bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

(SPOILER) Táto kniha mala celkom potenciál. Bolo to celkom dobre rozohraté, aj keď motivácia okolo toho prečo hlavná hrdinka vo vzťahu zotrvávala a niektoré veci si nechala robiť, boli dosť otázne.
No a aj tá gradácia potom akosi haprovala. Nechápala som to, prečo hlavnej hrdinke vadí, že svokra jej povie či pribrala ale nájde inhalátor mŕtvej bývalej a vtedy utne a nejako sa nič nerieši. Pozvala Charlotte na rozlúčku so slobodou a nikto jej tam nepovie, aby nešla. Takže na jednej strane pasivita na druhej zbytočné rozpitvávanie maličkostí...
Ani jedna jediná postava nebola sympatická.
Napriek tomu sa to čítalo dobre, lebo to proste bolo pútavo napísané. Lenže fakt ma to štvalo, v rukách zručnejšieho autora to mohlo byť fakt dobré.
Jaj,... a ten koniec... Nedával zmysel, úplne poprel dovtedajšie budovanie deja.
Takže sa môžem tváriť šokovane a hej, prekvapilo to celé, len to nedávalo zmysel. Prečo sa na rozbitie vzťahu volala na rozlúčku so slobodou bývalá kamoška, to fakt do seba nezapadalo, keď motivácia svokry bola taká ako bola.
Takže áno, prečítať sa to dalo, aj čas pri tom celkom fajn ubehol, ale sorry, tie nelogickosti neviem odpustiť.
2,5* z 5 a za to, že je teraz uhorka, tak som zaokrúhlila na 3.

31.07.2023 3 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

Veľmi naivný príbeh. Keď si ho porovnám s červenou knižnicou čo teraz čítam, nebadám veľký rozdiel v kvalite. Postavy až nepresvedčivo dobrosrdečné, absolútne nereálne a vážne slabá zápletka. Dokonca ani len fantasy to nebolo, len nejaký nevydarený mix, ktorý vo mne teda nenechal skoro žiadny dojem.

26.07.2023 2 z 5

Spoločné svitanie Spoločné svitanie Judy Griffith Gill

Tentoraz sa stal opak než som čakala. Viem, že ani mužskí predstavitelia týchto románov nie sú mentálni atléti, ale tento chlap bol tak neskutočne iritujúci a ufňukaný až to ani len v podobnom žánri nemalo obdoby. Zaslúžil by si poriadnu do držky...

24.07.2023 odpad!

Jiné dějiny Římského impéria Jiné dějiny Římského impéria Alexandr Tamanskij

Knihu som odložila po pár stranách. Prečo? Je to strašná amatérčina.
V prvom rade už v úvode autor vyzdvihuje prácu blogerov a "samoštudujúcch" pred prácou archivárov a ľudí čo mali reálny prístup k historickým dokumentom?
K Wikipédii sa priznáva ako ku zdroju?
Neuvádza zdroje na fotografie a vôbec nemá zoznam použitej literatúry a citácií?
A toto má byť v poriadku?
Dokáže niekto túto knihu naozaj brať seriózne?
Pretože tí, čo túto knihu dokážu brať vážne asi v živote nečítali odbornú literatúru.
Ani sa nečudujem tomu hodnoteniu.
Ak idem robiť veľký prevrat v doteraz známych poznatkoch, tak by sa to malo urobiť inak.
A možno tak ako to robia odborníci a v rovnakej schéme. Tým sa rozlišujú od seba odborníci a "kvázyodborníci" a ukazuje sa prečo výskum nemôže robiť každí a určite nie od počítača.
Keby tú knihu prečítam je to odpad ako hrom, ale nedočítané knihy nehodnotím. A rozhodla som sa, že desaťkrát radšej uprednostním plytkú červenú knižnicu pred niečím takýmto.

16.07.2023

Nejkrásnější dobrodružství Nejkrásnější dobrodružství Fayrene Preston

Aj by to bolo celkom zábavné (samozrejme čisto v rámci žánru), ale hlavná hrdinka bola, chuderka, tak neskutočne vypatlaná až som sa čudovala, že autorka to s ňou naozaj nemohla myslieť vážne!

