DariDerek

Tajemství a záhadyTajemství a záhadyArthur Conan Doyle

Tajemství a záhady je soubor povídek autora Sira Arthura Conana Doylea, kterého jistě nemusím představovat. Jeho jméno zná určitě každý, když ne kvůli ničeho jiného, tak jen a pro jeho román Pes baskervillský či úžasného Sherlocka Holmese. Už na prvních stránkách jsem se začetla – jelikož životopis autora je nejen zajímavý, ale překladatelka Věra Klásková napsala úvod tak, že vás bude bavit každé jeho písmenko. Dozvíte se, kdy byl autor povýšen do šlechtického stavu a za co, kolik vytvořil za svůj život beletristických děl, jak to měl s Sherlockem Holmesem a také proč se nakladatelství Leda rozhodlo vydat jeho povídky. A více se už dozvíte v recenzi v záložkách.

Žena v bílém kimonuŽena v bílém kimonuAna Johns

Žena v bílém kimonu je román, který v sobě mnohé skrývá. Ať už velkou dávku odvahy, naděje, lásky, tak také smutku, nepochopení a v neposlední řadě mnoha tajemství, které budete s každou otočenou stránku odhalovat. více v recenzi v záložkách

25.12.2020

Zas a zasZas a zasHalldór Armand

Zas a zas je velmi nenápadná kniha, která vás možná neuhrane svou obálkou, ale svým obsahem by určitě měla, pokud ji dáte šanci. Patří do edice evropské literatury a její autor, Islanďan Halldór Armand napsal příběh, který má v sobě obrovskou sílu a ač se zaměřuje na národnost, která mi není příliš blízká, děj mne dostal do kolen. více v recenzi v záložkách

22.12.2020

Den ve společnosti AztékůDen ve společnosti AztékůJacopo Olivieri

Avery je obyčejný kluk, který ovšem dokáže cestovat časem. Nevíme, jestli je to doopravdy, nebo jenom v jeho fantazii, ale ono je to jedno, hlavní je, že tentokráte se dostane do roku 1512, do Aztécké říše, za vlády Montezumy, a děti se přiučí spoustu zajímavých informací nenásilnou, zábavnou formou. více v recenzi v záložkách

16.12.2020

Kouzelný pelíšekKouzelný pelíšekZuzana Pospíšilová

Kouzelný pelíšek je pro všechny děti, které mají pro strach uděláno, nebojí se tmy a nočního dobrodružství, mají pořádnou dávku fantazie a hlavně, mají rády zvířátka, protože těch se v příběhu vyskytuje dost. více v recenzi v záložkách

12.12.2020

Bleší cirkusBleší cirkusJan Pavel

Bleší cirkus je útlá novela českého autora, která vypráví o muži, jenž to nemá v životě lehké, ale musí udělat vše pro to, aby se s tím popasoval a mohl být sám na sebe hrdý.
Už od prvních stránek budete vědět, že tento příběh není zbytečně ničím přikrášlený, hlavní hrdina je i vypravěčem a společně s ním se dozvíte o několika důležitých událostech, které ho dostaly tam, kde bude na konci celého příběhu. Více v recenzi v záložkách.

11.12.2020

Den ve starověkém ŘíměDen ve starověkém ŘíměJacopo Olivieri

Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, která by byla zábavná, poučná, ale bez očividného učení, krásně ilustrovaná, zabývající se historií. A tohle všechno splňuje Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě. Jak už název napovídá, v této publikaci půjde o historii Říma, při jejím čtení jsem si oprášila několik znalostí a zaplnila i pár mezer. více v recenzi v záložkách

10.12.2020

Izabela ... a smrt šeptá o lásce...Izabela ... a smrt šeptá o lásce...Eva Ava Šranková

Poprvé jsem se s autorkou seznámila, když jsem četla její knihu Hříchy mocných, kterou vydalo nakladatelství Fortuna Libri v minulém roce. Věděla jsem, že i teď mne čeká historická romance, se kterou si slovenská spisovatelka pohrála tak, aby každá čtenářka po dočtení měla mírumilovný pocit, že všechno je v pořádku, že i když se nedaří, osud ví, co s vámi zamýšlí a vše je napsáno ve hvězdách. A přesně o tom je Izabela, o touze, o lásce, o upřímném milování tělem i duší, o odvaze, a snaze bojovat proti všemu a všem, až do vítězství. více v recenzi v záložkách

