Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35389/don-pablo-don-pedro-a-vera-lukasova-35389.jpg 4 119 20

Novelu Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová vytvořila v posledním tvůrčím období svého života, dokončila ji těsně před smrtí.

marlowe
27.01.2024 4 z 5

Vždycky jsem si myslel, že je to knížka pro děti – z toho je vidět, jak se nevyplatí nedávat ve škole pozor.
Byl jsem dost překvapen, že novelka byla napsána už v roce 1936 (paní Benešová ji dokončila těsně před smrtí), a už vůbec jsem netušil, že je to „příběh o pedofilovi“, tedy že pojednává o tématu – chtělo by se napsat – zcela moderním. Dal jsem zasloužených 80%, protože knížka je to velmi zvláštní, velmi poetická – a velmi nepředvídatelná.
Jinak příběh byl dvakrát zfilmován (v roce 1939 a 1966).
Zajímavé je, že v hlavních rolích (v té verzi z šedesátých let) vystupují už prakticky dospělí herci Klára Jerneková a Jaromír Hanzlík, což je zajímavý posun oproti novele, kde hlavní hrdince je pouze „jedenáct roků a dva měsíce“.

Jessica007
20.01.2024 3 z 5

Tuto novelu jsem četla už dávno v rámci povinné školní četby. Moc mě tehdy nebavila. Jiné knížky v rámci povinné školní četby jsem četla mnohem raději.

Vesmich
26.12.2023 5 z 5

Když jsme to četli na základce, pamatuji si, jak mi lezly na nervy ty balónky. Jakmile jsem si to přečetla jako hodně dlouho dospělá, byla jsem unešená tou úsporností stylu a parádním zachycením vývojového období!

IHT
14.12.2023 4 z 5

Poslouchal jsem dramatizaci z roku 1965. Skvele.
Vere by letos bylo 98 let, ale ruku na srdce, 11letou divku bych nepovazoval za vhodnou hrdinku v novele o "dospivani". Ceska legislativa za dospivajici povazuje lidi 14-19 let (teenagery).
To vsak pribehu neubira na sile :-)

ArwenAragorn
07.02.2023 5 z 5

81%

Tato působivá novela je velice pěkně psaná. I když je krátká, obsahuje všechno, co je potřeba a zamyslíte se nad ní. Četla jsem si jako povinnou četbu a přečetla jsem si s chutí i teď.
Doporučuji.

Lka
03.07.2022 4 z 5

Krátký příběh o jedenáctileté dívce, kterou vychovává babička. Kniha je psaná poutavě. Neměla jsem od knihy velké očekávání, ale bavila mě.

Beltrix
17.06.2021 4 z 5

Uhrančivá novela, jejíž jedenáctiletou hlavní hrdinku obklopuje pestrá směsice postav, z které si dívka sama musí vybrat ty, kteří mají dobré úmysly a ty kteří nikoli.

Godgifu
06.05.2021 5 z 5

Byla jsem překvapená, kolik se toho vešlo do tak tenké knížky. Má to vše, co od knihy očekávám, byť je děj velmi úsporný. Krásné, křehké, působivé.

Apo73
11.02.2021 3 z 5

Byl to dluh ze školní četby. Je to roztomilá stostránková knížka, kterou z dnešního pohledu hodnotím jako průměrnou, ale lepší. Zároveň si uvědomuji, že jsem k ní nespravedlivý, protože v kontextu tehdejší prvorepublikové literatury kniha tematizuje velmi odvážně (byť v náznaku) tabuizované téma, je to psychologická novela zkoumající mysl čtrnáctileté dívky, která zažívá velmi podstatné věci života. Asi mé hodnocení ovlivnila určitá nepřesvědčivost myšlení hlavní hrdinky, psala to dospělá žena a vždycky hrozí že to bude buď dětinské, trapné nebo přemoudřelé. Tak něco z každého jsem tam cítil, ale naštěstí jen slabě. Jinak jsem se podíval na Boženu Benešovou a je to velmi zajímavá autorka, myslím, že si k ruce ještě zkusím vzít jejího Člověka.

