domiii97 domiii97 komentáře u knih

Hrozálie se chce stát čarodějnicí Hrozálie se chce stát čarodějnicí Susanna Isern

Knížka je originálně zpracovaná tak, aby zaujala na první pohled a hlavně na první omak. Velikým plusem Hrozálie je, že komunikuje se čtenářem. Ten má například hádat, která kočka patří které čarodějnici.
Roztomilé ilustrace potěší nejedno čtenářovo oko. Moc hezký jsou popsané místnosti či místa, kam se Hrozálie podívá.
Hlavní hrdinka Hrozálie je svá. Chce si najít svůj styl a způsob čarování a neopičit se po starých čarodějnicích. Takže třeba místo hrůzostrašné čarodějnické kočky bude mít krásného růžového králíčka Lilu.
Kniha je vlastně návodem pro všechny malé/velké čarodějnice a čaroděje. A pozor! Hrozálie má mít ještě pokračování jejích dalších dobrodružství.
Pokud máte chuť si přečíst sami nebo svým dětem knížku, kde dobro zvítězí nad zlem, s příběhem tak akorát roztomilým a hravým, určitě doporučuji tuto.
Kouzlům zdar

07.03.2024 5 z 5

Na křídlech melancholie Na křídlech melancholie Ivana Žáčková

Sbírka básní Na křídlech melancholie nechá čtenáře proplout Zahradou strachu, Kouzlem přírody či Vulkánem zlosti. Možná bude mít Magickou noc, navštíví Les nebo objeví Chrám našeho života. Najdou se zde básně smutné, teskné, ale i plné naděje a pomoci.
Každý, kdo po sbírce sáhne, si najde tu svou báseň, jenž vyjadřuje jeho momentální myšlení či takové, jaké pociťoval v určitých obdobích svého života. Díky tomu má člověk pocit, že se s autorkou zná nějaký ten pátek, protože vyjadřuje pocit trápící každého z nás.
Ve sbírce je 49 básní a je obohacena o krásné ilustrace.
Jestliže čtenář touží nalézt ve svém životě světýlko naděje a nedaří se mu, Na křídlech melancholie dodá potřebnou vůli a těm, kteří již spadli do spárů melancholie, dá pocit souznění.

Děkuji autorce za možnost si sbírku přečíst v rámci spolupráce

19.02.2024 5 z 5

Ach, vy dívky mládím zmítané 2 Ach, vy dívky mládím zmítané 2 Mari Okada

Stejně jako v prvním díle, i tady se řeší existenciální problém, které řeší většina mladých lidí v pubertálním věku. Neopětovaná láska, strach ze zamilovaní, nesmrtelná přátelství, změna vizáže a opětovná chuť vyzkoušet si...no víte...tam to
Postavy jsou tu sympatické stejně jako v předešlém díle, ale najdou se i takové ty typické, které nejspíš poznal každý z nás ve skole. Děvčata je možné poznat a hlavně nahlédnout do jejich duší a smýšlení zase o něco více.
Mangu si užijí všechny romantické duše, ale i ti, co se čtením mangy teprve začínají. Je tu spousta vtipných hlášek, ale i takových, u kterých vám bude srdce plesat či si vzpomenete na své první lásky a trable s ní spojené.

Třetí díl má vyjít v dubnu tohoto roku a já už se těším až se dozvím, jak bude příběh dál pokračovat.

Děkuji @crew_komiks za poskytnutí recenzního výtisku a možnost spolupráce

19.02.2024 5 z 5

Takoví jsme byli 1 Takoví jsme byli 1 Júki Obata

Děkuji @humbook @humbook_blogeri za recenzní výtisk a možnost #spoluprace.