06.12.2020

Strašidlář - Mezi námi ze záhrobíStrašidlář - Mezi námi ze záhrobíHynek Klimek

Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí je za mne zatím nejlepším dílem. Je to poprvé, co si myslím, že příběhy dostály jménu knihy a jsou strašidelné. Tedy samozřejmě ne pro mne, ani pro ostatní rodiče, ale pro děti určitě budou. Vždyť bubáků, duchů a kostlivců se bojí všechny, takže když se tyto bytosti (jestli je tak můžu nazvat) objeví ve vyprávění, které se mohlo odehrát kousek od místa, kde bydlíte, rozhodně se děti minimálně zamyslí, jestli tam ještě jsou… více v recenzi v záložkách

06.12.2020

Papírové vlaštovky: 25 rychle složených a ke startu připravených modelůPapírové vlaštovky: 25 rychle složených a ke startu připravených modelůThade Precht

Na začátku vás autor nejdříve seznámí se základy skládání a se symboly, které jsou určené k tomu, abyste vše poskládali jak máte. Nezapomene připomenout, na co si dát pozor, jaké nástroje a materiál budete potřebovat.

Následuje rozdělení vlaštovek podle typu a troufnu si říct i podle složitosti. Klasika jsou šipky, které známe všichni, pak vás čekají kluzáci a nakonec umělecké modely. 25 přesných a podrobných návodů na vlaštovky, které budou jak dospělé, tak děti.
Tak co, kterou si poskládáte jako první? Bude to Moucha, Platýs, Lenochod nebo Létající ryba? ???? (více v recenzi v záložkách)

03.12.2020

V kůži rytířeV kůži rytířeOldřiška Ciprová

Skvělý příběh pro čtenáře od cca jedenácti let, o statečném rytíři a jeho novém panošovi. O tom, jak pomáhat je důležité a může se to vyplatit, protože tím člověk může získat něco, o čem se mu ani nesnilo.
Příběh o důvěře, o strachu, o rytířském boji, o tom, že není všechno takové, jak se na první pohled může zdát. To všechno je útlá knížka pro mladé čtenáře, s názvem V kůži rytíře. (více v recenzi v záložkách)

01.12.2020

Najdi mě! Mořské dobrodružství s vlkem BernardemNajdi mě! Mořské dobrodružství s vlkem BernardemAgnese Baruzzi

Na několika stránkách velkoformátové knihy Najdi mě! na vás vykoukne spousta úkolů. Vždy na dvoustraně budou oči dětem přecházet, a nejen jim, věřím, že i někteří rodičové to budou mít stejně, protože se bude na první pohled zdát, že tam nemůže být nic odlišného. Ale opak je pravdou.
Každá dvoustrana má svůj úkol, a vy musíte vlku Bernardovi pomoci. Tedy ne vy, drazí rodičové, ale vaše děti.
Najít rybu, která není jako všechny ostatní, najít určité rozdíly, najít podle zadání obrázky a podobně. Není to nic složitého a věřím, že se s tím poperou i malé děti – od tří, čtyř let. (více v recenzi v záložkách)

29.11.2020

Dobrodružství mašinky VendyDobrodružství mašinky VendyLucie Krystlíková

Jistě to všichni znáte, ať už u svých dětí, sourozenců nebo neteří a synovců. V období dětství se u dětí projevují různé větší náklonnosti k různým věcem. Dám příklad. Před několika měsíci to u nás bylo prasátko Peppa a traktory, ještě nedávno to byla Tlapková patrola a dinosauři, no a v těchto dnech kupuju vše, co vypadá jako vlak. Takže je vám jasné, že dětská knížka Dobrodružství mašinky Vendy se četla ihned, co přišla. (více v recenzi v záložkách)

27.11.2020

Lušti, hádej, čti siLušti, hádej, čti siZuzana Pospíšilová

Pracovní sešit s názvem Lušti, hádej, čti si napsala Zuzana Pospíšilová, kterou můžete znát z několika mých recenzí, jelikož je nejen úspěšnou, ale také skvělou autorkou dětských pohádek.
Ilustrace, které doplňují tento sešit má na svědomí Drahomír Trsťan a ani tento kreslíř a ilustrátor vám neznámý nebude. Věřím, že jakmile se podíváte už jen na úvodní stránku, bude vám jasné, která bije. ????

No, a tito dva úžasní umělci dali dohromady pracovní sešit pro děti, které rády luští křížovky, vybarvují omalovánky, řeší hádanky a čtou kratší texty, protože ty dlouhé jsou na ně prostě a jednoduše ještě moc dlouhé.

