ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Pacient Pacient Jasper DeWitt

Tak jo, to se mi líbilo hodně. Psychiatr Parker s námi komunikuje, pomocí zápisků nám vypráví o svém setkání s podivným pacientem. Je to hodně čtivé a zajímavé, ono i to prostředí tomu přidá. Vůbec jsem nečekala takový vývoj událostí, až ke konci, když jsem kulila oči, mi došlo aha takhle teda.
Toho, s nímž se kniha srovnává moc nečtu. Z těch pěti knih, které mám přečtené mi nepřijde podobnost. Spíš mi to rozuzlení připomíná někoho úplně jiného. Ale to už by byla pranice kdo je král.
Ale nejlíp nesrovnávat, autor psal za sebe a na první knihu...i lepší čtyři.

19.07.2021 4 z 5

Slušná jízda Slušná jízda Irvine Welsh

Tak tedy pro mě to tentokrát byla moc rychlá jízda. Terry, jak se na první stránce rozjede, tak se řítí tím svým životem neskutečným tempem. Toho slangu je tam dost, trošku bych ubrala. Líbila se mi linka Jinty - Jonty. Jinak klasika, samé prasečinky, noční život, řešení neřešitelného a spousta zvláštních týpků. I když jsem se vymotala ze všech zapeklitých situací, něco mi tam chybělo.

22.07.2019 3 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.

09.02.2016 4 z 5

Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Pavlína Vajčnerová

Netoužil po tom,aby se o něm psalo.Přesto myslím,že se autorce podařilo zachytit spoustu hezkých vzpomínek.A to hlavně divadelních,kde byla spousta hezkých rolí.Závěr patří vzpomínkám syna Jiřího.
Můj nejoblíbenější je hned první Nezvalův film Jarčin profesor.Konečně ne tak přísný, jako lesní Perner.Ale vždycky se budu zlobit na nadporučíka Vargu za to,že nechtěl.Asi jako v životě.

14.11.2015 4 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Kniha je hezky zpracovaná. Střídání minulosti a přítomnosti neruší a do příběhu pěkně zapadá. Obě dívky mají svoji linku osudu a i závěr se mi líbil. Téma a inspiraci skutečným osudem autorka rozvinula ve svůj vlastní příběh přátelství a lásky, na místě nejkrutějším. Některé situace mi přišly neuvěřitelné, ale vím, že i v těchto místech docházelo k velkému štěstí, které vedlo k záchraně života. Přesto si nejsem jistá, že by se některé události mohly stát, ale to je už autorčin příběh. Já jsem si nějak nemohla udělat ten správný vztah k Evě a pocitově jsem jen tak sklouzla po povrchu. Ale celkově pěkná kniha.

21.11.2022 3 z 5

Doznání rockera Doznání rockera Rob Halford

Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá z tak otevřené zpovědi. Zpěvákovo mládí bylo tak divoké, že jsem si říkala, to snad nemohl ani přežít. Ovšem tu dobu popsal zřejmě pravdivě. Asi to v mnoha ohledech nebylo lehké, tak ti odpouštím i ty časté návštěvy toalet. Naštěstí dokázal dát tu stopku. Je to jeho biografie, takže spousta informací, něco jsem ještě vůbec nevěděla. Možná bych uvítala i něco víc o ostatních, ale je to jeho doznání. Rodina, přátelé, perličky ze zákulisí, osobnosti. Práce na albech, pocity, turné, zdary i propady. Hledání lásky a hledání sebe samého. Já bych řekla, že se mu to povedlo. Ovšem kniha má vcelku dost překladových chyb. Pro fanoušky je to moc fajn vzpomínání. Je hezké nastartovat a vyjet na pódium. Ale čas nezastavíš, tak hlavně zdraví.

25.09.2022 5 z 5

Na hraně koule Na hraně koule Zuzana Svěží

Příběh dětství a dospívání, kdy se Eliška mění v Elu a my sledujeme její strastiplnou cestu k poznání. Ela nás svým vyprávěním a vzpomínkami seznamuje se svou rodinou. Její vztahy s matkou a sestrou nejsou zrovna ideální. Pro mě byla matka negativní postavou, která se chová na facku a některé situace jsou až neuvěřitelné. Říkáte si proč? Co ji vede k tomu, aby si vybíjela vztek na své dceři. Také ve škole to Ela nemá lehké, ostatním se zdá odlišná a ze strany spolužáků a některých učitelů snáší ústrky a posměch. Jsou to situace ze života a mnozí z nás si vzpomenou, že něco podobného zažili. Není tu ale nouze o humorné situace spojené s dospíváním a i Ela má ventil, pár dobrých přátel a možná i ochránce. Ve vzpomínkách na své dětství doufá v něco konečně lepšího a odkrývá nejedno tajemství.
Epické vyprávění dotváří vložené kapitoly dvou dávných bytostí, Theodora a Estrelly, hledajících souznění s přírodou. Snaha o odlišení se od jedinců svého druhu jim přináší nečekané poznání.
Kniha se mi hodně líbila, Elišku jsem měla v hlavě a v některých situacích mi byla podobná. Zvažovala jsem čtyři nebo pět, ale protože mě opravdu nečekaně zaujala tak hodnotím plně.