Manga mě opět překvapila. Dostala jsem plnou dávku emocí tvořenou nejen slovy, ale i kresbou. Ze začátku jsem měla problém se v manze orientovat. Hodně okýnek a spoustu mluvení, které se zároveň mísí s myšlenkovými monology postav.
Zaujalo mě, kolik postav se do děje vešlo a hlavní je, že děj jimi není přehlcený. Postava Nanami mi sedla od první chvíle a v průběhu čtení jsem si kolikrát uvědomila, jak moc jsem si s ní podobná. Jano je vykreslený jako hajzlík, ale už do první chvíle je jisté, že má nějaké důvody ke svému chování.
Manga je skvělá v tom, že nabídne emoce a svět bez příkras. Takoví jsme byli není výjimkou a už se těším na druhý díl, který brzy vyjde.

16.06.2023 5 z 5

Probudit se jako delfín Probudit se jako delfín Johana Kral (p)

Po přečtení anotace jsem očekávala typický románový příběh ženy, které se toho za jeden čas stalo až moc a která je na pokraji zhroucení. Dostala jsem to, co jsem očekávala, ale musím uznat, že se mi kniha četla dobře a kapitoly jsem luskala jednu za druhou. Příběh vás rozhodně nadchne a napjatě budete očekávat, jak se Karolíně podaří převzít nad svým vlastním životem nadvládu.

29.05.2022 3 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Když si vzpomenu na děj této knihy, naskočí mi husí kůže. Dojemný, realistický příběh. Líbily se mi obě dějové linky. Zamilovala jsem si Havrantýnku, Thórdís - chůvu princezny, i Jaka, jenž mluvil v mravoučných úslovích. Problém jsem měla s králem Dimonem a dokonce i s Lilian. Nevěděla jsem, co si o nich myslet. Ovšem pak jsem k Lilian pocítila náklonnost, ale nechci nic prozrazovat.
Truhla času má nádherný, kouzelný a dojemný příběh. Je to sice kniha pro děti, ale mně, jako dospělé, dala tolik.
Kolikrát se ještě přistihnu, jak přemýšlím nad dějem. Nad naší budoucností. Nad tím, jestli by bylo fajn mít takové truhly a ušetřit svůj čas.
U Truhly času si uvědomíte, jak je život krátký a tak cenný.

07.04.2022 5 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Zrádné mlhy jsou prvním dílem série Malá místa. Miluji strašidelné příběhy a jak jde o kombinaci knih a hororu, vím, že nebudu zklamaná. Příběh se četl svižně a celkový koncept se mi líbil. Kniha je rozdělena do kapitol s poděkováním a dovětkem. Obálka Zrádných mlh je tajuplná a hodí se k ději. Druhý díl Malých míst má vyjít 30.3. a já už se těším až se mi dostane do rukou.

29.03.2022 5 z 5

Sestřička Sestřička Katie Alender

Energie příběhu vás nenechá vydechnout. S koncem kapitoly budete chtít číst dál. Příběh je napsaný a přeložený srozumitelně a čte se svižně. Vyhovovala mi i velikost písma.

Tento typ hororu jsem ještě nečetla a byla jsem překvapena, jak moc mě to bavilo. Při čtení jsem si vybavila film Annabel, na který jsem okamžitě dostala chuť jej shlédnout. Možná jsem strašpytel, ale bála jsem se i v průběhu dne. Líbilo se mi, že knížka není napsána tak, aby to byl čistě jen horor, ale jsou tam i pasáže u kterých si odpočinete a zároveň i popřemýšlíte, kdo/co by za tím vším mohl být.
Jsem ze Sestřičky nadšená a doufám, že autorka napíše ještě nějakou knihu s podobným tématem.

26.03.2022 5 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Dokud neustane vlnobití nabízí dechberoucí popisy Francie, romantický příběh s emočními zvraty, napětí a objevování dramatické minulosti. Místy na čtenáře čekají detektivní prvky.

Autorka v knize řeší multikulturní vztah se všemi radostmi i strastmi. Problémy, kdy se člověk ocitne v cizí zemi, neumí jazyk, díky kterému by si zažádal o pomoc a je bez prostředků. Skoro až hororová situace má dvě strany mince. Jednu, již je zmíněna se svými mínusy a druhou, díky které je možné poznat nové lidi s chutí pomoct odrazit se ode dna.