13.07.2023 1 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

S Kenom Follettom to bolo moje druhé stretnutie.
Píše pútavo, zaujímavo kĺby históriu s fiktívnymi postavami, dej je naozaj svižný s intrigami, zradami, láskou...
A bolo by z mojej strany aj vyššie hodnotenie, ale na takom priestore aký využíva by som oceňovala lepšiu prácu s postavami.
Sú príliš šablónovité, čierno-biele a niektoré majú až veľmi wtf. motivácie. A že ma niektoré svojou prílišnou naivitou štvali ani nevravím. Žiadna mi nesadla a žiadnej som tak úplne nefandila. A dokonca mi niektoré prišli zbytočné (Barney).
A síce som Piliere Zeme čítala dosť dávno, tam si nepamätám takéto veľké "ale" pri čítaní a celkovom dojme.
Čiže, za mňa priemer.

06.06.2023 3 z 5

Stratený list Stratený list Jillian Cantor

Budem milosrdná k tejto knihe. Ani neviem prečo, možno preto,lebo keď je teplejšie mi takéto knihy viac pasujú a siaham častejšie po oddychovkách.
A toto napriek téme bola oddychovka.
Štýl písania je jednoduchý a ničím zvláštny, takže naozaj nie zložité čítanie.
Nie je to až presladené, iba občas a ani také patetické ako iné knihy tohto žánru.
Časť z minulosti bola fajn, časť zo súčasnosti trochu menej a samozrejme to trpí všetkými neduhmi, keď sa v červenej knižnici po niečom pátra.
A teda príliš veľa náhod na malý priestor.
Ale bavilo ma to a nebudem prísna a vzhľadom na to, že ma táto červená knižnica úplne neznechutila a bola svižná, dostala sa aspoň na úroveň priemernej literatúry.

29.05.2023 3 z 5

Tajný vejár Tajný vejár Lisa See

Autorka používala veľmi krásny poetický jazyk, pekné metafory a celkové vykreslenie celej kultúry je veľmi živé.
Aj keď druhá vec je, že v modernej dobe sa veľmi ťažko číta o kultúre, kde sa ženy bez slov podriaďujú svojim mužom.
A tu tak trochu končí pre mňa tá pridaná hodnota knihy, lebo postavy sú pre mňa trochu nedostatočne vykreslené a nedokázala som sa s nimi stotožniť tak ako by som sa mala.
Nedokázala som sa vžiť ani do jednej a ani jedna ma emotívne nejak nezasiahla.
Je to veľká škoda, lebo tento príbeh by si to zaslúžil.
Okrem toho postavy prechádzajú premenou, ktorá je tiež ťažkopádne uchopená a prejde bez nejakého hlbšieho vplyvu na čitateľa.
Možno je to tým, že je to autorkina prvotina a vôbec to nie je zlá kniha, ale na to aby ma emocionálne rozložila a stala sa úplne nezabudnuteľnou, takou teda nie je.
Určite ale stojí za prečítanie.

08.03.2023 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nečakala som také sklamanie vzhľadom na hodnotenia tu na Databáze. Nevládala som to dočítať, preto ani nehodnotím.
Bola to len a len červená knižnica zasadená do reálií starovekého Grécka.
Celá kniha boli ufňukané ódy na Achillea a jeho stalking, keď ho presúvali hore-dole, aspoň tak bolo po stranu asi 120, kde som to definitívne vzdala.
Nezaujímavé, nezáživné a iba kvôli pár metaforám by som štýl písania ani len nenazývala poetickým.
Z môjho pohľadu veľa kriku pre nič a autorke sa už vyhnem.

