Boboking Boboking komentáře u knih

Rakety smrti Rakety smrti Robert Harris

Otčina je zatím nepřekonatelná, skvělé bylo i Konkláve. Rakety smrti se velmi dobře četli, ale.... Výborně popisuje systém, jak V2 fungoval, jak byl vyvíjen, jak se odpaloval, jaký měly dopad na psychiku Britů, ale samotný příběh trochu za tím pokulhával, na to, že to je válečný, špionážní příběh. Mohlo tam být více napětí a zvratů.

19.09.2022 4 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Už dlouho jsem zde nedal "5*", ale tato knížka si to plně zasloužila. Atmosférou, jazykem... Tajemný, lehce hororový příběh, o pochopení, že na světě jsou mocnější síly, které je lepší nedráždit naší nadutostí a zvědavostí.

05.09.2022 5 z 5

Wannsee Wannsee Fabrice Le Hénanff

Komiks o asi dvou hodinách jednání patnácti politiků ve vile u Wannsee - to vypadá že nic nudnějšího snad jako námět být nemůže. Jenže jednání z roku 1942 o "evakuaci" asi 11 miliónů židů z Evropy, v rámci Konečného řešení židovské otázky, to vás nakonec dostane. Ta chladnokrevnost a bezcitnost.... A jak vlastně SS byla organizace nadřazená čemukoliv v Německu, že i samotné nacisty děsila. Wannsee je komiks o zrůdnosti a fanatismu, který bohužel není v ničem fantastický, ale děsivě skutečný. Kresby jsou skvělé, sice často ta přehršel postav splývá, ale o to v tomto zdařilém díle vůbec nejde.

01.09.2022 4 z 5

Plášť Plášť Joe Hill (p)

Obě komiksové části, jak Plášť 1969, tak i Plášť, zaujaly nezvyklou brutalitou. "Vietnamský" spíše tou fyzickou, "Plášť" pak i mentální, kdy hlavní hrdina byl spíše antihrdina. U obou částí hraje roli i velmi vydařená kresba, dokonale vykreslující emoce.... a šílenství hrdinů. Bonbónkem na konec je pak původní povídka od Joe Hilla, ze které komiks vychází.

01.09.2022 4 z 5

Raoul Taburin Raoul Taburin Jean-Jacques Sempé

Netušil jsem, že pohodový francouzský stejnojmenný film s Benoît Poelvoorde je podle knihy. S chutí jsem si přečetl předlohu. Krátké, ale potěší.

26.08.2022 4 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Těžko hodnotit, zvlášť kdy nejsem "fanda" tohoto věčného čekatele na Nobelovku z Japonska. Myslím, že ale je to typicky on, příběhy balancující na pomezí fantazie, Beatles, klasika a "divné" ženy, vše bez jasného, vysvětlujícího závěru. Příběhy, které jsou podbízeny jako autobiografické, ale je to jen autorova hra se čtenářem. "Nadšením jsem neskákal", ale nedovedl jsem to nedočíst.

15.08.2022 4 z 5

Načmáranec Načmáranec Serge Lehman

Komiks, či grafický román, kde temnou atmosféru skvěle podtrhuje jeho černobílý základ. Příběh, který se zpočátku jeví jako osudy tří generací žen, věkem tak rozdílných – trochu rozjívené puberťačky, depresivní matky a až moc bohémské babi – se rychle mění v thriller spojený s holocaustem francouzských Židů. Ale i tento „směr“ se nečekaně mění v mysteriózní thriller, možná až horor. Noční deštivá Paříž, temná místa v opuštěných horách, a asi fatální konec…

15.08.2022 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Jako většina zde jsem se po přečtení Chlapec, krtek, liška a kůň vrhnul na tuto obdobnou knihu. Je to motivační, uklidňující publikace, kde ilustrace a text (tedy spíše citáty) plní svojí roli. Ale přiznám, že Chlapec, krtek, liška a kůň mne okouzli o tu jednu hvězdičku více...

"Co to děláš?" zeptal se dráček. "Netuším" odpověděla panda, "ale moc mne to baví."

"Na co myslíš?" zeptal se dráček. "Na nic", odvětila panda." A je mi blaze."

Jsou dny, kdy i vstát z postele znamená vítězství.

27.07.2022 4 z 5

Rytíř Rytíř Miroslav Pech

Úvod byl skutečně parádní. Malý Jirka u "tatínka a maminky" Rachotů, holčička duch s dírou místo bříška... svět, o němž nebylo jasné, jestli je reálný, či fantaskní. To jisté odlehčení, s tím humorem, které pak následuje, už mi tak úžasné nepřišlo. Ale jinak velmi dobře se to četlo, ujeté, jako by to byla nějaká kniha šílených literátů typu Josef Váchal, či Ladislav Klíma.

