Danka22 Danka22 komentáře u knih

Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Siddhárta Mukherdží

Už je to déle co jsem ji četla. Ale dodnes si pamatuji na některé záležitosti ohledně historie její léčby. Čtivě napsané a zajímavé.

13.01.2021 5 z 5

Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Cyril Gély

Čtivě a napínavé. Nemělo to chybu

15.10.2020 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Napínavé, zahadné a ponuré, přesně takové jsou i romány sester Bronteových. Právem je k nim autorka přirovnávána. Sice mi že začátku dělalo problém se začíst ale nelitovala jsem že jsem pokračovala. Protože ten konec stojí za to. Rozuzlení bylo třešničkou na dortu.

12.05.2020 5 z 5

Ženy s kufříkem a nadějí Ženy s kufříkem a nadějí Milena Lenderová

Jedna z nejzajímavějších knih, kterou jsem v posledních letech četla. Kniha je plná statistik a informací o životě žen, jejíž prace nebyla vždy plnohodnotně ohodnocena. Ač pomáhaly, tak živořily. Setkávaly se s neuznaním a to i z řad lékařů. Byla jsem moc ráda, že se v knize mihla i vzpomínka na Mudr. Annu Honzákovou, která je pořád v dnešní době opomijena. Hodně zajímavé bylo i vzdělání porodnich babiček/asistentek a to jak v českých zemích tak v zahraničí. Kniha byla zpracována čtivě a je srozumitelná i laické veřejnosti. Paní Lenderová jako vždy dokázala napsat poutavou knihu.

15.03.2020 5 z 5

Dáma z dobré rodiny Dáma z dobré rodiny Therese Anne Fowler

Od autorky jsem četla Z jako Zelda, proto mě moc nepřekvapila její další kniha. Opět si zvolila příběh neprávem opomíjené ženy, která se držela radou: první manželství je pro peníze, druhé z lásky. Osud ji připravil několik zkoušek, ale ve finále nedopadla na svoji dobu vůbec špatně. Nebudu dál prozrazovat. Dozvěděla jsem se o spoustě zajímavých osobnostech z vyšších kruhů a jsem spokojená. Zároveň to bylo příjemné nahlédnutí na postavení ženy, která byla z bohaté rodiny. Přesto si ji dostatečně nikdo z blízkých nevážil.

27.02.2020 4 z 5

Na Leopardí skále Na Leopardí skále Wilbur Smith

Jedna z nejlepších knih, kterou kdy napsal. Skvělá a inspirativní autobiografie.

20.04.2019 5 z 5

Sestry z Versailles Sestry z Versailles Sally Christie

Moc hezký, historický román. Autorka na konci sice přiznává, že ne všechno je podle pravdy, ale myslím že svůj účel to splnilo. Zaujalo mě to.

28.04.2018 4 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Kvalitní historický román, který nesmí chybět v žádné knihovně. Jedině doporučuji. :-D

10.11.2017 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Kniha se čte jedním dechem. Knihy Thomase Hardyho sice mohou pro někoho být obtížné, ale pro mě to byla jedna z nejhezčích a nejmilejších knih. Rozhodně doporučuji :-D

10.11.2017 5 z 5

Tajemství českých a moravských Keltů Tajemství českých a moravských Keltů Jan A. Novák

Už víte, kam pojedete v létě na výlet?
Tahle publikace vám ukáže, kde všude se dávní Keltové u nás pohybovali a žili. Ale navede vás i na místa, o kterých jste netušili, že zrovna tento národ nějakým způsobem ovlivnil. Bylo to super.

27.03.2024 5 z 5

Cvičení paměti na celý rok Cvičení paměti na celý rok Jitka Suchá

Cvičit se má nejen celé tělo, ale i mozek. Ne každý se může chlubit obrovským pamatovákem, kdy stačí jen se na něco podívat a se ví, co to je. Tahle útlá knížka vám ale pomůže, abyste nezapomněli i na to, což už víte.
Hned na začátku se dozvíte, jak o svoji paměť lépe pečovat, i jaká jsou možnosti vašeho učení/snažení. Následuje celá řada praktického cvičení. Já mám strašně moc ráda hlavolamy a různé slovní hříčky. Takže jsem se vyřádila u ZASTARALÝCH SLOV. Bože, jak já tu češtinu miluji. Pikantní jsou i SYNONYMA, MĚSTA A VESNICE KONČÍCI NA nebo DOPLŇTE VHODNÉ PÍSMENO!
Kniha Cvičení paměti na celý rok rozhodně není jen pro babičky a dědečky. Učit se z ní můžete i vy. A bude vás bavit, to mi věřte. Výhodou také je, že na konci máte řešení, takže se můžete podívat, jestli jste to vymysleli dobře.
Moji milí čtenáři, Alzheimer klepe na dveře u každého mozku, i u toho vašeho. Tak se hýbejte, žijte zdravě, a hlavně se učte.
Za úžasnou publikaci děkuji

