DariDerek DariDerek komentáře u knih

Volá Moskva Volá Moskva Angus Roxburgh

Na knihu Volá Moskva jsem byla natěšená. A hned vám také napíšu proč. Rusko jako takové je pro mne velkou neznámou. Všechno, co o něm vím, vím z televize nebo ze školy (ale toho není moc), a i když se snažím vzdělávat, tak v knižní podobě jsem se k Rusku také nepřiblížila.
Nedokážu popsat, jakou radost cítím po dočtení pamětí Anguse Roxburgha, který obyčejným lidem ukáže Rusko svýma očima – čtivou, zábavnou formou a ač se budete potýkat i se spoustou politických informací, kniha vás bude bavit.

31.05.2020 5 z 5

Kubík a autíčko Kubík a autíčko Eliška Mauleová

Pokud máte doma prvňáčka, začínajícího čtenáře a k tomu ještě kluka, tak teď zbystřete pozornost. Kubík a autíčko je přesně pro tyto čtenáře. Autorka, která je zároveň i ilustrátorkou, vymyslela milý příběh, který se odehraje v jednom odpoledni, ale za to Kubík i se svým autíčkem zažijí dobrodružství na cestách. Více v záložce - v recenzi.

17.05.2020 4 z 5

Letem světem s Vášou Letem světem s Vášou Marcela Kotová

Letem světem s Vášou není obyčejnou pohádkovou knížkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Má velkou přidanou hodnotu, dá malým čtenářům spoustu důležitých informací o světě, zemích, obyvatelích, zvycích, jídle, prostě o všech základech, které my dospělí považujeme za automatické, a to hravou formou.

14.05.2020 5 z 5

Heidi a její kamarádi (převyprávění) Heidi a její kamarádi (převyprávění) Jitka Škápíková

Někdy před Vánoci jsem vám představovala z nakladatelství Fortuna Libri knihu Heidi, děvčátko z hor. A dnes tu mám pro vás volné pokračování příběhu o milém děvčátku, jejíž život je jedno velké dobrodružství a překvapení.
Heidi a její kamarádi je opět dojemné vyprávění, které pro dnešní převyprávěla Jitka Škápíková a ilustrovala Sofie Helfertová. Více v recenzích v záložkách (daramegan.cz).

03.05.2020 5 z 5

Největší smraďoch Největší smraďoch Antje Szillat

Pokud máte doma malého, zvídavého čtenáře, kterého už nebaví „obyčejné“ pohádky, ale chce příběh, kde prožije nějaké to dobrodružství, zasměje se a bude luštit záhadu jako velký detektiv, tak se podívejte po knížce Frajer Ferda – Největší smraďoch. Písmo je většího fontu, ilustrací je dostatek, tudíž se kniha bude dětem číst jedna báseň. ????

01.05.2020 5 z 5

Neplechy čerta Zbrklíka Neplechy čerta Zbrklíka Sandra Dražilová Zlámalová

Když se toulám po knihkupectvích a koukám se na dětské knihy, vždy se nejdříve podívám na přebal, abych zjistila, jestli mne upoutají ilustrace a když jo, poté nahlédnu dovnitř – na písmo, kolik tam je ilustrací a o čem kniha je.
Kdybych se měla v knihkupectví toulat teď – samozřejmě pod podmínkou, kdyby byla otevřená, tak Neplechy čerta Zbrklíka koupím už jen kvůli titulní stránky, bez toho, abych zkontrolovala písmo nebo o čem pohádka je. Protože hned první obrázek se mi líbí tak, že si říkám, už jen kvůli ilustracím to bude skvělá pohádka pro mého syna. ????
Čert Zbrklík je malý klučina, jehož maminka Rozumbrada je hlavní šéfovou pekelné listiny. A to skýtá nejeden problém, protože Zbrklík je nejen velmi akční dítě – ehm, tedy čert, ale také zvídavý, toužící všem pomoct, ale hlavně zbrklý a do všeho jde po hlavě, aniž by přemýšlel nad následky.
Děti se s jeho „uměním“ zbrklosti seznámí hned na začátku, kdy se v pekelné listovně dostane ke kouzlu světla, a tím začnou jeho eskapády. Jednou se v pekle objeví voda – no fuj!, podruhé málem kvůli něj lehne celé peklo popelem a tak bych mohla pokračovat…

