DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Ukradený trůn Ukradený trůn David Gaider

Videohru Dragon Age: Origins, nebo-li jedničku jsem moc nehrál, nicméně dvojku a Inquisition jsem si náramně užil a tak jsem se rozhodl, že dám šanci i knižnímu titulu z onoho světa.
A jak již zde bylo zmíněno, jedná se o velice milé překvapení. Ze zkušenosti je známo, že často dochází k situaci, kdy se těžce nepovede provést videoherní příbehy do knižního segmentu, nebo naopak (zdravím Assassin's Creed). U Dragon Age to problém není, možná i proto, že se bavíme o prequelu k herní sérii, ale mám za to, že tahle knížka si vede celkem dobře i v místech, kdy by jiné tituly selhaly. Postavy Marika i Loghaina jsou velice zajímavé a je zřetelný jejich vývoj, který je vzhledem k tomu co přežijou uvěřitelný a logický. Příběh jako takový dává smysl, místy je napínavý jak kšandy a i "lovestory" je zde podána netuctově a docela originálně, zvlášť když se dokopete do konce. Ano, konec, ten je něco. Nečekal jsem to, a ono to přišlo. Díky Stvořiteli!
Osobně mi vadilo nejvíc snad jen to, že se v příběhu občas moc skáče kupředu, třeba o tři roky. Když nejde o epilog, tak mi v knížkách všeobecně takové skoky jdou spíš proti srsti.
Je to čtivý příběh? To rozhodně. Je předvídatelný? No... některé věci asi jo, ale pár věcí v závěru mě teda překvapilo. Určitě jsem se bavil a to je podstatný.

19.09.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 8 Tokijský ghúl:re 8 Sui Išida (p)

(SPOILER) Kišó Arima. Ano, souhlasím, že Sasaki/Kaneki je tvrďák. Ale Arima je v tom případě bůh. Je možné zabít boha? To je spíše otázka na Nietzscheho, ale Išida se také pokusil najít odpověď. Tohle je zatím snad nejosudovější díl :re. Proto 5*.

03.09.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 10 Tokijský ghúl:re 10 Sui Išida (p)

Zpočátku měl 10. díl na můj vkus hodně pomalý rozjezd, nějak jsem se nedokázal dostat do toho, co se vlastně dělo. Postupně jsem ale zřejmě začal chápat, kam to autor směruje a začal si příběh onoho čísla užívat. Je zde hodně kecání, co mi však vůbec nevadí a i akce byla kupodivu smysluplná a přehledná. Jsou zde city i nějaké menší překvápka a je zde i Tóka. Příběh se posouvá takže zde opět nemám co vytknout. Nebýt toho nezáživného začátku, byl bych smírnější. Ale nebylo to tak dobré jako některé předchozí čísla, takže 4*.

03.09.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 9 Tokijský ghúl:re 9 Sui Išida (p)

Oproti předchozímu dílu je evidentní propad. Celá devítka se nese ve znamení postranních charakterů, což by nebylo na škodu, nicméně děj se nijak zvlášť neposouvá. Je zde pár překvapení, které hodnotím kladně, ale opět většinu zdárných momentů podkopává nikdy nekončící nepřehledná akce. Takový průměr ale mnohem lepší než 3. díl :re.

29.08.2022 3 z 5

Tokijský ghúl:re 7 Tokijský ghúl:re 7 Sui Išida (p)

Sedmý díl bych zhodnotil asi jako setrvačný doběh pátého a šestého dílu. Obsahově to nebylo špatné, ale předchozí díly z mého pohledu obsahovaly (i přes to, co se zde stane) více osudovosti a tohle je takové vyrcholení všeho, co se Haisemu honilo dosud hlavou.

+ poodhalení minulosti jistých postav
+ osudový závěr s Arimou
+ Haiseho outfit
+ Tóka (protože tohle je můj komentář a mám pro ni slabost)

- opět šílené skákání v čase
- Nimura Furuta - další zmetek, kterého nenávidím. Je takový problém napsat záporáka, který by měl charizma?

+/- ghůlové a lidská práva. Polidštění ghůlú a monstrifikace lidí. Do jisté míry inovativní, ale Išida přeskakuje hranici jak se mu zachce
+/- kresba - takový průměr
+/- tak už se Haise rozhodl?

15.08.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 6 Tokijský ghúl:re 6 Sui Išida (p)

Předchozímu dílu vyrostla obrovská konkurence, co se týče nejlepšího dílu :re. Já ani nemám slov, protože tyhle dvě čísla jsou "ztělesněním" všeho, co pro mně TG je. Skvělé.

