douchová douchová komentáře u knih

Nic Nic Janne Teller

Jedna z nejlepších knih letošního roku. Drsná a nepohodlná.

29.11.2023 5 z 5

Pogrom Pogrom Eugen Luca

Stále dokola, stále dokola....není vyhnutí, aby se tom psalo i četlo stále dokola.
Chmurné.

29.11.2023 5 z 5

Nejzasutější vzpomínka na lidi Nejzasutější vzpomínka na lidi Mohamed Mbougar Sarr

Měla jsem příliš velká očekávání a ta se, bohužel, nenaplnila.
Pár desítek zajímavých stran, jinak se to utápělo v docela banálním
příběhu. Bohužel opakovaně se přesvědčuji, že udělená (jakákoli) cena
není zárukou té nejkvalitnější literatury. Ovšem uznávám, že každý si pod
tímto termínem představí něco jiného :-).
Shrnutí: Kdybych tuto knihu vynechala, nic by se nestalo.

29.11.2023 2 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Velmi svižně a vtipně napsáno. Myslím, že každý, i neurotypik, v knize objeví něco, čím "trpí". Ostatně...kolik je opravdu neurotypiků??
Přiznám se, že nejsem přílišný zastánce diagnóz, které lidi strkají před sebe a před své děti. Nijak to nezpochybňuji, ale když je na vše odpověď, on má ADHD....?

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Příjemné, odpočinkové čtení, žádný zázrak, ale neurazí.
Pro mě byly nejzajímavější a nejkrásnější pomalé, popisné pasáže o hmyzu, přírodě a
sněhu. To jsem si fakt užívala. Příběh samotný trochu klišé, ale to jsem očekávala.

12.07.2023 3 z 5

Život básníka Život básníka Ludwig Tieck

Krása. Jak je dobré mít staré zaprášené poklady v knihovně.

Elizabeth Finchová Elizabeth Finchová Julian Barnes

Pro mě jeden z nejlepších autorových románů, kniha, která mne donutila načíst si
dalších pět knih, což je přesně to, co od knih očekávám...že mě někam posunou a
rozšíří mi obzory. Prolnutí beletrie a eseje mi velmi vyhovuje.
Bohužel obálky Odeonu v poslední době jsou dost děsivé, v tomto případě absolutně
neodpovídá textu a tudíž může mást čtenáře... díky bohu se dají sundat a hodit do koše.

12.07.2023 5 z 5

Jákobův žebřík Jákobův žebřík Ljudmila Ulická (p)

Velká literatura, opět. Nejvíce jsem si užívala rozbory divadelních inscenací apod.
Stojí rozhodně za přečtení.

08.06.2023 5 z 5

Nebe Nebe Piia Leino

Určitě stojí za přečtení, přestože kostra příběhu není nijak objevná, zasazení
do současného technologického světa je přínosem, vysoce aktuální. Pro obyvatele
Helsinek kniha musela mít zvláštní kouzlo.
Za shlédnutí stojí i rozhovor překladatele s autorkou na webu Větrných mlýnů.

08.06.2023 4 z 5

Internát Internát Serhij Žadan

Skvělý román na tělo, který vám dá nemilosrdně pocítit tíhu žití ve vleklém
válečném konfliktu, kterému vlastně nikdo ani nerozumí.
Rozhodně doporučuji!!!

09.05.2023 5 z 5

Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Magdalena Grzebałkowska

Pokud je něco tak šílené a neuvěřitelné, je to jistě pravda, protože takové fikci by
nikdo neuvěřil. Lidé čtěte!
Záslužná práce nakladatelství Absynt, že přináší takovéto skvosty.

22.04.2023 5 z 5

Hledání středověku. Rozhovor s Jeanem Mauricem de Montremy Hledání středověku. Rozhovor s Jeanem Mauricem de Montremy Jacques Le Goff

Úchvatné čtení.

