Cortegos Cortegos komentáře u knih

Lelio Lelio Josef Čapek

Občas dobré, občas slabší. Špatné to určitě není, ale také to není vyloženě můj „cup of tea“. Po literární stránce velice pěkné, i některé myšlenky jsou zajímavé, ale do dočtení jsem se musel nutit.

02.07.2021 3 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Skvělé, skvělé, skvělé. Už jsem sice myslím odrostl z kategorie „mládež a děti“, ale přesto jsem si knihu velice užil a hned se pustil do dalšího dílu. Velice doporučuji. Atmosféra fantastická. Mírná utopičnost Rychlých šípů nevadí.

28.06.2021

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Skvěle najela na koleje dílu prvního. Prokletím druhých dílů je však to, že pokud nejsou lepší než díly první, bývají hodnoceny hůře – čtenář je kritičtější. Přesto však byly slabší začátek a střední část napraveny skvělým koncem, který v jistém ohledu překonal i konec prvního dílu, kde se ovšem míra napětí udržovala po celou dobu.

28.06.2021 4 z 5

Pochyby Pochyby Karel Kryl

Méně známé, ale neméně úžasné texty písní malého velkého muže, který rozněžní, rozesměje, varuje a protestuje.

17.05.2021 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Karel Kryl je pro mne osobně zásadní a (troufám si říci) i životní autor. Naprostá virtuozita a genialita. Myslím, že skrze něj mohou mnozí lidé najít cestu k poezii. Až při čtení jeho veršů poznává čtenář hloubku slov, která mu při prostém poslechu jeho písní uniká. Není však jen velkým básníkem a hudebníkem, ale i velkou osobností českých dějin.

17.05.2021 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Když jde člověk číst knihu od takového velkého jména, jakým je Milan Kundera, má velká očekávání, která ale byla splněna. Řekl bych, že v tomto díle si každý najde myšlenku, která ho osloví.

04.05.2021 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Rozmazlen géniem Karla Kryla si všímám „technických nedokonalostí“ autora. Přesto je mi nesmírně sympatický a některé jeho verše skvěle pasovaly do mého vkusu.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Mou četbu trochu ovlivnil kult Milana Kundery, takže jsem začal číst se značně vysokými nároky, kterých jsem se zbavil, když jsem se začetl. Nejedná se o monumentální dílo, které svou pravdou boří mýty, dějiny a společnost, ale o vyprávění, ze kterého čiší radost vypravěče. Poněkud lechtivé příběhy obsahují opravdu zajímavé myšlenky o všem možném. Některé si člověk vezme za své, zatímco jiné odmítne, ale nemůže se jim upřít vnitřní pravda a logičnost.

23.04.2021 5 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Skvělá kniha, která skrze příběh uvažuje, troufám si říci, nad filosoficko-teologickými otázkami. Opravdu se však nejedná o složité traktáty, kterým rozumí jen zasvěcení, ale o poutavý příběh několika lidí, kteří byli „dvorními šašky“.

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

První zkušenost s tímto autorem a zklamaný určitě nejsem. Řekl bych, že vše na této knize bylo specifické: děj, prostředí, postavy, vypravěč, (zvlášť depresivní) atmosféra. Osobně preferuji jiné pojetí, ale jsem přesvědčen, že je tato kniha na vrcholu žebříčku oblíbenosti mnohých čtenářů.

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Zajímavá, občas jsem se usmál, skvělá logičnost v absurditě, ale Audience je lepší :)

07.04.2021 3 z 5

Moji přátelé Moji přátelé Jakub Deml

Co je určitě třeba při čtení tohoto díla je čas. Krásné básně v próze nejen pro věřící botaniky, kteří rádi lyriku.

07.04.2021 4 z 5

Ucho Ucho Jan Procházka

Absolutně „hustý“. Sice má občas slabší místa, ale závěr je naprosto... Viděl jsem Ucho v divadelním zpracování, teď ho mám i přečtené a chystám se na film. Poutavé, děsivé. Zdá se mi, že způsob vyprávění nemá daleko ke scénickým poznámkám, což chladně dokresluje atmosféru. Určitě doporučuji všem. Jelikož je popisované období vzdálené mé zkušenosti, někdy na mě děj bohužel/bohudík působil jako pohádka.

07.04.2021 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Nádherné a příjemné čtení. Opravdu doporučuji všem, kdo si chtějí u knihy zarelaxovat. V jednoduchosti je krása. Po přečtení jsem měl ihned chuť vyjet na vodu a rybařit. Určitě to není poslední má zkušenost s Otou Pavlem.

06.04.2021

Masopust Masopust Jaroslav Durych

Přestože historickými romány nepohrdnu Durychův Masopust mě příliš nezaujal. Jeho jazyk měl pro mě spíše negativa než pozitiva a trochu mi vadil křesťanský patos. Zajímavé ale určitě bylo vidění situace očima více postav takřka najednou.

04.04.2021 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

(SPOILER) Krásná kniha s neobyčejným dějem, avšak nevyhnu se srovnávání s Jane Eyrovou, která se mi oproti Pýše a předsudku zdála mnohem tematicky bohatější a barevnější. Když se nad tím člověk zamyslí, tak Austinová píše jen, jak si několik málo postav povídá na několika málo místech. Ovšem je nutno dodat, že ono „povídání“ má nebývalou dynamiku a čtenáři úplně postačuje.
Trochu mě zarážel fakt, že Elizabeth změní svůj názor na Darcyho v momentě, kdy uvidí jeho krásné sídlo. :)

Posel Posel Viktor Dyk

Získal jsem toto dílo jen v podobě rozhlasové hry. Je to nepochybně zajímavý kus sám o sobě, ale troufám si tvrdit, že nabývá plného smyslu až v dobovém (nejen literárním) kontextu.

04.04.2021 4 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Krátký rozsah je příznivý i pro čtenáře neholdující poezii. Nádherné barevné přírodní a venkovské motivy neobyčejně vyjádřené.

„Sychravé zimy dlátem bolesti
monogram bídy ryly v jejich tělo,
a tak jdou světem“

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Tento básník se trefil do mého vkusu náramně. Nápadité, zpěvné, nepříliš náročné na pochopení. Určitě doporučuji i těm, kteří mají k poezii dále.

„Přes mrtvoly snů bolestná má touha
za novou fikcí v běh mne bičuje.“

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nevím jestli se dá skloubit fakt, že se mi kniha nelíbí, ale že mě příběh velice pohltil. Na to, že jsem měl postavu Krysaře vždy za pohádkovou postavu, je příběh deprimující a velice znepokojivý. Jedná se jistě o velice kvalitní dílo, ale osobně jsem si k němu nenašel hezký vztah.

04.04.2021 4 z 5