28.02.2023

Vražda medzi riadkami Vražda medzi riadkami Janice Hallett

(SPOILER) Najprv mi formát dosť prekážal. Zdal sa mi, že je banálny a niektorýni témami, ktorými sa ma autorka snažila naviesť niekam inam, boli očividne zavádzajúce a asi by potrebovali zručnejšieho autora. Je celkom prekvapivé v ktorom bode sa ocitne samotný zločin a dokonca sa dlho ani nevie kto bude obeťou, ale to sa mi celkom páčilo.
Niektoré veci boli nelogické a vzhľadom k citlivosti údajov ma udivuje o čom všetkom sa písali maily, na druhej strane ohľadom inej témy si tie isté postavy už dávali pozor. A to, že sa maily a nie správy písali v takých divných situáciách, keď to určite nebolo možné a s neskutočne rýchloou odozvou...
Prepojenie Afriky a divadelného súboru mi nedávalo celkom pocit toho, že sa naozaj dostatočne a presvedčivo prelínajú a niektoré linky tiež nezapadajú do obrazu, ktorý autorka vytvorila.
A mohla by som pokračovať čo všetko tam nesedelo, ALE...
Knihu som nevedela odložiť a formát, ktorý mi na začiatku nesedel ma udržiaval v napätí , konečne sa dozvedieť pravdu a koniec fakt prekvapil. Dokonca aj možnosť, že je otvorený???
Ostal mi v hlave, nabáda, aby som ho prečítala ešte raz a konečne je to krimi, ktoré mi ostalo v hlave.
Načo by som dávala napriek všetkým nedostatkom slabšie hodnotenie, keď ma to proste bavilo.

22.01.2023 4 z 5

Všeobecná teória zabúdania Všeobecná teória zabúdania José Eduardo Agualusa

Svižný a trochu náhlivý dej, ktorý je náhlivý najmä preto, že to mal byť filmový scenár. Mala som ten istý problém ako s knihou Cop. Trochu som sa v tom strácala a na väčšiu prehľadnosť v deji by bolo treba trochu dôslednejší popis deja. Aspoň teda pre mňa. Rozhodne zaujímavý počin a oceňovala som exotické prostredie, avšak oproti iným autorom a podobným knihám bola táto kniha tou slabšou verziou. Silnejší priemer.

16.10.2022 3 z 5

Trochu oheň, trochu voda Trochu oheň, trochu voda Andrej Bán

O vojnu v Juhoslávii sa intenzívne zaujímam, mám nasledované dokumentárne filmy a aj seriály k tejto téme.
Preto aj túto knihu hodnotím dovoľujem si povedať ako niekto kto už vedel o Vukovare, Srebrenici a počul o všetkých tých politických vodcoch a generáloch.
Z tohto hľadiska mi preto chýba viac tej faktografie a keď aj sám autor spomína, že sa zameriava na pár príbehov o jednotlivcoch, príde mi to veľmi kĺžuce sa po povrchu.
Oceňujem obsiahlu kapitolu o Kosove, o ktorej toho viem najmenej a ktorým to celé začalo a "skončilo".
Len ak by som to čítala ako niekto pre koho je to nová téma, táto kniha by mi o celej komplikovanosti a komplexnosti bývalej Juhoslávie toho veľa nepovedala.
O Srbsku, Chorvátsku, Bosne a Macedónsku je toho povedané veľmi málo.
Odvažujem sa dokonca povedať, že kapitola o Macedónsku je taká krátka a všeobecná, že je aj zbytočná.
Nehovoriac o kapitole o migrantoch, ktorú ani netuším prečo sa dostala do tejto knihy.
Ak by autor každú krajinu rozobral podrobnejšie a nejako priamejšie pomenoval aj národnosti jednotlivých ľudí čo hovoria svoje príbehy bolo by to prehľadnejšie.
Trochu som sa strácala a za najlepší naďalej považujem dokument od BBC Smrť Juhoslávie.
Moja prvá priemerná Absyntovka.

30.09.2022 3 z 5

Jazyky světa Jazyky světa Jozef Genzor

Som veľmi rada, že práve táto kniha je od slovenského autora. Objemná, krásna obrázková faktografia a povinnosť pre všetkých čo milujú jazyky! K tejto knihe sa vždy rada vraciam keď si chcem zopakovať nejaké vedomosti.

16.06.2022 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Videla som film, ktorý sa mi veľmi páčil a Irvinga považujem za najlepšieho amerického spisovateľa. Má bizarné postavičky, vykresľuje miesto, kde sa dej odohráva veľmi hodnoverne a realisticky, kde cítim atmosféru toho miesta. Avšak,... Ak si porovnám Pravidlá muštárne s Modlitbou za Owena Meanyho, druhá spomenutá kniha má o dosť navrch. Preto len 70 %.

11.05.2022

Kým vychladne káva Kým vychladne káva Toshikazu Kawaguchi (p)

Kniha ma veľmi sklamala. Príliš skratkovitá a povrchná na to, aby zanechala nejaký hlbší dojem. Ani jeden príbeh ma nezaujal a po prečítaní knihy som ani nemala pocit, že som vôbec nejakú čítala! A to som sa tak tešila na "japonskú atmosféru", ktorá v knihe bude. Nestalo sa.