27.04.2022 5 z 5

Pekelný kocour Pekelný kocour Lynne Truss

Kniha se mi líbila hodně. Vyprávění je pomalejší, ale všechno má smysl a hezky do sebe zapadají situace všech zúčastněných. Roger mě několikrát pobavil. Ono ten horor... Co od toho žánru v tom příběhu očekáváme? Já jsem cítila napětí, neklid, očekávání v jaké formě se ukáže děs. A ono se to stupňuje až k závěru a ten je povedený. Příběh působí tajemně a je to dobře vymyšlené.

12.03.2022 4 z 5

Kalhoty po mrtvém Kalhoty po mrtvém Irvine Welsh

Pořád ta stará parta. Chaos, nápady, zvraty a někdy naprosto neuvěřitelné situace. Typické Welshovské znaky ani nebudu připomínat. Chvilkama jsem si říkala jo ten už dospěl a najednou, ty jo zase udělá takovou blbinu. Ale celou dobu jsem myslela na to, že se mi po nich docela zastesklo. Byl to fajn návrat, ale žádné pokračování už nechci. Teď už ne. Teď už vím, kdo nosí kalhoty po mrtvém a Irvine teda néééééé.

05.05.2021 4 z 5

Dominik Dominik Eugène. Fromentin

Dominik de Bray, šlechtic vlastnící zámek Trembles a starosta obce, je všem známý jako skromný a plachý člověk. Děj knihy je vyprávěním o jeho mladých létech a nenaplněné, platonické lásce k Madeleině de Nievres, starší vdané ženě. Na pozadí střídání ročních období a popisů přírody, se odehrává citové vzplanutí, setkání, opouštění a návraty. Vnitřní pocity a myšlenky pana de Bray dokreslují příběh a dávají mu melancholický ráz. Pěkná knížka, hezké slovní obraty, četlo se mi to dobře.

28.08.2020 3 z 5

Lourdy Lourdy Émile Zola

Kniha o jedné velké pouti za zázrakem. V první polovině jde hlavně o popisy utrpení poutníků, kteří se vypravili zvláštním bílým vlakem do Lurd, ve své poslední naději na uzdravení. Co se týká knihy samotné, Zola si užívá dlouhé, naturalistické popisy projevů všech nemocí, ale také samotného poutního místa, prostřednictvím myšlenek abbého Pierra Fromenta. Ten svádí vnitřní boj s vírou, pochopením zázraků, v konfrontaci s lékařskou vědou, nevěřícími obyvateli a obchodníky z Lurd, kteří z utrpení nemocných těží. Na zpáteční cestě předčítá Pierre příběh o Bernadettě a jejím prvním zjevení. Zůstává mu otázka, zda naslouchat rozumu po otci, či víře po matce.
Myslím, že Lurdy, jako posvátné poutní místo, místo zjevení Panny Marie a zázraků, je dosti citlivé téma. Téma věřících i nevěřících a tak si ponechám hezký pocit z této knihy. Stejně tak mám pocit, že i Zola, věčný kritik, to napsal hezky a ikdyž si neodpouští svoje názory, tak nepřehání.

02.10.2016 4 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Stejně jak dokáže vykreslit Edinburgh,daří se autorovi přiblížit Miami z té druhé strany.Dvě ženy,které jsou naprosto rozdílné a přece do sebe navzájem zapadají.A to doslova.Každá má svůj příběh,který postupně odkrývá a čtenář se nestačí divit.Je to svižné,drsné,vtipné,místy připálené a mastné,v závěru dokonce až na kost.
Nebyl by to Welsh,kdyby se nedržel typického slovníku a neokořenil sexuální vyžití.V případě dívek jsem se toho trochu obávala,ale není to tak zlé.O něčem to je,příběh má vývoj a fajn konec.A líbilo se mi to trošku víc než Edinburghské rauše.