- Jestli bych někdy dělal cosplay, vybral bych si právě Černého Anděla Smrti, neboli v japonštině Kuroi Shinigami. Tohle je totiž dle mého názoru nejlepší provedení zevnějšku a badass osobnosti v TG. Docela se mu výzorově i podobám, takže by to nebylo těžký na provedení. =DDD

13.08.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 5 Tokijský ghúl:re 5 Sui Išida (p)

Dámy a pánové, máme zde adepta na nejlepší díl :re. Zatím. V podstatě nemám, co bych 5. dílu vytknul.
Práce s emocemi - za jedna.
Vývoj postav - za jedna.
Kresba - za jedna
Akce - za jedna.
Ano, zde se mi líbila i akce, sekvence s ní byly konečně nakresleny velice hezky a přehledně, má to hlavu a patu, a v akci samotné cítíte, že opravdu o něco jde. Závěr je napínavý a cliffhanger opravdu vypečený.
- Kidžimu jsem nenáviděl. Dobře mu tak
- Dvoustránka, kde se na konci Haise setkává s Cukijamou je překrásná a doslova z ní vytéká směs emocí. Kdo tvrdí něco jiného, má problém s očima a estetickým cítěním.

10.08.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 4 Tokijský ghúl:re 4 Sui Išida (p)

Jak jsem třetí číslo zkritizoval, nyní musím TG pochválit. Já mám asi obrovský problém s provedním akce, protože tohle číslo bylo méně akční, ale zato velice zábavné, kresba byla hezká, příběh se začal někam posouvat. Jak jsem psal u první série, Cukijamu jsem moc nemusel ani v první sérii anime, ale pak jsem ho začal mít svým způsobem rád. A zde to platí rovněž. Jsem rád, že se na pár panelech podívame i do kavárny :re. Pobavila i scéna, kdy si Quinxové nechávají u Uty dělat masky.
Jo, tyhle pomalejší, víc příběhově a emočně naladěné čísla mám mnohem radši, než ty akčnější - hlavně kvůli chaotické akční kresbě. Čtvrtý číslo, čtyři *

08.08.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 3 Tokijský ghúl:re 3 Sui Išida (p)

Já nevím co to bylo. Jakkoliv mám TG rád, tohle nebylo ono. Nebo jinak. Líbí se mi, že v :re se jede na plný pecky, do extrému a že to není jen další random šónenovka, ale s krví se nešetří, je to docela strašidelné i osudové. Nechybí takový menší mindfuck, překvápko, jmenujte jak chcete. Proti akčně laděnému číslu nemám taky nic, ale zde je nicméně postavena i hodně tlustá zeď , do které v mých očích TG hodně naráží. Kresba. Hnusnější díl jsem snad nečetl. Všechno je neuvěřitelně chaotické, skáče se z jednoho panelu na druhý, jednou jsme v Hlavním sálu, hned ve druhém panelu na Dispečinku... je to prostě zmatené, machulovité, snad zde nebyla jediná dvojstránka, která by se mi opravdu graficky líbila. I postavy vypadaly, jako bych je kreslil já. Škoda. Příběhově je to hodně rychlé, ale v podstatě se nic neřeší, je to jenom boj. Haise opět bojuje kromě nepřátel i sám se sebou (nějak mi to už přijde i docela nuda, protože se sebou bojuje v každém čísle, ale v podstatě se nikam neposouvá). Jooo a je tu Hinami, takže tomu přidám takové malé plus.
I přes to všechno se nedokážu přinutit udělit třetímu :rečku jenom 2 hvězdy. Možná z lásky k TG. Nechávám 3* za strašidelnou obálku, která vystrašila i paní prodavačku v knihkupectví.

05.08.2022 3 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Nejsem tak moc starý, abych mohl říct, že jsem zažil celou tu éru VHS půjčoven, rychlodabingu a osmdesátkových bijáků. Jenže u nás doma to na přelomu tisíciletí bylo tak, že skvělí rodiče tehdy šesti-sedmiletého Davida, když měl školní povinnosti již hotové, posadili k videu, aby se filmově samovzdělával. A tak jsem již v tomhle nevinném věku koukal na Karate Tiger, Nemilosrdnou spravedlnost, Zuřivost, Terminátora, Ramba, Ultra force a podobné skvosty. Jo, to byly časy. Nicméně, tenhle druh filmografie mě baví pořád a na akční béčka (ale i 80-90's áčka) dodnes nedám dopustit. Kluci z MovieZone mě formou této encyklopedie vrátili do dob, kdy se s akčním žánrem ješte počítalo. Ano, dost podaných informací jsem jako fanoušek žánru již věděl, ale naučil jsem se i mnoho nového. Nevyrušuje mě, že jsou témata seřazené abecedně. Možná bych jinak řešil umístnění filmových výroků, které byly asi vkládány na stránky náhodně, protože většinou nijak nesouviseli s filmem, sérii či režisérem, který se na oné stránce rozebíral. Jinak je ale na místě moje poklona autorům.

