Dave_Jame Dave_Jame komentáře u knih

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Stín modrého býka byl pro mě jedním z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku. Jeho zasazení v před-slovanských Čechách, dobarvené střípky keltské a germánské mytologie, zapůsobil jako svěží vítr v mé mysli, a vyzdvihl knihu nad záplavu konvenčnějších populárních fantasy.
Samotný příběh plný pomsty, sebeobětování a bolesti je psán překrásným jazykem, a jen prohlubuje pozitivní dojem z knihy, a to i přes jeho poněkud obyčejnou strukturu.
Jestli je jedna věc, kterou bych knize dokázal vytknout, je to její neochota nechat některé postavy odejít z děje. Myslím si, že by se závěrečná část dala napsat i bez návratu postav, které se již dříve dočkaly smysluplného konce.
Přesto hodlám knihu bez váhání doporučit každému, kdo o ni projeví zájem.

03.07.2018 5 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Nemůžu si pomoct, ale tato kniha ve mě vyvolala silný pocit smutku. Ne proto že to je poslední dílo jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, ale proto, že poslední jeho knihy jsou literárním důkazem toho, jak zákeřný dopad má na lidskou mysl nejen stáří, ale i nemoc, proti které tak úpěnlivě Terry bojoval. Knihu bych určitě nedoporučil někomu, kdo s tvorbou pana Pratchetta není podrobně seznámen. Víc než kvalitní literární zážitek je toto dílo sentimentálním rozloučením s autorem, jeho tvorbou a jeho světem.

08.06.2018 3 z 5

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Takže si to shrneme:
Nevyhnutelné situace kde vás může jen tak zabít náhoda.
Nesmyslně schovaný klíčový předmět bez kterého hra nejde dokončit hlídaný značně těžkým nepřítelem.
Fakt že "Šestý smysl" řeší 80% všech problémů.
Skutečnost že Sommerswerd je zbytečně přesílený.
Ve výsledku nemůžu říct že bych od této knihy odcházel s naplňující skutečností.
Z toho důvodu musím dát za 3.
Pokud by fanoušek žánru měl chuť vyzkoušet si podobnou knihu, ale dle mě lépe zpracovanou, doporučuji Ochránce od pana Kroce

28.04.2018 3 z 5

Čaroděj odpoutaný Čaroděj odpoutaný Christopher Stasheff

Tento díl série na mě působil značně planým dojmem. Náboženská tématika, ve spojení s velkým důrazem na dialogy, jednoduše neměla ten uspokojivý účinek. Navíc mě mrzí jak se ze knih postupně vytrácí pro mě tak kouzelná atmosféra prvního dílu.

23.04.2018 3 z 5

Ohnivá poušť Ohnivá poušť Tom Sorcer

Ohnivá poušť je kuriozitou ve svém žánru, jelikož jsem od žádné z těchto knih nikdy nečekal, že ve mně vzbudí pocit že mám špatného průvodce hrou. Stylistika je příšerná. OHNIVÁ POUŠŤ má neustále potřebu zdůrazňovat veškeré VĚCI, které si myslí že jsou pro VÁS jako hráče důležité. Například JMÉNA POSTAV a MÍST NA MAPĚ. Dobrá, už s tím přestanu, ale doufám že jde pochopit kde vidím hlavní problém podání. Samotná hra funguje na jednoduchém náhodném systému, bez větší hloubky, s jednorázově použitelnými předměty, které si hráč volí na začátku hry.
Všeho všudy by kniha nebyla tak špatná, kdyby vás tak moc nedržela za ruku. Všechny důležité informace vám jsou sdělovány opakovaně, a to ve výsledku kazí dojem z celého díla. V současnosti tyto knihy dokážu ocenit pro jejich vlastnost být zábavně obtížné, vzbuzující pocit někde na hranici frustrace a hráčského uspokojení. Ohnivá poušť mi ani jeden z těchto pocitů nedala. Pokud vás tento žánr knih zajímá, doporučil bych sáhnout po kterékoliv jiné.

08.02.2018 2 z 5

Conan a svatyně démonů Conan a svatyně démonů Juraj Červenák

Při čtení "Conan a svatyně démonů" dostanete přesně to, co očekáváte. Příběh o přímočarém silákovi, který přijme úkol zachránit krásnou dívku, a při jeho plnění se potýká s řadou nelehkých překážek a různorodých nepřátel, ať už v lidské či nelidské podobě. To vše v energickém podání, tak typickém pro pana Červenáka. Za mě zaslouženě 4 z 5, a osobní doporučení pro všechny, kteří si chtějí přečíst kvalitně napsaný, ale oddechový, dobrodružný příběh.

18.12.2017 4 z 5

Východ Modrého měsíce Východ Modrého měsíce Simon R. Green

Au. Dobrá, tato knížka se táhla jak dehet.
Začátek byl vcelku dobrý. Postavy byly zábavné, prostředí příjemné, pohádkově osvěžující, ale s přibývajícími stránkami se čím dál víc hromadila negativa.

V první řadě, akce je špatná. Její podaní je nezáživné, nemá žádnou váhu a její vykreslení často nekoresponduje s jejím budoucím dopadem. Autor dále zcela přehání s rozsahem světa. Ať už pracuje s časem, vzdáleností, populací, nebo zdroji, vše působí nesouladně a uměle, čímž ničí iluzi světa. Nejhorší je však nucený důraz na neustálé  "zvyšování sázek". Je až komické, jak se kniha snaží násilně udržovat napětí. Když už si na konci knihy říkáte "Samozřejmě že se jim musí stát i tohle" a s vrčením odkládáte knihu, aby jste se uklidnily, je to náznak že to autor trošku přehnal.

Není to vysloveně děsivá kniha, dočetl jsem ji, ale zklamala jako dobrodružství, zklamala jako akce, byla zbytečně dlouhá a nic v ní není tak dobrého, aby jsem ji komukoliv doporučil.

18.07.2017 2 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Pan Červenák píše velice čtivé knihy, a ani další dobrodružství Rogana a Goryvlada, Přízraky na Devíně, tomu není výjimkou. Oba hlavní hrdinové oplývají svým typickým šarmem, se kterým se probíjejí horami nepřátel a vodopády krve.
Přesto musím říct, že Přízraky na Devíně jsou pro mě zatím jejich nejslabším vystoupením. Možná je to jen tím, že bych osobně uvítal trošku více čarování a běsů, a trochu méně politiky a sporů.
Přesto velice dobrá kniha, které jde jen málo co vyčíst a dokáže vás donutit ji přečíst jedním dechem.

30.08.2016 4 z 5