danit danit komentáře u knih

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

S nemocí jsem se setkala jako pečující vnučka a proto mi kniha dlouho ležela na stole a nechtěla jsem se do četby pustit… teď vím, že se mi měla dostat do rukou dávno před tím, než jsme měli možnost nemoc zažít na vlastní kůži…. Vše už asi bylo napsáno, takže jen dodávám - doporučuji! Kniha je zfilmována - Still Alice (podle csfd -2015). Někde jsem narazila, že jde o autobiografii, ale v knize taková zmínka není...

19.05.2014 5 z 5

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Kniha se četla super, jedním dechem a rychle. Škoda, že ten konec byl trochu přetažený za vlasy... nechci vyzrazovat... ale možná až moc překombinované ve srovnáním s "normálním" (ze života příběhem) zbytkem knihy; proto musím dát bohužel za 3, ale + :). Určitě mě neodradila od dalších knížek autorky (doporučuji "Co je tvoje, je i moje").

26.03.2014 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Nebyla špatná, četla se dobře, ale čekala jsem asi více. Ale patří mezi ty lepší

16.01.2018 3 z 5

Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zdena Kaprálová

Kniha je opravdu kronikou jedné rodiny, která se narodila a žila v republice, v níž byla svoboda vystřídána zoufalstvím, utrpením a v podstatě zápasem o přežití během druhé světové války. Když už se zdá, že po válce se vše vrátí do starých kolejí, nastupují komunisté a rodina se rozhodne přijmout pracovní nabídku a odejít do Indie, kde je svědkem krvavých událostí, které doprovázely rozdělení subkontinentu na Pákistán a Indii. Poté cestují do Austrálie - ač se jim tu líbí, pořád se zde necítí jako doma, navíc manžel není spokojen po pracovní stránce. Do Čech se vrátit nemohou a tak od roku 1957 žijí trvale v USA, kterou si zamilovali a kam toužili jet už z Indie…..
Autorka popisuje historické události, tak jak je zasáhly a prožili oni. Nejde jen o popis života rodiny či jen holá historická fakta. Velmi dobře se čte a nenásilně se tak dovíte (oprášíte) i o průběhu války a osvobozování ruskou armádou.

03.04.2013 5 z 5

Soudy lásky Soudy lásky Jean Plaidy (p)

CYKLUS KRÁLOVNY ANGLIE:
1. Soudy lásky : Příběh Eleonory Akvitánské – Anglie, Francie, 12. stol., křížové výpravy, Eleonora Akvitánská (1121-1204), Jindřich II., Richard Lví srdce, Jan Bezzemek
2. Královnino tajemství : Příběh královny Kateřiny – Anglie, Francie, Kateřina z Alois (1401-1437), Karel VI., Tudorovci, Jindřich V.,
3. Vzdorující královna : Příběh Anny z Yorku – Anglie, válka růží, Anna z Yorku (1456-1485), Richard III.
4. Dáma v Toweru – Anglie, Jindřich VIII., Anna Boleynová (1504-1536)
5. Růže bez trnů – Kateřina Howardová (1522-1542), Jindřich VIII.,
6. Ve stínu koruny – Anglie, Marie I. Tudorova (1516-1558), „krvavá Mary“, katolictví, protestantství
7. Královna této říše : Příběh Alžběty I. – Anglie, Alžběta I. Tudorovna (1533-1603),
8. Nezkrotná královna : Henrietta Marie Bourbonská, královna Karla I. – Anglie, Francie, katolictví, protestantství, Henrietta Marie Bourbonská (1609-1669), Jindřich IV. Navarrský, Karel I.
9. Radosti lásky : Příběh Kateřiny z Braganzy – 17. stol., Portugalsko, Anglie, Kateřina z Braganzy (1638-1705), Karel II.,
10. Vilémova žena – Jakub II., Vilém Oranžský, Marie II. Stuartovna (1662-1694)
11. Vítězná Viktorie – 19. stol., Viktorie (1819-1901), hannoverská dynastie

11.04.2012

Cháluj líp! Cháluj líp! Těhotnej Kuchař (p)

Neosobní kniha. Když už mám kódy na video, nepotřebuji knihu a naopak. Zůstane video pořád k dispozici??? Škoda papíru (nejen na kódy, které zabírají v podstatě celou stranu, stačil kód jeden) ...

09.11.2023 2 z 5

Tvarování dřevin Tvarování dřevin Dorothée Waechter

Jsou zde i jednotlivé dřeviny s popisem, typy pro řez...

26.09.2017 4 z 5

Háčkování velkým háčkem Háčkování velkým háčkem Dedri Uys

V knize jsou uvedeny zkratky, postupy, vysvětlení, jak na dlouhý či jiný sloupek...až budu vyřazovat staré oblečení a mít čas, ke knize se vrátím :)

04.05.2016 4 z 5

Tajemství tří Tajemství tří Stella Phillips

Taková klasická anglická detektivka, pohodová, oddechová, žádný krvák :).

