Beebee Beebee komentáře u knih

Černá křídla Cthulhu 3 Černá křídla Cthulhu 3 * antologie

Skvěle vybráno. Pozor, další text obsahuje spoiler. Nejvíce mne chňapla povídka Nekrotická zátoka. Je to první hororová povídka, kde jsem uvažovala, jestli by nebylo fajn být na místě hrdinky stižené "hrozným" koncem. Koneckonců, není zajímavá představa, že ztrácíme jáství, individualitu, konkrétní individuální tělesnou formu a stáváme se věčným bytím propojeným s ostatními v souladu a míru? To nemusí být marné, ne?

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Buď vůle tvá... Larsen "viděl dovnitř", stojí za to, přečíst jeho knihy, obzvláště pak tuto.

Tamilské listy Tamilské listy Jaroslav Hovorka

krásná, poetická kniha o lidech Indie...

Tibetská kniha o životě a smrti Tibetská kniha o životě a smrti Sogjal Rinpočhe

Velmi doporučuji každému, kdo nevyhnutnost smrti sebe a lidí kolem je schopen neignorovat a něco víc o ní chce vědět nebo potřebuje sám umřít v klidu a smířen, připraven nebo doprovází svého blízkého. Poprvé jsem jí četla ve 20 letech a od té doby ještě 6x při silných příležitostech. Je jak praktická, tak hladivá, vychází z hluboké moudrosti budhistického přístupu ke smrti. Nevylučuje ani křesťanskou mystiku a hloubku obsaženou v Kristu. Doporučuji všem hledajícím smysl smrti a života spolu s knihami s tématikou smrti od Nairna - Žití, snění, umírání, Ole Nydahla, Dalajlámy - Rady jak umírat a žít lepší život, speciálem Budhismus dnes O smrti z 2003, Grosz- Dopisy umírajícímu příteli, Fremantle - Zářivá prázdnota, Lama Lodo - Bardo, Rinpoče Lati - Smrt, mezistav a znovuzrození, přidám i Jiřinu Šiklovou Vyhoštěná smrt. "Nebojte se smrti, bojte se promanit život. "

Dítě na zabití Dítě na zabití Petr Štípek

Výborná a praktická kniha od autora z praxe, psychoterapeuta. Je určená pro rodiče, nemusíte se bát nějakých odborných termínů, je čtivá a jasná.

29.07.2017 5 z 5

Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy Josef Kolmaš

S přihlédnutím k tomu, že tibetská literatura má svá pravidla, dikci, tón, můžeme se v ní cítit drobet cize, některé věci se opakují a zdají se být navíc, nebo bez smyslu, je to navzdory všemu velmi inspirativní kniha a stačí cítit ducha Milarepy, vcítit se do jeho nauky, jeho postojů, aby bylo člověku s touto knihou blaze. Není nutno trvat na tom, aby vše bylo přesné, pravdivé a nevyvratitelné. Číst podstatu a mezi řádky, nikoliv jen slova a fakta. O to jde v této obsáhlé knize především. Je krásné a díky za to, že zde byl člověk, který si dal tu práci, aby Sto tisíc písní přeložil do češtiny k našemu užitku a spáse. Stotisíckrát díky.

26.07.2017 5 z 5

Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Pavel Dvořák

Perfektní ponor do dějin, citace historických zápisů svědků, umožní čtenáři udělat si vlastní úsudek. Jediná kniha o Báthoryčce, kterou má smysl číst. A - navzdory romantickému filmu Jura Jakubiska - Erzébeth zřejmě opravdu nebyla nevinná oběť okolností...

23.07.2017 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Jeden z nejpůsobivějších opusů svého zaměření, cosi mezi detektivním příběhem, hororem a srdce drásajícím příběhem psychicky nemocného a zároveň geniálního vraha. Doporučuji jako součást všeobecného přehledu, stejně jako je povinný Poe, Lovecraft, King a pár dalších.

23.07.2017 5 z 5

Dhammapadam ― Cesta k pravdě Dhammapadam ― Cesta k pravdě neznámý - neuveden

Rozhodně doporučuji přečíst, plné hlubokého porozumění pravdě a naděje.

20.07.2017 5 z 5

Strážci z hlubin času Strážci z hlubin času Howard Phillips Lovecraft

Naprosto skvělé, akorát jsem si musela zvyknout na stejná jména měst a krajů a někdy i hrdinů. Lovecraftovský styl je síla...

19.07.2017 5 z 5

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Adele Faber

Výborná příručka, doplněk knihy Respektovat a být respektován. Ne, že by vždy šlo všechno tak hladce a lehce použít, ale skvrňata a pak "adoláči" vám to pak hezky vrátí v tom, že budou schopni být tolerantnější k sobě i druhým, respektovat sebe i druhé víc, než je v současném světě běžné a budou hlavně EMOČNĚ VZDĚLANÉ, schopné zaznamenat, co cítí, formulovat si to v duchu a také o tom MLUVIT! Je to výborná prevence duševních nemocí (jak nás rodičů, tak našich dětí...)

