DiskretniBarman DiskretniBarman komentáře u knih

Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Emil Hakl (p)

Spíš než román je to kaleidoskop více či méně bizarních historek navlečených na niti bezvýchodné nihilistické existence pražské bohémy a undergroundu devadesátých let. Z knih, které jsem od Hakla četl, je pro mě tahle nejslabší. A opět mě hrozně štve nesprávné používání zájmen (jí/ní místo ji/ni) - má to snad ve všech knihách, tak nevím, jestli je to jen odfláknutá práce korektora/redaktora, nebo má jít o nějaký autorský špílec, každopádně je to ale otravné.

06.12.2023 3 z 5

Noc před oslavou Noc před oslavou Saša Stanišić

Nevšední kniha pro náročnější a pozorné čtenáře, které odmění přehršlí neotřelých nápadů a originálním stylem (vlastně střídáním různých stylů). Mozaika minipříběhů ze současnosti i dávné minulosti jednoho místa na německém venkově, kde lišky dávají dobrou noc, protkaná nití magického realismu.

15.07.2023 4 z 5

Ryby a draci Ryby a draci Undinė Radzevičiūtė

Ve třetině jsem knihu odložil, když jsem si uvědomil, že sice čtení docela odsýpá, ale vůbec nic mi nedává, nic ve mně nevyvolává a nezanechává. Trochu zajímavější mi přišla historická modrá část, ale zase ne natolik, abych měl chuť ji dočíst. Sitcomová část ze současnosti mě míjela úplně, postavy mi byly lhostejné, děj nulový a humor, jestli tam měl nějaký být, mi připadal jak z jiné planety. Navíc jsem během té první třetiny vůbec neodhalil vztah mezi oběma nesourodými částmi - možná nejsem dostatečně pozorný nebo důvtipný čtenář, ale připadá mi, že by to měly být spíš dvě samostatné knihy.

30.04.2023 3 z 5

Utrpení a jiné žánry Utrpení a jiné žánry Dora Kaprálová

Čtvrtá kniha autorky, kterou jsem četl, ale pro mě osobně bohužel nejslabší. Možná by jí pomohlo, kdyby měla přísnějšího redaktora, který by vyškrtal experimentálnější texty (které do celku moc nezapadají) a některé texty, které působí spíš jen jako nehotové črty.

15.12.2022 3 z 5

Hrdinský čin Hrdinský čin Vladimir Nabokov

Bohužel se mi do knihy nepodařilo začíst. Stylisticky je to sice vytříbené, ale chybí mi tam nějaký děj nebo něco jinak poutavého, co by udrželo mou roztěkanou pozornost. Po 50 stranách přemáhání se ke čtení jsem raději odložil.

15.11.2022 3 z 5

Největší lekce dona Quijota Největší lekce dona Quijota Štěpán Kučera

U prvního autorova románu (Projekt Gilgameš) jsem si posteskl, že je škoda, že není rozsáhlejší, protože by si to ten námět zasloužil. Tato kniha je už rozsáhlejší, ale v orientální roztříštěnosti příběhů v příbězích a nepřehlednosti některých postav jsem se bohužel jako čtenář dost ztrácel. Musím nicméně ocenit, s jakou důkladností a věrohodností autor orientální příběhy dokáže zprostředkovat, jak obsahem, tak formou.

11.04.2022 4 z 5

Castella Castella Pak Mingju (p)

Tak jsem zase jednou naletěl na lákavá slova o "světové literární elitě" a "korejském postmoderním fenoménu", jako bych už si několikrát v minulosti neověřil, že očekávání nastolená podobnými superlativy na obálce knihy bývají jejím obsahem jen málokdy skutečně naplněna. Zvládl jsem přečíst jen dvě povídky (a dvě rozečtené přeskočit) a vůbec to nadšení z autora nechápu a nesdílím. Pokud ale máte rádi humor na úrovni "všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo" a fantasmagorické výplody beze smyslu považujete za postmodernu, mohla by se vám kniha na rozdíl ode mě líbit.

16.01.2022 2 z 5

Pohyby ledu Pohyby ledu A. Gravensteen

Velmi čtivý román, i když za kdovíjaké zjevení na poli českých románů bych to neoznačoval. Přílepek na konci s teorií paralelních vesmírů mi přišel docela zbytečný a násilně naroubovaný, jako by autor po dopsání znejistěl, jestli jeho kniha není příliš banální a chtěl to trochu víc zkomplikovat, podle mě ale spíš na škodu celému románu.

31.03.2020 4 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Pro mě velké zklamání, protože jsem měl od knihy asi příliš velká očekávání kvůli auře až kultovního díla, kterou kolem ní už roky vnímám. Když jsem se do ní ale konečně sám začetl, před polovinou jsem to vzdal s tím, že nemá cenu se při čtení takto přemáhat jen kvůli tomu, že je kniha pro některé jiné čtenáře geniální.

