berau berau komentáře u knih

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Nebudu rozebírat krásy Šumavy ani charakteristiku jednotlivých postav, to už tu napsali jiní ve svých příspěvcích lépe. Chtěl bych, ale zmínit jednu zajímavou skutečnost, kterou Klostermann věcně popisuje a to je fungování šlechtického podnikání. Na Šumavě většina lesů patřila šlechtě a jestli mne něco zaujalo v reáliích 19 st. tak to, že se šlechta už v té době vždy příkladně starala o své zaměstnance, jak je vidět například na v románu popisovaném případu zchromlého hajného, o kterého bylo postaráno i když už nemohl zastávat svojí službu. V lecčems by to mohlo být stále inspirativní i pro dnešní zaměstnavatele.

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Klostermann možná nechtěně svým románem vytvořil působivou sociální sondu do života venkovského obyvatelstva 19 st. na Šumavě. Když se všeobecně usuzuje, že naše dnešní společnost prochází velkým morálním úpadkem, tak Klostermann odhalil průvodní jevy upadajících společenských hodnot už před více jak 140 lety. Zatímco doposud skromně žijící obyvatelstvo bylo téměř ve všem soběstačné, s příchodem "broučkového ráje" objeví zvrácenou hodnotu peněz, se kterou se nedokáže popasovat a zcela podlehne iluzi, že více peněz bude znamenat více štěstí... Celé dílo se uzavírá přesně v tomto naivním duchu tragickým koncem jedné z hlavních postav.

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

Smutné a krásné čtení zároveň. Smutné v popisu vyhnání původních obyvatel Šumavy a celkově až neuvěřitelně pomstychtivé a nenávistné atmosféře po konci druhé války ze strany Čechů a konče necitlivým dosídlením převážně nekulturního cizího obyvatelstva a celkovým úpadkem všech hodnot. Krásné čtení lze naopak najít v syrovém a poetickém vyobrazení nádherné a zároveň drsné přírody Šumavy.

06.07.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha trefně popisuje, jak snadno a rychle společnost sklouzne vinou katastrofy od spořádané demokracie přes totální anarchii až k ozbrojenému teroru.
Často jsem si představoval, jak bych se v kůži hlavního hrdiny zachoval já, tváří v tvář čelit každodennímu boji o holý život a při tom neselhat sám před sebou i ostatními...

06.07.2017 4 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek II., 1197–1250 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek II., 1197–1250 Vratislav Vaníček

Autor v sobě nezapře filozofa a v tomto směru je kniha v pohledu na dějinný vývoj 1 pol. 13 st. velmi učesaná a až poeticky idylická. Naproti tomu je znát, že na poli třeba hradní architektury není Vaníček zrovna jako doma...

04.07.2017 3 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců III.: Správa země (1012 - 1055): Od Oldřicha po Břetislava I. Po stopách prvních Přemyslovců III.: Správa země (1012 - 1055): Od Oldřicha po Břetislava I. Michal Lutovský

Po přečtení všech tří dílů bych vytkl dílu jako celku především samotné třísvazkové "neekologické" vydání. Toto by se opravdu vešlo do jednoho svazku a kdo si dnes na cesty bude brát jako bedekr tři knihy ...
Jako pozitivum beru čtivost. Lutovský je známý archeolog, ale ne vždy tato odbornost zaručuje úspěch na poli popularizační či jiné literatury.
Autorovi se to ale nadmíru podařilo. Má výborný vyprávěcí jazyk, kterým umí i jinak suché odborné skutečnosti podat stravitelným způsobem.

11.04.2017 3 z 5

Encyklopedie českých klášterů Encyklopedie českých klášterů Pavel Vlček

Encyklopedie s velkým E. Není co vytknout. Jako Jihočech jsem si samozřejmě rád osvěžil vědomosti o našich ikonických klášterech jako je Zlatá Koruna či Vyšší Brod, ale tato kniha nabízí i penzum informací o méně známých či již téměř zaniklých konventech Kuklov nebo Přední Výtoň ..... prostě hodnotnými informacemi neuvěřitelně napumpované dílo.

08.03.2017 5 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Michal Lutovský

Mimo obsáhle zpracovaných lokalit tuzemských, je zajímavý i exkurs za naše hranice v podobě Kvedlinburku, Řezna či Poznaně...

17.11.2016 3 z 5

Slovo na cestu Slovo na cestu neznámý - neuveden

Moderním a srozumitelnějším jazykem přepsaný Nový zákon, tak aby byl přitažlivý i pro dnešní mládež.

02.11.2016 4 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Petr Hora je skvělý popularizátor a jeho série Toulek ční nad všechny ostatní. Žel tento první díl série už přeci jen poněkud zastaral, což je znát přílišným se zaobíráním naší historie v kontextu
bývalého Československa a také výběrem použité literatury. Vytknul bych knize i zpracování poznámek, které jsou opravdu droboučkým písmem a vzhledem k rozsahu je jich více než základního textu, což tomu škodí. Dnes by se to po stylizační a grafické stránce dalo udělat mnohem lépe. Na druhou stranu ilustrace byly opravdu krásné.

22.10.2016 3 z 5

Taxis a ti druzí Taxis a ti druzí Vladimír David

Lepší kniha o Velké zřejmě není. Vladimír David pojal knihu jako rozhovory s několika předními osobnostmi tohoto závodu a myslím, že se to povedlo náramně, především vzpomínky Rudolfa Deyla staršího, stojí opravdu zato.

