bílárůže bílárůže komentáře u knih

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

I přes mé snahy rychlé četby mi tato kniha zabrala spoustu času na přečtení. Nejedná se sice o nijak známé a důležité dílo anglické literatury, ale i tak jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Mám ráda díla o obyčejných lidech a jejich osudech, jelikož dějiny se zaměřovaly spíše na vládnoucí vrstvu, což je mnohdy škoda. Jedna z věcí, která mi zvláště na začátku stěžovala četbu a ke konci už se skoro nevyskytovala, byly neustálé autorovy narážky na název knihy. Jarmark marnosti. Velmi mne zaujal dovětek, ve kterém je mnohé vysvětleno, například proč kniha nese dovětek "román bez hrdiny". Nejedná se sice o knihu, která by mne nějak ovlivnila, ani nic takového, ale její četba mne bavila, což je neméně důležité a o jiných knihách toto říci nemohu. Toto vydání s obálkou k filmu Jarmark marnosti se mi velmi líbilo a k četbě mi vyhovovalo, film mě však zklamal na plné čáře. Vím, že tak obsáhlé dílo nelze zpracovat do jednoho, byť dlouhého, filmu. Během sledování jsem však měla pocit, že scénárista si z knihy vybral jen něco a změn, které udělal, bylo tolik, že se nedaly přehlédnout. To ale nic nemění na mém dobrém názoru na knihu.

17.07.2020 4 z 5

Dcery pana Darcyho Dcery pana Darcyho Elizabeth Aston

Byla jsem překvapena! Nečekala jsem, že mne "pokračování" mé milované Pýchy a předsudku tak moc vtáhne a zaujme. Tato kniha je balzámem na všechny uvzdychané a romantické dušičky. Trošku mi sice vadilo až příliš nápadné kopírování paní Austinové, ale i tak se mi kniha velmi líbila a s chutí si ji jistě přečtu ještě jednou i později. Členění knihy na odstavce mi vyhovovalo, celkový design je odpovídající žánru a něžnosti knihy. Jen těžko mohu popsat své pocity, abych nespoilerovala, ale kromě velké sympatie se dvěma sestrami, jsem cítila neskutečnou zášť vůči zbylým třem. Jejich hloupost neznala mezí a to mi bylo trošku líto. Možná tím byly podobny dnešním dívkám, na to však byly až moc slušné. Nechci se tu ale pouštět do sáhodlouhého filosofování ani spoilerování, třeba to byl jen můj pocit a ostatním budou všechny sestry připadat milé, chytré a přátelské. Mé zaujetí knihou bylo také poznat na rychlosti četby, jelikož jsem čtyř set stránkovou knihu přečetla za ani ne tři dny a to nejsem žádný rychločtenář. Myslím, že i kdybych již nečetla Pýchu a předsudek, Dcery pana Darcyho by se mi i tak líbily. Přeji hodně zdaru a uvzdychané nálady dalším čtenářkám. Či čtenářům?

09.06.2020 5 z 5

Karla Karla Božena Němcová

Nepochopila jsem, proč se Karla řadí mezi knihy povinné četby na střední škole, já osobně bych ji zařadila spíše na školu základní. Svou jednoduchostí je hezká, ale zároveň i dost dětská. Je pravda, že spíše vyzrálejší člověk je schopen ocenit a pochopit, jak velkou oběť učinila Markyta pro své dítě, ale i přes to mne Karla spíše zklamala. Čekala jsem více. Určitě však doporučuji tuto knihu lidem, kteří nejsou v četbě tak nároční na hlavní myšlenku a obsah, protože právě toto mi na Karle moc nevyhovovalo. Byla to zajímavá zkušenost, za kterou jsem však v každém případě ráda. Bohužel nemohu tento svazek hodnotit nijak moc vysokým počtem hvězd, což mne na jednu stranu mrzí, ale na stranu druhou musím být i trošku kritická, když se mi něco až tak moc nelíbí.

