Daydreamer Daydreamer komentáře u knih

Netradiční procházky Prahou Netradiční procházky Prahou Stanislava Jarolímková

Řada knih této autorky patří k mým oblíbeným, nicměně právě tento titul mne nijak zvlášť neoslovil. Je to prostě jen další z dobrých průvodců po Praze.

29.04.2019

Přemysl Otakar I. Přemysl Otakar I. Josef Žemlička

Gruk : Ten popis je samozřejmě nesmysl. Patří totiž k jiné Žemličkově knize, konkrétně "Přemysl Otakar II".

28.04.2019

Praha známá-neznámá Praha známá-neznámá Slavomír Pejčoch Ravik

Velmi dobré počtení o Praze, určené zejména těm, kterým nestačí strohý popis jednotlivých významných chrámů, paláců, domů, parků atd., a chtějí se dozvědět něco více.

24.04.2019 5 z 5

444 pražských nej, unikátů a kuriozit 444 pražských nej, unikátů a kuriozit Ladislav Kochánek

Jakkoliv se jedná o knihu v některých ohledech již mírně neaktuální, přečetl jsem ji s chutí a pro ty, které naše hlavní město zajímá, ji mohu doporučit.

26.03.2019 4 z 5

Naše Praha Naše Praha Ivan Král

Půvabná velkoformátová publikace, plná skutečně krásných snímků.

10.03.2019 5 z 5

Král hranice Král hranice Sergiusz Piasecki

Četl jsem ji už před spoustou let, ale pamatuji se na ni poměrně dobře. Líbila se mi natolik, že jsem se k ní ještě dvakrát vrátil. Jen bych rád dodal, že v osmdesátých letech u nás tato kniha v žádném případě nevyšla. A stejně tak ani Milenec hvězd od téhož autora.

01.03.2019 5 z 5

Zlatá Praha Zlatá Praha Ivan Doležal

Tuhle knihu mám opravdu rád. Je to dnes už samozřejmě tak trochu výprava do historie, ale knize to nijak na přitažlivosti neubírá. Právě naopak.

25.02.2019 5 z 5

Ptolemaiova brána Ptolemaiova brána Jonathan Stroud

Tak, bohužel, celá trilogie dočtena. I přesto, že mi už dávno není -náct, jsem si tyhle Stroudovy knihy mimořádně užíval. Loučím se opravdu nerad, ovšem s jistotou, že se k nim, v době nepříliš vzdálené, rád vrátím. Bartimaeus dominoval jako vždy, ale nesmírně sympatická Kitty nezůstávala o mnoho pozadu(holka jako lusk! :-)..). 14. a,zejména, 15. kapitola, tedy vlastně rozsáhlý rozhovor mezi Bartimaem a Kitty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem v knize nalezl. Bylo samozřejmě zajímavé zjistit podrobnosti vztahu mezi Bartimaem a Ptolemaiem(i když se něco dalo vytušit z Bartimaeovy oblíbené chlapecké podoby :-)..), ale snad ještě lepší bylo sledovat Kittino obrovské odhodlání Ptolemaia následovat. A nakonec i ten Nathaniel si svou pověst napravil.
Celá trilogie je prostě výborně napsaná - s lehkostí, s humorem, bez hluchých míst a Ptolemaiova brána je skvělé vyvrcholení. Nezbývá tedy, než poděkovat autorovi za skvělý zážitek a trochu se podivit se nad tím, že nikdo knihy nevydal znovu. Vzhledem k tomu, jak mimořádně špatně se celá trilogie shání, by to asi byl dobrý počin.

14.12.2018 5 z 5

Žil jsem zbytečně Žil jsem zbytečně Jiří Hejda

Tak tenhle čtenářský zážitek si budu pamatovat dlouho. Je to opravdu mimořádná autobiografie, napsaná mimořádným člověkem. Zajímavá je od počátku do konce, ale pro mne osobně bylo nejzajímavější autorovo vzpomínání na období První republiky.

30.11.2018 5 z 5

Golemovo oko Golemovo oko Jonathan Stroud

Druhá část opět skvělá. Nathaniel leze na nervy, Kitty velice sympatická, ovšem celému příběhu kraluje samozřejmě Bartimaeus(tady si neodpustím jedno přirovnání, byť ze zcela jiného žánru, i média- role Castla(Nathan Fillion) ve stejnojmenném TV seriálu. Ten je zde rovněž zcela dominantní, skvěle hláškující, postavou - ostatní, včetně Stany Katič, jen přihrávají). Začíná mi být velice líto, že se jedná pouze o trilogii. Ani filmovému zpracování bych se nebránil :-).