Totus
26.01.2021 5 z 5

Tuto útlou, čtivou a zdánlivě nenápadnou knihu jsem si přečetl do povinné literatury na SŠ a musím se přiznat, že se mi velmi líbila, byť její příběh není lehký, zvláště pro hlavní hrdinku. Podává ale zajímavý obraz dívky, která se snaží vypořádat se svou "nevyřešenou otázkou" v podobě příběhu o dvou hrdinech z knížky. Děj mně přišel hodně zdařilý a zvláště je úžasný moment, v němž se hrdinka rozhodne pro nelehký "krok vpřed", který ji uzdraví a osvobodí (který je koneckonců důležitý pro každého z nás).

tez80
21.04.2020 5 z 5

K přečtení knihy jsem se dostala až během studia na VŠ na základě zmínky přednášející semináře o české literatuře 20. století. Od základky jsme měla zcela mylnou představu o čem to je. Pamatovala jsem si ukázku z čítanky - kde si Věra povídá s míči - a ta mi přišla tak blbá, že jsem si z povinně doporučené literatury vybrala něco jiného. V pětadvaceti jsem pak přečetla celý příběh a byla jsem ráda, že jsem ho v těch 12ti (nebo kolik mi bylo) nečetla - asi by mě to tehdy dost zmátlo a vyděsilo. Je hrozná škoda, že toto dílo zapadlo. Může za to špatný způsob nabídky (zvolená ukázka) a ve špatném věku (6. nebo 7. třída).

martineden
09.06.2019 5 z 5

Tato kniha je perfektní. Učili jsme se o ní kdysi na základce, připadalo mi tenkrát to téma, že si holka povídá s balonky, debilní. Ještěže jsem se knize dostala později. Křehký příběh holky, kterou hodně zklamal svět dospělých, ale naštěstí se najde spřízněná duše.

ronave
11.02.2019 2 z 5

Poutavý příběh malého jedenáctiletého sirotka v péči babičky. Zobrazuje věci, které se děli, dějí a budou se dít, i když si to nepřiznáváme.

"Život je trápením, jehož smyslu nelze poznati, vzdychla upřímně. Jenže dokud je člověk mlád, bolest jen šimrá, ale potom se jí rok od roku přiostřují drápky."

Kopretina
24.08.2017 4 z 5

Nejprve jsem se v ději neorientovala a tak jsem musela číst pozorněji. Nemám moc ráda, když se dává normalita tomu, co je fakt divný (např. jména míčům), ale zde mi to nevadilo, bylo dobře vysvětleno, k čemu to posloužilo. Nadějný konec po nelehké události byl příjemným završením knihy.

Adelajda_4
17.07.2017 4 z 5

Krátká, tenká kniha, která je napsána velice čtivě. Poměrně hezké psychologické vylíčení mladé dospívající dívky. Četla jsme ji v 17 letech, kdy jsem si občas jako Věra připadala, osamělá, mající pouze imaginární kamarády.

Catherine27
02.06.2015 3 z 5

Nečekala jsem, že mne kniha zaujme! Konec byl moc hezký a někdy si jako Věra připadám... :3

Eneo
08.05.2014 3 z 5

Ani mi neuvízlo v paměti, že jsem ji četla, musel mi to připomenout až starý čtenářký deník. To vysvětluje snad i můj názor na novelu samotnou.

Zauer
17.07.2013 3 z 5

Lehce čtivá kniha, během krátké chvíle přečtená, pro mě osobně svým obsahem ne až tolik člověka zasahující, nicméně interesantní co do vystižení dospívání mladé "se světem se střetávající" dívky, která je sirotkem a má jako své jediné kamarády dva různě zbarvené míčky. Dávám 3*. :-)

sgjoli
02.01.2013 5 z 5

Napoprvé jsem se nemohla začíst, ale napodruhé jsem knihu odložila až po jejím přečtení. Považuju to za dech beroucí záležitost a ten konec! Určitě si to časem přečtu někdy znova, stojí to za to! :-)

WEIL
21.08.2011

Vrchol autorčiny snahy o mistrovskou povídku. Věra lukášová, této delší povídce či novele se dostalo i filmové podoby.

první republika, 1918-1938

Božena Benešová