Jestřábi pouště

Jestřábi pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86862/jestrabi-pouste-86862.jpg 4 8 3

Vzpomínky amerického pilota na Izraelskou válku za nezávislost Izraelská válka za nezávislost v létě a na podzim roku 1948 nalezla své hrdiny v dobrovolnících, přicházejících z celého světa. Jedním z nich se stal i veterán druhé světové války, stíhací pilot, příslušník britského i amerického letectva, Američan Leo Nomis. Jeho osudy budeme sledovat prakticky od okamžiku, kdy jako dobrovolník právě do britského RAF vstoupil, hlavní část knihy však tvoří popis Leovy účasti na boji mladého Židovského státu za nezávislost.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Naše vojsko

Desert hawks , 1998

Killingjoke
29.05.2021 4 z 5

Mám rád historické téma vzniku státu Izrael a následných Arabsko-izraelských válek. Zejména mě zajímá ta první, která se odehrála po vyhlášení státu Izrael v letech 1948 – 1949. Nikdy jsem však nečetl nic, co by se zabývalo vzdušnou složkou tohoto konfliktu. Proto jsem rád, že se mi do ruky dostalo toto vyprávění amerického dobrovolníka s indiánskými předky Leo Nomise (proto získal přezdívku „Náčelník“), který jako jeden z prvních vstoupil do řad izraelského letectva, plného nezkušených pilotů a „partyzánsky“ získaných letadel, kterých se mladému státu stejně jako zbraní dostalo zejména od sympatizujícího Československa… Leo Nomis vypraví velmi zajímavý příběh, který nás přes bitvu o Británii, Maltu a severní Afriku přivede až na Blízký východ do Palestiny. Zde se po výcviku stává členem 101. perutě, střežící letecký prostor nově vzniklého státu před ataky okolních arabských států. Kniha si hlavně ve svém začátku vyžádá aspoň základní čtenářskou znalost vojenské techniky, zejména typů letadel, jinak se v tom trošku začne ztrácet. Naštěstí vše je dobře okomentováno vysvětlivkami a redakčními poznámkami, uvádějící některé autorovy nepřesnosti na pravou míru. Pro česko-slovenského čtenáře jsou pak nejzajímavější pasáže o leteckém mostu do Izraele, majoritního podílu Československa na dodávce zbraní a letadel, a hlavně výcvik izraelských pilotů v Českých Budějovicích a Žatci. To vše doplněno bohatou fotografickou přílohou a mapkami.

berau
13.09.2016 3 z 5

Kniha se věnuje válce za nezávislost v Izraeli z pohledu pilota dobrovolníka.
Nejzajímavější poznatky pro české čtenáře budou zřejmě ty o výcviku izraelských pilotů
v Českých Budějovicích, těsně před vypuknutím války a taktéž fakt, že Československo
významnou měrou pomohlo vyzbrojit vznikající Izrael nejen co se týče letectva ale i ostatního vojenského materiálu.
Přispělo tak tím k vítězství nově vzniklého státu ve své původní domovině
a Izrael si toho dodnes velmi cení.

bikerbm
12.05.2012 4 z 5

Docela zajímavá kniha pro každého fanouška letectví

Židé Izrael letectví izraelská armáda piloti arabsko-izraelské konflikty

Autorovy knížky

Leo Nomis