Nové cesty ontológie

Nové cesty ontológie https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35909/bmid_nove-cesty-ontologie-6xN-35909.png 4 4 4

podtitul: Súčasná nemarxistická filozofia.

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Pravda

Neue Wege der Onthologie

DarthSoren
23.04.2022 4 z 5

Hartmann prichádza so zaujímavými námetmi, jeho usporiadanie bytia je odvážne, ale má to hlavu a pätu. Súhlasím so všetkým čo odznelo v predchádzajúcom komentári, avšak je tu jedna vec: ako novokantovec sa Hartmann stále zubami-nechtami drží kantovskej metafyziky a je to podľa mňa na škodu - vidno to hlavne v prípadoch kedy hovorí o kategoriálnej analýze. Korene síce nezaprie, ale majú to byť "nové cesty ontológie", nie "staré cesty ontológie po novom". Niekoľko jeho myšlienok je však ozaj inšpiratívnych a nasledujúcim výrokom vlastne kontruje moju poznámku o vracaní sa k starej ontológii, alebo ju jednoducho potvrdzuje, vyberte si: "Na rozdiel od vied, ktoré sa musia zriecť prekonaných pojmov a systémov, filozofia nemôže myšlienkové dedičstvo ani odmietať, ani prijímať, ale musí s ním ustavične zápasiť a vyrovnávať sa."

Miro.slav
28.08.2020 4 z 5

S Hartmannovou filozofiou som sa stretol skrze túto knihu venovanú ontológii. Zaujala ma jeho hierarchia bytia. Hartmannove rozdelenie skutočnosti na niekoľko poschodí mi veľmi imponovalo. Uvedomenie si toho, že každá vyššia forma stojí na tej nižšej, je klincom do rakvy antropologickej povýšenosti ľudstva. Síce sa pyšníme duševnou a duchovnou stránkou, no obe stoja na nižších poschodiach zvyšku organickej a anorganickej skutočnosti. Bez týchto základov by ľudská kultúra a ľudské vedomie nemohli existovať. A toto sa mi u Hartmanna strašne páčilo.

Nicolai Hartmann
německá, 1882 - 1950