Ukradený trůn

Další lahůdka pro milovníky herních titulů. Ale nejen pro ně. Tato kniha potěší jak hráče, tak příznivce klasické fantasy, které by jinak příslušnost knihy k hernímu světu mohla odrazovat. Děj knihy je totiž zasazen před události ze hry samotné. Když je zrazena a zákeřně zavražděna Moira, Marikova matka, je mladý následník trůnu donucen ujmout se nové role. Pronásledován orlesiánci, obklopen špiony a zrádci, podceňován vlastními lidmi pro své mládí a nezkušenost, se staví do čela armády rebelů. Jak skončí Marikova cesta za právoplatným dědictvím? Pomstí smrt své matky? Získá zpět ukradený trůn?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26439/ukradeny-trun-82D-26439.jpg 3.993

Dragon age (1.)

Dragon Age: The Stolen Throne (2007)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

YuuMitsuko
02. prosince

Od hraní her uběhlo spoustu času a člověk si rád osvěží místa a postavy, které během hraní navštívil nebo se s nimi setkal popř. o nich slyšel. Děj se odehrává ještě před samotnými hrami, ale krásně doplňuje události, které se ve hrách vyskytují a dává jim zase o něco realističtější charakter. Bitvy a celkově střety na obou stranách rychle plynou a udržují čtenářovu pozornost, což se moc často nestává, zvlášť když jich je v knize tolik. Děj se ani nezdržuje nezajímavými událostmi, autor se jistě snažil být co nejvíce konzistentní, aby kniha hlavně čtenáře bavila.
Na druhou stranu mám veliké výhrady k postavě Loghaina. Tak jak je vykreslen v knížce nemohl nikdy udělat věci, které potom spáchal ve hrách. Sám sobě si tam několikrát odporuje. Chápu, že z něj chtěli udělat také člověka a ne jen prašivého zrádce, ale na to, kolikrát tam on sám odsuzuje zradu a jak krutě ji trestá, je nemožné aby se stala bitva u Ostagaru, takže za tenhle kiks hromada bodů dolů.
Taky v příběhu zemřela celá řada postav, ke kterým nemám ani moc námitky a je dobře že jich spoustu nerozmazávaly. Mrzí mě, že jedné konkrétní se nevěnoval autor prakticky vůbec a jen velmi mlhavě ji zmínil, i když to byla velmi důležitá postava. Na druhou stranu, zřejmě autor chtěl velmi dramatickou smrt některých hlavních postav, ale byla velmi opravdu velmi nerealistická až trapná.
But still, it was good

AuroN
05. listopadu

Na první román ze světa Dragon Age jsem se velmi těšil. Bohatý a líbivý svět z rukou studia BioWare je opravdu lahůdkovou RPG záležitostí, který toho má hodně co nabídnout a já slintám blahem z toho, že se vydavatelé rozhodli jej rozšiřovat dále a to ať už knižní, či komiksovou formou. Kniha to není špatná, to rozhodně ne. Jedná se o takovéto klasické fantasy, které rozhodně neurazí a člověka znalého tématu potěší. Těžko jej pak ovšem doporučit lidem, kteří nehráli hru, protože nedostanou onu přidanou hodnotu, na což román celkem sází. Nechápejte mě špatně, je snadno pochopitelná pro nezasvěceného čtenáře, ale ten se prostě nebude tetelit nad průchodem Hlubokými cestami a nebude vzpomínat na to, jak strašně těžký a epický fight tam byl z hnusnou zrůdou rodící zplozence nebo jaké strašnosti musel člověk zažít, než se konečně dostal k té zpropadené kovadlině.... Ano, knihu si rozhodně více užije fanoušek, než běžný čtenář.

Příběh samotný potom není žádná složitost a nese se víceméně ve stejném duchu až do konce, při čemž občas překvapí několika málo příjemnými zvraty. Přerod a vývoj postav je z mého pohledu popsán dostatečně a jsem s ním spokojený, zklamal mě akorát šablonovitý padouch, jež by si zasloužil větší charakterové prohloubení. Podtrženo sečteno, je to fajn kniha. Pokud jste fanoušci hry, neváhejte a začněte číst. Pokud nejste a nemáte vyhlídnuté žádné jiné fantasy, zkuste to. Krok vedle tím určitě neuděláte.