24.11.2020

Shalom, má láskoShalom, má láskoJan Žáček

Jan Žáček je velmi produktivní spisovatel, na svém kontě má již více než třicet knih. Já se ale přiznám, že až s knihou Shalom, má lásko jsem se poprvé setkala s autorem, ale rozhodně toho nelituju.
Tento příběh měl všechno, co má dobré vyprávění mít, všechno bylo tak akorát, aby mě čtení bavilo a hlavně, abych chtěla číst dál, dokud nebude konec. Více v recenzi v záložkách

17.11.2020

Dva netopýři na talířiDva netopýři na talířiDagmar Medzvecová

Další dětskou knihou, kterou jsme se synem četli před spaním je detektivní příběh s názvem Dva netopýři na talíři. Tohle čtení je trochu složitější, takže můj čtyřletý syn neudržel pozornost, jak by bylo zapotřebí, a proto doporučuju všem malým detektivům, cca od šesti let. ???? Více v recenzi v záložkách.

17.11.2020

Slunce v deštiSlunce v deštiMária Ďuranová

Slunce v dešti je románem pro ženy, který je sice lehce předvídatelný, ale hrdiny si zamilujete a nebude vám vadit, že spoustu věcí uhádnete dopředu. Čte se s neskutečnou lehkostí, možná právě proto, že autorka dala do děje mnoho situací, které se v našich životech dějí dennodenně. (více v recenzi v záložkách)

09.11.2020

PlašmyškaPlašmyškaKateřina Kubalová

Před dvěma dny jsem vám zde dávala recenzi na knihu o kouzelných karamelkách od autorky Kateřiny Kubalové a autorčinou tvorbou pokračuji i teď. Plašmyška je totiž příběh z jejího pera a musím uznat, že doma jsme se s ním bavili pouze dva večery, mému synovi se líbila nejen Plašmyška, ale také obrázky, kterých je v knize dost.

03.11.2020

Kouzelné karamelky na dobrou nocKouzelné karamelky na dobrou nocKateřina Kubalová

Kouzelné karamelky na dobrou noc matou tělem! Díky obalu knihy, který je růžový, byste si mohli myslet, že se v této dětské knize ukrývají pohádky pro holčičky. Ale vůbec to tak není, nenechte se zmást. Jsou jak pro holky, tak pro kluky, pro všechny děti, které sem tam zlobí, pro všechny, které nechtějí sem tam poslouchat rodiče, pro všechny, které sem tam umí být protivné. ???? (více v recenzi v záložkách)

01.11.2020

Strašidlář - Mezi námi starobylými strašidlyStrašidlář - Mezi námi starobylými strašidlyHynek Klimek

Strašidlář – Mezi námi starobylými strašidly je druhým strašidlářem, který máme doma a který jsme se synem četli. Jenže s ním to bylo těžké, on tak miluje mapy, že jsme pokaždé při čtení zůstali trčet i deset minut na mapě a nehnuli se z místa. Takže jsem počkala, až usne a do čtení se pustila sama, udělala jsem dobře. Brrr, určitě by se bál. ????(více v záložkách v recenzi)

31.10.2020

Plnou parou do pohádkyPlnou parou do pohádkyIva Hoňková

Pravdou je, že mne, jako dospělého čtenáře, zaujala kniha Plnou parou do pohádky úplně z jiného důvodu, než mého syna, kterému jsem předčítala před spaním. A to proto, že mašinka Třistadesítka, která vypravuje příhody, je z Nového Jičína a brázdí okolí podél řeky Odry, což je mi velmi blízké – jsem z Ostravy a líbí se mi to pomyšlení, že zrovna tady někde taková mašinka je. ???? (více v recenzi v záložkách)

26.10.2020

Černá a purpurováČerná a purpurováWojciech Dutka

Dobře. Takže začnu asi takto. Ve svém „čtenářském životě“ jsem už přečetla mnoho historických románů, ať už inspirovanými skutečnými událostmi, nebo fikce, ať už od přeživších, nebo zprostředkovaně přes příbuzné či novináře. Každý příběh z doby druhé světové války, všechna vyprávění, které se odehrávají v takzvaném pekle na zemi, čili v Osvětimi či jiném koncentračním táboře, jsou velmi silné, poutavé a devastující lidskou duši.
Černá a purpurová se téměř vymyká všemu, co jsem zatím četla. Ač je tento autorův příběh fikcí, je založen na skutečných událostech, které se opravdu staly, a je napsán naprosto bravurně. Více v recenzi na portále Chrudimka.