27.03.2024 5 z 5

Zahradní projekty pro kutily Zahradní projekty pro kutily Folko Kullmann

Pro začátek. Věřte, že u této knížky se vyřádíte, obzvlášť pokud máte malou či velkou zahradu. Knížka je rozdělená do 7 kapitol. Jak budete proplouvat jednotlivými částmi, budete nacházet tolik nápadů, až se vám nebude chtít knížku odložit.
Pro začínající kutily je velkou výhodou, že hned na prvních stránkách dostanou podrobnější návod, který jim ulehčí život při pořizování vybavení. To samé platí u každého návrhu, kde na levé straně máte detailnější seznam, co všechno budete potřebovat, až po první kroky při jeho sestavení. Na pravé straně zase naleznete bohatou fotogalerii. Jsou to nádherné fotky.
Co si o knížce myslím? Najdete v ní návody, které opravdu se vám budou hodit. Nejsou to hlouposti. Navíc návrhy jsou originální a levné, což také oceníte. Já už třeba vím, co udělám se starými okapy. A to se mě neptejte, co udělám z palet?!
Osobně bych nejraději vytvořila úplně všechno.

20.03.2024 5 z 5

Jiří Šlitr - Doktor Klavír Jiří Šlitr - Doktor Klavír Lukáš Berný

Znáte písníčky Sluníčko, Máme rádi zvířata nebo Malé kotě? Já si je také ráda čas od času prozpěvuji. A víte, kdo je složil? Čím to, že se dneska už skoro neví, kdo to Jiří Šlitr byl? Ta česká paměť je zvláštní, hlouposti si pamatujeme, ale na takového umělce nebo mistra se rychle zapomene. Myslím, že tohle je velká naše chyba, protože jeho písničky jsou nesmrtelné, jelikož je všichni znají.
Knížka, která vyšla je biografií, navíc plná jedinečných fotografií. Letos v únoru by totiž oslavil pan Šlitr 100 let, a to už je důvod mu vydat pořádnou životopisnou knihu. Obsahuje 9 kapitol, které vás provedou po jeho životě, a vy se tak dozvíte o jiné době, velkých úspěších a pádech, které provází snad každého, ale Jiří Šlitr jich měl na rozdávání. Dopodrobna si přečtete o jeho mládí, talentu, i náhlé a tragické smrti, kterou vyšetřoval známý kriminalista Karel Kalivoda.
Jiří Šlitr a Jiří Suchý, dva velikáni, kteří toho naší společnosti dali tolik. Knížka Jiří Šlitr by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce, i když jste třeba dodnes nevěděli, kdo to vůbec je, což je mimochodem velká škoda, kterou rychle napravte.

03.03.2024 5 z 5

Tisíc let samoty Tisíc let samoty Tereza Dobiášová

Je to svérázným způsobem odvyprávěný příběh o nejstarší české pověsti, která povídá o třech výjimečných sestrách. Vládly takovou mocí, že se staly nesmrtelné. Každá panovnická rodina má legendu o svém založení. Jiní měli za předky Meluzíny, draky a udatné bojovníky. Česká kotlina, spíše rod Přemyslovců, měl Oráče, který zabil kance a vzal si nejmoudřejší vůdkyni tehdejšího kmene Čechů.

Tahle knížka je ale o něčem trošku jiném. Ano, základem je osud tří sester, které se narodily jiné. Jedna viděla mrtvé, druhá uměla léčit a ta třetí nahlížela do budoucnosti. Společně vládly, pečovaly o své poddané, a hlavně založily město Prahu. Tady jedna část končí. Tu, kterou známe. Ale začíná druhá, která vypráví o třech sestrách, které byly mostem mezi starým a novým světem. A měly za úkol ten nový svět připravit a přivítat. Připravte se na notnou dávku feminismu, ať už v dobrém nebo ve špatném slova smyslu. Budete číst příběh plný esoteriky, nadpřirozena, falše i zrady.

Pravdou je, že v posledních letech je velmi populární předělávat – trochu modernizovat – pověsti. Je to fenomén na celém světě. Vždyť vzpomeňme na Stephena Frye a jeho tři knihy ze starověkého Řecka– Mýty, Hrdinství a Troju. Nemohu vzít autorce ani svérázný přístup, který zvolila. Má krásný jazyk, který se jen tak nevidí. Ten jemný a hluboký styl psaní vás odnese přímo do doby, ve které se příběh odehrává.
Velmi jsem cítila určitý vliv severské mytologie – obři, víly, a další nadpřirozené bytosti, které se knížkou jen hemží. Navíc tu lehce byla inspirace i anglickou legendou o králi Artušovi. Kouzelník Merlin má jistou podobu v postavě Darmoděje. Moudrý, starý muž, který předvídá narození třetí dcery, je bude ze všech sester nejmocnější je tichým průvodcem a rádcem. V závěrečné scéně je to právě Darmoděj, který spojí manželký svazek.