Jenže jednoho dne, kdy se sám Lucifer rozhodne, že je potřeba přivézt do pekla nějakého hříšníka, se musí vypravit ještě s dalšími čerty do světa lidí, nejen, aby se něčemu přiučil, ale také aby se zbavil své zbrklosti.
Na zemi to ovšem není žádný med, opět se stává spousta „nepříjemností“, ale Zbrklík začíná chápat, co je a není důležité. Jak všechno dopadne, zda se Zbrklík zbaví své zbrklosti, zda do pekla přivedou smrtelníka a co všechno je potká na zemi, to se dozvíte, až si přečtete pohádkovou knihu Neplechy čerta Zbrklíka. Více v recenzi v záložkách - Daramegan

23.04.2020 5 z 5

Pohádkové přátelství Pohádkové přátelství Ladislava Horová

Pohádkové přátelství je milým vyprávěním o jednom zvědavém vodníkovi a o velmi neobvyklém přátelství, které najde na cestě za svým dobrodružstvím.
Autorka si vyhrála s tím, aby děti zažily nejen spoustu napínavých okamžiků, ale také měly ze čtení ponaučení, jak se chovat, co je hezké a co se nesluší.

17.04.2020 5 z 5

Velké dobrodružství malého dráčka Velké dobrodružství malého dráčka Petra Martišková

Vážení rodičové, pokud máte doma dítě, které miluje draky, miluje nádherné obrázky v knize a touží po krásné pohádce, která mu uhrane, rozhodně a bezodkladně se podívejte po knize Velké dobrodružství malého dráčka.
Od prvních stránek jsem byla nadšená, stejně tak můj syn. Sice jsem musela měnit hlasy, protože některé stránky jsou bez ilustrací, tak jsem potřebovala jeho pozornost, ale i přesto, že jsem „ochraptělá“, jsme oba velmi spokojeni.

11.04.2020 5 z 5

Rockové příběhy pro malé rebely Rockové příběhy pro malé rebely Jiří Štraub

Rockové příběhy pro malé rebely je skvělá pohádková kniha pro větší čtenáře/posluchače. V knize na vás čeká 9 příběhů, ve kterých hlavními hrdiny nejsou lidé, ale všelijaká zvířata – od mravence, až po lva nebo třeba krávy.
Autorovi se perfektně podařilo skloubit lásku k hudbě s vtipným vyprávěním, které zabaví nejen děti, ale také rodiče.

Netradičně, nejdříve napíšu poklonu ilustrátorce Tereze Doležalové. Její obrázky, které jsou černobílé a doplněné vždy jen jednou barvou, jsou úžasné. Třeba lev jako rocker mě naprosto odzbrojil, tak stejně kapela AC/DC v podobě úhořů. V této knize jde vidět, že když se spojí fantazie autora, s umem ilustrátora, vznikne pohádková kniha, která zaujme každého, kdo ji otevře.

Nemusíte se obávat toho, že vaše dítě rock neposlouchá/nezná, a tím pádem nebude textu rozumět. Je zde jen okrajově zmíněno pár kapel z tohoto žánru, ale vůbec o znalosti nejde. Jde spíše o zpěv jako takový, a samozřejmě styl těchto muzikantů a jejich posluchačů, protože některá zvířátka jsou velmi stylově oblečena – tedy, ehm, namalována.