+ svět Dragon Age v plné kráse
+ Loghain
+ čtivé, jednoduché, zábavné

- celkem jednoduchý a předvídatelný příběh
- vrchní padouch mohl být lepší
- neškodilo přidat trochu detailů a trochu hlouběji se ponořit do lóru

celkové hodnocení: 70%

Tiriath

Protože svět Dragon Age miluji, knížku jsem zhltla na posezení.

Legrandix

Ze začátku jsem se do děje nemohl dostat, ale po pár počátečních kapitolách přišel jakýsi zlom a já knížku nemohl pustit z ruky. Jakožto fanoušek hry jsem si Ukradený trůn užil o to víc, jelikož mi místa, ve kterých se děj odehrával, byla dobře známá. Objevování nových a detailnějších informací ze světa Thedas bylo pak už jen třešničkou na dortu. Vřele doporučuji herním fanouškům, ale i herní série neznalým. Myslím, že právě ta druhá zmiňovaná skupina dostane chuť si hru ''Dragon Age: Prameny'' i její pokračování zahrát, a pokud ne, dostanou minimálně šťavnatý, temnou fantasy nasáklý příběh plný zvratů a uvěřitelných postav.

mitko

Rutina, veľká rutina..Kniha nemá oproti iným fantasy nijako vyniknúť. Popis sveta chýba, mágie poskromne, zrazu sa tu vyskytne len tak drak, záporák úplne čierny, bez motívu a ani ostatné postavy nemajú moc čím zaujať. Ako neznalec hry v tom teda nevidím ani žiadne prehĺbenie príbehu (hráči majú aspoň v tomto plus), len obyčajnú fantasy knižku, ktorej dej ale celkom odsýpal a v pohode sa dala dočítať dokonca.

Svářeč

"Jen další klasická fantasy..." - Ale po hodně dobrá. Je to sice zoufale neoriginální, v jedná části se Gaider "inspiroval" Tolkienem trochu moc, ale jinak se jedná o příjemný čtivý příběh plný bojů, lásky, zrady, hořkosti atd. Jen je škoda, že Gaider vysloveně kašle na nějaké vykreslování světa a z (prý) parádní atmosféry hry do knihy proniká velmi málo. Je to škoda, stačilo ten svět jen víc popsat, trocha toho zeměpisu a dějepisu by mi nevadila. A taky mi opravdu hodně vadilo občas trochu nelogické chování postav. Například Loghain hned zezačátku nabídne Marikovi pomocnou ruku a pak ho najednou chce chladnokrevně zabít, jakoby se nechumelilo. Ale jak jsem již řekl, čtivá kniha, která má sice k dokonalosti daleko, ale příznivce klasické hrdinské fantasy a hráče DA určitě nezklame. Ostatní ale osloví jen těžko.

Yokolobuna
13.11.2017

Velmi shovívavé čtyři hvězdy? Nebo přísné tři? Nakonec jsem sáhl po druhé možnosti. Dragon Age: Origins jsou mojí vůbec nejoblíbenější hrou, jen poutavou předlohou by si mě však kniha nezískala ani omylem. Gaider jede trochu na jistotu a občas mi přišlo, že si neví moc rady jak vyplnit místo mezi jednotlivými záchytnými body příběhu. Král Meghren je naprosto černobílý padouch, který hlavně ze začátku prostě šustil papírem. Zloduch jak z pohádek pro děti. S ostatními postavami to už tak zlé není a přerod až neuvěřitelně naivního (kam se hrabe Clark Kent) a otravného Marika nakonec má něco do sebe. Poslední čtvrtina knížky je pak vyloženě povedené a Gaiderovi se přeci jen povedlo překvapit a vykřesat z předlohy přidanou hodnotu. Kolem půlky však budete pravděpodobně celkem znechuceni slabším písemným projevem autora, ale i většinou postav. Ukradený trůn je tak především příslib a pokud bude další díl kvalitou víceméně podobný, možná už to očko přimhouřím.

RiaKon
26.10.2017

Klady:
- děj a jeho spád
- charaktery postav (i známí z her)
- propracované universum
- prequel pro hru Dragon Age: Origins
- rozšiřuje lore DA

Zápory:
- předvídatelný konec
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

Ukradený trůn je příběhově zasazen ještě před první hru a jakmile jej jednou přečtete, už nikdy nebudete na celou politickou situaci Fereldenu v Origins nahlížet stejně jako před tím.

witko
19.10.2017

Celkem slušná fantasy.