08.05.2016 5 z 5

Myši - Každému jednou dojde trpělivost Myši - Každému jednou dojde trpělivost Gordon Reece

Především děj,po zdlouhavějším úvodu,hodně rychle vtáhne.Překvapením pro mě bylo,v co se příběh obrátil,protože jsem čekala něco jiného.Chvílemi z toho až mrazí.Co Shelley s matkou prožívají,po nočním dýchánku u nich doma,je popsané dost dobře.Přesto,ikdyž jako thriller pro mládež je to hodně napínavé,zdá se mi to trošku neuvěřitelné a nevím,jestli myší přerod v kočku,zrovna takovýmto způsobem,je dobrým příkladem.

26.03.2016 3 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Kniha je moc dobrá.To,co jsem očekávala jsem v ní našla,je to tam,ale něco to něco.Pocity,nespravedlnost a odplatu,dlouze se táhnoucí celou knížkou,vystihuje pěkně.Chtělo by to přisolit,okořenit,víc Ketchum?Nevím.Nejsem zklamaná ,je to hezký příběh,dokonce smutný i dojemný,nechybí samozřejmě očekávané drsnější popisy.Ale vzhledem k mému hodnocení Dívky od vedle,která teda byla,musím dát lepši tři hvězdičky.

17.02.2016 3 z 5

Hodně si pamatuju - Perličky v duši Raoula Schránila Hodně si pamatuju - Perličky v duši Raoula Schránila Ladislav Tunys

I přes role,ve kterých se jen míhá a není hlavní postavou,vyniká svým zjevem a galantností.Život měl velmi bohatý přes divadlo vesnické,Národní,Divadlo Anny Sedláčkové,v Ostravě a dokonce i cirkus.
Povídání působí nenuceně,pravdivě,nejen o filmu,také o válečných létech,ale i pár soukromých perliček a názorů osobních.Jako by jste s ním seděli u kávičky každý den.Víte co byla Raoulovna a jak to dopadlo s vařením protekčních ledvinek?
No a i tohle je Raoul:
Láska?Vážky kmit v zrcadle lesní tůně,
odkudsi závan libý opojných květů vůně...
Přelétne,zavoní,
oko ti zaroní,
žalem i radostí,
rozkazem,žádostí.

08.01.2016 4 z 5

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Líbí se mi forma,jakou autor píše,jednoduše a srozumitelně popisuje životy císařských dcer.Kromě známého osudu Marie Antonie mě zaujala výchova matky od dětských let až po dospělost a životní příběh Isabelly Parmské.

08.01.2016 4 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Dočetla jsem případ Charlese Warda,který je pokračováním třetích spisů a je asi nejzajímavější.Chvílemi jsem myslela,že bude podobný ostatním povídkám,ale závěr byl překvapením,protože byl jiný.To je docela dobře,protože jsem měla pocit,že mám přelovecraftováno.Z první části mě ještě zaujala krátká povídka Chladný vzduch.

12.12.2015 4 z 5

Průšvihy Zdeňky Baldové Průšvihy Zdeňky Baldové Michaela Košťálová

...Má úcta,Živná...Pane profesore z měšťanky ho vyhodili,na řemesla se nehodí,aspoň tu madurídu kdyby udělal...
Národní umělkyně,ženská komička,Baldinka.Na divadle tyto herce už nezastihneme,zůstávají nám aspoň ve filmu.Za životní roli je vzpomínána zlá Paní Dulská,ale mně se líbí hlavně v komediích,kdy přicupitá a brebentí,se svým typickým projevem.Také to neměla v životě lehké,ale byla sluníčkem a obětavou manželkou doktora Hilara.
,,Pane,Vy jste epidemie!Vy jste všude...Vy jste mor!!!

05.12.2015 4 z 5

Příběhy pařížské kokoty Příběhy pařížské kokoty Guy de Maupassant

Hraběnka de Mauregard si nechá platit za své služby,touží po bohatství a velmi ji to baví.Pornografický text,bez zvláštní myšlenky a děje.Opakující se,detailně popsané scény na každé stránce.
Když jsem knihu objevila,myslela jsem,že jde o Miláčka v ženské podobě.Nejsem puritán,nevadí mi erotické ani tvrdší popisy,ale tyto dialogy a praktiky se mi v tomto podání teda moc nelíbily.

04.12.2015 2 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

Z knihy je cítit lehkost a volnost.Večírek,který trvá několik dní.Čas,který dovoluje zapomenout a snít.Ale vždycky se musíte probudit.

12.11.2015 4 z 5