Jen se nemohu zbavit pocitu, že je té mystiky trochu moc. Jestli by nebylo lepší trošku ubrat na fantastičnosti. Ale zase chápu, že autorka pustila svým myšlenkám uzdu a mimoto, o této etapě dějin moc nevíme, takže se to ve finále dá unést.
Jak sama autorka na začátku napsala: „Archeologové pomalu svými štětci očišťují zbytky nádob z oněch časů. Sami ale musejí uznat, že vědí málo – velmi málo.“ Doba, ve které sestry žily je opravdu zahalena tajemstvím. Koneckonců jsem si při čtení této knížky vzpomněla na knihu Příběhy z dávného času od Petra Chorváta. Ten přímo popisuje určité podobnosti našich pověstí s bájemi z celého světa.

Opomenout nesmím ani příběh o Jonovi a Enele. Dva zamilovaní, kterým nebylo přáno jsou dalším velmi zajímavým bodem, který se obzvlášť týká obřadů, jež kněžky prováděly. Ta nemilosrdnost, krutost se prolíná se zbytkem děje. Až je těžké si představit, že naše česká země vznikla na něčem tak krvavém.

A co říct na závěr? Tisíc let samoty vámi budou rezonovat. Trochu se divím, proč nad druhou knížkou Terezy Dobiášové není větší mediální zájem, ale asi je to kvůli éterickému a mystickému příběhu, který popisuje hledání i nacházení ženské síly a souznění s přírodou. Čte se plynule, přesto se nemohu zbavit pocitu, že se to mohlo napsat lépe.

A víte, která část se mi líbila nejvíc? Jak Liban s Přemyslem vytvářejí pomocí pluhu kruh, který má oddělit starý svět od nového. Bylo to bez hádek, jen spolu spolupracovali a chránili jeden druhého. Vnímala jsem to jako osvětlenou naději, která je v každé době vítána.

Zajímavé a originální zpracování. Tereza Dobiášová je dobrá spisovatelka, a myslím, že se z její tvorby máme ještě na co těšit.

08.01.2023 4 z 5

Cyklo P Cyklo P Zdeněk Bělonožník

Povedené.

31.05.2022 3 z 5

Návrat Návrat Sophie Oliver

Čtivý romantický příběh, který potěší. Rozhodně se u něj odreagujete. Romanticky laděný druhý díl Návrat vás zavede do lázní a naladí na myšlenku, že byste na jaře navštívili třeba nějaké lázně. Jestli tam naleznete lásku jako Anna nevím, ale minimálně si odpočinete se čtivou knížkou.

Vše ostatní se dozvíte v mé recenzi. :-D

04.03.2022 4 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Snoubila se romantika, prostředí kolem skla a vznikl čtivý historický román Příběh tří sester je zajimavou sondou do sklářského umění i postavení žen obecně v 19. století. Navíc se mi líbila ta záležitost kolem vánočních koulí.

Nesrovnávala bych tenhle příběh třeba s Panským sídlem. Tenhle děj krásně plyne a růžovou sladkost nenabízí. Spíše nabádá k návštěvě nějaké sklárny a zadívat se na práci mistrů sklářského cechu .

13.10.2021 4 z 5

Sejdeme se na piazzetě Sejdeme se na piazzetě Frances Mayes

Jedním slovem - krása. S autorčinou pomocí procestujete od severu k jihu celou Itálií. Dozvíte se spoustu novinek jak z kuchyně, tak z neznámých míst plné historických památek. Mě nejvíc zaujalo Toskansko a hlavně vily, které patřili rodu Medičejů. Pět hvězdiček málo - dala bych deset ⚘⚘

13.06.2021 5 z 5

Království na prodej Království na prodej Ludmila Vaňková

Potřebovala jsem něco, kde by byli Premyslivci. A paní Vaňková, královna historických českých románů, mi to dala se vším všudy. Byla v tom romantika, která poukazovala na složitý vztah mezi pysnou Eliškou Premyslovnou i Janem Lucemburským.
Knížka je trochu víc rozvětvená přesto čtivá.

05.04.2021 4 z 5

Eleonora Akvitánská Eleonora Akvitánská Alison Weir

Knížka je sice faktografická, přesto potěší. Když pominu hezkou obálku, tak obsah je mimořádný. Zachycuje život jedné z nejznámějších královen v Británii a konec konců i Francii. Po svých předcích zdědila ctižádost, smysl pro krásnou poezii a lstivost. Líbí se mi jak si autorka dala tu práci s vyhledáváním zdrojů, protože díky tomu máme možnost nahlédnout do zajímavé korespondence mezi Eleonor, králem a jejich poddanymi.

30.01.2021 4 z 5