changaj changaj komentáře u knih

Lovení Snárka Lovení Snárka Lewis Carroll (p)

Nonsens jak má být, možná by mu ale přece jen slušel trochu menší rozsah. Přidaná báseň o Hromoplkovi (Jabberwocky) je naopak úplně dokonalá. Pinkavův překlad obého je úctyhodný, některé pasáže ovšem byly v češtině méně srozumitelné (protože dal patrně přednost rytmu a významu před vyzněním). Lahůdka pro všechny studenty angličtiny a frekventanty překladatelských seminářů.

26.10.2022 4 z 5

Praha a Brno Praha a Brno Jiří Sádlo

Sádlo předkládá především velmi originální pohled na město jako takové. A to složenou optikou biologa, botanika, ekologa kulturologa a básníka. Ano, město je natolik specifickou a složitou skutečností, že je zřejmé, že pouhá vědecká perspektiva prostě nestačí. Dílo je zároveň velmi subjektivní a angažované, protože autor jednoznačně stojí na straně toho, co je ve městě marginální, přehlížené, nechtěné, zapomenuté...ale tím zároveň spontánní a jaksi mimo-lidské - odkud už je jen krůček k numinóznímu. V jeho pojetí má pochcaná zídka (s prominutím) stejný "městotvorný" význam jako široký bulvár, trávník před radnicí anebo náletový pajasan. Sádlo se hlásí mimo jiné k odkazu Ripelliniho, ale mám z jeho psaní i silný pocit Hrabalovský (asi i pro tu oblibu hospodské poezie). Velmi inspirativní čtení po kterém už Brno nebo Prahu (ale jakékoliv jiné město) neuvidíte takové jako dřív.

26.10.2022 5 z 5

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Srozumitelně vylíčené příčiny průběh a důsledky křížových výprav. Fascinující byl popis směsice různorodých skupin, tu spřátelených, tu soupeřících - situace na Blízkém Východě byla mnohem pestřejší a zajímavější, než se dnes někdy někde tendenčně a černo-bíle líčí.

21.10.2022 5 z 5

Obětina Obětina Jan Křesadlo (p)

Kniha je v podstatě Křesadlovým zúčtováním s českými domácími i exilovými spisovateli a nakladateli, které poměrně nemilosrdně (byť pod pseudonymy) hodnotí. Stejně tak ovšem bizarně rozebírá i sám sebe, prostřednictvím románových postav - spisovatelů - kteří se vzájemně baví o svých (t.j. Křesadlových) knihách, do románu Obětina vložených. Nakonec je to celé ale napsané i pro vlastní radost (či zadostiučinění) z tvorby. Člověk se může nad Křesadlem pohoršovat, nesouhlasit s ním, žasnout nad jeho rozhledem a ultimátní originalitou, já se ale většinou královsky bavím.

20.10.2022 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Parádní a feministická (sic!) novela S. Kinga. Ženské postavy se mu vždycky na 100 % nevyvedou, ale tady se dostává pomalu na úroveň Bergmanna. SPOILER: extra hvězda navíc za jméno hlavní hrdinky, které bylo nepochybně zvoleno tak, aby se dobře volalo ze dna studny (Mary nebo Betty by fakt nevyznělo).

18.08.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Docela inteligentní oddychovka na léto...První půlka knížky nemá chybu a postava Billyho je prostě od hlavy po paty povedená, stejně jako jeho příběh(y). Vykonáním "poslední prácičky" a následným příchodem Alice na scénu se story láme a nastává taková trochu hořkosladká pohádka. Bohužel její postava mi připadne ve svém chování hodně nelogická a pro mě nepochopitelná. Zprůměrováno na 4 hvězdy.

02.08.2022 4 z 5

Švédové před Brnem 1645 Švédové před Brnem 1645 Bohumír Němčík

Vše, co potřebujete vědět o obléhání Brna Švédy. Stručný, čtivý popis doplněný krásnými dobovými plány, obrázky, mapkami a vedutami.

11.07.2022 4 z 5

Via crucis Via crucis Tomáš Halík

Křížová cesta pro 21. století.

11.07.2022 5 z 5

Františkáni z Bronxu Františkáni z Bronxu Luc Adrian

Krátké ale silné příběhy Františkánů působících v pekle Bronxu.

11.07.2022 5 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Moje druhá kniha od Světlany Alexijevič. Vzhledem k tomu, že kniha vyšla poprvé 1984 je nesmírně originální a přínosná jednak zaměřením na prožitky žen a "mikrohistorii". Srovnám-li však toto dílo s její pozdější tvorbou, tak je vidět, že svůj styl tady ještě hledá a více autorsky vstupuje do textu tvořeného vzpomínkami žen.