22.01.2020 2 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Od Juliuse Zeyera jsem četla již jednu knihu a to Tři legendy o krucifixu. Stejně jako tyto tři legendy, se mi Radúz a Mahulena líbila. Jde o milou slovenskou pohádku, která je plná lidových mouder. Osobně preferuji divadelní hry odlišného typu, ale i přes to se mi tato hra líbila. Kdyby byla možnost, jistě bych se na ni šla podívat i do divadla. Po jazykové stránce se četla dobře, jen některým výrazům jsem zcela neporozuměla. Osobně mne nejvíce zaujala obálka a vydání, které jsou velmi povedené. Zprvu jsem však měla zmatek v postavách, jelikož na počátku knihy je napsáno, že kralevic magurský se jmenuje Radovid, avšak celou knihu je pojmenován Radúz a Radovidem je myšlen Radúzův sluha. Jinak knize nemám co vytknout. Hezky a rychle se četla, takže pro nečtenáře do povinné četby ideální. Doporučuji tedy, pokud nečekáte nic extra a chcete se jen odreagovat příjemným a svižným příběhem.

01.01.2020 4 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Od této knihy jsem nic moc nečekala, ale byla jsem příjemně překvapena. Jde o příběh jednodušší, ale o nic méně krásnější než spletitější Selekce. Jazyk i styl psaní mi vyhovoval a kniha mi rychle utíkala. Je to již delší dobu, co jsem Sirénu dostala, ale i tak se mi líbila, i když už v poslední době nečtu knihy jí podobné. Obálka knihy mě velmi zaujala a jsem ráda, že ji mohu vystavovat ve své knihovničce spolu se sérií Selekce, jelikož krásných šatů není nikdy dost. Po přečtení všech děl paní Cass mohu prohlásit, že tato paní spisovatelka má velký potenciál, a kdyby vyšla nějaká její další kniha, tak bych neváhala a s radostí si ji koupila, díky skvělým předešlých dílům. Za mne se jedná o skvělou oddechovku, kterou doporučuji dál.

26.08.2019 5 z 5

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Myslím, že touto knihou se panu Vieweghovi podařilo velmi hezky vystihnout kousek ženského nitra. Každá žena ve skrytu duše doufá, že jednou v životě potká TOHO pravého muže, který ji bude milovat celý život. Ne všechny ženy však k tomuto faktu přistupují tak jako hlavní hrdinka knihy, Laura. Kniha je však přes to přese všechno napsaná velmi poutavě a čtenáři se velmi těžko odchází od rozečtené kapitoly.

17.03.2019 5 z 5

Nazí Nazí Iva Procházková

Když jsem si tuto knihu donesla z knihovny domů, abych si ji přečetla, neměla jsem od ní velká očekávání. Po přečtení jsem však byla překvapena, jak hlubokými myšlenkami a životními pravdami je naplněna. Byla a také stále jsem příjemně překvapena tímto titulem.

17.03.2019 4 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Už ani nevím, jak mne napadlo si tuto knihu přečíst, snad díky zmínce v hodině češtiny. O pád Dvojčat jsem se dříve moc nezajímala, ale po dočtení tohoto díla se můj zájem o tuto událost zvětšil. Velmi se mi líbilo, jak si autor pohrál s grafickou stránkou knihy. Poměrně časté fotografické vložky zpříjemňovaly četbu a mě osobně držely při četbě až do konce. Nejednalo se o četbu jednoduchou vzhledem k tématu a zpracování knihy. Snad až díky dodatku jsem si uvědomila, že hlavní hrdina knihy je autista. Nejsem úplně fanouškem knih podobného typu, avšak jsem za tuto zkušenost ráda. Vyplatí se knihu dočíst až do konce, přestože to není úplně jednoduché čtení, jinak čtenář nemá šanci pochopit pointu, která, myslím si, za to stojí. Doporučuji tuto knihu hlavně náročnějším čtenářům.