"Tak to jsi ty, ten syn, že jo?"..."Ale teď to bude něco jiného... rusáku."

05.08.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 2 Tokijský ghúl:re 2 Sui Išida (p)

Ano, ano... už se ta akce rozjíždí. Jak říká Terva, je to slušný rozjezd a i já doufám, že to sérii zůstane co nejdéle. Příběh se posouvá a začíná být napínavý jak kšandy, ale už se zde začínají objevovat podobné neduhy jako v první sérii - čím víc akčních sekvencí, tím víc chaotické kresby. Jistě, kresba v akčních pasážích má být taková... rozháraná, víte co myslím, ale jenom do té míry, aby to nebyl úplný zmatek na papíře. Právě to autor v první sérii moc nezvládal a první "vlaštovky" onoho problému jsem pozoroval i zde. Ale zatím to není až tak špatný. Na druhou stranu... Tóka Kirišima je kus. Kdykoliv a kdekoliv.
P.S. Haise je taky docela pohledná holka =D

24.07.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 1 Tokijský ghúl:re 1 Sui Išida (p)

Série TG:re mi v poličce leží již rok a nyní jsem se k ní konečně dostal! Je to pokračování se vším všudy. Víme co, jak, kde, a kdy, vidíme zde několik známých postav, víme na co se navazuje ale je zde i mnoho nového. Setkáváme se s členy nově vytvořeného týmu ÚPG s názvem Quinx. Tahle parta je odlišná od normálních týmu holubic a můžeme říct, že jde o obdobu "speciálního komanda" v boji proti ghúlům... i když to podle jejich výsledků moc nevypadá. Vede je charizmatický Haise Sasaki, který je... ale to jistě všem došlo. Příběhově je první číslo spíš kecací, hodně se vysvětluje co jsou Quinxové zač, nastavují se základní charakteristiky členů týmu a podobně. Akce až na jednu-dvě scény moc není. Graficky je to v podstatě stejné jako pomalejší scény první série, tudíž velice hezká kresba, čemu asi napomáhá minimum akce, která byla v první sérii často chaoticky nakreslená. Ale toho se asi později taky dočkáme. Zatím ale v klidu.
TG mi docela chyběl, tuhle mangu jsem na rozdíl od mnoha lidí nezatratil a první díl druhé řady mi docela sednul. Jednu hvězdičku si nechám do rezervy. 4*

21.07.2022 4 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Dnes se vyhnu filozofickému rozboru, protože by to zřejmě vydalo na stejně tlustou knížku jakou je "Budoucnost lidstva". Takže to bude jenom o mých pocitech.
Dosud jsem se s panem Kaku setkal jenom okrajově, spíš jsem četl věci od B. Greena nebo M. Tegmarka. Nicméně musím říct, že mi Michio Kaku učaroval stejně jako Greene. No dobrá... Greena mám možná o ždibec radši. Jsem z té sorty čtenářů, které se líbí spekulativní vyprávění - to bude asi tím, že jsem filozof - a tím pádem je pro mě Kaku tím pravým ořechovým. Kdybych měl něco knížce vytknout, tak by to asi byly příliš časté odkazy k Muskovi a spol. Také bych možná ocenil lehce vědečtější jazyk jelikož v tomhle ohledu již nejsem začátečník a o teorii strun, teoretické fyzice a pod. něco málo vím. Velice se mi líbil autorův přístup k teorii multiverza, která - ať se vám to líbí nebo ne - je jednou ze stěžejních tém celé knihy, protože informace, které Kaku čtenáři podává, vedou (i když často skrytě) právě k multiverzu. A ne k těm báchorkám, které laikům posouvá Marvel a DC, ale k seriózní (jsetli se to tak dá již dnes nazvat) vědecké hypotéze. Je škoda, že tuhle knihu čtu v době, kdy mám již odevzdanou doktorskou práci, protože jsem se v ní věnoval i těmhle věcem a světe div se, nezávisle na téhle knize jsem měl s autorem mnoho názorů podobných. Teď vidím, kolik máme s M. Kaku společných myšlenek i když samozřejmě s jistými odchýlkami - já třeba budoucnost lidstva jak ho známe nevidím moc růžově :( Jsme bytosti, kterým byl udělen dárek v podobě relativně vysokého intelektu (jistě sme ale pořád velmi omezení a nevěřím že dokážeme pochopit vesmír v jeho celistvosti) a schopnosti vnímat čas, i přesto jsou lidé jenom tlupou závistlivých barbarů, kteří dokáží jenom ničit, spořádat zdroje a vyvolávat války. A nejsem si jist, jestli nás těch pár chytrých hlav zachrání. Bohužel. A co se týče knihy? To je jasný. 5*