MinaHawke
06.09.2015

Kniha se mi četla krásně. Miluju herní sérii Dragon Age, tak když jsem zjistila, že vyšla kniha musela jsem si jí přečíst. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, naopak.

linaroth
22.09.2013

Po všech stránkách průměrná žánrová fantasy, která vám rozhodně nenabídne ani kapku originality. Neřekl bych ani, že je nějak zvlášť přínosná pro fanoušky herní série, protože se jí dotýká vlastně jen okrajově. Nabízí se otázka - proč tu knihu vlastně číst?
1) Není úplně špatně napsaná, ale rozhodně nebudete mít pocit - \"Ó, tak od Gaidera si fakt přečtu cokoli, co napíše\".
2) Dočkáte se pár překvapivých momentů, ale mnohem víc balastu a klišé.
3) Teoreticky rozšiřuje herní svět o další rozměr, není to ale nic, co by mělo srovnatelou hodnotu jako například knihy k Forgotten Realms

Pro fanoušky série celkem sympatické, pro ostatní je tu spousta lepších oddechových fantasy knih.

Issiriana
11.09.2013

Dragon Age je luxusní hra a na základě toho jsem objevila knížku, která měla mít se hrou něco společného. Když jsem prožila s postavami ve hře kolem 100 hodin, přála jsem si, abych je v knize uviděla znova, protože jsem si většinu oblíbila, ale zároveň jsem i váhala, protože kdyby Gaider psal knížku rovnou s postavami, se kterými se hrálo, bylo by pak těžké to posuzovat, protože každý má rád jiné postavy, má na ně jiný názor atd. Nakonec to celé bylo rozseklé tím, že ze hry tam byl pouze Loghain, na pár stránkách Flemeth a Cailan.
Upřímně řečeno, čekala jsem lepší, zajímavější a napínavější děj. Myslím, že bych i sama dokázala napsat knihu s takovým jednoduchým dějem, kde vlastně je pouze jedna dějová linie, máme tam jednu nešťastnou lásku (vlastně dvě), pár bojů v bitvách... Postavy taky nebyly nic moc, Loghain mi připadal úplně jiný než ve hře, takže nějak moc nechápu, proč se tak děsně změnil, taky si moc neumím představit psychický růst Marika, protože prý byl dobrý a moudrý král, přestože celou knihu se choval jako malé dítě.
Taky bych ráda viděla lepší popis magie, ve hře se bez kouzel neobejdete, a tady je jen napsáno, že se mu v ruce objevila ohnivá koule. Celkem by mě zajímalo, jak toho kdo docílil.
Za tři hvězdy to ale stálo, čtivé to bylo a zůstalo ještě pár nevyřešených věcí, díky kterým se těším na další díly.

Miss Utahraptor
13.01.2013

Chvílemi jsem váhala, nemá-li jít o parodii? Ohromě ohrané téma, neoriginální podání, plačící postavy na každé druhé až čtvrté stránce, časté opakování slov... Zhruba tak od poloviny to už ale jde, i když mé modlitby za dějový zvrat a neočekávaný konec nebyly vyslyšeny... Jako doplněk hry to možná nebude tak špatné. Četla jsem i mnohem horší věci.

tsal
27.06.2012

Byť se kniha ke hrám příliš neváže, takže by ji měl bez problémů pochopit i někdo, kdo Dragon Age nehrál, nevím, jak by ji takoví lidé hodnotili. Já sama jsem ji ohvězdičkovala čistě na základě mého vztahu ke hře, protože když nad něčím strávíte tolik hodin, je těžké nebýt sentimentální.

Ukradený trůn je poustavě a živě psaná fantasy. Hlavním tahákem pro mě byl Loghain, který bohužel ve hře nedostal tolik místa, kolik bych si přála, a proto jsem tuto nápravu ocenila. Nakonec nezklamal ani on, ani Marik. U obou došlo ke změnám v povaze, na obou se podepsalo vše, čím prošli během svého boje o Fereldenský trůn. Z naivního hrdiny se stal král, který dokázal činit i těžká rozhodnutí, a z poněkud sobeckého utečence s omezeným rozhledem, úctyhodný rytíř, který neváhal položit osobní štěstí na oltář království. Čtvrtou hvězdičku si kniha vysloužila čistě jen za ten konec.

herní adaptace

David Gaider