BaLu1 BaLu1 komentáře u knih

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úžasná kniha. Příběh ze života, bez příkras a hodně drsný. Výstižný příklad jak může změna psychiky člověka destruovat celou rodinu až do základu. Řekla bych, že takových osudů je spousty, jen se o nich příliš nepíše a v televizních nikdy nekončících seriálech neuvidíte. Tady prožijete opravdu bolest a strach z toho co ještě může přijít na dalších stránkách. Možná, že by se spoustu věcí nemuselo stát, kdyby Cora byla silnější osobnost, nenechala se tolik ovlivňovat a manžela donekonečna neomlouvala. Ale lidé jsou v realitě všelijací, mají různé povahové vlastnosti, genetické předpoklady a nesou si i zátěž z dětství. Je otázka jak jsou s tím pak schopni naložit, jednoduše odsoudit nelze nikoho. Takže za mě osudy postav bez problému uvěřitelné. Romantické pasáže knihu skvěle emočně vyvažují a prostředí divoké Aljašky se všemi krásami i nástrahami navozuje husí kůži. Rozhodně doporučuji.

28.11.2020 5 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Kniha je moc pěkná a čtivá, má v sobě několik předností. Sledujeme dvě dějové linky, které se vzájemně doplňují až do konečného pochopení souvislostí a rozuzlení. Ta historická, odehrávající se za 2. světové války, je zajímavější a plná napětí. Pro čtenářku-ženu je válečné období příjemně oproštěno o vojenské taktiky a obecné válečné utrpení, autorka se plně věnuje lidským osudům postav v těžké době. Rodinné tajemství je odkrýváno postupně a čtenář se může vcítit trochu do role detektiva. Příběh jako takový je velice poutavý a romantická ženská duše si přijde na své. Popisované bretaňské prostředí obrovsky motivuje při úvaze nad strávením budoucí dovolené :-). Souhlasím s dalšími čtenářkami, že přebal se výjimečně vyvedl. Krásné čtení.....

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Knihu jsem četla kvůli autorce na základě její předchozí tvorby. Její styl se mi líbí, hlavně prolínání se současné a historické dějové linky. Historická část popisující život šlechtického rodu von Dranitzových byla úžasná, napínavá, bohatá, strhující. Frídin deník skvěle umocňoval děj. Současná linie se mi tolik nelíbila, ale myslím, že za to nemůže autorka, ale současný způsob života jako takový, který nemám ráda. Baronesa Franziska je silná žena, přes všechny životní útrapy, všechna čest. Neumím si představit jak tohle všechno je možné zažít a do pokročilého věku si zachovat důstojnost a odvahu do znovuvybudování zdevastovaného rodinného sídla. Na začátku bylo pro mě trochu těžké sledovat prolínání a přeskakování děje, ale nakonec to šlo samo. Moc pěkná kniha, těším se na druhý díl.

28.11.2020 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Pěkné. Různé osudy lidí ovlivněných válečnou dobou, láska i utrpení. Řekla bych, že je tam více romantiky než by se ve skutečnosti mohlo stát v takové době a v životě vůbec. Ale od toho takové romány jsou, aby potěšily duši čtenáře a ulevily mu od většinou těžké reality. Válku bych nikdy nechtěla zažít, musí to být strašné. Postavám lásku přeji a lidem obecně taky. Oddechové čtení. Druhý díl jsem ještě nečetla, uvidíme....

05.01.2021 4 z 5

Africký příběh lásky Africký příběh lásky Daphne Sheldrick

Miluji Afriku od mládí, kvůli přírodě a zvířatům, mám ráda slunce a teplo. Viděla jsem všechny možné dokumenty o Africe, ale nikdy jsem tam nebyla. Možná mám tento kontinent zidealizovaný. Vím ale, že dnešní africké pláně už nejsou plné nádherných zvířat, která se musí ochraňovat v národních parcích aby nevymřela. Člověk svojí chamtivostí a roztahovačností tento kontinent strašně poznamenal. Daphne ale popisuje zemi v dřívější době, kdy ještě bylo co obdivovat, podporovat, zachraňovat. Její láska k přírodě je přirozená, upřímná, nezištná a s manželem vyvinuli obrovské úsilí na záchranu divokých zvířat. Hlavním motivem je péče o slony, jejichž sociální cítění a chování je obdivuhodné, jsou velice chytří a citliví a v mnohém se člověku podobají. Závidím Daphne jak mohla takto krásně a hodnotně prožít život. Knížku si nechám a nikdy ji neprodám, je to srdeční záležitost. Jednoznačně doporučuji přečíst.