14.07.2022 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Václav Rybář

Jako kovanýmu fanouškovi akčních B-ček odchovanýmu na Sly-ovi, Arniem, JCVD a Dolphovi (a ano, i Seagalovi) - i když mi je sotva 30 - mi samozřejmě nemohli ujít videá kluků z Moviezone, především jejich eposy MZ Live Speciál a Encyklopedie akčního filmu. Díky tomu jsem se dostal ke knížce Továrna na sny. Hoši zde poukazujou na velice zajímavé věci z pozadí tvorby těch největších filmových hitů Hollywoodu, takže by si měl na své přijít každý, kdo chce zabrousit do tajů filmové magie. Jo, Hollywood a natáčení snímků nejsou jenom úsměvy a stylové pózy. Je to v první řade biznis a kdo nechce pochodovat jak tenhle svět velí, ten v něm nemá co dělat. Je na vás jestli chcete zůstat žít v blažené nevědomosti, nebo se třeba dozvědět, že váš oblíbený herec/režisér je ve skutečnosti autokrat nebo vůl, nebo obojí. Já jsem s knihou spokojený a rád bych se dostal i ke knize Encyklopedie akčního filmu, která snad bude přesně dle mýho gusta. Kdyby alespoň byla na pultech k dostání... kluci, chtělo by to dotisk.

24.06.2022 5 z 5

O nebi / O vzniku a zániku O nebi / O vzniku a zániku Aristotelés

Aristotelés - první vědecký systematik a velká filozofická osobnost. O nebi/O vzniku a zániku je věhlasné dílo, které však pro laického čtenáře pravděpodobně s každým desetiletím stárne tím víc. Pro filozofickou obec je to ale pořád zajímavá práce, zejména díky svojí komplexnosti. Dnes je již většina názorů zde popsaných dáááávno vyvrácena, resp. byli navržené nové modely, proto je možná pro někoho i úsměvné číst aristotelovic "průpovídky". Proto se snažím být v hodnocení objektivní a dávám 3*. Jako filozof oceňuju Aristotelův vlyv a fakt, že se právě tohle dílo stalo kánonem vědeckého a později i náboženského, i když ve značně pokroucené formě, myšlení. Až pokud nepřišli pánové Kopernik a Galilei...
Z pohledu laika to ale může být hodně zastaralé a nudné čtení, když samozřejmě vůbec pochopí o čem to sakra tenhle vousatý Řek psal.

14.06.2022 3 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Když jsem četl Noc nestvůr, čož byl mimochodem můj první vysloveně superhrdinskej komiks, tak jsem byl zklamán. Po čase jsem se rozhodl, že tomu dám druhou šanci a vsadil jsem na jeden z nejlíp hodnocených Bat-komiksů - Rok Jedna. A asi budu za kacíře, ale ani tentokrát mne to neoslovilo. Možná jsem měl přehnaná očekávaní, vzhledem k recenzím i komentářům zde jsem myslel, že budu uchvácen a ono nic. Není to vysloveně špatný komiks, ale není to nic nad čím bych slintal blahem. Kresba je fajn, příběh ujde, ale... nevím. Možná nejsem moc do superhrdinských komiksů. Třeba takové komiksy Star Wars, zejména Tales of the Jedi a Legacy považuji za úžasné. Ale tyhle DC a Marvel věci... asi ne, i když filmové adaptace si rád nakoukám. Kdybych měl být totálně subjektivní nemažu se s tím a nechám 2*. Ale když se objektívně kouknu na všechny ty pochvalné komenty a vlyv jaký tenhle komiks měl celosvětově... Dávám 3* a budu fakt dlouho uvažovat jestli si někdy koupím třeba Killing Joke, nebo se na tyhle věci vykašlu :/