16.06.2022 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Kouzelný poetický příběh polepšeného čerta a němé kominice Tradamily. Čechovy ilustrace jsou nádherné a tajuplné a příběh za nimi nijak nezaostává. Jedna z perel novější dětské literatury.

16.06.2022 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Považuji za zvláštní, jaký je nepoměr mezi knihami popisující zvěrstva nacistů a zvěrstva komunistů. Asi je jednodušší ukazovat na "cizího" kata než na Čecha šikanujícího / věznícího / mučícího jiného Čecha. Takže i z tohoto důvodu díky za Honzlovou, která reálie 50. let ukazuje ve vší tehdejší bídě.

29.04.2022 5 z 5

Barevný koníček Barevný koníček Nathan Kravetz

Pokud použiji biblického citátu, je tento příběh o tom, že "kámen staviteli zavržený, se stal kamenem úhelným". Krásná knížka pro všechny vybočující, svérázné a "netabulkové" děti (takže pro všechny). Nádherné ilustrace Adolfa Borna jsou dalším kladem tohoto dílka.

29.04.2022 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Po knize jsem sáhla po ruské invazi na Ukrajinu. Doufala jsem, že se mi podaří pomocí ní pochopit to, co se zdálo na konci února 2022 úplně iracionální...Kniha je tvořená rozhovory (ačkoliv autorka - tazatelka ustupuje dost do pozadí a tak její otázky spíš tušíme, výpovědi jsou tak jednolité a velmi silné). V pestré mozaice vystupují bývalí vězni gulagu, podnikatelé, představitelé bývalé komunistické "věrchušky" ale i kati, vrazi, migranti a oběti stalinského, putinovského a jiných ruských režimů. Myslím, že lepší "ponor" do deformované a patologické ruské mentality není možné najít. Jde z toho ale ryzí hrůza...

23.04.2022 5 z 5

Slib Slib Friedrich Dürrenmatt

Zdařilá filozofická jednohubka v hávu detektivky (ale detektivka to není!). Geniální a zabejčený komisař se rozhodne na vlastní pěst vypátrat vraha... má svoje metody a pravidla, jenomže univerzum, v němž se pohybuje se řídí zase svými tajemnými pravidly... A propos - co má pořád Dürrenmatt proti starým dámám???

05.04.2022 5 z 5

Papyrus vezíra Ptahhotepa Papyrus vezíra Ptahhotepa Josef Petráň

Soubor životních mouder předávaných vezírem Ptahhotepem synovi. Velmi zajímavý je silný důraz na mluvené slovo, na jakousi "hygienu řeči" - věc neznámá v době fake news a internetových komentářů všech ke všemu...Závěrečná poznámka editora (egyptologa Z. Žáby) zasazuje celý text do dobového kontextu a číní ho tak přístupnější dnešnímu čtenáři.

26.03.2022 4 z 5

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Knížka, která opravdu vzbuzuje smíšené pocity. Na jedné straně kapitalistická cynická mašinerie, která naleptává a likviduje střední vrstvu. Mimo systém se ocitají lidé, kteří se "provinili" tím, že měli smůlu na banku, neustáli krizi, nebo zkrachoval podnik, kde léta pracovali. "Záchranná síť" má podobu otrocké práce pro Amazon, která vysává poslední zbytky sil a zdraví z kočujících seniorů - brigádníků, jejichž domovem se stal obytný přívěs. Pracovním benefitem jsou analgetika zdarma. Na druhé straně stojí příběhy nomádů - hrdinů, kteří nepropadli alkoholu ani nespáchali sebevraždu, ale vytvořili podpůrnou komunitu, která se snaží důstojně a lidsky přežít v patologickém systému. Velmi smutné čtení.

22.02.2022 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Solidní horor s prvky psychologického dramatu.

06.02.2022 4 z 5

Jezevec Chrujda točí film Jezevec Chrujda točí film Petr Stančík

Mám ráda dětské knížky u kterých se pobaví i rodič - a toto je jedna z nich.

08.01.2022 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Kašpar, oběť, škodolibec, legenda, samaritán a vrah - to všechno je kejklíř Tyll, který prochází jednotlivými kapitolami knihy a třicetileté války. Román je doslova literární dort, vybroušený klenot, který je přes všechny zobrazované hrůzy požitek číst.

30.12.2021 5 z 5