Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích

Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453449/bmid_ceska-novinarka-k-postaveni-a-obraz-eSB-453449.jpg 4 3 2

Sborník příspěvků obsahuje například texty: Lída Rakušanová: Zkušenosti volné novinářky aneb Propast mezi teorií a prací Petra Kubálková: Ženy v médiích - ženy v číslech Jan Cebe: Rudá Marie aneb se Sovětských svazem na věčné časy a nikdy jinak Petr Bednařík, Jan Jirák: Postava novinářky v současném českém filmu a televizním seirálu Lenka Vochocová: Faktor genderu v mediálních výzkumech - kritika jednoho typu výzkumné praxe Alena Lábová: Ženy a fotožurnalismus... celý text

Beltrix
10.07.2021 4 z 5

Jedná se o sborník příspěvků, které se týkají genderu a médií, jinak jsou však příjemně rozličné a nabízí tak mnoho různých pohledů. Jen by neškodilo, kdyby všechny příspěvky prošly stejnou korekturou, protože ač ve většině nenajdete chybu snad žádnou, především v jednom z nich najdete několik chyb na každé straně.

girdi
30.10.2020 4 z 5

Sborník je zajímavou kompilací příspěvků, v jehož středu stojí, jak název napovídá, česká novinářka. Díky badatelům a badatelkám nahlédneme nejen do historie, ale dozvíme se mnohé i o současné době. Jedna z autorek nám například přiblíží pořad Sama doma, jiná se podívá na zoubek problematice genderu v českém novinářském prostředí obecně. Netypickým výzkumným příspěvkem je pak text mapující zobrazování novinářek v českých filmech a seriálech. Kniha není ochuzena ani o texty z per současných nebo bývalých novinářek, což je velmi osvěžující, i když často nelehké čtení. Ke slovu se tedy dostanou mediální historici a historičky, analytici a analytičky, ale také právník, fotožurnalistka nebo zkušená novinářka. Mozaika sice není úplná (velice mi chyběl zejména pohled na reflexi profese z pohledu samotných redakčních novinářek), ale i přesto je bohatým zdrojem informací o českých novinářkách.

Autoři knihy

Jan Jirák