dawson321 dawson321 komentáře u knih

Poslední řecké léto Poslední řecké léto Mandy Baggot

Lední oddechové čtivo. Jelikož jsem knihu četl přímo na pláži při své dovolené na Mallorce, tak se mi tematicky líbila a dokreslovala moji dovolenkovou atmosféru. Doporučuju jako čtivo k vodě :)

06.10.2021 4 z 5

Střední Čechy - Praha a okolí Střední Čechy - Praha a okolí Jan Eliášek

Zajímavý průvodce v kostce po vlasti, která je mi dobře známá. Hodnotím nový dotisk z roku 2021.

10.09.2021 4 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Pro mě byla kniha někdy dost složitě uchopitelná, i když jsem se autorka/autorku snažil pochopit, co cítí. Líbila se mi výtvarná část, naopak jsem postrádal trochu více děje - kniha je spíše poskládaná ze střípků života autora/autorky. Osobně se mi víc líbili Srdcerváči, jako LGBT komixs.

17.08.2021 3 z 5

Krajiny mých srnců Krajiny mých srnců Arnošt Tabášek

Na mě možná až moc poetická kniha založená hlavně na líčení přírody a přírodních věcí. Mysliveckou mluvou zrovna neoplývám, takže některé pojmy jsem si musel dohledávat, což dělá knihu poměrně obtížně stravitelnou pro čtenáře, které se tomuto tématu úplně nevěnují. Oceňuji ale, že autor psal knihu se zápalem.

01.08.2021 2 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

(SPOILER) Achjo proč?? Předvolební agitka psaná tak primitivním jazykem, že je jasné na koho cílí. Bohužel, těmto lidem se líbit bude... Lidovost z toho přímo prýští. Už jen to, že kniha začíná slovy o tom, že jediný Babišův rozmar je mít drahé hodinky, jinak je to slušný skromný pán....Dále to umocňují například recept na trhanec se švestkovým pyré či vyzdvihování Moniky o tom, jak je skvělá. Chtěl jsem dát jednu hvězdičku alespoň za to, že Andrej zná brněnský Bar, který neexistuje, ale nemůžu. Pokud si nějaká kniha zaslouží odpad, tak pak jedině tato.

16.07.2021 odpad!

Láska je na prd Láska je na prd Wibke Brueggemann

Milá knížka o první lásce. I když má téměř 500 stran, tak se četla rychle a snadno, možná pro ten nekomplikovaný děj. Líbilo se mi svým způsobem potrhlé chování Phoebe. Jen jsem nechápal, co mají všichni s tím Starbucksem, autorka ho zmiňovala snad na každé druhé stránce, až jsem si říkal, že jí za tuhle propagaci musel tento kavarénský řetězec asi zaplatit...

05.07.2021 4 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Nečetl jsem předchozí díly, tak nemám dostatečný background. Za mě bych tuto detektivku ohodnotil jako průměrnou. Líbil se mi začátek, kdy to odsýpalo, ale od poloviny mě kniha začala trochu nudit. Nebyla napsána úplně v mém stylu a ani metalovou muziku neposlouchám, takže za to nemohu dát více hvězdiček než tři.

03.05.2021 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Čtivý thriller. Jelikož se odehrává na maloměstě, tak všichni se znají se všemi a líbila se mi ta provázanost.

06.04.2021 5 z 5

Staré dluhy Staré dluhy Peter Temple

Zajímavá detektivka. Za mě měla trochu pomalejší rozjezd, ale ty závěrečné kapitoly za to stály! Bylo zajímavé rozklíčovávat propojenost politiky a businessu. Nejsem ovšem fanoušek do koňských dostihů, takže za to dávám hvězdy dolů, protože tyto kapitoly mě prostě vůbec nebavily. Jinak knihu doporučuji.

17.03.2021 3 z 5

Mussolini: Vzestup a pád Duceho Mussolini: Vzestup a pád Duceho Christopher Hibbert

Kniha vyšla téměř po 60 letech od vydání originálu. Nakladatelství ji bere jako historický dokument. Budiž. Mně kniha moc neoslovila. Autor zajisté ví o Mussolinim vše do nejmenších detailů, ale já se nemohl začíst a nakonec jsem si přeskakoval pasáže. Pár zajímavostí jsem tam ale našel a dozvěděl se. Možná kdybych byl větší fanoušek do válečné historie, dal bych vyšší hodnocení.

09.03.2021 2 z 5

Sparsholtova aféra Sparsholtova aféra Alan Hollinghurst

Velké dílo rozdělené do pěti částí sledující postavy v určité době. Některé kapitoly se mi líbily více. Za mě nejvíce bombastická byla poslední část s názvem Útěchy, možná proto, že i časově a tématem mi byla nejbližší. A ten popis drogové párty byl opravdu dost realistický... Styl psaní není úplně nejlehčí. Autor v románu představuje mnoho postav a odkazuje na pro mě i neznámá díla. Nicméně jsem rád, že jsem si knihu pořídil a přečetl. Snad se v budoucnu dostanu i k dalším knihám Hollingursta, spadeno mám na Linii krásy.

08.03.2021 4 z 5

Kde se líbat v Praze? Kde se líbat v Praze? Martina Riebauerová

Takový netradiční průvodce Prahou. některá místa jsem znal (super, že autorka zařadila třeba uličku Ve Stínadlech), některá ne a chystám se je navštívit. Škoda, že autorka nezařadila do průvodce i Grébovku a tamější Grotu, kde je také hodně zákoutí, kde se dá líbat (takže klidně by mohl být i druhý díl) :D. Průvodců po Praze vychází hodně, ale propojit je s líbáním je dost originální.