05.04.2015 4 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Styl vyprávění slabší, ale dozvíte se hodně o Londýně (Docklands) 50. let z pohledu mladé porodní asistentky. Určitě stojí za přečtení, četla jsem horší autobiografie od nespisovatelů, tato kniha patří mezi ty lepší.

16.12.2014 4 z 5

Cestujeme světadíly Cestujeme světadíly Stanislava Bumbová

Hádanky na světadíly, pěkné básničky, možná jen - informace o renesanci se mi zdály pro prvňáčka či druháka moc složité, ale asi je to jen můj pocit. Celkově příjemná knížka, která nenásilným způsobem přibližuje dětem světadíly a pro ně typická zvířata, příp. potraviny.

14.11.2014 3 z 5

Otevřené manželství Otevřené manželství Tess Stimson

Budu muset oponovat předešlým komentářům. Pro mě je Otevřené manželství nejslabší kniha od autorky, ne sexuální otevřeností (ta mi nevadila, ač jsem ji v knize nečekala :)), ale - jak to říct, ať nevyzradím více z knihy - některými nestálými myšlenkovými pochody Charlie (ano, ne, ano, ne a pořád dokola), ke konci už mě to opravdu štvalo. Konec se dal předpokládat. Ale nic to nemění na tom, že kniha byla opět čtivá, dva večery a byla jsem na poslední stránce:)

06.11.2014 3 z 5

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Milé, vtipné, fajn ilustrace. Každopádně bych komiks viděla spíše pro ženy nad 20, ne pro dívky, ty tu nadsázku tolik neocení, na střední by mě určitě tolik neoslovil... V mnoha obrázcích jsem se taky našla, fajn půlhodinová relaxovka před spaním.

04.11.2014 4 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Události popsané v knize se doopravdy staly a skutečná jsou i všechna jména. Ode dne, kdy autorka v listopadu 2007 vkročila do Annávádí a setkala se s jejich obyvateli, až do března 2011, kdy svou reportáž dokončila, si po celou dobu zaznamenávala zážitky místních obyvatel. Psala si poznámky, pořizovala audio- a videonahrávky a fotografovala. Autorka využila také více než tři tisíce veřejných záznamů, mnohé z nich až po letech neúnavného žádání vládních úřadů. Úřední dokumenty od institucí - zahrnujících bombajskou policii, ministerstvo zdravotnictví, vzdělávací úřady, volební úřady, oddělení městských okrsků, veřejné nemocnice, márnice a soudy - byly pro ni klíčové ve dvou směrech. S podrobnostmi potvrzovaly platnost mnoha aspektů příběhu. Odhalovaly také prostředky, jakými vládní korupce a lhostejnost vymazávají z veřejných záznamů zážitky chudých. (čerpáno z knihy)

05.07.2014 4 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Strhující od začátku do konce. Dvě vypravěčky - Marie Antoinetta a sochařka Louison Chabryová - odkrývají to nejlepší a nejhorší z obou světů. MA byla vězněna a tak izolována od událostí, které se děly venku. Vyprávění sochařky tak vytváří celistvější obrázek tehdejší doby. Děj se odehrává od 5. října 1789 (kdy pochodují nespokojené davy směrem na Versailles) do 16. října 1793 (kdy je MA popravena)

14.04.2014 5 z 5

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata Jo Nesbø

Teď nevím, který díl je lepší - druhý nebo čtvrtý? Po třetím, slabším, dílu jsem měla obavy, ale ukázaly se jako mylné. Vtipné, akční, rychlý spád...Andrej Hrabiš, Zdeněk Prachala a Viktor Vložený, to se povedlo, ať už to vymyslel Nesbo nebo česká překladatelka... Trochu mi vadily ilustrace ze začátku, kde hlavní obraz byl ve spoji stránek a nešel tak dobře vidět...

09.11.2013 4 z 5

Kleopatra a tajemná mumie Kleopatra a tajemná mumie Iris Hammelmann

Vyprávění doprovázejí zajímavé otázky (odpovědi na ně získáte z textu), které dětem pomohou, aby si lépe zapamatovaly nejdůležitější informace o královně Kleopatře a její době. Mě osobně, ač jsem se na to těšila, úkoly rušily.

23.06.2013 3 z 5

Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte 1. Co v učebnicích nebývá aneb Čeští panovníci jak je (možná) neznáte 1. Stanislava Jarolímková

Hodně povedená pomůcka k pochopení školního výkladu. Něco je samozřejmě čtenáři známé, něco si zopakuje a někdy se setká i s novými fakty, pověstmi... Fajn doplněk ke studiu, na gymplu bych ji uvítala, lepší než učebnice.

12.04.2013 4 z 5

Vzhůru do dolů! Vzhůru do dolů! Ondřej Durczak

Škoda, že budova na str. 261 už nestojí ...

25.04.2024 4 z 5