18.03.2022 4 z 5

Tragické osudy královen Tragické osudy královen Juliette Benzoni

Je až neuvěřitelné, jak paní Benzoni dokázala v pár stránkách vykreslit tragické konce některých královen. Výhodou této knihy je, že se dá číst dlouho, aniž by se čtenář musel obávat zapomnění předešlého obsahu při delší přestávce v četbě. Líbí se mi, že i když povídky nejsou pouze z jedné zeměpisné oblasti, jsou provázané časově, respektive jsou za sebou systematicky poskládány. Každá povídka má co do sebe, dokonce i ty, ve kterých jsou v hlavní roli královny vražedkyně. Díky četbě jsem si upevnila historické poznatky o králích, jejich manželkách, době a zemi, ve které žili a vládli. Nejvíce mne potěšila přítomnost královny dánské, Karoliny Matyldy. Tato královna, spolu s Isabelou z Hainaut mi byly nejsympatičtější. Naopak překvapením pro mne byla Draga, královna srbská, o které jsem nikdy dřív neslyšela a jejíž osud mi připomněl osud Alexandry Fjodorovny Ruské, poslední ruské carevny. Obálka není moc vábná, ale členění na kapitoly, velikost písma a řádkování velmi přispělo příjemné četbě.

09.04.2021 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Nedovedla jsem si představit, že po prvním dílu série Selekce bude druhá kniha stejně dobrá jako ta první. Ani dnes nedovedu říci, zdali se mi jedna líbila více než druhá. Vzpomínám na to, jak moc jsem se po dočtení Elity těšila na poslední díl trilogie Selekce, který mi měl odpovědět na otázky, jež jsem nasbírala v prvních dvou dílech. Na této sérii mne přitahovalo a stále přitahuje vše, od obálky, která je prostě úchvatná, až po velmi krásné mužské hrdiny, Maxona a Aspena. Jistě, vždy záleží na vkusu, ale mnohdy udělá své i vlastní představa a mírná úprava autorčina hrdiny. Náhlý zvrat příběhu ještě podpořil mé očekávání posledního dílu. Pro mne se zatím jedná o nejčtivější sérii, co jsem kdy četla.

11.03.2021 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Je to již pár let, co jsem knihu Selekce četla poprvé. Od té doby se v mém životě stalo mnoho věcí, i já jsem se změnila, ale prvotní vzrušení z této knihy přetrvalo do dnešních dnů a opětovnou četbou se jen umocnilo. Spíš než do fantasy sekce bych Selekci zařadila mezi utopickou literaturu s nádechem fantastična. Svět, ve kterém se příběh odehrává, není nijak vymyšlený, naopak je tak podobný světu našemu, že nedá mnoho práce si ho představit. Mně osobně byl velmi sympatický již od začátku, přestože bych v něm žít nechtěla. Hlavní hrdinka Amerika Singerová mi byla sympatická už jen pro mnoho podobných povahových rysů, jež má se mnou. I přes to mi chvílemi lezla krkem pro svou nedůvěru a umanutost. Jistojistě sérii Selekce doporučuji i dalším čtenářkám, popřípadě čtenářům. Přála bych i vám, aby vás tato série pohltila tak jako mne a nemohli jste přestat číst, dokud nezjistíte, jak příběh skončí.

11.03.2021 5 z 5

Skříňka s poklady: Milostné povídky staré Číny Skříňka s poklady: Milostné povídky staré Číny Zdenka Heřmanová

Musím říct, že tato kniha pro mne byla velkým překvapením. Dříve jsem nic o samostatném žánru milostných povídek Číny neslyšela. Povídky pro mne byly něco mezi bajkou, historickou povídkou a milostným příběhem. I když jsem s tím nepočítala, kniha se mi nad očekávání líbila, byť čínské kultuře neholduji a nikdy mne nijak zvlášť nezajímala. Díky této knize bych se už nebránila přečíst si knihu podobnou této, ve které je tak hezky ukázáno, jak Číňané žili a co je pro ně skutečně důležité. Kromě velmi podobných jmen, která se mi často pletla a špatně pamatovala, pro mne byla četba pohodová a oddychová. Samotná povídka Skříňka s poklady se mi velmi líbila pro svůj dramatický, ale spravedlivý konec. V každé povídce jsem našla něco, co se mi líbilo a co dělalo povídku jedinečnou.

