Beltrix Beltrix komentáře u knih

Znamení Athény Znamení Athény Rick Riordan

Akční scény byly skvělé. Vztahy mezi sedmi velmi odlišnými polobohy působily realisticky, ale chyběly mi pohledy Hazel a Franka. Ten Annabethin pohled mi ale přišel dost nepovedený. Jakožto postava, kterou známe již od první knihy první série, je už zavedená a podrobně popsaná, její myšlenkové pochody mi s ní ne vždy korespondovaly.

22.08.2021 4 z 5

Neptunův syn Neptunův syn Rick Riordan

Hurá! Percy je zpět. Tenhle díl mě bavil víc než ten předchozí, protože Percy je prostě skvělý. Ani Hazel a Frank nejsou špatní, ale nefunguje to tak dobře jako původní série, kde byl pouze Percy ten výjimečný a Annabeth s Groverem sice neměli extraúžasné schopnosti, ale dovedli si poradit jinak. Tady jsou superúžasní se supersmutnými životními příběhy všichni, a ztrácí to tak svou výjimečnost. Zatímco Percyho první výprava byla velmi svižná, tady působila skoro pomalu, především kvůli často zmiňovaným pauzám na jídlo a spánek, které sice chápu, ale rušily tempo příběhu. No a konec, respektive porážka nepřátel mi přišla příliš snadná, což je ale problémem skoro všech Riordanových knížek. Nepřátelé jsou popisováni jako takřka neporazitelní, ale nakonec je cesta k nim mnohem obtížnější než jejich samotná porážka. Z vedlejších postav musím zmínit Octaviána, který by se bezpochyby velmi přátelil s Dolores Umbridge, ale je opravdu dobře napsaný. A užila jsem si i Arése/Marse, kterému byl dán větší prostor.

10.08.2021 4 z 5

Dějiny renesance Dějiny renesance Paul Johnson

Čtivý úvod do renesančního života a umění.

31.07.2021 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Mé první setkání s Urbanovým dílem a proběhlo úspěšně. Jednoznačně se podobá dílům Dana Browna, ale tohle mi přišlo ukotvenější v realitě. Napětí spolu s prostředím Santiniho staveb na mě fungovalo, tak jak mělo.

19.07.2021 5 z 5

Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích Jan Jirák

Jedná se o sborník příspěvků, které se týkají genderu a médií, jinak jsou však příjemně rozličné a nabízí tak mnoho různých pohledů. Jen by neškodilo, kdyby všechny příspěvky prošly stejnou korekturou, protože ač ve většině nenajdete chybu snad žádnou, především v jednom z nich najdete několik chyb na každé straně.

10.07.2021 4 z 5

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Ač název knihy jsem znala již dávno, děj jsem neznala vůbec. Nejspíš se u mě projevuje to, že žiju v naprosto odlišné době, ale postavy a děj mi nebyly blízké. Snad jen Kostelnička a její snaha zachovat za každou cenu dobrou pověst svou a Jenůfčinu působí trochu nadčasově.

07.07.2021 2 z 5

Ženy a milenky českých králů Ženy a milenky českých králů Jaroslav Čechura

Velmi čtivé vyprávění o osudech převážně manželek českých králů.

02.07.2021 5 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Ač jsem Harryho Pottera kdysi opravu zbožňovala a teď se k němu navracím, tak téhle knize jsem se nějak podvědomě vyhýbala, možná ze strachu, že půjde o nudnou encyklopedii. Nakonec mě vcelku příjemně překvapila svou čtivostí.

17.06.2021 4 z 5

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Božena Benešová

Uhrančivá novela, jejíž jedenáctiletou hlavní hrdinku obklopuje pestrá směsice postav, z které si dívka sama musí vybrat ty, kteří mají dobré úmysly a ty kteří nikoli.

17.06.2021 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Nostalgie z dětství, vzpomínky na prázdniny u tety. Jinak stále překvapivě čtivá kniha, až na ty anachronismy.

10.06.2021

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Popravdě nevím, co k téhle knížce říct. Vypravěč není moc sympatický, příběh není pro mě jakožto dospělou moc zajímavý...

09.06.2021 3 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Hlavní hrdinka je sympatická, ničeho se nezalekne a s humorem si se vším poradí.

05.06.2021 4 z 5

Janka Janka Olga Von Barényiová

První světová válka podaná skrze osud šestileté holčičky, které se děje spousta příkoří, ale nakonec si v klášteře, kam je umístěna po smrti matky, získává kamarádky. Už dlouho na mě nějaká kniha tak hluboce nezapůsobila, obzvláště závěrečná část, kdy děvčata z kláštera, která zpočátku čtenáři lezou na nervy svým chováním k Jance a která se postupně naučí znát, odcházejí jedna po druhé.

02.06.2021 5 z 5

Rozina sebranec Rozina sebranec Zikmund Winter

Neuvěřitelně smutný příběh o mladé ženě, která vzdá boj s předsudky ohledně jejího neznámého původu a přijmou jí "přidělenou" neřest za svou.

21.05.2021 4 z 5

Předtucha Předtucha Marie Pujmanová

Krásná vzpomínka na dobu dospívání, kdy člověk chtěl vyletět z hnízda, ale ještě ne tak úplně.

16.05.2021 4 z 5

Proroctví Proroctví Rick Riordan

Po předchozí sérii jsem se dost těšila, ale přišlo zklamání. Zatímco s Percym jsme objevovali jeho schopnosti a nový svět, tady ten svět už známe, tak to chtěl autor urychlit a dal nám hned tři nové hrdiny, kteří závratnou rychlostí objevují své schopnosti a ačkoliv dva z nich nikdy předtím nebojovali a nemají výcvik se zbraněmi, tak například Piper už třetí den poté, co se dozvěděla, že je polokrevná, úspěšně zabíjí šestiruké obry dýkou, s kterou nemá absolutně žádné zkušenosti. A takhle to působí naprosto celou knihu, všechno uspěchané a vyhnané na maximum. Postavy nejsou úplně špatné, ale Jason a Piper jsou nudní, Leo je občas vtipný, ale hlavně otravný.

28.04.2021 3 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Přemýšlela jsem, jestli tomu dát 5 hvězdiček, protože k tomuhle dílu mám pár výhrad, ale nakonec jsem je dala. Ono je dost těžké budovat příběh a vytvořit uspokojivé vyvrcholení, tady se to povedlo. Nicméně teda ta čísla bojovníků na straně bohů (a jejich docela úspěšné odrážení Kronovy mnohonásobně větší armády) mi přišla neuvěřitelná. Pracujeme s necelou stovkou dětí, s věkovým průměrem 15 let, která má za sebou několik (pokud je průměr příchodu 11-12 let, tak jde o 3-4 prázdniny) dvouměsíčních prázdnin v táboře a najednou zvládají zdolávat desítky nestvůr? To asi jediné mi nesedělo. Ale jinak opravdu skvělé završení této série.

23.04.2021 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Fascinující knih o lidské zlobě, lhaní sami sobě a o sebeobětování.

20.04.2021 3 z 5

Slavné ženy Francie Slavné ženy Francie Hana Kneblová

Těžko říct, nakolik jde o knihu popisující realitu pravdivě, nicméně je to čtivé a zajímavé.

13.04.2021 5 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Po několika letech se vracím k Shakespearovi a jde o návrat velmi milý. Postavy jsou vesměs sympatické, děj hezky svižně plyne a jazyk je skvěle rozdělený mezi šprýmaře a vyšší společnost. Nemám prostě co bych vytkla.

10.04.2021 5 z 5