02.05.2022 3 z 5

Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost Ťiang Čching

Dávám 5* Nebudu zde zacházet do politiky a porovnávat státní zřízení v Evropě a v Číně. Nebudu ani rozebírat názory a pohledy Ťiang Čchinga, protože by to bylo na dlouho. Hodnocení si z mého pohledu publikace zaslouží už z toho důvodu, že se v nakladatelství Filosofia rozhodli pro vydání pro nás možná docela neznámého, ale v Číně uznávaného filosofa a konfucianistu. Tím i evropští čtenáři, které zajíma asijská kultura a filosofie, mohou nahlédnout do historie, současnosti i možné budoucnosti této obrovské krajiny, která se v posledních 30-40 letech čím dál víc otevírá západnímu světu. Velice proto cením vydání publikace pojednávající o čínské kultuře a politice, a zároveň vydání publikace od jiného čínského myslitele než je Konfucius nebo Lao-c'.

29.04.2022 5 z 5

Nové cesty ontológie Nové cesty ontológie Nicolai Hartmann

Hartmann prichádza so zaujímavými námetmi, jeho usporiadanie bytia je odvážne, ale má to hlavu a pätu. Súhlasím so všetkým čo odznelo v predchádzajúcom komentári, avšak je tu jedna vec: ako novokantovec sa Hartmann stále zubami-nechtami drží kantovskej metafyziky a je to podľa mňa na škodu - vidno to hlavne v prípadoch kedy hovorí o kategoriálnej analýze. Korene síce nezaprie, ale majú to byť "nové cesty ontológie", nie "staré cesty ontológie po novom". Niekoľko jeho myšlienok je však ozaj inšpiratívnych a nasledujúcim výrokom vlastne kontruje moju poznámku o vracaní sa k starej ontológii, alebo ju jednoducho potvrdzuje, vyberte si: "Na rozdiel od vied, ktoré sa musia zriecť prekonaných pojmov a systémov, filozofia nemôže myšlienkové dedičstvo ani odmietať, ani prijímať, ale musí s ním ustavične zápasiť a vyrovnávať sa."

23.04.2022 4 z 5

Myšlienky k sebe samému Myšlienky k sebe samému Marcus Aurelius

"Nikdy necti pre vlastný prospech to, čo by ťa niekedy prinútilo porušiť vernosť, zahanbiť sa, zanevrieť na niekoho, prejaviť upodozrievanie voči niekomu, prekliať niekoho, pretvarovať sa alebo zatúžiť po niečom, čo potrebuje stenu alebo záclonu. Lebo ten, kto dá prednosť vlastnému rozumu, božskému duchu a velebeniu jeho cností, ten nehrá divadlo, nenarieka a nebude hľadať ani samotu, ani prepočetnú spoločnosť."

Ak by Marcus Aurelius videl dnešnú spoločnosť, niektoré médiá a politikov, asi by nad týmto svojim výrokom horko zaplakal. Toľko času a ľudstvo sa to stále nenaučilo...

05.04.2022 3 z 5

Nietzsche o ctnosti Nietzsche o ctnosti Jakub Chavalka

Tohle je svazek (speciální vydaní Filosofického časopisu), na který jsem se velice těšil. A je škoda, nebo moje hanba, že jsem se k tomu nedokázal dostat hned po vydání, ale až teď. Nevím co se tehdy stalo, ale nikde nebyly studie "Nietzsche o ctnosti" k dostání.
Teď jsem se nicméně k tomuhle svazku dostal a nemohu jinak, než udělit 5 hvězd. Nietzsche byl filozof, ku kterému můžete mít milion interpretací a pořád budete moci interpretovat dál. Jak sám říkal - všehny věci jsou pouhé interpretace. Zde jde o interpretaci na promluvu "O ctnosti, jež obdarovává" ze Zarathustry. Každá ze studií na to jde trošku jinak, ale všechny jsou inspirativní, argumentačně hezky podložené a navíc se výborně čtou. Jelikož se v akademickém prostředí pohybuju, vím o tom, že v Česku a na Slovensku je mnoho akademiků a filozofů, kteří jsou velké "kapacity" pokud jde o Nietzschovo dílo. Jsem rád, že jsem si mohl číst i studii doc. Aleše Prázného, jelikož jsem měl tu čest sedět na jeho přednáškách, když nás na UPJŠ navštívil.

25.03.2022 5 z 5