Blue Blue komentáře u knih

Sinuhet Sinuhet Vojtech Zamarovský

Tento ediční počin je sám o sobě velmi záslužný. Zajímavý text spolu s úvodem a závěrem, které osvětlují jeho vznik a další okolnosti, tvoří dohromady úžasnou knihu, která, byť je určena primárně mládeži, přinese velké poučení a radost i dospělému.

02.03.2012 5 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Originální námět, nápadité zpracování, zkrátka osvěžující zážitek. Jen ten konec mě mrzel. Proto pouze čtyři hvězdy.

29.02.2012 4 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Jiří Weil nebyl a nikdy nebude masově čten. Je to škoda. Kdo chce číst skutečně autentické svědectví o realitě Sovětského svazu 30. let, nechť neváhá. Je to skvělé, byť poněkud šedivé a ne zrovna napínavé čtení. Ale v tom to je.

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Jedna z knih mého srdce. Stále se k ní vracím.

Brazzavillská pláž Brazzavillská pláž William Boyd

Nejlepší, co jsem od Boyda přečetl. Pasáže o chování opičáků, tak podobném chování lidí, jsem četl několikrát a běhal mi mráz po zádech. Velmi doporučuji.

Třináctá komnata Třináctá komnata Vladimír Neff

Velmi půvabná kniha, kterou by člověk od autora velkých historických cyklů snad ani nečekal. Možná i proto, že stojí ve stínu historické pentalogie a trilogie, je dobré Třináctou komnatu doporučovat. Skutečně stojí za to.

29.02.2012 4 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Zvláštní věc, mně se v tomto případě více líbil film, ten mě skutečně dojal.

29.02.2012 3 z 5

Ten, který bude Ten, který bude Vladimír Macura

Nevšiml jsem si, že by se to někde zdůrazňovalo, ale podle mne je Macurova tetralogie jednou z největších hodnot, které nám v české literatuře přinesla 90. léta. V rámci historického románu je to úplná špička. Osobně si nejvíce považuju Guvernantky, ta je napsána překrásným jazykem.

Rájem i peklem Rájem i peklem Otakar Batlička

Je to dnes už dost naivní a hlavně předvídatelné čtení, ale i tak se jedná o příjemnou záležitost. Díky za každého Batličku.

29.02.2012 3 z 5

Nevěsta z Texasu Nevěsta z Texasu Josef Škvorecký

V televizním dokumentu Gentleman J. Š. Škvorecký říká, že si této své knihy cení nejvíc. Kdysi v Samožerbuchu psal, že nejraději má Prima sezónu. S tím bych souhlasil více. Nevěsta se nepovedla. Se svou "stříhací metodou" tady došel až na samu mez srozumitelnosti, kniha se příliš rozbíhá do několika nesouvisejících celků a není tak úplně čtivá. Což pro Škvoreckého bylo vždycky samozřejmostí.

15.02.2012 3 z 5

Příběh inženýra lidských duší 1 Příběh inženýra lidských duší 1 Josef Škvorecký

Dle mého bývá Inženýr oprávněně vyhlašován za vrcholné dílo J.Š. Je to velmi inteligentní a moudré čtení, k osudům jeho hrdinů se dá vracet. Navíc jsou to "ilustrované" dějiny naší společnosti od 40. do 70. let.

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Po přečtení, a vlastně už při čtení, u mne převládaly spíše rozpaky. Tady opravdu nevím, co tím chtěla autorka říci. Po Tajze je to zklamání.

15.02.2012 3 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Nejlepší kniha od Hůlové a pro mne i jedna z nejlepších knih od současných českých autorů.

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

První kniha, kterou jsem od Škvoreckého přečetl. Byl to tenkrát skutečně text o nejdůležitějších věcech života. Takže pak šly v rychlém sledu i jeho ostatní knihy.

Cesta ke hřbitovu Cesta ke hřbitovu Ota Filip

Velmi pravdivá a drsná kniha. Pokud Ota Filip skutečně prožíval události, které popisuje, není mu co závidět. Na druhou stranu jako čtenáři buďme rádi, že se to stalo, nebýt toho, byli bychom ochuzeni o mimořádný čtenářský zážitek a česká literatura o jednu významnou knihu.

Generálova šťastná smrt Generálova šťastná smrt Louis De Bernières

Berniéresova šťastná kniha.

15.02.2012 5 z 5

Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sheila Ochová

Tohle je skutečně literatura s velkým L. Občas bývám mile překvapen, když vedle profláknutých spisovatelů z učebnic objevím někoho "neznámého" s originálním rukopisem.

15.02.2012 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Čekal jsem Jacka Londona a dostal jsem Cormaca McCarthyho. Nic proti tomu. Četba je to velmi poutavá, kniha se čte jedním dechem a uvízne čtenáři na dlouho v hlavě díky nečekané události v polovině textu. Od absolutního hodnocení mě nicméně odrazuje podle mne vykonstruovaná výchozí situace. Úplně se mi nezdá představa, že třináctiletého kluka jen tak jeho matka pustí na rok do divočiny. Ale možná jsou na to na Aljašce zvyklí. Knihu vřele doporučuji, poslední dobou se mi nestává moc často, že by se mi něco takhle líbilo. 90%

14.02.2012 4 z 5

Kouzelníkův návrat Kouzelníkův návrat Věra Sládková

Pěkné čtení, autorka nezastává žádnou vyhraněnou ideologickou pozici, nikomu nestraní, objektivně popisuje lidské osudy, se kterými zamíchala divoká doba. První, a také nejdelší povídka, nezapadá mezi ostatních pět, které jsou více sjednoceny jednotou místa a doby a vlastně i postav a tvoří nějaký přirozený celek. To mi trochu vadilo.

14.02.2012 4 z 5

Kolty bez pozlátka Kolty bez pozlátka Jiří Brdečka

Pozoruhodná kniha, u níž čtenář zažívá velmi rozporuplné pocity. Jelikož po této knize sahá zpravidla čtenář westernů, má pocit rozčarování, že hrdinové jeho oblíbených příběhů byli ve skutečnosti poněkud jiní a vůbec reálie, jež zná z kovbojek, tak úplně neodpovídaly skutečnosti. Na druhou stranu je tento čtenář rád, že se dozvěděl hodně zajímavých věcí a získal určitý nadhled nad věcí. A obrovské potěšení skýtá jazyk, Brdečkova nádherná čeština plná jemného humoru. Měl jsem k dispozici druhé vydání knihy, do níž chtěl údajně autor přispět ještě jednou pistolnickou historií, což už mu pro časné úmrtí ale nebylo dopřáno. Je to velká škoda.

13.02.2012 5 z 5