Bašťák Bašťák komentáře u knih

Všechny tyto světy Všechny tyto světy Dennis E. Taylor

Posadil jsem se a vyžádal si kávu.....a dočetl jsem [Bobiverzum - kniha třetí] dost zábavný sci-fi čtení :-)

21.07.2020 4 z 5

My jsme legie My jsme legie Dennis E. Taylor

Bobiverzum je rozhodně zábavné až návykové sci-fi čtení, zkrátka takové sladké sci-fi lízátko. Povedené, jen bych trochu ubral těch narážek na StarWars a Star Trek a jiné série, to mi trochu vadilo.

20.06.2020 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Skoro bych dílo nazval Alternativní dějiny Třetí říše, aneb cesta tam a zase zpátky :-) To co v první části vypadá jako klasická agento-mutantská žánrovka s alternativními kulisami, se překvapivě ve druhé části vyvine ve velice mrazivý příběh konce Protektorátu, který Čecha opravdu zabolí. Zvlášť teď, kdy bylo výročí Lidic. Šílené, když si uvědomíme, že k tomu ve skutečnosti možná až tak moc nechybělo. Měli bychom si vážit všech kdo pomohli s odstraněním fašismu a ne jim ještě sprejovat pomníky. Velmi dobré, čtivé, zábavné, děkuji.

12.06.2020 4 z 5

Kukaččí vejce Kukaččí vejce Cliff Stoll

Klasika pro toho, kdo alespoň trochu přičichl ke správě nějakého IT systému :-) S přesahem do počátků kyberšpionáže ve službách tajných služeb. Přečteno vícekrát.

08.03.2020 5 z 5

Příběh Zoe Příběh Zoe John Scalzi

Autor se pokusil o paralelní příběh z pohledu Zoe, která hraje důležitou úlohu v předchozích dílech Brigády duchů a hlavně Poslední kolonii. Myslím ale, že se to příliš nepovedlo. Většinu knihy tvoří bezbarvé a nezáživné dialogy "vesmírných puberťáků" na pozadí již známého příběhu. Nové informace tvoří prakticky jen třetí, bohužel nejkratší část, kdy se alespoň dozvíme, jak to bylo s "návštěvou" Zeo u Shromáždění a Consu. To mi přijde málo. Škoda, podle mě nevyužitá příležitost udělat univerzum KU o něco barvitější.

17.02.2020 2 z 5

Boj o hrad I. + II. Boj o hrad I. + II. Antonín Klimek

Množství informací je ohromující, a navíc i čtivě napsané.

11.02.2020 5 z 5

Moderní ekonomie Moderní ekonomie Hana Lipovská

Výborný základ pro toho, kdo se v ekonomii příliš neorientuje. Díky za něj.

11.02.2020 5 z 5

Úvod do současné politologie Úvod do současné politologie Blanka Říchová

Dobrý přehled politických systémů např. ke zkoušce z politologie...

14.01.2020 4 z 5

Poslední kolonie Poslední kolonie John Scalzi

Jednoznačně nejlepší díl. John Perry se vrací ve skvělé formě nikoliv jako zelený mozek, ale jako lídr a politik, který je, navzdory nepříznivým okolnostem, schopen pohnout historií našeho ramene spirální Galaxie. Tato třetí kniha docela ustupuje od formátu military a je více vystavěna jako klasická sci-fi s dobrým, skoro se nebojím říct téměř heinleinovským příběhem. A to mě bavilo. Ten závěr je sice až trochu moc happy (poslední věta :-), ale překvapivých zvratů je v knize celkem dost na to, aby to čtenář nakonec ocenil. Za mě s přimhouřením jednoho oka za 5. Zelení to nemají snadné :-)

21.10.2019 5 z 5

Brigády duchů Brigády duchů John Scalzi

Druhý díl má vždy ten problém, že už nemůže těžit z toho wow dílu prvního. I zde to tak je, ale autor se zjevně pokusil na tento problém vyzrát tím, že úplně vynechá hlavní postavu a má tak možnost (v rámci univerza které zplodil) napsat úplně jiný příběh. A to se myslím docela povedlo, sonda do zvláštních jednotek a klonování myslí je zajímavá. Sice mi trochu unikalo vysvětlení motivací jednotlivých ras i hlavního padoucha ale budiž, celkově v rámci žánru dobré čtení.