01.05.2022 1 z 5

Spev vtákov Spev vtákov Christy Lefteri

Ja chápem tú alegóriu, ktorú autorka na konci vysvetľuje a o čom podľa jej slov mala kniha byť. Len škoda, že nemá potenciál uchovať vašu pozornosť. Mám s ňou rovnaký problém ako so Včelárom z Aleppa. Vynikajúco rozohraný príbeh s peknou poetikou sa postupom času vlečie, nudí a rieši úplné banality, ktoré až rozčuľujú. Akoby autorka nemala nosný dej na ktorom by príbeh pokračoval. Samotné to pátranie po zmiznutej je tragikomické, postava, ktorá chce zistiť informácie o nezvestnej sa dookola vypytuje tých istých ľudí či ju nevideli,lebo čo ak klamú? Iná postava chce tiež zistiť pravdu, ale ani sa nemá k tomu, aby si ona sama prečítala denník zmiznutej. Ku koncu som trpela a tie stránky preletela, aby ma to vlastne ani len po rozuzlení nerozložilo tak ako to autorka mienila. A týmto žiadnej jej ďalšej knihe nedám šancu.

27.10.2022 2 z 5

Místa, kde jsem plakala Místa, kde jsem plakala Holly Bourne

Napriek názvu a teda tomu, že sa dalo čakať, že sa to bude diať som sa nevedela preniesť cez ufňukanosť hlavnej hrdinky. Tieto Young adult knihy obchádzam a veru mi to len pripomenulo prečo. Oceňujem zvrat v polovici a o čo sa kniha snaží, ale na to by musela byť oveľa lepšie spracovaná ohľadom vykreslenia hlavnej postavy a vzťahov okolo nej - kamaráti, rodičia a Alfie. Väčšia hĺbka by príbehu neuškodila najmä pri tejto téme a možno by to som dala aj lepšie hodnotenie. Uznávam ale, že už nie som cieľová skupina pre koho je kniha určená. Vzhľadom na hodnotenie by som očakávala viac a nie vyšumenie do prázdna.

22.10.2022 1 z 5

Ramzes - syn svetla Ramzes - syn svetla Christian Jacq

Číta sa to dobre, má to spád a veľa deja. Avšak práve to mi trochu vadilo, bolo to celé akosi unáhlené, dialógy tam lietali takou rýchlosťou, až som asi v polovici stratila niť kto čo povedal. Prijala by som viac opisov, keďže to vyzerá tak, že sa autor vyzná v egyptskej histórii. A práve tá pridaná hodnota toho historického pozadia mi trochu chýba. Boli to iba intrigy a putovania. Čakala som trochu viac. 3,5 z 5.

10.10.2022 3 z 5

Planéty Planéty Brian Cox

Veľmi krásna a poučná kniha! Na obrázky sa nebudete vedieť vynadívať, dozviete sa veľa nových faktografických vecí,ale vôbec nie sucho napísaných. V každom odseku som cítila aj veľkú pokoru k obrovskej sile vesmíru.
Autori skladajú klobúk nielen pred planétami a ich niekedy aj zaujímavejšími mesiacmi, ale aj pred bádateľmi, ktorí dokázali venovať roky aj desaťročia výskumu vesmíru. Je to totiž iná vedná disciplína ako všetky ostatné.
A ešte je to aj okorenené citátmi o ľudstve.
Odporúčam každému, aj tomu koho až tak nezaujíma vesmír... Po tejto knihe určite bude.

30.09.2022 5 z 5

Svet plný farieb Svet plný farieb Eva Woods (p)

Veľmi som váhala s hodnotením. Je to pekná kniha s peknou myšlienkou, čisto ženská verzia Predtým než som ťa spoznala. Len to s ňou bolo raz hore a raz dole. Jasne že je to dosť klišé a celú polovicu knihy aj bolo a postavy mi raz boli sympatické a raz nie. Takže som sa nevedela úplne ponoriť. Ale tá druhá polovica to zachraňuje. A nakoniec to predsa nebolo až také presladené ako mohlo byť. Takže tesne, ale 4 *.

13.06.2022 4 z 5