21.07.2022 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Překvapivě dobrá hororová novela. Myšlenkou trochu připomíná Kingův Prám, hrdinové jsou na vodě, temné zlo kolem a nechtějí si připustit neodvratné... Vyzdvihl bych uvěřitelnost, jak postav, tak děje. Žádné výlevy hrůzy a krve, prostě jakoby "nudná epizoda" životních outsiderů, kteří nečekají, že se může jejich život dostat ještě do větších sr...ček, než už je. Protože normální svět jim ukáže "nenormální" tvář.

11.07.2022 4 z 5

Čertův rypák / Tulipánek Čertův rypák / Tulipánek Jerome Charyn

Přesně tak si myslím, že má vypadat grafický román pro dospělé. Oba příběhy, jak Rusa v USA, tak Američana v SSSR, jsou děsuplné, krásně podtrhávající hrůznou dobu stalinismu. Brutalita a násilí jako jediný způsob přežití v Gulagu, či světě KGB. Grafika kresby to vše dokonale doplňuje. A vykreslení ukrajinských kriminálníků a gangů....zajímavé.

08.07.2022 4 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Fenomenální, úžasný komiks. Doslova tu dramatičnost, toho "démona", který Caravaggia provází celý život, cítíte. Skvělá kresba, ze které jde přímo vidět, že Manara je hvězda erotického komiksu. Určitě doporučuji.

08.07.2022 5 z 5

Milá Joy Milá Joy Gary Andrews

Moderně řečeno "grafický román" popisující (či vykreslující) život jednoho muže po ztrátě milované manželky. Bez zbytečného sentimentu a srdcervoucích emocí... Prostě "Démon zármutku" časem přestane ovládat jeho život, protože ten musí plynout dál, pro něj i jeho děti. Jen láska zůstává. Není to žádná "motivační literatura", žádný návod "jak přežít truchlení". Prostě "obrázkový deník" jednoho vdovce. Doporučuji.

24.06.2022 4 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Velmi čtivý romantický příběh vložený do historických kulis druhé světové války, se kterým souběžně čtete i milostný příběh ze současnosti. Vyzdvihl bych hlavně, s jakou lehkostí je příběh vyprávěn. Bez zbytečných dějových zvratů, s vyšším "podílem emocí", což je u romantických příběhů očekávatelné. Ale i jako mužský čtenář jsem neměl problém se nechat do děje vtáhnout.

09.06.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

O všem se dá říci, že tu už bylo. Takže závisí, jak se to podá. Zde autor to podal úžasně textově a graficky. Opravdu to je "čtení" na cca 20 minut, ale absolutně jich nelituji. Člověku na chvíli svět připadal tak lepší.... Doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Dopis pro D.: Příběh jedné lásky Dopis pro D.: Příběh jedné lásky André Gorz

Krátké, ale osvědčené vyznání, že muž bez své ženy by nic neznamenal. Dojemné části střídá popis geneze autorovy filozofie.

30.05.2022 4 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Čtivý příběh pro všechny "náctileté" nejen podle občanky. Bez zbytečného sentimentu, srdceryvných scén či temných myšlenek. V lákavé "ich formě" vyprávěný příběh sebejistého patnáctiletého kluka, který narazil, a nejen do náklaďáku, ale i životně. Má to být kniha pozitivní, a myslím že se to autorce podařilo. Přečteno v rámci ČV 2022.

20.05.2022 4 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Klasika, co více říci. Po 20 letech jsme opět vytáhl z knihovničky a začetl do mistra vypravěče. Příběh tak aktuální v tuto chvíli, až z toho trochu mrazí. Jak si stárnoucí vládce Ruska (tady ještě SSSR), chce najít své místo v dějinách za každou cenu. Čtvrtý protokol je přece jen starší špionážní kniha, takže dnešní čtenář se musí trochu "usmívat pod vousy", jak problémy v ději by dneska běžný smrtelník vyřešil pár kliky na PC či mobilu, přesto je to stále tak čtivé dílo, že vás příběh doslova pohltí a nejste schopen knihu odložit .... Přečteno v rámci Výzvy 2022 a vřele doporučuji.

16.05.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Přečteno v rámci Výzvy 2022 ... a byl jsem šokován. Nikdy jsem to nečetl, ale znám "jako všichni" různá filmová a jiná zpracování, takže jsem nečekal žádná překvapení. Ale těch sexuálních narážek, to že Romeo šílí nejprve po zcela jiné ženě, ta jeho přelétavost, nedočkavost po rozkoši... Poznámky Juliiny chůvy, názory Merkucia... Však Hilský to v doslovu pěkně vysvětluje. Však i v jeho studiích píše, že v jeho době divadlo Globe a jiná, byla pro prostý lid, doslova až lůzu...

27.04.2022 4 z 5

Divná doba Divná doba Benoît Duteurtre

Spíše popisné čtení, sekvence ze světa současné Francie, nebo spíše Francie přelomu 20/21 století. Měšťáckého světa bez ambicí, čistě bazírujícího na materialismu a penězích.

23.04.2022 3 z 5