DodyF DodyF komentáře u knih

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Fajn kniha s několika rovinami s detektivní zápletkou. Dozvěděla se nové informace o mých oblíbených Třech mušketýrech. Rozmáchlý styl vyprávění oblíbený ve španělskojazyčné literatuře je skvělý.

19.11.2023 5 z 5

Manikúra pro nebožtíka Manikúra pro nebožtíka Darja Doncova (p)

Kniha psaná s velkou nadsázkou. Příběh je vtipný a dobře vystavěný. Čte se lehce. Trochu mě rozčilovaly zdrobněliny v textu.

19.11.2023 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Oddechové čtení s přesahem. Umožní lépe chápat myšlení autistického chlapce. Detektivní zápletka je klíčem k odhalení rodinných vztahů i náročnosti výchovy dítěte. Kniha je psaná čtivě a optimisticky.

19.11.2023 4 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Knihu hodnotím kladně, je otevřená a upřímná, nebo alespoň psaná se snahou o upřímnost. Na druhou stranu jde samozřejmě o jednostranný pohled a ze strany autorky zřejmě i o jistý druh terapie.

08.10.2022 3 z 5

Klinická smrt Klinická smrt Markéta Harasimová

Skvělá oddechová literatura, která potěší mnohem více, než kdejaký seriózní umělecký počin. Příběh má spád, dialogy jsou živé a uvěřitelné a kniha má i přesah. Určitě si přečtu i další knihy od autorky.

23.08.2022 5 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Jako většina ostatních čtenářů i já vyzdvihuji otevření tématu smrti, které je z naší současné společenské diskuze stále ještě spíše vytěsňováno vlivem dřívějších "moderních" přístupů. Koncepce knihy mi vyhovovala a ani zmiňované opakování myšlenek mi nevadilo, připadalo mi, že byly vždy vysloveny v jiném kontextu, a proto mi i jejich opakování dávalo smysl. Autorčin styl psaní je velmi lehký a vtahující, čtenář má pocit přímého rozhovoru s autorkou, jako kdyby komunikoval přímo s ní.

13.07.2022 4 z 5

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Velmi silná kniha, která bez skrupulí ukazuje, jaké to je ocitnout se v situaci, které se bojíme natolik, že si ji raději ani nepředstavujeme, nemluvíme o ní a udělali jsme z ní společenské tabu. Kvůli tomu se ti z nás, kteří museli této zkušenosti čelit, mnohdy vyrovnávají se ztrátou daleko hůře, což může mít zásadní následky jak pro jejich život, tak pro život jejich blízkých. Je opravdu třeba toto téma neopomíjet a nezavírat před ním oči, neboť se, bohužel, týká většího množství lidí, než by se mohlo na první pohled zdát (a to i v dnešní době a ve všech vrstvách společnosti). Těm, kteří si touto zkušeností prošli, nabídne kniha útěchu, autorka působí velmi upřímně, nesnaží se dělat ani lepší ani horší a vnáší i do takto zcela příšerné situace humor a nadhled. Důležitá byla pro mě i zkušenost autorky se zdravotnickým systémem, který svojí systémovou odosobněností nepřispívá ke zmírnění traumatu (čest výjimkám). Přímá zkušenost se smrtí, ztráta části sebe sama a následný život na pomezí mezi oběma světy již asi zůstane mojí součástí, proto jsem ráda, že nejsem sama. :)

11.07.2022 5 z 5

Bez bahna lotos nevykvete Bez bahna lotos nevykvete Thich Nhat Hanh

Perfektní kniha, pomohla mi v těžkém období, ne všechny rady jsem využila, na meditaci nemám zrovna moc trpělivosti. :) Plánuji si přečíst ještě jednou a pokusit se vyzkoušet návody v závěru. V mnoha věcech se autor shoduje s psychology.

11.07.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha je opravdu čtivě napsaná a námět je velmi poutavý. Autorka si dala očividně velkou práci se sběrem dat a s vystavěním příběhu, který nemá hluchá místa. Ze závěrečné části jde mráz po zádech. Na knize se mi již méně líbilo, že na mě působila trochu uměle a komerčně.

08.06.2022 3 z 5

Když se zlé věci stávají dobrým lidem Když se zlé věci stávají dobrým lidem Harold S. Kushner

Mě kniha oslovila. Snaží se hledat odpovědi na otázky, které si klademe asi každý. Jako poselství osobně vnímám potřebu nepřestat věřit v lidi a v lásku. Každý si podle mě vezme z publikace něco svého.

08.06.2022 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Autor popisuje svoje dospívání v prostředí chudého francouzského venkova, z jehož sociální a intelektuální omezenosti se vymanil. Ve mně kniha vyvolala spíše protireakci, tedy že mi přístup autora začal vadit a nacházela jsem sympatie mnohdy spíše pro jeho rodinu. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že autor přistupuje k líčení svého domovského prostředí z pozice svojí údajné intelektuální nadřazenosti - napsal jsem knížku, která ho má opravňovat k vyslovování někdy až směšných soudů nad jeho okolím ("Otec jedl přímo z krabičky, jako zvíře"). Celý přístup byl, ačkoliv chápu, že to měl autor těžké, ufňukaný, autor se vyžívá v líčení nechutností (např. scéna s hleny) a odmítá ocenit pozitivní stránky nebo si uvědomit, že není jediný, kdo to nemá jednoduché. Autor považuje život nižších sociálních vrstev za bezvýchodný až zbytečný, aniž by jakkoliv reflektoval, že takový může být i život mnohých lidí z intelektuálního prostředí. Ti mohou volit podobnou strategii jako autorův otec s tím rozdílem, že sociální dávky nahradí granty nebo penězi od rodičů. Ohledně schopnosti začlenění homosexuálů a jiných menšin do společnosti je otázka, které vrstvy toto obecně zvládají lépe a které jsou zkrátka jen více korektní ve vyjadřování. Přesto se domnívám, že kniha stojí za přečtení, neboť nabízí vhled do méně známého prostředí, ale i postojů autora.

23.12.2021 2 z 5

Šest miliard Amerik Šest miliard Amerik Iva Pekárková

Velmi zábavně a čtivě popsané osobní zážitky autorky. Kniha je z roku 2005, z dnešního pohledu jsou tedy již některé kapitoly méně překvapivé, než byly v době vydání. Určité zvyklosti se přenesly z USA i k nám, a to například z kapitoly o soudnictví, dříve u nás těžko představitelná dohoda o vině a trestu. Kniha na mě působila, že se autorka pohybovala částečně vlastní volbou a částečně z nutnosti spíše v prostředí lidí z nižších sociálních vrstev nebo s alternativním životním stylem. Život lidí ze střední nebo vyšší třídy je v knize popsán spíše okrajově pro doplnění celkového obrazu.

21.12.2021 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Za mě skvělá kniha! Měla jsem obavy, že by příběh odehrávající se v metru mohl být nudný. Kniha mě však přesvědčila o opaku. Autorovi se podařilo vytvořit samostatný mikrosvět a zároveň ukázat, že se lidská povaha projeví podobným způsobem na velkém i malém prostoru. Jsem zvědavá na počítačovou hru, kniha si o tuto formu zpracování vyloženě říká.

18.12.2021 5 z 5