BáraLind. Online BáraLind. komentáře u knih

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Přišlo mi od hlavního hrdiny trochu sobecké (byť v knížce je to vysvětlováno spíše jako nesobecké jednání) to, že už pak nekontaktoval svou manželku a nedal jí možnost se rozhodnout jestli s ním chce nebo nechce být.
Ale jinak knížka byla čtivá, s mnoha podněty k zamyšlení, a přestože byla mírně scifi a odehrávala se v budoucnosti (hodí se do čtenářské výzvy), tak byla dost reálná i pro současného čtenáře.

30.08.2017 3 z 5

Hodina anatomie Hodina anatomie Philip Roth

Pro mě to byla nuda. Spisovatel, které má příliš velké ego a nedokáže se tak nějak smířit sám se sebou. Na pozadí se i rozrývaly docela zajímavé problémy Ameriky i každého jednotlivce, ale styl psaní mi nějak nesedl.

14.07.2017 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Zpočátku jsem si říkala, že nechápu, proč je takový "stupidní" demonstrativní příběh zařazeny mezi nejlepší knížky a doporučenou četbu. Pochopila jsem to až s posledími stránkami. Knížka o předurčenosti, které se někteří jen těžko vyhnou a o snech, které navždy zůstanou jen sny.

14.07.2017 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Dokonalé. Už dlouho jsem nebyla knížkou tak unesena. Bylo pro mě překvapením (příjemným), jak se dokázal Hájiček vcítit do prožívání a vnímání světa ženy, s veškerými detaily. Oceňuji i proměnu/nebo naopak zakonzervovanost některých postav. Vřele doporučuji.

14.07.2017 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Příběh o lidských přáních a tužbách, kterých se snažíme dosáhnout za každou cenu a o tom, že touha po pomstě může mnohdy přecházet z generaci na generaci. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi roddiné historie a kouzlo starých časů.

25.06.2017 5 z 5

Když to tam není, tak to tam nehledej Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková

Velice vtipně napsaná knížka o realitě. Člověku se po přečtení uleví, že není jediný, kdo zažívá "báječné" chvilky.

12.06.2017 5 z 5

Časný podzim Časný podzim Louis Bromfield

Kniha byla napsána stylem podobajícím se hlavní hrdince Olivii - nevtíravě, ale přece jste po chvíli čtení měli pocit, že si vás získala (ať už hrdinka nebo kniha). "Dovedla báječně zahlazovat mrzutosti. Šířila kolem sebe pocit bezpečí, jímž se často vyznačují ti, kteří příliš dobře chápou, a ten uklidňoval rozvířený svět kolem ní. A přece podviným, nevysvětiltelným způsobem vzrušovala."

09.06.2017 5 z 5

Ženy milující Ženy milující David Herbert Lawrence

V době svého vzniku kniha možná populární, odkrývající společensky oblíbená témata, pro mě však přiliš vleklý děj a zbytečně mnoho filozofických úvah, které mi pro svou přílišnou rozvleklost a neaktuálnost až tak moc neřekly. Kdyby zůstal pouze děj bez filozofických úvah, tak by to bylo zajímavé, takhle jsem se musela nutit, abych to dočetla. Knihy Synové a milenci nebo Milenec Lady Chatterleyové pro mě byly mnohem poutavější a zajímavější, možná i takové více ze života.

18.04.2017 2 z 5