„Vždycky když se s nimi znovu potká, dává si pozor, aby je nežral tak moc, aby je zase nesežral. A i přesto se nikdy nepřestává spokojeně zubit.“

Některé příběhy mají v sobě zjevné ponaučení pro malé čtenáře, což je v pohádkách správně. U jiných to tak jasné není, ale to vůbec nevadí, protože větší děti si z toho i tak vezmou to, co bude potřeba.
Rockové příběhy pro malé rebely jsou napsány jednoduše, aby tomu všechny děti porozuměly a opravdu si užily báječná dobrodružství, která je na stránkách čekají. Já osobně jsem si velmi užila nejeden příběh, ale nejvíc se mi líbilo – a to i proto, že bylo mne nejvíce humorné – vyprávění o krokodýlovi, který moc žral AC/DC. Žral je tak moc, až je z toho samou láskou sežral. Jo, bylo to fakt dobrý! ????

Písmo je opět většího fontu, takže se bude kniha dobře číst i začínajícím čtenářům a ilustrací je dostatek. Některé jsou přes celou stránku, jiné přes půlku, ale vždy skvěle doplňují text.
Navíc křídový papír, na kterém je vše vytištěno, působí takovým tím „lepším“ dojmem, a spojení barev ilustrací s tím papírem dělá divy. Moc se mi to líbí. ????

Jak můžete vidět, jsem z knihy Rockové příběhy pro malé rebely téměř odvařená a už se nemůžu dočkat, až budu mít doma malého rockera, který to bude žrát tak, jako maminka. V tuto chvíli je to totiž jen rebel! ????

01.04.2020 5 z 5

Velká smůla trpaslíka Smůly Velká smůla trpaslíka Smůly Iva Gecková

Velká smůla trpaslíka Smůly už nepůsobí tak příliš moderně, jako první knížka o Karkulce, takže se mi také více líbila. I když si Karkulka s tím lakováním nehtů nedá pokoj, již to nehraje prim.
Příběh působí pohádkově, potkáte společně s hrdiny i nějakou tu vílu, babička musí trochu čarovat a ukousnete si perníku od ježibaby.

Text je opět o něco větším fontem natisknutý, každá stránka je jinak barevná – záleží na pozadí, kde se zrovna hrdinové ocitají, ilustrace, o které se postarala Bára Buchalová jsou hezké a vše říkající.
Jak už jsem psala výše, rozhodně se mi tento díl líbil více, ale pokud chcete pochopit, společně se svými dětmi všechny body, musíte číst od začátku, protože i když příběh na sebe nenavazuje, tak se postavy a jejich pohádkové životy určitým způsobem vyvíjí.

Pokud máte rádi třeba vy, z dětství, Karkulku a chcete si číst její moderní obnovu, nebo ji mají rády vaše děti a chcete jim dát nové příběhy, tak se určitě po těchto knížkách podívejte. ????

29.03.2020 5 z 5

Písmenka v hádankách a křížovkách Písmenka v hádankách a křížovkách Zuzana Pospíšilová

pracovní sešit Písmenka v hádankách a křížovkách je úžasnou cvičební pomůckou, u které si vaše děti nejen procvičí českou abecedu, ale také se zabaví, klidně na několik hodin. Některé hádanky daly zabrat i mě a bez křížovky bych se dále rozhodně neposunula. ????
Je to (nejen v těchto dnech), skvělá zábava pro celou rodinu. Takže, pokud máte doma malého školáka, rozhodně se po tomto sešitě podívejte, věřím, že si spolu s vašimi dětmi užijete spoustu zábavy.

28.03.2020 5 z 5

Kniha skřítků náladovníčků Kniha skřítků náladovníčků Dagmar Medzvecová

Kniha skřítků náladovníčků je velkým průvodcem všech skřítků, kteří se vám doma můžou objevit. Já osobně znám, téměř dokonale, Uzurpátora postelového a Sladkomila lepivého a nyní, v posledních dnes se nám doma se synem objevil Hračička pohazovačný. Nevěřili byste, jaká je se skřítky sranda, i když někdy bych se někdy nejraději poslala na dovolenou a neviděla ani jednoho. ????
Moc se mi líbilo, že každý skřítek má svůj vlastní příběh, ve kterých ani vedlejší postavy nenavazují, takže není problém začít číst od skřítků, o kterých víte, že máte doma a potom přejít na ty méně známé nebo méně se objevující ve vaší domácnosti. ????