11.03.2023

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Opakované čtení asi po dvaceti letech, kniha časem spíše získala. Saroyan mě
vždycky přesvědčí, že svět je přece jen dobré místo k žití.
Doporučuji rozhodně mít v knihovně :-).

11.03.2023 5 z 5

Vysušená kaluž Vysušená kaluž Janko Polić Kamov

Kniha mne překvapila svou náročností. Zanechala ve mě velký dojem,
upřímně se vůbec nedivím, že je už sto let na okraji zájmu, je velmi
kontroverzní a nepohodlná. O to cennější.
Doporučuji náročnějším čtenářům.
PS: Špatný překlad (viz skřipec) vysvětluje náročnost čtení (zaznamenala jsem především klopotný slovosled), přiznám se,
že u Academie jsem to neočekávala....můj dojem z knihy to neumenšuje,
spíš je mi to líto, protože nevím, kdo to kdy zase vydá a celkově to
knize samotné uškodilo.

11.03.2023 4 z 5

Bídníci Bídníci Anna Mayr

Kniha je bohužel argumentačně trochu nevyvážená, zaznívá z ní velké roztrpčení, ale to je vlastně v pořádku, protože vše vyplývá z osobní zkušenosti.
Myslím, že by českému překladu prospělo i stručné srovnání s českých prostředím, je to asi velmi podobné, ale sociální politika 90. let v Německu, které se věnovaly asi dvě kapitoly, mi přišla už moc odtažitá (i když rozumím tomu, že vše na něco navazuje atd.).
Můj celkový dojem z knihy je spíše rozpačitý, i když spoustu věcí a názorů s autorkou sdílím.

15.01.2023 3 z 5

Ida Ida Helena Černohorská

Skvělá novela.

15.01.2023 5 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Skvělá kniha! Už dlouho mi nějaká postava knihy tak nepřirostla k srdci....
A už dlouho jsem nepociťovala po CELOU dobu čtení tak hluboký smutek.
Rozhodně doporučuji.

15.01.2023 5 z 5

Tobě zahynouti nedám… - Česká časopisecká šoa povídka Tobě zahynouti nedám… - Česká časopisecká šoa povídka Erik Gilk

Antologie časopiseckých povídek, jejichž kvalita je kolísavá, ovšem i ta nejslabší
je tisíckrát lepší než novodobé slátaniny s tématem šoa....mám na mysli Tatéra z Osvětimy apod., které vše jen devalvují a rozmělňují.
Kniha obsahuje (jako vždy v této edici) úžasný doslov. Děkuji.

09.01.2023 4 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Příjemné překvapení. Trochu jsem se obávala plytké duchařiny, ale je to zdařilý román, který zpracovává téma zneužívání na poli duchovním, téma duchovního růstu a vše velmi zasvěceně a trefně. Velmi kvituji rozdílné literární pojetí obou částí románu. V první části mě velmi potěšilo, jak vtipným způsobem se autorka vypořádala s upachtěností okultistů, literární zručnost je nesporná.
Druhá část knihy je náročnější jak stylem tak obsahem, pro mě to byla lahůdka, kterou jsem si užívala.
Doporučuji všem s otevřenou myslí a se zájmem o téma.

30.12.2022 3 z 5

Liliputin: Povídky z války Liliputin: Povídky z války Jan Němec

Pět povídek, které autor napsal v zuřivé reakci na letošní ruskou okupaci....
samozřejmě, že autorovi rozumím, cítíme to (téměř) všichni. Ale v těch povídkách
bohužel není nic moc jiného, jen ta zuřivost a nadmíra sprostých slov, které ale
trčí do prázdna. Chápu, že se k situaci na Ukrajině potřeboval nějak vyjádřit,
ale kdyby zaznamenal své pocity přímo, asi by to bylo lepší. Napsáno zručně, ale - i přes sílu tématu- je to pro mě prázdné.
Velmi si cením autorovy knihy Dějiny světla a s každým jeho dalším počinem
marně čekám stejný zážitek. Možná moje chyba.

26.10.2022 2 z 5