05.01.2021 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Kniha se mi líbila. Dala nahlédnout do života bohatých i chudých lidí v dané době, dobové příběhy mě opravdu zajímají, baví a obohacují. Mohu si lépe představit tehdejší život, zvyky, hodnoty, možnosti. V knize je vše dobře vykresleno, co postava to jiný typ člověka, prostředí starého Augsburgu pěkně popsané, panský dům v mé fantazii bohatě představitelný. Samotný příběh trochu připomíná známý osud Popelky, ale je napsán hezky, čtivě, dobrá volba třeba na dovolenou nebo do lázní. Přečetla jsem už trilogii celou, každá kniha je zaměřena trochu jinak, ale všechny jsou pěkné. Spíše lehčí, oddechové čtení.

28.11.2020 4 z 5

Ženy, které milují příliš Ženy, které milují příliš Robin Norwood

Už nejsem nejmladší a mám velký kus života za sebou. Myslela jsem, že už toho hodně vím a rozumím lidem a jejich chování, ale tak nějak pozvolně a nenápadně přišla životní situace, která mě hodně a překvapivě zaskočila. Při brouzdání na internetu jsem narazila na tuto knihu, která mě svým obsahem zaujala. Po přečtení jsem si uvědomila, že toho o sobě a o životě zas tolik nevím a objevila jsem mezery. Uvědomila jsem si, že nestačí být k ostatním upřímná, laskavá, citlivá, milující a chápající, abych mohla očekávat z jejich strany totéž. Tak to prostě nefunguje. Kniha mi dala spoustu odpovědí a rozšířila náhled na roli partnerky/manželky. Zejména těm laskavějším ženám, bez ohledu na věk, které nejsou dlouhodobě šťastné a doufají, že svým vlivem a upřímnou snahou partnera změní, doporučuji knihu přečíst. Přinejmenším třeba přijdou na to, co je špatně a že se to může změnit. To je hrozně důležité, tam je začátek, pak už musí každá pracovat na sobě, aby se mohla její situace zlepšit. Myslím, že mnoho žen v knize najde podobnost se svým životem. Navíc pokud je ve vztahu alkoholismus (nebo byl v původní rodině), vzorec chování dotyčných je jako přes kopírák ve všech případech. Bohužel. Pokud máte pochybnosti o svém štěstí ve vztahu, rozhodně doporučuji přečíst.

29.11.2020 5 z 5

Lucii jsem osobně viděla na přednášce v rámci cestovatelského festivalu. Zaujala mě její bezprostřednost a humor, skvěle si dělala legraci ze své nevědomosti, naivity a bezradnosti v mnoha situacích před i v průběhu jejího dobrodružství. Neodolala jsem a knihu si hned koupila. Nezklamala mě a ve stejném duchu se i pěkně četla. Knihu jsem vlastně původně koupila pro dceru (také Lucii) v podobném věku, abych jí dodala trochu odvahy do života. Je to lehké příjemné čtení, člověk se díky humoru odreaguje, pobaví ale i poučí. Držím jí palce na cestě životem a s chutí si přečtu i její další knihu.

01.08.2023 4 z 5

Příběh opravdové vášně Příběh opravdové vášně Blanka Milfaitová

Jedná se o nezvyklý, ale zajímavý žánr. Kniha je směsí receptů, cestopisných poznatků o lidech a místních kuchyních, ale také zpověď osobních pocitů a zkušeností. Větší formát, kvalitní papír, spoustu pěkných fotek. Autorka si jistě v životě prošla těžkými situacemi, a to ovlivnilo její postoj. Našla odvahu spoustu věcí změnit, což je určitě pozitivní. Řekla bych, že ale také dost riskovala, což já bych si, zejména s malým dítětem, netroufla. Ale nesoudím, každého věc. Na knize se mi líbí bohatý slovník, smysl pro humor, dobrý postřeh, trefnost a výstižnost. Trochu mi vadí dost častý výskyt negativních emocí a kritika původní rodiny, což čtenář nemůže objektivně posoudit. Ale kdo to má v životě ideální..... Celkově zajímavé a nevšední čtení.

PS. Nějakou tu její marmeládu bych určitě ráda ochutnala :-)

05.01.2021 3 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Zajímám se o svoje zdraví, ráda bych si zdraví s přibývajícím věkem udržela. Přeci jen se už začínají ozývat některé zdravotní neduhy a je čas pro svoje tělo něco udělat. Kniha a její autorka je sympatická tím, že nedoporučuje žádné složité jídelníčky, gramáže nebo drahé superpotraviny. Chce to jen používat selský rozum, zajímat se trochu o původ a složení potravin v obchodě a přiměřeně se hýbat. To nejdůležitější, tedy vlastní rozum, odhodlání a čas věnovaný změně je už na každém z nás. Kniha mi dala celkem jasný, jednoduchý a nevtíravý návod jak začít. Mile mě překvapilo, že se autorka podělila i se svými chybami, které v životě udělala a že si prošla názorovým vývojem jako všichni ostatní. Se vším co je v knize uvedeno se nemohu úplně ztotožnit, ale hlavní myšlenka/směr je naprosto jasný a přirozený. Jen víc takových knih a bojovnic za zlepšení prostředí a obecného uvědomění.

01.08.2023 5 z 5