Věřím, že dětem a nejen jim, ale i rodičům, se bude tato kniha líbit. Já jsem z ní doslova nadšená. Když přišla, hned jsme se s malým začetli a začali řešit, který skřítek je u nás doma často a který je tu neustále a nikam neodchází. Malý byl tak poblázněný z mého elánu, že je hledal i pod postelí a ve skříni – kam se taky úspěšně zavřel a neuměl ven. ????
V průběhu čtení jsme zažili spoustu veselých chvil a doufám, že i vy si se svými dětmi užijete báječné chvíle při čtení.

26.02.2020 5 z 5

Velký závod Velký závod Katy Hudson

Skvělá dětská kniha s dobrodružstvím a ponaučením pro děti. :-)

19.02.2020 5 z 5

Potíže s mrkví Potíže s mrkví Katy Hudson

Skvělá kniha, dobrodružství a ponaučení pro děti.

19.02.2020 5 z 5

Co má poznat správný Čech Co má poznat správný Čech Michal Vaněček

Co má poznat správný Čech byla v mé knihovně nutností, protože už první publikace Co má vědět správný Čech se mi líbila. Jenže…
Tato je ještě o level výš. Více ji využiji, více se mi líbí, informace v ní mají pro mne mnohem větší hodnotu, než tomu bylo minule.

19.01.2020 5 z 5

Dinosauři a další pravěká zvířata Dinosauři a další pravěká zvířata kolektiv autorů

Nemusíte mít doma malého vědce nebo milovníka dinosaurů, protože tato publikace to z vašich dětí udělá. Dinosauři a další pravěká zvířata si zaslouží pozornost nejen dětských očí, ale také dospělých, protože si autoři dali záležet na tom, aby vás neustále překvapovali a fascinovali.

10.01.2020 5 z 5

O kočičím čaroději a jiné pohádky O kočičím čaroději a jiné pohádky Lucie Křesťanová

Pohádková kniha O kočičím čaroději a jiné pohádky se u nás doma četla více jak týden. Je úžasné, že je rozdělena na 16 krátkých, samostatných pohádek, kdy každá v sobě nese ponaučení, navíc jsou srozumitelné a poměrně krátké. Takže číst po obědě před odpoledním spánkem, a večer před spaním, byla naprostá paráda.

07.01.2020 5 z 5

Trpaslíci z pařezového domečku Trpaslíci z pařezového domečku Bohunka Trelová

Trpaslíci z pařezového domečku je pohádka pro děti, kterou autorka napsala velmi jemně, ale přidala i napínavé pasáže, takže si ji vaši malí čtenáři užijí na sto procent. Je skvělé, že se jedná o celistvý příběh a ne různé příhody, takže se budou nejmenší těšit na to, až nastane večer a oni se vrátí k povídání, jak to s trpaslíky pokračuje.

07.12.2019 5 z 5

Stoprocentní matky Stoprocentní matky Aimee Molloy

Návykové, svižné, napínavé čtení. To je thriller Stoprocentní matky, který vám rozhodně nedá spát. Připravte se na bezesnou noc, kdy vám bude dělat společnost parta maminek, jež si říkají Májenky, a taky jeden zapeklitý případ únosu malého Midase, kde nikdo nemůže nikomu věřit, pomalu ani sám sobě.

03.12.2019 5 z 5

Týna a Bzuk - Případ splašenýho slizu Týna a Bzuk - Případ splašenýho slizu Liam O'Donnell

Týna a Bzuk – Případ splašenýho slizu je prvním dílem nové série o dvou zvláštních tvorech, kteří řeší spoustu zapeklitých případů.
Trollí holka Týna, kutilka každým coulem a goblin Bzuk, který dává na své instinkty a nerozumí si s domácími úkoly z matematiky.

Čtení této knihy bude bavit jak kluky, tak holky. Ideálně od osmi, devíti let, protože textu je tam více, a řeší se detektivní záhada, takže už musí děti vnímat, co čtou.

28.11.2019 4 z 5