Líbila se mi zmínka o hudebních hitech, které v letech 2013, 2014 nejvíce letěly. Takže při čtení proběhlo i nostalgické vzpomínání na Aviciiho a jeho pecku Wake me up

Taky jsem se pobavila u francouzsky znějících jmen celebrit a Mišel Dugla je nezapomenutelné.

Po celý čas čtení jsem si nemohla vytvořit vztah k hlavní hrdince Domči. Od začátku mi nesedla i díky tomu, že se spousta dramat odehrála u rodiny a blízkých Buchet-Dechamps právě až po jejím příjezdu. Naštěstí se kniha četla tak moc dobře, že jsem si na Domču zvykla a nakonec ji i vzala na milost.

Už to, že jsem knihu přečetla za jeden den, u mě něco znamená. Nemohla jsem se odtrhnout. Potřebovala jsem vědět, jak to všechno dopadne a hlavně, co moje jmenovkyně objeví. A že některé informace nebudou příjemné...

Kniha je čtivá i díky krátkým kapitolám, které čtenáře seznamují s příběhem nyní a dříve.

Jsem ráda, že jsem loni měla to štěstí a knihu u autorky vyhrála. Děkuji Kristi, že si mi připomněla, že mám knihu doma a já si ji tak narychlo přečetla. Nelituju. Budu se těšit na další literární počin.

15.05.2024 5 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Kniha v sobě kombinuje fantasy, sci-fi a pohádkový příběh. Pojednává se zde nejen o tématu ekologie, ale i životu se všemi radostmi a strastmi.
Kniha je sice určena pro děti a mládež, ale i dospělému čtenáři má co nabídnout.

Truhla času dává odpověď na jednu velmi důležitou otázku: Dá se oklamat čas? Odpověď najdete na konci tohoto kouzelného příběhu.

Děj je rozdělen na dvě linie. Čtenář se dozvídá o říši Pangea, králi Dimonovi a Vesně, z jejichž lásky se zrodila princezna Havrantýnka. Sleduje, jak to chodí v království i společnosti. Zároveň se dozvídá o životě skupinky dětí a jak to vypadalo předtím než přišla společnost Timax s nabídkou uzavřít se před světem času v kouzelné truhle.

Děj oplývá spoustou kladných i záporných postav. A věřte, že u některých jejich konečné působení nebude vůbec pohádkové.

Intriky, politické mocnosti a jejich vztahy. Láska mateřská, milenecká i přátelská. I tohle vše najde čtenář v knize.

Čtenáře v některých pasážích kniha pobaví, pak zase naštve, ale rozhodně dojme. Mě samotné se příběh dotkl tak moc, že při sepisování dojmů mám slzy na krajíčku.

Stojím si za tím, že Truhla času je jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla a je mi líto, že není víc vidět. V knize sice nejsou ilustrace, ale příběh vás vtáhne tak, že vám stránky budou ubíhat jedna za druhou. Pastvou pro oči je ale krásně sladěná obálka.

Děkuji Nakladatelství Argo za poskytnutí recenzního výtisku

02.05.2024 5 z 5

Největší přání Největší přání Lenka Jakešová

Knížka pro děti z pera české spisovatelky pojednává nejen o nelehkém tématu života dítěte v dětském domově, ale i o víře v čase Vánočním, kdy se tajné sny plní.

V příběhu je zmíněna láska v podobě kamarádské, stesku po rodičích, ale i v nově vytvořeném vztahu mezi tetou v domově a dětí.

Příběh se odehrává v období adventního času, kdy se děti připravují na Vánoce a společně s jejich tetou probírají všemožné zvyky a tradice.

