Rozina sebranec

Rozina byla šestnáctiletá dívka, která vyrůstala v rodině svých pěstounů, kováře Jana Turka a jeho ženy Markéty, rukavičnice. Kovář byl často opilý a tloukl ji, nevlastní matka neměla pro ni vlídné slovo. Jediný, kdo se k ní choval laskavě, byl převor Antonín, který ji kdysi jako nemluvně nalezl na prahu kostela sv. Františka. O svém původu nevěděla nic, proto jí říkali „sebranec“. Přes všechny útrapy z ní vyrostlo krásné a smělé děvče....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109654/rozina-sebranec-109654.jpg 3.546
Romány, Literatura česká
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Kniha Rozina sebranec

dedecko

Pěkná povídka, se smutným příběhem

Adele02
18.09.2020

Zpočátku dobrý rozjezd, ale pak se to zacyklilo, na povrch vyplavaly klasické stereotypy a už to nebylo ono. Jistěže se na to z moderního hlediska dívám trochu jinak, než jak se věci měly tehdy, ale ani tak mi to nebylo moc po chuti. Příběh je jaksi plochý, jediná postava, která byla od začátku zajímavá - Rozina -, pak absolutně ztratí na hloubce, a dočetla jsem to spíš jen z povinnosti. Za mě nic moc.

dominika8192
15.06.2020

Od klasiky tohoto kalibru jsem čekala více. Mám takový mlhavý dojem, že Winterovo dílo je v povinné školní četbě, netuším už jak, ale když jsem ještě chodila do školy, povedlo se mi tomuto dílu úplně vyhnout. To jsem nyní napravila, ale nebyla to taková smršť, jakou jsem očekávala. Ten příběh byl takový podivně plochý, Rozina si nejdřív hrála na největší tvrďačku, co dospělé a namakané chlapy do jednoho rektí, polejvá je studenou vodou, když jsou ožralí a jakmile se některý z nich rozhořčí, ještě je málem (i doslova) jebne klackem po hlavě. Jakmile se ale okolo ní mihne sklářský floutek Nikola, je z ní jako mávnutím kouzelného proutku naivní kravka, co si s ním u hrobu slibuje nehynoucí lásku, zatímco očividně zmatený borec kříží při "slibu" prsty za zády. Jakmile se jí nevrátí (čemuž ona skálopevně věří, naivka), zcvokne se, nejdřív chce skočit do vody, pak utopit neznámýho kluka a nakonec se vdává za starýho papriku, prý pod záminkou klidného domova a jistoty, ale čiší z toho hmatatelná touha pomstít se světu (a Nikolovi, škoda, že on to z té dálky nevidí, R.I.P. kámoško). Tragický konec je sice nevyhnutelný, ale zas takový trochu za vlasy přitažený. Suma sumárum, knihu jsem dočetla, ale s obtížemi.

hana1984
28.01.2019odpad!

Těžko se mi četla.

witiko
18.10.2018

Rozina Sebranec je krásný baladický příběh, psychologicky nejpropracovanější ze všech Winterových kratších próz. Úžasně popsané je tu pitoreskní prostředí skomírajícího Anežského kláštera a Rozinino dětství a mládí. Nezapomenutelná je postava převora se silným, nelomeným charakterem a velkým srdcem, který jako jediný může temným psychickým zákoutím nešťastné ženy rozumět. Předposlední kapitola je možná až zbytečně moc dlouhá, natahovaná, jako by chtěl autor stupňovat napětí spolu se snahou provést čtenáře po periferním okolí tehdejší Prahy. Zločin je tu popsán jako až nepochopitelně zpackaný, konec však krásně a čistě, nadpozemsky smířlivý. P.S. K těm věčným nářkům, že je kniha psána těžkým, obtížně srozumitelným jazykem... Autor píše krásnou starou češtinou, tak se tenkrát mluvilo, víte? :-) Právě i díky tomu jsou jeho knihy tak autentické a dokáží vtáhnout do tehdejšího prostředí a mentality. Stačí si jen zvyknout na rytmus a odlišný slovosled, významy neznámých slov se pak už většinou vynoří samy.

Petruse21
31.05.2017

Hrozně ukecané, kdyby to mělo poloviční rozsah četlo by se to lépe a mělo by to nějaký spád.

zelena_zabicka
21.04.2017

Pokud vydržíte první dvě kapitoly, kde se v podstatě nic důležitého neděje, jen ilustrují prostředí děje, nabere příběh poměrně spád. Ale je to temný příběh, smutný, dramatický, s nehezkým koncem. Nemám z té knihy dobrý pocit, občas je děj zbytečně natahovaný. Ani jedna postava mi nijak zvlášť nepřirostla k srdci a nešťastné osudy hl. postav mě proto příliš nedojaly. Dojem: jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale vracet se k této knize nechci, i když se jedná o dílko literárně ceněné a do povinné četby určitě právem zařazené.

EvikU.
09.04.2017

Celkem příjemná kniha k maturitě.