13.09.2016 3 z 5

Jestřábi pouště Jestřábi pouště Leo Nomis

Kniha se věnuje válce za nezávislost v Izraeli z pohledu pilota dobrovolníka.
Nejzajímavější poznatky pro české čtenáře budou zřejmě ty o výcviku izraelských pilotů
v Českých Budějovicích, těsně před vypuknutím války a taktéž fakt, že Československo
významnou měrou pomohlo vyzbrojit vznikající Izrael nejen co se týče letectva ale i ostatního vojenského materiálu.
Přispělo tak tím k vítězství nově vzniklého státu ve své původní domovině
a Izrael si toho dodnes velmi cení.

13.09.2016 3 z 5

České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí David Kalhous

Pokračování prvního dílu, opět s důkladnou revizí dostupných pramenů.
Autor se snaží zpracovat i literaturu zahraniční, vztahující se k inkriminovanému
období a tam kde domácí prameny mlčí, vydedukovat zdali mohl být vývojový scénář podobný tomu zahraničnímu.
Celkově ale nepřichází s ničím úplně novým a převratným.
Otázkou je zdali se vůbec dá s něčím novým, objasňujícím více dané období, přijít.

07.09.2016 3 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Osudy Izraele nejlépe vystihují slova jedné z ústředních postav románu, generála Bruce Sutherlanda:
"Všechno, co jsem se v životě jako voják naučil, mi říká, že to Židé proti takové přesile nemohou vyhrát.
Ale když se člověk podívá, co tady v té zemi vykonali, musí uvěřit v zázrak. Jinak není realista. Je v nich totiž něco, s čím sice vojenský expert počítat nemůže, ale Arabům to dá pořádně zabrat. Židé jsou totiž ochotni obětovat posledního muže, poslední ženu a poslední dítě, aby ubránili to, co tady postavili. A co jsou ochotni obětovat Arabové?"

Mé srdce hoří pro Izrael.

23.08.2016 4 z 5

České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava David Kalhous

Trochu netradičně novátorsky pojatá interpretace dějin Přemyslovců.
Je to takový protipól tradičních autorů jako je Třeštík nebo Žemlička.
Zajímavý pro mne byl důkladný rozbor původních pramenů, ze kterých
mohou historici o tomto období čerpat.

16.07.2016 3 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek I., Do roku 1197 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek I., Do roku 1197 Naďa Profantová

S ničím objevným autoři nepřišli, ale to u souhrnných dějin asi ani nikdo nečeká,
hodnota tohoto svazku spočívá spíše v tom, že je součástí velké ucelené řady,
která u nás dlouho chyběla.

13.07.2016 3 z 5

Chtěli jsme být svobodní… Chtěli jsme být svobodní… Maciej Ruczaj

S ohledem na osudy Polska během druhé světové války, si vždy připomenu bojovná prohlášení mnohých Čechů o tom, jak jsme se měli nacistům před okupací i během ní postavit se zbraní v ruce. Dnes si můžeme namlouvat, že máme pokroucenější národní charakter než Poláci, ale zase máme jedinečné kulturní dědictví v podobě architektonických památek, kdežto třeba právě polské hlavní město bylo zcela zničeno z 90%. Takže pokládám kardinální otázku: stálo zato?

09.04.2016 2 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Je to úctyhodná kniha nejen velikostí ale i obsahem. Jen poznámkový aparát a soupis použité literatury má 170 stran. Ke knize je třeba ovšem přistupovat jako k antologii či rozcestníku, který vás pošle správným směrem, pokud si budete chtít o daném tématu přečíst více. Co je třeba vyzdvihnout je grafická úprava knihy a obrazový materiál v ní obsažen, ten je vskutku monumentální.
Též soupis členů dynastie včetně vedlejších linií je propracovaný na výbornou.
Zaujmou také úvodní příspěvky od našich sousedů a jejich v tuzemsku neotřelý pohled na věc. Celkově se dá hodnotit toto dílo jako velmi komplexní a lze říci, že by ho měl mít ve své knihovně každý, komu není historie vlastního národa lhostejna.

04.04.2016 4 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců I.: Zrození státu (872 až 972): Od Bořivoje I. po Boleslava I. Po stopách prvních Přemyslovců I.: Zrození státu (872 až 972): Od Bořivoje I. po Boleslava I. Michal Lutovský

Zdánlivě zavádějící název knihy láká k pátrání po stopách prvních Přemyslovců a to na základě archeologických nálezů. Jedná se o klasické popularizační čtivo, které je vhodné pro laiky.
Kniha je zároveň psaná jako bedekr, takže se dá sebou vzít i na cesty za poznáním naší historie z časů budování českého státu. A propos, víte kde leží nejstarší kamenná dosud stojící stavba na našem území? ... tak v této knize se to dozvíte :-)

16.12.2015 3 z 5

Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii Martin C. Putna

Když bychom široké veřejnosti položili anketní otázku, jaké šlechtické rody znají z našeho prostředí, tak věřím, že nejčastěji jmenovaní by byli pochopitelně Přemyslovci, Lucemburkové a Habsburkové jakožto vládnoucí dynastie. Z těch nekrálovských by to jistě byli Rožmberkové, jako svého času první po králi a právě Schwarzenbergové, jejich pokračovatelé v budování jihočeského dominia. Tento rod má nezastupitelné místo v našich dějinách s přesahem až do současnosti v podobě Karla VII., který je aktivním vrcholným představitelem naší politické scény.
Kniha věnovaná tomuto rodu obsahuje 45 studií, které zkoumají danou látku snad ze všech možných úhlů a boří i leckteré mýty, které o tomto rodu u nás panují, počínaje prvotním získáním zdejších statků jako pobělohorských konfiskací a nacistickým přisluhovačstvím konče.
Kniha má svá slabá místa a někteří z autorů mohli své příspěvky lépe vypilovat, ale i přesto se jedná o nejpropracovanější a nejobsáhlejší dílo vydané knižně k tomuto tématu vůbec a to jej činí hodnotným.

06.12.2015 4 z 5