bukiet bukiet komentáře u knih

Atlantský svět Atlantský svět A.G. Riddle

Asi nebudu patřit k malé skupince naprosto nadšených fanoušků knihy, ale jistě patřím k početnější čtenářské obci, které se závěr i celé Tajemství původu líbilo.

30.01.2016 4 z 5

Atlantský mor Atlantský mor A.G. Riddle

Typický prostřední díl. Autor už pochopil, že šílené přeskakování od hrdiny k hrdinovi v krátkých kapitolkách může být sice efektní, ale také matoucí. Proto v tomto díle krátké kapitoly často na sebe logicky dějově navazují a nepřeskakuje se tolik z události na událost.

28.01.2016 4 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Dostal jsem, co jsem chtěl. Nějaké mušky by se našly, ale nemám čas se jimi zabývat, neboť Atlantský mor čeká.

17.01.2016 5 z 5

Falešná hra Falešná hra Lincoln Child

Prozatím ze tří dílů ten nejlepší.

31.12.2015 5 z 5

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

O malinko slabší než předešlý díl. Hlavní motiv zábavný, cesta k jeho odhalení o něco méně. Hlavní hrdinka na zastřelení. Ale postava Eliho Glinna pomalu začíná být zajímavější než Aloysius Pendergast. Těším se na další díl, který vlastně navazuje na knihu Ledová bariéra, což je tuším první kniha, ve které se Glinn objevuje.

31.12.2015 4 z 5

Dokument Dokument Pavel Toufar

Suché a nudné.

29.11.2015 2 z 5

Templářská relikvie Templářská relikvie Chloe Palov

O chloupek lepší než první dva díly, jimž je tato kniha vlastně prequelem. Palov by už ale měla přestat používat nejnudnější metodu sledování, tedy štěnici.

24.10.2015 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Dobrý, no, ale čistá detektivka už to není. Thriller snad a značně překombinovaný. Ovšem přiznávám, že mě na konci autor zase dostal, ale už nepřekvapil.

13.02.2015 4 z 5

Yoda: Temné setkání Yoda: Temné setkání Sean Stewart

Zábavné, čtivé, humorné i smutné a díky společnosti Disney už bohužel jen Legenda a ne kánon.

27.01.2015 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Po druhém čtení:
Pytel kostí je první kniha, kterou napsal King po změně vydavatele a jedním z důvodů byla i snaha etablovat se jako renomovaný a solidní spisovatel. Otázkou je, jestli takovou knihu opravdu chtějí jeho čtenáři. To ale neznamená, že je tato kniha špatná. Nás ovšem zajímá proto, že sám King ji uvedl jako jeden z titulů , které patří do Velkého cyklu Temná věž. Přiznejme si ovšem, že těch spojitostí s Temnou věží mnoho není. Dům Smějící se Sára, ve kterém se z části děj odehrává, je dvojencem domu Smějící se Cara, což je dům kterým Roland Deschain se svým ka-tet projde do světa jednoho důležitého spisovatele, který je zase pro změnu dvojencem hrdiny této knihy, Mikea Noonana. Ten se navíc zná, či znal se spisovateli Billem Denbroughem z románu To a Thaddeusem Beaumontem z románu Temná půle. A navic se na začátku románu setká a pohovoří s Ralphem Robertsem z románu Nespavost. A samozřejmě se v celém románu objevuje číslice 19, která je důležitá i v sérii Temná věž.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou

15.12.2014 4 z 5

Pátý bojovník Pátý bojovník Matthew Reilly

Problémem této trilogie je, že to není literatura, ale nástin filmu, filmová povídka. V archeologickém thrilleru očekávám uvěřitelné teorie, které jen lehce sklouzávají po povrchu uznávaných faktů. Bláboly, které se vyskytují v této trilogii jsou použitelné do akčního dobrodružného filmu, kde není čas přemýšlet nad logikou a upřednostňuje se spád děje. No a ten má Reillyho série více než rychlý. Na úkor archeologického, či historického tajemna a vykreslení životných postav. Ale i tak, jak už jsem tuším napsal u dílu prvního, perfektní čtení do horka na pláži.

04.06.2014 3 z 5

Posvátné kameny Posvátné kameny Matthew Reilly

To je fičák, tolik děje, že by to na seriál stačilo. Allan Quatermain i Indiana Jones blednou závistí a já nebudu čekat celý rok jako minule a jdu do dalšího Westa hned.