14.10.2019 3 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Na mistra Heinleina to sice nemá, ale jinak mi ho autorův styl hodně připoměl, aniž bych si přečetl tu noticku na titulce knihy. Celkově svižná, dobrými nápady vybavená military sci-fi, která potěší každého milovníka tohoto žánru.

01.10.2019 4 z 5

Střední Evropa v dějinách od středověku do současnosti Střední Evropa v dějinách od středověku do současnosti Piotr Wandycz

Zajímavá srovnávací studie historicko-společenského vývoje regionu středovýchodní Evropy, tedy Polska, Maďarska, Česka (a tím i Slovenska) a to z pohledu 90. let minulého století, kdy byla napsána, což je dnes pohled osvěžující. K dějinám regionu přistupuje jako k celku a chronologický výklad je omezen na minimum. Kromě stavu národů a státních zřízení jsou srovnávány i ekonomické ukazatele a národnostní menčiny. Čechy v tomto regionu vítězí především po stránce ekonomického rozvoje a "blahobytu" obyvatelstva , proti tomu na poli státnosti, politiky, a obecně "touhy po svobodě" už je to hodnocení trochu horší.

19.09.2019 4 z 5

Zrod českého státu. 568-1055 Zrod českého státu. 568-1055 Petr Charvát

Velice zajímavá kniha či spíše studie. Nejde o systematický výklad historie ale spíše o představení závěrů a teorií (na což autor vždy upozorní) pana profesora týkající se některých nevyřešených otázek vzniku našeho státu. Vše je náležitě zdůvodněno a tam kde prostě není z čeho čerpat je řečeno jasné nevíme. Dost často se dostáváme za hranice Čech ba i Evropy a některé souvislosti jsou dosti překvapivé a zajímavé. Pro zájemce o ranou českou historii povinné čtení.

19.07.2019 5 z 5

Anály Heechee Anály Heechee Frederik George Pohl Jr.

Úžasný příběh s vizí vpravdě vesmírných rozměrů. Celá kniha vlastně vyznívá dost optimisticky i když to tak téměř celou dobu vůbec nevypadá, vždyť hlavní "padouši" jsou Vrahové či Nepřátelé. Lidstvo objeví svého "boha" a dostane se mu naděje, že někdy v daleké budoucnosti bude celý vesmír mnohem přívětivějším místem pro život. Neuvěřitelná invence mistra Pohla. Představa strojové inteligence jako vyšší formy lidství je dechberoucí a jakmile hlavní hrdina začne o této formě své existence pochybovat zjeví se mu nápověda v podobě "ateistického boha" :-). Velmi mě bavil popis vzniku vesmíru v podání samotného Alberta Einsteina, to bych skoro chtěl zažít v reálu. Jedinou hvězdu dolů (oproti předchozím dílům) dávám za až nervy drásající protahování celé zápletky. Tedy když 21 kapitola nazvaná "Konec" začíná slovy "Nevěděl jsem jak začít a teď vidím, že nebudu vědět jak skončit..... nemám už nic víc co říct - kromě toho, co se stalo.." tak to je tedy od autora už pěkná šikana (v dobrém :-)

27.06.2019 4 z 5

Martin Maxmilián z Golče Martin Maxmilián z Golče Jan Kilián

Kniha odpoví na otázku proč se město Jeníkov jmenuje po císařském generálovi z 30 leté války, který bojoval na Habsburské straně, dost možná se zúčastnil bitvy na Bílé Hoře a dostal panství Jeníkov od císaře darem za věrné služby. Doporučuji pro zájemce o místní historii i když postava Martina Maxmiliána svobodného pána z Golče tuto místní úroveň v mnohém překonává. Kniha podrobně mapuje život generála, postupně navštívíme všechna bojiště, jichž se jako voják zúčastnil a následují kapitoly o správě panství Jeníkov a zajímavé jsou i překlady Golčových dopisů a závěť paní Golčové.