20.10.2020

Domácí zvířátka: Čtení s babičkouDomácí zvířátka: Čtení s babičkouVeronika Kubáčová

Jak už název knihy Domácí zvířátka napovídá, tato pohádková kniha je o zvířatech, které můžete chovat na statku či farmě u vás doma. Navíc podtitul „Čtení s babičkou“ tam není jen tak. Není to pouhým vyprávěním o domácích miláčcích, ale malí čtenáři se lecčemu přiučí a pobaví se.

09.10.2020

Objevujeme dinosauryObjevujeme dinosauryCristina M. Banfi

Už pár dní nám doma na nočním stolku leží kniha s názvem Objevujeme dinosaury. Ač to není žádná pohádka, ale naučná knížka, ilustrace mého syna nepřestávají udivovat. Odtud také plyne naše víkendová návštěva v dinoparku. A myslím, že i Ježíšek na nějakého toho dinosaura nezapomene, začínají být v kurzu v naší domácnosti. ????

07.10.2020

Můj kamarád dinosaurusMůj kamarád dinosaurusPetra Martišková

Můj kamarád dinosaurus je dětským příběhem, který se bude líbit holkám i klukům, hlavně musí mít rádi dinosaury. Ten je totiž důležitým a hlavním bodem celého vyprávění. Autorka vytvořila dětské hrdiny, kteří mají pod čepicí a s pomocí rodičů dokáží téměř nemožné a nevídané.

04.10.2020

Kravál v kanáleKravál v kanáleAntje Szillat

Druhý díl o skunkovi Ferdovi, pardon superdetektivovi skunkovi Ferdovi, s podtitulem Kravál v kanále, je podle mého názoru lepší než díl předchozí. Ač je to kniha pro děti od devíti let, sama jsem musela vyvinout „značné“ úsilí, abych přišla na kloub tomu, proč postupně všechny zvířata ze čtvrti mizí a kam. Kdo za tím stojí. Myslím si, že malí čtenáři budou nadšeni a že si zahrají na detektivky, společně s Ferdou a Tondou, na maximum.

29.09.2020

Mizející dívkyMizející dívkyLisa Regan

Naprostá bomba. Jossie jako vyšetřovatelka je pro mne něco jako Erika Fosterová od R. Bryndzy, ale více vyrovnanější. Ač nemá na růžích ustláno, hodlá s tím něco dělat, takže je navíc ještě jakýsi prototyp superhrdinky, která se nenechá odradit a semlít okolnostmi. Celý příběh je skvěle zamotaný, a ač mi nejdříve nesedělo to, co se odehrává na tak malém městečku, v konečném důsledky to bylo dobře promyšlené. Za mě perfektní díl nové série a rozhodně si nenechám ujít ani díl následující.

24.09.2020

Zážitky rozvedeného mužeZážitky rozvedeného mužeIvan Galambica

Když bych se vás zeptala, kdy naposledy jste se od srdce zasmáli nad nějakou knihou, co byste mi odpověděli? Která to byla? Já bych řekla, že osobně se to stalo u knihy Zážitky rozvedeného muže. Absurdní situace, někdy velice politování hodné, ale přitom vtipné, směšné a brané samotným hrdinou s nadhledem a postojem ryze mužským, bylo naprosto skvělé čtení, které jsem si užila. A tak tady žijeme…

02.09.2020

O Rozárce Čarodějné a zlobivém PepíkoviO Rozárce Čarodějné a zlobivém PepíkoviPetra Martišková

O Rozárce Čarodějné a zlobivém Pepíkovi je dětskou knihou, která bavila i mne jako dospělou. Má v sobě trochu napětí, které děti při čtení pocítí sami na sobě a budou hledat záškodníka v partě, který jim ničí věci, společně s hlavní hrdinkou příběhu, s Rozárkou.
Téměř na každé dvoustraně objevíte obrázek, který Marie Nováčková ilustrovala tak, aby na první pohled zaujaly. Nejen svou velikostí, ale také barevností.

27.08.2020

Rande na balkoněRande na balkoněFelicia Kingsley

Když jsem dávala fotku knihy Rande na balkoně na Instagram, napsala jsem tam, že bylo jen otázkou času, než se mi dostane do ruky kniha, která bude napsána v souvislosti s koronou. Ale pokud se budou takové knihy rozmáhat, ovšem v duchu takovém, jako je tato kniha mladé italské autorky Felicii Kingsley, tak proti tomu nic nenamítám, a naopak žehnám všem autorům, i těm budoucím. ????

21.08.2020