20.02.2021 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

I když knihy ani seriály z prostředí monarchie moc nemusím, dal jsem této knize šanci, a to kvůli LGBT tématice. Kniha se četla dobře, i když měla pár hluchých míst (za to dávám jednu hvězdu dolů). Trochu zklamaný jsem byl i z erotických scén, které se mi prostě nelíbily, jak byly napsány, ale to je asi můj osobní vkus. Oceňuji, že i když se jedná o YA knihu, věnuje se dost i politickým tématům. I když je děj zcela nereálný, nevadilo mi to a bral jsem to jako zábavnou knihu. Účel splnila.

20.02.2021 4 z 5

My z Ulice My z Ulice Ivana Chřibková

Čtivě napsané postřehy vybraných postav ze seriálu Ulice. Škoda jen, že mnoho postav z Ulice v knize není vůbec zmíněno. Zcela tak z knihy vypadla třeba Digi, která měla v počátečních dílech dost velkou dějovou linku a dokonce se po čase do seriálu vrátila. A mohl bych takhle jmenovat další a další postavy, na které kniha úplně zapomněla, což je trochu škoda... Kniha má necelých 200 stránek a kdyby byla o trochu delší a podrobněji napsaná, tak by jí to jen prospělo. Nehledně na to, že podobný nápad představit jednotlivé rodiny a dějové linky Ulice už tu byl a to před pouhým půl rokem před vydáním knihy, když světlo světa spatřil časopis Fenomén Ulice (který byl navíc o téměř 300 korun levnější než kniha....). Nicméně pro fanoušky Ulice je to pěkné shrnutí a připomenutí si, co se v seriálu odehrálo.

17.02.2021 3 z 5

Luštěniny Luštěniny kolektiv autorů

Díky této knize jsem přežil první lockdown. Super a zdravé recepty.

30.01.2021 5 z 5

Retro příběhy Retro příběhy Blanka Kovaříková

Podle názvu knihy jsem čekal poněkud jiné čtení, nakonec se mi dostalo spíše faktografických popisů jednotlivých "fenoménů" minulého režimu doplněných o pohled autorky. Budiž. Oceňuji, jaký má autorka přehled a určitě si s knihou dala dost práce. Nicméně já jsem se narodil až po roce 1989, tudíž k této novodobé historii nemám takový vztah a nedokážu to tolik ocenit. Mojí mamce se kniha ovše dost líbila.

28.01.2021 3 z 5

Enigmatické variace Enigmatické variace André Aciman

Kniha pro mě byla bohužel poněkud zklamáním. Možná jsem po přečtení knihy "Dej mi své jméno" měl přehnaná očekávání na autora. Jazyk knihy je krásný, o tom žádná, ovšem některé "příběhy" mě v knize nebavily a byly místy dost ukecané (hlavně Jarní únava a Hvězdná láska).
Možná jsem také velký idealista, a tak se mi nelíbilo chování hlavní postavy, kdy v jedné kapitole je doslova posedlý jedním mužem. Z autorova popisu mi to přijde jako velká láska, a když se na konci kapitoly konečně dají dohromady, tak to autor "zabije" tím, že v další kapitole hlavní postava Paolo začne Manfreda podvádět (a zase je z románku další osudová láska).
Také mám výhrady k přebalu knihy od Booktlabu, kdy na štítku stojí, že v této knize najdeme #nonbinary. Nebinarita se vtahuje k genderové identitě, ovšem něpřipadalo mi, že by se zrovna s tímto tématem hlavní hrdna vyrovnával (genderově se identifikoval jako muž). Na štítku by tak mělo stát například #bisexuality či #pansexuality. Tato témata v knize jsou na rozdíl od nebinarity. Já vím, že je to pro někoho možná maličkost, ale některé čtenáře může kniha navnadit na něco, co tam vůbec není....
Poslední poznámka abych jen nehanil, tak děkuji českým překladatelům, že dodrželi přesný překlad knihy a neispirovali se Slovenskem. "Variácie záhad" je pro mě dost otřesný překlad....

28.01.2021 3 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Krásným jazykem psaná novela o poměrech v osmdesátých letech v Polsku. Na to, že se jedná o poměrně nedávnou historii, tak to tam homosexuálové měli dost těžké a svoji lásku museli skrývat. Chvílema mi to připomínalo minisérii Herec, která nedávno běžela na ČT. Hlavně v kontextu udávání a zničení kariéry či nemožnosti vycestovat kvůli jednomu "prohřešku" jež systém netoleroval. Snad bude Tomasz pokračovat v psaní i dalších knih, rád si od něho zase něco přečtu.

25.01.2021 5 z 5

Láska a zkáza Láska a zkáza Paula McLain

Ačkoli mám rád Hemingwaye, tak jsem se do příběhu až tak moc nedokázal začíst. Některé pasáže mi přišly až přespříliš dlouhé. Příběh byl také spíše zaměřen na Marthu Gellhornovou než na Ernesta, který byl v knize vedlejší postavou.

23.01.2021 3 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Pravda, třetí díl Prašiny už poněkud ztrácí dech oproti předchozím dvěma. První část mi přijde podobná ději v předchozích knihách a nenabízí žádné větší posunutí v ději. Druhá polovina knihy to sice vyvažuje, ale ani tady děj není nikterak originální. Čekal jsem poněkud větší rozuzlení s "bílou komnatou". Nicméně i tak se jedná o povedenou knihu a pro ty, kdo četli předchozí díly je povinnost si přečíst i tento.

23.01.2021 4 z 5