery. , 1967

ivetka859
29.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Při čtení jsem chtě nechtě srovnávala Ti s Paoem a zajímalo by mě, do jaké míry byl styl příběhu - hlavně spád a akčnost - ovlivněn původem autora? Pao vzešel z Číny, zatímco Robert van Gulik je holandský orientalista.
Všechny tři příběhy se odehrály v několika málo hodinách, takže to v člověku vyvolávalo napětí a čtivost. Postav naštěstí nebyl přehršel, takže se i přes čínská jména dalo v ději dobře orientovat.
Zápletka ale byla vždycky tak zašmodrchaná a překombinovaná, že jsem se pravidelně 1x v každém příběhu ztratila, a to i když mi byl zřejmý zločinec.

Vlk222
22.03.2024 5 z 5

Velmi dobré dílo, které mě svého času fascinovalo svou nezvyklostí. Čínská kultura je pro nás Evropany velmi exotická, tedy aspoň pro mě.

Ava365
27.07.2023 5 z 5

3 skvělé detektivní příběhy.

Leona333
07.06.2023 5 z 5

Číst historické detektivky ze staré Číny, kde je stěžejní postavou soudce Ti a jeho druhové..., je pokaždé slast asi tak velká, jako popíjet šálek Žlutého čaje - huang cha a přitom se dívat na Tiananmen...
Jednoduše sehnat svého času, za dob minulé éry tyto knihy..., byla pro mnohé našince - zanícené čtenáře detektivek, stejná - nedostupná rarita...
Příběhy soudce Ti jsou opravdu mistrovská díla z pera Roberta van Gulika. A ač je v příbězích zachycena doba již dávno minulá..., je fascinující sledovat, jak se lidstvo ve svém chovaní, "téměř nemění." Je jedno v které žijete zemi, nebo na které polokouli... Závist, zloba, zášť, vražda, staroba, chudoba..., jsou nesmrtelným atributem, kterékoliv společnosti...
Knížky - kriminální případy se soudcem Ti, mohu jednoznačně doporučit.

Kabuky
12.02.2023 5 z 5

Nádherná oddechové četba.

Chesterton
06.10.2022 3 z 5

[audiokniha]
Podepisuji Kontryhelka s dovětkem, že stará Čína je na příbězích jednoznačně TOP. Pomalý, líný děj mě často udolával, ale z druhé strany je to jeden z mála příběhů z dávnějších vydání knihovny pro nevidomé, co obstojí i v současné záplavě audioknih svou kvalitou interpretace.
Celkově nutí k soustředěnosti a přemýšlení o souvislostech. Víc než napětí přitahuje atmosférou starých časů.
Geniální příběhy na pomalý a líný čas, co zdá se občas býti minulostí?
5/5

flyingandie
22.04.2021 3 z 5

Tentokát se děje povídek točí kolem jediného příběhu, narozdíl od sbírky 3x Život a skutky soudce Ti, kde jich bylo více. Snad je to ke škodě, ubírá to na akceschopnosti a děj, který byl dříve vyplněn jiným příběhem, pomalu plyne. Snad to bylo i tím, že Gulik píše pořád stejně a je tedy celkem jednoduché si domyslet, kdo je ve skutečnosti pachatelem. Soupis postav je vždy na začátku (většinou je jich kolem 5) a máte tak 20% šanci vylučovací metodou ve stylu pátera Knoxe zjistit, kdo to byl :). Poslední příběh byl asi nejsilnější.

betička
22.02.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Musela jsem se dost soustředit na jména jednotlivých postav, aby se mi nějak nepopletli a někdy se to úplně nepovedlo :-)
Podobný styl jako knihy Vlastimila Vondrušky Hříšní lidé království českého.
Líbí se mi jak soudce Ti vyšetřuje. Mnohé zápletky jsou pořádně zašmodrchané. Díky podrobné znalosti čínského prostředí Roberta van Gulika můžeme tak trochu nakouknout do čínské historie, jejich života a zvyků a to mě asi bavio nejvíc.

haki34
06.12.2020 5 z 5

posloucháno jako audiokniha...podrobně u jednotlivých dílů...

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

kapr
01.11.2020 5 z 5

Pro mne jeden z vrcholů, i důvodů proč čtu detektivky.

Greenfingers
09.09.2020 5 z 5

Poutavé příběhy ze zajímavého prostředí, odehrávající se v době dávno minulé. Určitě stojí za přečtení.

georginaa
10.07.2020 5 z 5

Z odeonu jsem tyto detektivky měla moc ráda. Vždy 3 zajímavé příběhy, tentokrát pro nás s neznámého prostředí čínského středověku. Tím spíše to bylo zajímavější, když soudce Ti vyřešil případy, které na první pohled byly velice složité.

m_martina
08.07.2020 5 z 5

Zajímavé detektivky ze vzdálené Číny, na kterých oceňuji především prostředí a jistou originalitu.

renefer
07.06.2020 5 z 5

Moje oblíbené detektivky, takové vcelku poklidné a příjemné čtení, něco jako čínská Agatha Christie.

Jaruš7
03.05.2020 4 z 5

Tykev a náhrdelník, audiokniha čte Richard Honzovič *****
Krádeží perlového náhrdelníku se Třetí královská princezna dostává do intrikánské pasti.
Soudce Ti je povolán inkognito k vyšetřování. Lékařské přestrojení mu umožní řešení přes neduhy trpící zámecký dvůr rozšifrovat kdo, kdy, jak a proč.
Tulák Dýně má pro něj zvláštní slabost, neboť ví ....
Citace:" Dýně je užitečná, teprve až vyschne a promění se v dutou nádobu."
" Teprve až se zbavíte všech svých marných nadějí a všech svých marných tužeb, můžete být užitečný ostatním."
Hezký poslech s moudrem.

Opatov
02.05.2020 5 z 5

Nezapomenutelné příběhy soudce Ti. Jednak se člověk dozví hodně o tom, jak se žilo kdysi v Číně a jaké platily zákony, což je někdy až neuvěřitelné. Orientace ve jménech je pro silné jedince. Ale detektivky jsou to krásné. I když brutalita v nich nechybí. Je ale podaná trochu jiným způsobem. Moc se líbilo.

Mindy
29.04.2020 4 z 5

Tři příběhy odehrávající se v 7. století v Číně. Soudce Ti vyšetřuje zločiny a v této době si musí vystačit pouze se svým důvtipem, postřehem a logikou. Seznamujeme se s Čínou té doby, mě třeba překvapilo, že už tehdy tam pitvali mrtvé. Sice jsem se musela při čtení hodně soustředit na ta čínská jména, ale byla to pro mě příjemná změna, líbilo se mi to a vracím do knihobudky.
(Třetí příběh - Strašidelný klášter - mě bavil nejvíc)

boxas
18.04.2020 5 z 5

Po všech těch současných detektivkách často s plytkým obsahem, nepůvodních, spíchnutých horkou jehlou a s čistě komerčními záměry je soudce Ti Roberta Van Gulika jako zjevení z jiného světa. Svých 5 hvězdiček si plným právem zaslouží.

aktijnov
12.01.2020 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Strhující příběh, krásná detektivka v nezvyklém prostředí...