15.03.2020 3 z 5

Aspoň jsem to zkusil Aspoň jsem to zkusil Michael Třeštík

Milé překvapení - předchozí "sebrané statusy" jsou sice zábavné, ale zvláště člověk, který je už většinou zná přímo z FB, se jich může rychle přesytit. Tato kniha je díky deníkové formě mnohem zajímavější, čtivější a poučnější.

04.01.2020 5 z 5

Lovci a sběrači Lovci a sběrači Michal Hvorecký

Po nadšení z knih Naum a Spamäti je tohle pro mě dost velké zklamání. První krátké povídky mě nebavily vůbec, přišly mi předvádivé a přitom prázdné. Nejčtivější mi připadal Najhorší zločin vo Wilsonove, ale poslední dlouhou povídku Brand party (a s ní tedy už celý zbytek knihy) jsem po několika stranách vzdal.

18.07.2018 2 z 5

Raclette Raclette Borut Golob

Umím si představit, že pokud někomu styl této knihy sedne, může to být úžasná jízda. Mně ale bohužel nesedl (přijde mi to jaksi kostrbaté, věty a nápady v nich neplynou, jak by měly, ale člověk se na nich spíš zadrhává) a po 50 stránkách jsem to vzdal.

30.12.2017 3 z 5

Lokální umrtvení Lokální umrtvení Günter Grass

Můj první Grass a asi i poslední - nějak jsme si prostě nesedli. Je to hutné, propracované, inteligentní, stylisticky neotřelé, ale nedokázal jsem u toho udržet pozornost. Vzdal jsem asi po 50 stranách marné snahy se do toho dostat.

10.02.2016 3 z 5

Smrt na Dunaji Smrt na Dunaji Michal Hvorecký

Moje třetí kniha od Hvoreckého (po Naum a Spamäti) a první menší zklamání - je to sice opět nadupané zajímavými informacemi a kulturními/historickými/politickými a dalšími aluzemi, ale ten motiv vražd mi tam moc nesedí a závěr je jako přilepený z nějaké úplně jiné knihy. Taky mi trochu vadilo, že američtí turisté jsou příliš zjednodušeně zkarikováni a chybí mi tam hlubší charakterizace postav (i ta Mona, která by měla být zásadní postavou, mi přijde jen povrchně načrtnutá).

26.03.2015 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

V nějaké sbírce Murakamiho povídek by Spánek nijak zvlášť nevyčníval z průměru, ale vydat to před Vánocemi jako samostatnou knihu s počtem stránek uměle nafouknutým četnými obrázky (nic proti nim jako takovým) zavání snahou nakladatele na Murakamim co nejvíce narýžovat. Kvůli tomuto komerčnímu kalkulu srážím knize jednu hvězdičku...

03.12.2014 3 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Patřím do tábora těch, kterým autorův styl neučaroval. Před lety jsem se podobně potrápil s Cestou na jih, teď jsem dal Ajvazovi ještě jednu šanci, ale třetí už ode mě nedostane Náměty zajímavé, ale forma mi prostě nesedí - příliš detailní popisy a až encyklopedické výklady proměňují četbu v nezáživné prokousávání se ke konci knihy s několika málo světlými momenty. U literatury tohoto typu raději zůstanu věrný Jiřímu Kratochvilovi nebo Miloradu Pavicovi.

01.12.2014 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

První díl byl celkem zábavný (dal jsem 4 hvězdičky), ale to, co mi tam trochu začínalo vadit, už se tady bohužel projevilo naplno: je to dost na jedno brdo, vtipy už jsou hodně předvídatelné a repetitivní, jede to tak nějak ze setrvačnosti, postavy ani děj se moc nevyvíjejí... Suma sumárum: třetí díl bych si už nekoupil.

17.04.2014 3 z 5

Tanečnice Manon a jiné drobné texty - komplet čtyř knih Tanečnice Manon a jiné drobné texty - komplet čtyř knih Antoine de Saint-Exupéry

Asi vhodné jen pro fajnšmekry a velké fanoušky a znalce Exuperyho. Neznalého čtenáře (jako jsem já) to moc bavit nebude, i když je z toho znát autorovo literární nadání.

10.03.2014 3 z 5

Brambora byla pomeranč mého dětství Brambora byla pomeranč mého dětství Bohuslav Vaněk-Úvalský

Originální a vtipné, zvláště pokud jste popisovanou dobu zažili.

31.12.2013 4 z 5

Životopis černobílého jehněte Životopis černobílého jehněte Tomáš Zmeškal

Čte se to dobře, ale Milostný dopis klínovým písmem se mi svou obsahovou a stylovou rozmanitostí líbil krapet víc.

31.12.2013 4 z 5