29.05.2014 3 z 5

Děti ducha Děti ducha Orson Scott Card

Enderova xenocida (tak bych nazval oba cykly, jak Enderovský, tak Stínový, které jsem četl souběžně a v chronologickém pořadí) je příběh plný zajímavých a podnětných myšlenek, bohužel trpí nemocí zvanou „literární série“. Jedenáct knih. Přál bych si číst údernou, jednodílnou (třebaže jistě silnou, tedy tlustou) knihu, kde by Enderova hra byla jen úvodní kapitolou a celá Stínová série se vešla tak do kapitol dvou, tří. Byla by to silná kniha se silným příběhem, bez balastu a opakování. Ale složenky se musí platit. A příběh na to doplácí. Původní Enderovskou trilogii (Enderova hra, Mluvčí za mrtvé, Xenocida) jsem četl skoro před dvaceti lety a zatímco děj a myšlenka prvního dílu ve mně i po letech rezonovala, Mluvčího a Xenocidu jsem totálně vymazal z hlavy. Mluvčímu jsem po novém přečtení zvedl hodnocení na maximum, ale Xenocida (i díky překladu) zůstává na třech a Děti ducha jakbysmet. Celkové hodnocení Enderovy xenocidy je za 3, protože mne štve, že Card vytvoří dva silné charaktery (Ender a Fazolek), dá jim každému skvělý úvodní příběh a pak si s nimi v dalších dílech neví rady a zcela je upozadí, aniž by je nahradil stejně zajímavou postavou. Protivná postava totiž není totéž jako zajímavá. :)

12.05.2014 3 z 5

Kniha rozdělená do dvou svazků. Kniha rozdělující Kingovy čtenáře na dva tábory. Podle toho, zda máte raději Kinga psychologicky hororového, nebo metafyzicky hororového. Těm prvním se bude asi více líbit první svazek s kingovsky nezvyklým SF příběhem, ve kterém je strašidelnější jeden magor se svou jedinou pravdou než titulní příšeráci a psychologická studie o rozpadu osobnosti, která až příliš připomíná román Temná půle. Těm druhým a mezi ně se hrdě počítám, více vyhovuje pocit tajemna a strachu z věcí nepoznaných a nejsoucích z tohoto světa, ať už se jedná o strašidlo z knihovny, či z paralelního polaroidového vesmíru. King má samozřejmě ještě třetí formu, hororově epickou, kam patří cyklus Temná věž.

14.02.2014 5 z 5

Královský klam Královský klam Steve Berry

Největším mínusem této knihy je její hrdina. Jak mám Cottona rád, zdá se že jeho příběhy ztrácejí na zajímavosti. Historická konspirace v knize použitá není nijak zábavně podaná a autor mnohem více tlačí na vývoj vztahu Cottona Malonea a jeho syna. A tady se objevuje ten největší problém, totiž fakt, že příběh je vyprávěn v retrospektivě a já se mohu jen těžko strachovat o hrdiny, o kterých vím, že prožijí dalších pět šest knižních příběhů.

25.01.2014 4 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Maloneovka bez Cottona Malonea.
Vynikající příběh, dech beroucí historická konspirace, skvělé postavy, jejichž jednání není zas tak průhledné, jak bychom si rádi mysleli.

25.01.2014 5 z 5

Predátor omnibus. Kniha první Predátor omnibus. Kniha první Charles Dixon

Přímé pokračování prvního filmu o Predátorovi a dost možná i inspirace pro film druhý. Podobně jako u komiksů vetřeleckých i zde lze jen litovat, že filmové pokračování (tady naštěstí jen jedno) nebylo stejně kvalitní jako tyto kreslené příběhy.

11.09.2013 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Jde to ztuha, ale slíbil jsem si, že to dočtu. Stále ale ve mně hlodá přesvědčení, že méně je někdy více a pět dílů ságy o zaklínači bez zaklínače je zkrátka tak trochu podvod na čtenáře, který si Geralta oblíbil při čtení povídek.

11.09.2013 3 z 5

Vetřelci omnibus. Kniha šestá Vetřelci omnibus. Kniha šestá Charles Dixon

V posledním svazku vetřeleckých příběhů se jejich kvalita zase zvedla.

16.07.2013 5 z 5

Vetřelci omnibus. Kniha pátá Vetřelci omnibus. Kniha pátá Dan Jolley

Kratší příběhy, které nepřinášejí nic nového do světa vetřelců.

15.07.2013 4 z 5