11.03.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Zřejmě budu patřit k menšině, ale pro mne Pán prstenů nebyl ničím tak úžasným, jak mi tvrdilo mé okolí. Je mi to líto, ale plný počet hvězd si za mě prostě nezaslouží. Příběh nebyl zas tak špatný a postavy mi byly celkem sympatické, ale fantasy není zrovna můj oblíbený žánr, proto mi četba neubíhala a moc mne nebavila. Některé pasáže byly zdlouhavé, až ve druhé půlce měla četba spád a byla rychlejší. Frodo, jakožto hlavní hrdina, mi byl sympatický a oproti Peregrinovi Bralovi mi přišel i rozumný. Zpětně nemohu říct, že by na mne dílo udělalo nějaký zvláštní dojem. Vím, že se jedná o první díl ze tří, ale upřímně nemám chuť číst další dva díly. Možná časem změním názor a dočtu zbytek trilogie, teď po tom však netoužím. K četbě mě lákal design knihy a také pozitivní ohlasy ostatních čtenářů. Abych jen nekritizovala, tak musím napsat, že i když mne Pán prstenů nenadchl, nic to nemění na tom, že si pana Tolkiena jako autora velmi vážím.

25.10.2020 3 z 5

Jan Maria Plojhar / Tři legendy o krucifixu Jan Maria Plojhar / Tři legendy o krucifixu Julius Zeyer

Z této knihy jsem četla pouze Tři legendy o krucifixu, avšak jsem naprosto uchvácena i těmito krátkými novelami. Tuto knihu jsem náhodou našla doma, když jsem se dívala po nějaké povinné četbě a zaujala mě svým názvem a jednoduchou obálkou. Když jsem ji pak s nadšením všem doma ukazovala, bratr mi ji dokonce doporučil, jelikož ji četl a velmi se mu líbila. V této chvíli má mé plné pochopení, protože se jedná o skvělou knihu. Ne jen, že děj je nenáročný, ale taky všechny tři legendy spojuje krucifix s umučeným Kristem, což je pochopitelné už z názvu a smrt, která je pro čtenáře velmi zajímavý aspekt, když se nad ním zamyslí. Jazykové hledisko tohoto svazku je pro mne pohádka, jelikož miluji češtinu, která je přímo v tomto svazku použita. (Pro toho kdo nečetl toto vydání, se jedná o starší typ českého jazyka s tvary jako je například "mlčeti, mha") Pan Zeyer mne velmi upoutal zvláště v legendě první, pražské. Tato legenda mi velmi silně připomínala knihu Ukřižovaná od pana Arbese, kterážto se mi též velmi líbila, byť jsem ji četla ve čtrnácti letech. Dle mého názoru bylo toto téma velmi dobře zpracováno a kniha si tak zaslouží větší pozornost, než jí jsou schopni dát žáci, kteří mají knihu v povinné četbě a čtou ji pouze z povinnosti a touze po co nejkratším díle.

27.08.2019 5 z 5

Mozartova poslední árie Mozartova poslední árie Matt Rees

I přes ne úplně příznivá hodnocení jsem se nenechala odradit a tuto knihu jsem si přečetla a jsem za to ráda. Nejsem si jista, nakolik jsou informace uvedené panem autorem pravdivé, co se týče historických reálií, ale věřím tomu, že si opravdu vymyslel pouze detektivní zápletku a informace, které jsou vysvětleny v doslovu. Z knihy jsem nadšena, byla velmi napínavá a líbila se mi její struktura a dějová linka. Měla postupné vršení napětí, což je u detektivního románu potřebné a vše se začalo vyjasňovat asi až posledních třicet stránek. Kniha mě upoutala již v knihovně svou obálkou a i vnitřní úprava je vkusná a díky ní se mi i velmi dobře četla. Zajímavé bylo také zakomponování romantiky, které mě upřímně překvapilo a které knihu posunulo na jinou úroveň. Wolfganga Amadea Mozarta mám ve velké oblibě, zvlášť pro jeho hudbu, která je nadčasová. Jeho doba je mi celkově sympatická, a možná proto se mi kniha tak dobře četla. Až do přečtení tohoto svazku jsem neměla tušení, že byl členem zednářského bratrstva, i když je možné, že už jsem to někdy zaslechla, ale nevzala v potaz. Z knihy mám dobrý dojem, líbila se mi a doporučuji dalším čtenářům k přečtení.