Helenka, stejně jako i ostatní děti, si prochází nelehkým obdobím. Autorka popsala tyto pocity velice detailně a čtenář tak nemá problém se do pocitů postav vžít.

Knihu doplňují milé ilustrace a je zde větší obsah textu, tedy bych doporučila pro zdatnější mladé čtenáře. Příběh jako takový si ale užijí i menší děti ve společném čtení s rodiči.

Kniha je to sice oddechová a zároveň naučná, ale nechybí i trocha napětí.

Při čtení jistě nejednomu dospělému čtenáři úkapne slza. Osobně jsem po dočtení určitě naplnila kbelík slz. Bylo to dojemné, smutné, ale zároveň krásné počtení.

Jsem ráda, že autorka sepsala příběh s posláním a o tématu, které by se nemělo opomínat. S knihou se dá i dále pracovat, třeba při některé z besed - ať už v knihovně či ve škole.

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního výtisku

27.03.2024 5 z 5

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem Lenka Jakešová

Knížka z edice Čtení pro prvňáčky dává malým čtenářům prostor pro fantazii. Ona už planeta Snění a možnost vysnít si cokoliv, je neuvěřitelné, ale v této knížce možné!
Čtenář prožije společně s hlavními hrdiny dobrodružství jako třeba návštěvu pravěku i s dinosaury, možnost potkat piráty nebo navštívit moře v obrovském klobouku.
V knize jsou barevné ilustrace Josefa Quise, které ihned zaujmou a hezky doplňují příběh.
Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem je úzká knížka, takže i malý nečtenář nebude mít problém se začíst. Příběh je milý a potěší malé i velké knihomoly.

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního výtisku

25.03.2024 5 z 5

Poslední medvěd Poslední medvěd Hannah Gold

Kniha z pera britské spisovatelky pojednává o dojemném příběhu, v němž se zrodí jedno neobvyklé přátelství.

Přátelství mezi holčičkou a ledním medvědem zde ale není jediným středobodem. Taky se zde řeší znovunavázání vztahu mezi rodičem a dítětem, láska neznající mezí i vyrovnání se s tragickou událostí.

Postava April je ztělesněním odvahy, touhy nevzdat se - ať už jste dítě či dospělý. A Medvěda si jistě oblíbí každý. I když nemluví, má toho na srdci hodně.

Kniha obsahuje krásné a decentní ilustrace od Leviho Pinfolda, který se podílel i na ilustracích Kouzelnického almanachu Harryho Pottera. V knize nechybí ani mapa Medvědích ostrovů.

Je to příběh s důležitým posláním. Poslední medvěd čtenáře donutí přemýšlet, brečet, smát se a hlavně... věřit si.

Děkuji nakladatelství Argo za poskytnutí recenzního výtisku

19.03.2024 5 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

Historický román dánské spisovatelky pojednává o nelehkém životě žen v době, kdy představa ženy provozující mužské povolání, vyvolává velký rozruch. Autorka zmiňuje téma lásky v jakékoliv formě i hledání sebe sama. Příběh má čtenáře utvrdit v tom, že jsme všichni jenom lidé. Bez ohledu na to, zda je jeden pacientem a druhý doktorem.
Kniha je zajímavá umístěním příběhu do nervového sanatoria, jenž samo o sobě je čtenářsky záhadné a vyvolávající mrazení v zádech.
Příběhem provází Hannah, Dagmar a taky Kobyla. Ta velmi ozvláštňuje děj a její životní příběh vezme za srdce každého.
Autorka v příběhu zmiňuje nelehké žití pacientek i omezování jejich osobních potřeb. Možnost se rozvíjet je pro nich naprosto vyloučena.
Kniha je čtivá, napsaná skoro až poeticky. Od příběhu se očekává jistá dávka akce. Vždyť samotná anotace k tomu vybízí. Bohužel se pořádného okořenění v podobě akce dočká čtenář až v posledních 50 stránkách.
Závěr je sice překvapivý, ale bystrý čtenář si jisté souvislosti dá dohromady už v průběhu čtení.