19.07.2017 5 z 5

Žití, snění, umírání - Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých Žití, snění, umírání - Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých Rob Nairn

Nesmírně cenná kniha, která mluví o tom, co se s námi děje před smrtí a po ní, hledisko je buddhistické, je také plná rad, doporučení a vysvětlení. Jeden z nejlepších průvodců umíráním, bdělým a pozorným. Další bych doporučila Tibetskou knihu o životě a smrti od Sogjala Rinpočeho, Ole Nydahlovu O smrti a znovuzrození, speciál časopisu Buddhismus dnes o smrti z července 2003, Rady jak umírat a žít lepší život od Dalajlámy - popsal velmi přesně fáze umírání a těsně po něm. A jelikož to nemine nikoho, je dobré být co nejvíce připraven a na smrt myslet, myslet na vše, co s ní je spojeno a být ukotven v jejím přijetí, pokud možno. Umřít dobře - to je nesmírně důležité, vždyť naši předkové se modlili o šťastnou hodinu smrti. V tom je obsaženo vše.

15.07.2017 5 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Spolu s Hlavou XX dle mého jedny z nejlepších beletristických knih vůbec. Příběh Davida je velmi lidský a trefný, co kapitola, to strhující dialogy, ironie, humor, i bezradnost, věčná lidská hloupost, nelítostnost, touha a žár, i konce a začátky, nahuštěno do příběhu člověka a jeho boha, který je taky hodně polidštěn. "Mléko dám, strdí dám. Smysl dávat nebudu. K čemu smysl, Mojžíši?"
Rozhodně povinná literatura. Čtu jí opakovaně zas a znova. Obzvláště v horších chvílích dává humor a potěšení. Některé věty z ní se staly okřídlenými a s přáteli je používáme v určitých situacích...

15.07.2017 5 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Úžasná kniha - pro mně nového - autora, z popela povstal nový lovecraftovský fénix. Mrazí z něj, graduje děj s gustem do vyvrcholení, hraje si s ním, v průběhu mnohdy bezděčně použije hrubou mluvu a myšlení buranů, aby v jiné povídce vyexaltovaně útočil na intelektuální úroveň čtenáře. Některé povídky jsou mistrně mlhavé, jako ráno nad blaty, a to až do konce, takže se čtenář ptá, jestli je natvrdlý on, nebo je to tak schválně rozmazané, jako když vám naprší během lovu pointy na brýle. Jednoznačně palec nahoru.

07.07.2017 5 z 5

Spod Kráľovej hole Spod Kráľovej hole František Bardy

Úžasný kousek vzpomínek a bajek z nejkrásnější vesnice pod sluncem, tatranským sluncem. Navíc okořeněno krásnými ilustracemi Františka Žoldáka. Díky, pane Bardy, že jste vše sepsal, zanedlouho se tento svět navždy ztratí a nebude, kdo by jej připomněl těm, co zůstali.

04.07.2017

Lidský vztah jako součást profese Lidský vztah jako součást profese Karel Kopřiva

Vynikající kniha, hodně přínosná, s dobrými vhledy.

30.06.2017 5 z 5

Autorehabilitační sestava Autorehabilitační sestava Jana Kombercová

Výborná kniha plná množství návodů, cviků, jídelních doporučení i práce s psychikou. Tak komplexní příručka jsem doposud v rukou neměla.

28.06.2017 5 z 5

Metoda Ludmily Mojžíšové Metoda Ludmily Mojžíšové Olga Strusková

Metoda Ludmily Mojžíšové funguje, a jak sděluje Beluca i Regi - i kdyby vám pomohla jenom z hlediska bolestí zad a hlavy, i tak je vynikající. Navíc však - jak jsem měla možnost zjistit, funguje i na oné zmiňované poruchy těhotnění...

28.06.2017

Život s krajtou Život s krajtou Émile Ajar (p)

Moc dobrá kniha. Na povrchu s lehkou nadsázkou, humorem a zlehčováním, v hloubi se smutkem a nevyplněnou touhou, hledá člověk ve městě blízkost, aniž by musel při tom ztrácet tvář a důstojnost. Jde o další vnor do duše autora, který jak píše v románu Příslib úsvitu, byl zoufale sám. Díky osudu a zejména díky otřesné hloubce lásky své laskavé matky, která ho zdemolovala.

23.06.2017 5 z 5

Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Gail Parent

Velmi hezky a s ironickou nadsázkou napsané, vnitřní život ženy, která má nadváhu a sebepodceňuje se, hledá své místo v životě a hledá také lásku. Milá odlehčená knížka, připomněla mi Život s krajtou od Ajara.

23.06.2017 5 z 5