24.08.2019 5 z 5

Piková dáma / Kapitánova dcera Piková dáma / Kapitánova dcera Alexandr Sergejevič Puškin

Knihu Piková dáma mi doporučil kamarád a já jsem velmi ráda, že jsem jeho doporučení vzala v potaz a novelu si přečetla. Díky svému tématu (hazard) mi připomněla knihu Hráč od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Dle mého názoru má příběh co do sebe a vzhledem k rozsahu by mohl zaujmout i méně čtivé jedince. Sice se tedy jedná o kratší dílo, ale i do tak krátké novely dokázal pan autor vložit velmi hluboké myšlenky, nad kterými je dobré popřemýšlet. Co se týče jazyka a stylu psaní, příběh mne velmi bavil a zaujal, proto jsem jej měla rychle přečten. Ruskou literaturu mám ráda a prostředí, ve kterém se postavy vyskytovaly, mi již nebylo neznámé díky četbě Anny Kareniny, která mi nastínila obraz ruského venkova, který je chudý, nehostinný a krutý, ale na druhou stranu překrásný. Přidružený příběh Kapitánova dcera se mi též líbil a svou skladbou byl podoben Pikové dámě. V neposlední řadě jsem byla spokojena též s designem a grafickou úpravou knihy. I přes mé velmi kladné hodnocení tohoto svazku, dávám jen čtyři hvězdičky, jelikož mne kniha nezasáhla tak moc jako jiné knihy, proto si nejvyšší hodnocení nechám pro díla, kterým se povede ve mě vzbudit větší zájem než se podařilo Pikové dámě.

21.08.2019 4 z 5

Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Hráč / Věčný manžel / Nemilá příhoda Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pana Dostojevského jsem vždy z nějakého neznámého důvodu obdivovala, jeho tenoučká kniha mi ukázala, že právem. Kniha Hráč je velmi čtivým náhledem do duše a světa hráče alias gemblera. Bylo velmi pozoruhodné sledovat Alexejovy nálady a rozhodnutí. Ještě více mne však překvapilo, když jsem zjistila, že pan autor psal z vlastní zkušenosti. Již teď se těším na další knihy z dílny Fjodora Michajloviče Dostojevského, z níž se Zločin a Trest nachází i v četbě k nové maturitě. Děkuji, za zajímavý náhled do vaší hráčské duše, pane Dostojevský, bylo mi ctí.

05.08.2019 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Na tuto knihu jsem slyšela a četla mnohé odezvy, můj názor na ni však není až tak jednoznačný. Kdybych však měla shrnout své pocity jedním slovem, tak by to bylo slovo zklamání. Jsem zklamaná z celé této knihy, tím však nechci knihu samotnou hanit, jen se zřejmě nejedná o oblast, která by mě v podání Denise Diderota zaujala. Historicky se však zajisté jedná o velmi dobře propracované dílo.

17.03.2019 3 z 5

Marie Magdalena, prorokyně eucharistické lásky Marie Magdalena, prorokyně eucharistické lásky Sean Davidson

Jedná se o velmi hlubokou knihu plnou otázek a odpovědí. Četba tohoto díla mi netrvala tak dlouho a jistě bych si ho ráda v budoucnu znovu přečetla. Kniha mi přiblížila život svaté Marie Magdaleny a vedla mne k přemýšlení nad jejím životem. S většinou faktů a názorů autora jsem souhlasila a povzbudilo mne, že nejsem jediná, kdo má takový názor na osobnost Marie z Magdaly. Nemám moc ráda paperbook, ale v tomto případě mi k tématu sedl a kniha samotná mě lákala už jen obálkou a designem. Určitě doporučuji dalším čtenářům, jelikož pro mě byla četba této knihy něčím výjimečným, co mě posunulo zase o kousek dál v chápání dnešního světa a mého vlastního života. Marie Magdalena byla fascinující žena, která pro mě je a navždy bude vzorem ženy, jež na svou dobu dokázala mnoho dobrého a cnostného. Jsem velmi vděčná paní překladatelce, že mi zprostředkovala tento krásný zážitek.

25.10.2020 5 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Jedná se o jeden z prvních psychologických rozborů duše zhrzeného a zlomeného člověka, potažmo ženy matky. Nadčasové drama, které neurazí, ale často ani nenadchne.

09.03.2020 3 z 5