Celkově je kniha čtivá, má něco do sebe, ale gradace mohla přijít dřív. I tak knihu doporučuji k přečtení. Téma není jednoduché, ale i o takových je potřeba se zmínit.

Děkuji Nakladatelství Host za poskytnutí recenzního výtisku

10.03.2024 4 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Už od začátku knihy mě překvapilo, jak dobře se mi četla. S použitými slangovými výrazy jsem neměla problém, i když se přiznám, že většinu z nich jsem slyšela poprvé
Jedním z důvodů, proč se mi Deník četl dobře bylo, že se Lukášův příběh většinou odehrává na jižní Moravě. Takže při zmínění Hodonína, Břeclavi a dalších míst to byl pro mě boží zážitek.
Deník je upřímnou zpovědí, takže Lukáš popisuje své finanční problémy, do kterých se dostal a taky, jak se z nich vysekal. Líbí se mi, jak se nevzdal a i když věděl, že něco bude fakt na prd, dotáhl to do konce.
Kniha není jen o hiphopu, ale taky o cestování. Najdete tu popisy míst, kam se Lukáš dostal a přiznám se, že tyto části se mi hodně líbily a samotnou mě navnadily na cestování.
Kniha je doplněna fotografiemi. Akorát škoda, že pod fotkami není napsáno, kdo je přesně na fotce (ano, Lukáše poznáte).

26.01.2024 5 z 5

Zmrzlinářky Zmrzlinářky Jennifer Dugan

(SPOILER) Děkuji @humbook @humbook_blogeri za možnost si knihu přečíst v rámci #spoluprace
,,Jaké to asi je, když je láska jednoduchá?"

Od autorky jsem, její prvotinu Některé holky ano, neměla možnost si přečíst a jsem za to vlastně teď i ráda. Aspoň mi to nezkreslilo pohled na Zmrzlinářky a já si mohla čtení užít bez větších očekávání. Vlastně jsem čekala letní příběh plný lásky a zmrzliny a to jsem i dostala.
Obálka knihy je sladká na první pohled a pokaždé, když jsem knihu zavřela jsem se na ni s potutelným úsměvem koukala.
Postavy Fallon a Chloe jsou trochu střelené vysokoškolačky (Fallon budoucí). Ani jedna z nich mi nebyla nesympatická, ale někdy mi lezli na nervy právě kvůli jejich domněnkám, co si asi ta druhá myslí a myslím, že si to OPRAVDU myslí. Ale ten jejich vibe je nakažlivý a já fakt měla nutkání vyjet autem ven a hledat zmrzlinářský vůz Lásky v každém kopečku, abych se s nima mohla vydat na roadtrip.
Líbil se mi nápad s neobvyklými názvy zmrzlin jako třeba: Nikdy tě nerozpustím, Hořkosladká láska a můj oblíbený Elvisův speciál.
Na tomto příběhu jde krásně vidět, jak by se některé věci rychle vyřešili, kdyby si lidé byli schopni o všem promluvit.
A že je vlastně celý příběh o jednom jediném nedorozumění, a vlastně proč ne?! Mě to bavilo, nutilo mě to číst dál a dozvědět se, jak to nakonec všechno skončí a jsem spokojená.
Tato kniha je na léto úplně ideální. Je to jednohubka ve tvaru kornoutové zmrzliny a zhltnete ji, ani nevíte jak.