30.11.2018 5 z 5

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Velice milé překvapení. Autorův styl psaní mi maximálně vyhovuje a Bartimaea si nelze nezamilovat. Jdu na druhý díl.

27.11.2018 5 z 5

Pravda o první republice Pravda o první republice Václav Junek

Vše podstatné již napsal uživatel Chvatěrubský. Ono je tu ale více takových pisálků - Krystlík například...

01.11.2018 odpad!

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Stačilo pár desítek stránek, abych pochopil, že tahle kniha tedy opravdu, ale opravdu ne. Nesedlo mi v ní nic. Jistě trochu naivně jsem očekával obdobnou záležitost, jako je Urbanův naprosto skvělý Lord Mord. Nemohl jsem se více zmýlit.

29.10.2018 1 z 5

Praha temná a tajemná Praha temná a tajemná Michael Borovička

Publikace sice pěkně zpracovaná, ale obsahem mne nijak zvlášť nezaujala. Není třeba se nijak zvlášť rozepisovat, protože bych jen podobnými slovy vyjádřil to, co tak velmi trefně popsal uživatel mart.in, nebo, co ve své recenzi napsal J. Konáš. Celkově tedy průměrná publikace, kterou mezi svými knihami určitě mohu postrádat.

21.06.2018 3 z 5

Morový rok 1938 - 1. díl - Sokolovsko Morový rok 1938 - 1. díl - Sokolovsko Vladimír Bružeňák

Myslím, že vše podstatné napsal uživatel Pavelpi. Souhlasím, je to opravdu výborně napsaná kniha, která ukazuje běsnění Němců na Sokolovsku v plné šíři. Obsahuje rovněž spoustu fotografií. Jen bych ještě dodal, aby si případní zájemci raději nevšímali hodnocení trolla Lobkas. Ten se zjevně přihlásil jen proto, aby rozdal pár odpadů a jednohvězdičkových hodnocení - a poté svůj účet zrušil!

17.04.2018 5 z 5

Co odnesl čas 4 -  Tachovsko a Český les na nejstarších fotografiích Co odnesl čas 4 - Tachovsko a Český les na nejstarších fotografiích Zdeněk Procházka

Pan Procházka vykonal stejně obdivuhodný počin, jako pan Roučka se svou "tetralogií" o historické Šumavě. Jeho báječné publikace(vlastně rovněž tetralogie) ovšem zahrnují oblast Českého lesa. Jinak jsou ale jeho knihy koncipovány velmi podobně. Velké množství zajímavých historických snímků, často z míst, která dnes vypadají zcela jinak, a trocha doprovodného textu. Nic víc není třeba. Pokud ale ano, jsou tu další dvě autorovy skvělé publikace(Putování po zaniklých místech Českého lesa), kde se o historii zaniklých obcí čtenář dozví více. Opravdu jedinečný počin. Velmi doporučuji.

28.03.2018 5 z 5

Co odnesl čas 1 - Domažlicko, Chodsko a Kdyňsko na nejstarších fotografiích Co odnesl čas 1 - Domažlicko, Chodsko a Kdyňsko na nejstarších fotografiích Zdeněk Procházka

20.03.2018 5 z 5

Co odnesl čas 2 -  Horšovskotýnsko a Český les na nejstarších fotografiích Co odnesl čas 2 - Horšovskotýnsko a Český les na nejstarších fotografiích Zdeněk Procházka

20.03.2018 5 z 5

Hraničáři od Zbečníku Hraničáři od Zbečníku Martin Vaňourek

Celá tahle hraničářská série prostě nemá chybu. Jak díky zajímavé fotodokumentaci, tak i díky autentickým vzpomínkám vojáků, kteří se na výstavbě opevnění podíleli a často na pevnostech i sloužili. Hodnocení ani nemůže být jiné.

22.01.2018 5 z 5

Československé opevnění 1938: Velká obrazová kniha Československé opevnění 1938: Velká obrazová kniha Jan Lakosil

Zajímavá publikace na téma Československé opevnění, jak textově, tak především fotografiemi - jak tomu u pana Lakosila obvykle bývá. Je mi jen trochu líto, že dosud nebyla vydána knížka podobného obsahu, ale zabývající se především naším těžkým opevněním.

17.01.2018 4 z 5