berau berau komentáře u knih

Chasidské příběhy Chasidské příběhy Pavel Hošek

Kdo něco znamenal ve světě chasidů, tak je v této knize zmíněn. Pavel Hošek citlivě poskládal přehled chasidské literatury a dal nám i nahlédnout do životů chasidských autorů a jejich pohledu na vlastní identitu.

31.08.2023 4 z 5

Úvod do Starého zákona Úvod do Starého zákona Raymond B. Dillard

Velmi užitečný, dobře strukturovaný, ani moc obsáhlý, ani příliš stručný přehled SZ, který je vhodným pomocníkem při studiu Bible.

16.12.2022 4 z 5

Úvod do Nového zákona: Přehled literatury a teologie Úvod do Nového zákona: Přehled literatury a teologie Petr Pokorný

To je opravdu výborně a kvalitně zpracované dílo. Neumím si představit, že by v tuzemsku byl někdo schopen takové práce, jakou tu představil Petr Pokorný.

18.09.2022 5 z 5

Úvod do Nového zákona Úvod do Nového zákona D. A. Carson

Velmi obsáhlý úvod do NZ a stále nejlépe hodnocený (BC). Velmi zajímavá analýza o "nové perspektivě" zabývající se Pavlovým učením s ohledem na judaismus.

26.08.2022 4 z 5

Úvod do Nového zákona Úvod do Nového zákona Gerd Theissen

Velmi úsporný komentář, který může posloužit pro rychlé zorientování, ale žádné hluboké rozbory od něho nečekejte.

28.07.2022 3 z 5

Hlubina bezpečnosti Hlubina bezpečnosti Jan Amos Komenský

Komenský v jazyce 21. století, ale nutno dodat, že ten jazyk je i tak poněkud těžkopádný. Nijak to ovšem nesnižuje obsahovou stránku. Kniha je napěchovaná Komenského moudrými radami, jak vést "ideální" duchovní život. Závěrečná modlitba je na tolik silně vykřičená směsice díků, jistoty a důvěry v Boží lásku, vedení, záštitu, odpuštění a milosrdenství, že nemůže nechat nikoho netečným. Skvělé!

22.02.2022 4 z 5

Tajemství Vánoc Tajemství Vánoc Timothy Keller

Příběh o Ježíšově narození zná přeci každý zpaměti ... ale málokdo mu skutečně porozuměl. Troufám si říct, že Keller se úspěšně zhostil role vykladače a zároveň zvěstovatele dobré zprávy. Kniha je určitě vhodná, jak pro čerstvě hledající, tak i pro ty, kteří přešlapují na křižovatkách cesty víry a neví kudy se vydat dál.

01.01.2022 4 z 5

Povídky o cizině Povídky o cizině Ephraim Kishon

Myslím, že kdybych si tuto knihu přečetl před třiceti lety, zasmál bych se ještě mnohem více. Dnes už některé národní charakteristiky a typické reálie autorem navštívených zemí, ne zcela odpovídají soudobému stavu. I Přesto velmi zdařilé a vtipné dílko.

30.08.2021 3 z 5

Husitské století Husitské století Martin Nodl

Z těch velkých monografií od LN, je tato asi nejslabší, působilo to na mne poněkud neuspořádaně a neuceleně. Byly tam samozřejmě nadprůměrné příspěvky, jako ty od P. Čorneje, ale celkově mi tam chybělo dost zásadních fakt z daného období.

19.03.2021 3 z 5

Povídání o svaté Anežce České Povídání o svaté Anežce České Lenka Rožnovská

V naší rodině jsme to udělali naopak. Naše dcera Anežka četla nám, my poslouchali a já občas samolibě usměrnil autorčin romantický balast do skutečných historických reálií, které se do knihy zřejmě nehodily. :-) ... ale jinak proč ne, pro děti zcela dostačující.

09.01.2021 3 z 5

Eggenberkové Eggenberkové Anna Kubíková

Maximální využití archivních pramenů bych viděl jako klad i když je to někdy zdlouhavé čtení, dozvíme se informace, které jsou velmi cenné. Sledovat pohyb šlechtice podle data a místa zakoupených knih, to mne opravdu dostalo.

19.01.2020 3 z 5

Putování k pravdě Putování k pravdě Wilfrid Stinissen

Stinissen je čtivý a srozumitelný autor, který umí vymazat i ty poslední duchovní otazníky,
které hledajícího člověka na cestě ke Kristu provázejí.

25.12.2019 4 z 5

Chraň svoje srdce Chraň svoje srdce John Eldredge

Mnoho lidí překvapí, že naše srdce má nejen funkci definovanou z medicínské hlediska jako čerpadlo k zajištění oběhu krve v těle, ale že má i duchovní rozměr.
A právě to naše duchovní srdce bychom měli stavět v našich životech na první místo, otvírat ho jak směrem nahoru, tak k lidem kolem sebe a všemožně o něj pečovat, abychom neutrpěli nevratný duchovní infarkt.

15.12.2018 3 z 5

Cesta divokého muže Cesta divokého muže Richard Rohr

Jako jeden ze stěžejních bodů, autoři probírají téma iniciačního rituálu u nedospělých mužů a jeho absenci v moderní společnosti. Autorské doporučení biřmování jako novodobý druh tohoto rituálu, nemohu přijmout. Sám s ním mám svou zkušenost a nemohu říci, že by mne to nějak pozitivně poznamenalo. Možná to bude tím, že jsem se nechal pokřtít až v dospělosti :-)

01.08.2018 3 z 5

Dary Ducha svatého Dary Ducha svatého Hans Buob

Je to přednáška Hanse Buoba už z roku 1983 a bohužel ta názorová zastaralost je tam znát.
Základ knihy je v pořádku, ale někdy například příliš okaté obhajování neomylnosti dogmat 2 vat. koncilu, z toho dělají příliš upjaté čistě katolické čtivo.

24.07.2018 2 z 5

Cesta srdce Cesta srdce Henri J. M. Nouwen

Poustevnický či mnišský duchovní život založený na samotě a mlčenlivosti není úplně pro každého, ale ne nadarmo, se chodilo právě k těmto otcům pouště pro radu a inspiraci. V další části knihy jsou hezky popsané všechny druhy modliteb a způsob jak s nimi pracovat.

14.02.2018 4 z 5

Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život kolektiv autorů

Tato edice měla velký potenciál, ale nakonec se to až úplně nepovedlo, příspěvky některých autorů vypadaly jako reklama na vlastní podnikání (viz. restaurace a kulinářství). Škoda.
Nejlépe z toho asi vychází tento díl o Novohradských horách.

06.07.2017 3 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek II., 1197–1250 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek II., 1197–1250 Vratislav Vaníček

Autor v sobě nezapře filozofa a v tomto směru je kniha v pohledu na dějinný vývoj 1 pol. 13 st. velmi učesaná a až poeticky idylická. Naproti tomu je znát, že na poli třeba hradní architektury není Vaníček zrovna jako doma...

04.07.2017 3 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Michal Lutovský

Mimo obsáhle zpracovaných lokalit tuzemských, je zajímavý i exkurs za naše hranice v podobě Kvedlinburku, Řezna či Poznaně...

17.11.2016 3 z 5

Slovo na cestu Slovo na cestu neznámý - neuveden

Moderním a srozumitelnějším jazykem přepsaný Nový zákon, tak aby byl přitažlivý i pro dnešní mládež.

02.11.2016 4 z 5