12.07.2023 4 z 5

Komunita Komunita Ragnar Jónasson

Pokud mě nějaká kniha zatím, za tento rok, překvapila, tak je to rozhodně tahle. Celý příběh a děj je úplná bomba a až do konce jsem nevěděla, jak to v Komunitě nakonec dopadne. Velmi, podotýkám mile, mě to překvapilo. Čekala jsem úplně jiný vývoj děje a čistě jen jako thriller, bych jej necharakterizovala. Spíš jako mystickou či hororovou četbu.
Postavy skvěle vykreslené. Una je zvláštní. Třicetiletá učitelka trpící kvůli nesmyslné sebevraždě svého otce. Život se jí neukázal zrovna v nejlepším slova smyslu. Bojí se, že kvůli své touze po alkoholu, dopadne jako její otec.
I další postavy byly vykreslené tak, jak se od Islandu dalo očekávat - s mrazivým klidem ve tváři a tajemstvím na každém kroku.
Jsem z Komunity mile, MILE překvapená. Rozhodně doporučuji.

09.04.2023 4 z 5

Pod císařským orlem Pod císařským orlem Zdeněk Grmolec

(SPOILER) Byla a pořád jsem z knihy naprosto nadšená. Děj byl svižný a tolik událostí, co se v příběhu prolnulo, jsem neočekávala. Zaujala mne část s čarodějnickými procesy v Šumperku a osud staré báby Ely. Zamilovala jsem si Vladana a i mi slza ukápla na konci knihy, jak to všechno s Vladanem vlastně dopadlo. U Raúla jsem si ze začátku byla jistá, že to bude můj oblíbenec. Přeci jen, když je dítě odvrhnuto, jak matkou, tak otcem, je to k politování a jeho život u jezuitů nebyl zrovna růžový, ale pak se z Raúla stala dravá šelma, která se neštítí ničeho, jen aby se stal mocným mužem. Bylo mi líto, že víc prostoru nedostal augustinián Vincent, přitom má důležitou roli v celém příběhu. Velmi příjemná postava, která hladila na duši. Opět musím pochválit na konci knihy dodatek, kde je napsáno, jaké postavy byly skutečné a které vymyšlené. Musím dodat, že u některých pasáží se mi tajil dech a bylo tam pár i aha momentů.
Kniha se mi dobře četla i proto, že kapitoly byly rozděleny do podkapitol a já si lehce zapamatovala, kde jsem skončila.
Z nakladatelství Moba miluju historické romány a tento opět nezklamal.

09.07.2022 5 z 5

Žižka – Grunwald 1410 Žižka – Grunwald 1410 Richard Dostál

Na tuto knihu jsem se neskutečně těšila. Žižka - Grunwald 1410 je opravdu kniha na úrovni. Oceňuji práci autora. Hodně mi pomohly Poznámky autora, které byly skoro na konci každé kapitoly. Objasnili mi děj jak z pohledu historických poznatků, tak i z pohledu autora - čili co se opravdu stalo a co si přimyslel sám spisovatel. Taktéž souzním s panem Dostálem ohledně jeho názoru na tuto historickou osobnost.
Když se zaměřím na popis samotné bitvy - jednoduše nemám slov. Několikrát jsem si říkala, že není možné, aby takto někdo popsal bitvu, která se odehrála před více jak 600 lety. Bavilo mne to, zaujalo a vím, že si od spisovatele budu chtít ještě něco přečíst.

12.04.2022 5 z 5

Po stopách Kryštofa Kolumba Po stopách Kryštofa Kolumba Jean-Paul Duviols

Byla jsem velmi překvapená, jak se kniha dobře četla. Líbily se mi odstavce, kde byla slova s jejich významem. I pro mne to bylo naučné a zase jsem o něco chytřejší a už vím jaký je rozdíl mezi karakou a karavelou nebo co je třeba astroláb. Kniha je napsaná formou příběhu, čím si člověk lépe zapamatuje jména, názvy nebo jednotlivé události. Vyzdvihuji odborné články v knize, kde se můžete dočíst o navigaci ve středověku nebo o náboženství a jeho šíření v té době. Mám ráda knihy pro děti, kde autor píše o světě a jeho dění, tak jak je to doopravdy. A k tomu všemu ještě nádherné ilustrace.

Rozhodně mě knížka naladila na téma Kryštof Kolumbus a objevení Nového světa.

23.03.2022 5 z 5