04.06.2019 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Velice originální námět i zpracování :-) povedené, čtivé. Autor využívá podobného principu jako v Propasti času - naprosto rozdílný pohled dvou "civilizací" na průběh stejné události, zde okořeněné principy fungování samotného Pekla a přes ty hrůzy je to místy až vtipné :-)
Oblíbená citace: "Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?".

05.05.2019 5 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Po hodně povedeném prvním dílu jsem velmi rád zakoupil díl druhý. Nejdřív jsem si po přečtení cca 100 stránek myslel, že snad autorka změnila žánr knihy, protože takovou nudu a "červenou" knihovnu jsem tedy nečekal, hrůza :) NAŠTĚSTÍ ta akční záležitost, která se následně rozehraje od okamžiku objevu "memoáru", to tedy byla opravdu jízda až do konce knihy a v tom je autorka opravdu skvělá a důvod proč se mi nakonec kniha dost líbila. Jediné co mi (jako scifíka ze staré školy) trochu vadilo je, že jsme se v závěru v podstatě vrátili do bodu nula a čekal jsem nějaké zásadnější změny v "dějinách" Sabrie, ale příběh spíš řeší vztahy mezi postavami než postapo svět do kterého je posazen. Děkuji za zábavné čtení.

26.04.2019 4 z 5

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

Výborný díl. Pohl za použití minimalistického stylu vyprávění (žádné dlouhé popisy, spíše náznaky a rychlé skoky v ději) konečně odkryje tajemství HeeChee, které v sobě zahrnuje problém celé Galaxie a asi i celého vesmíru. A to nečekaným způsobem, který pobaví. Vše je doplněné výbornými obrazy a narážkami na lidstvo a jeho možné problémy v budoucnosti, které se vlastně nijak neliší od dnešních problémů, jen jaksi dostávají kosmický rozměr. Určitě i pro mě jedna z top sérií světové sci-fi. Oblíbená citace: "Když si platíš plnou lékařskou péči plus, tak si nedovolí nechat tě zemřít dřív, než ti bude sto - byla by to totiž špatná reklama." Oblíbená citace 2: "Bůh ví, že na to potřebovali čas, protože interpersonalní dynamika skrytá mezi nimi třemi byla dost velká na to, aby dokázala způsobit explozi hvězdy"

07.04.2019 5 z 5

Za horizontem modrého jevu Za horizontem modrého jevu Frederik George Pohl Jr.

Ubylo syrovosti a přibylo příběhu a odkrývání záhad Heechee. A to se mi líbilo, takže nechávám nejlepší hodnocení. Pohl v tomto díle předvádí nebývalý gejzír nápadů a invencí, až téměř nestíháte vše sledovat a domýšlet všechny souvislosti a linie příběhu. Výborné.
--- Poznámka: Četl jsem vydání z roku 1993 s dost podivným názvem "Za horizontem modrého jevu", což až odrazuje od čtení, další vydání z roku 2004 má mnohem výstižnější název "Za modrým horizontem událostí".

19.03.2019 5 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

Chtěl jsem si po "novinkách" přečíst něco prověřeného ze "staré školy" a nejsem zklamán. Drsná až naturalistická sci-fi, která se nemazlí s hlavním hrdinou ani s ostatními postavami a zároveň nepříliš optimistická vize budoucnosti, to jsou ingredience slibující dobrý zažitek. Gateway, to je cesta a příležitost lidstva za dobytím vesmírných cest. Cesta, která až skutečně nastane (ať už s přispěním mimozemské technologie nebo bez), bude jistě lemována podobnými oběťmi, tragédiemi, zbabělostí ale i hrdinstvím jednotlivců, ostatně jako jakákoliv jiná cesta "pokroku" v dějinách lidské civilizace. /// Ještě oblíbená citace: "Jsou lidi co nemůžou překonat určitej bod ve svým emocionálním vývoji. ..... Je v nich něco, co neunese štěstí. Čím je to hezčí, tím víc toho musí zničit."

05.03.2019 5 z 5