Bája89 Bája89 komentáře u knih

Šalamoun králem Šalamoun králem Ivana Pecháčková

Vskutku zajímavý počin, díky kterému malý čtenář nahlédne pod rouškou nenásilného katechismu do tajů Starého zákona. V této knížečce má jedinečnou možnost seznámit se s legendárním králem Šalamounem a jeho moudrostí.

David a Goliáš David a Goliáš Ivana Pecháčková

Legendární příběh o tom, jak malý kluk přepere obávaného obra. Ale to písmo je dosti nepohodlné na čtení a ilustrace patří mezi ty méně zdařilé.

Samuel a Saul Samuel a Saul Ivana Pecháčková

Tak nadějným se Saul zdál a jaký to vzalo konec? Tato kniha odhaluje malému čtenáři pozadí příběhu, ze kterého nakonec vzešel král David. Tu jsou kořeny Saulových muk.

Samson a Dalila Samson a Dalila Ivana Pecháčková

Ideální pro malé děti, ale i pro ty, co už umí a začínají číst. jen ty ilustrace jsou poněkud znepokojivé. Co by na to asi řekl Freud s Jungem?

Desatero přikázání Desatero přikázání Ivana Pecháčková

Vskutku zajímavý počin. Je to takový katechismus pro prťata. A zrovna desatero, tento morální kodex je věc, která nás doprovází životem ať už jsme věřící či ne. Navíc je zde málo textu a povedené ilustrace.

Archa úmluvy Archa úmluvy Ivana Pecháčková

Katechismus pro prťata. I tak by se dala označit tato série knih z Meandru. Přesto bych zrovna této konkrétní knížečce vytkla její obsah. Jedná se primárně o knihu pro malého čtenáře a zrovna zde se na to úplně zapomnělo. Malé děti nezajímá jaké rozměry nebo z čeho byla archa vyrobena. Nikdo nestojí o technické údaje. Děti chtějí ten uhrančivý příběh, který i nás dospělé fascinuje už po tisíciletí. Po dočtení vám v hlavně nezvoní otázka, proč se nesmím dotknout Archy? Prostě nic.

Možná, že jsem až moc zatížená svými dětskými zážitky a dobrodružstvím spojeným s Indanou Jonesem a Dobyvateli ztracené archy.

25.07.2022 1 z 5

Mojžíš a faraon Mojžíš a faraon Ivana Pecháčková

Katechismus pro prťata, který malému čtenáři přibližuje dětí Starého zákona velmi nenásilnou a hravou formou. Za mě jsou zrovna zde ilustrace dosti znepokojivé, ale tíže dospělé duše se netýká té dětské.

Přechod Rudým mořem Přechod Rudým mořem Ivana Pecháčková

Vskutku zajímavý počin. Jedná se o takový nenásilný katechismus pro prťata. Odmala mě fascinovala Mojžíšova dobrodružná cesta z Egypta, kdy se před ním rozestoupilo Rudé moře. Lví podíl na tom rozhodně má i pohádka Princ egyptský, kterou jsem milovala. Krása. Navíc musím vyzdvihnou použitý font, který se dobře četl. A ty ilustrace? To se musí vidět.

O potopě světa O potopě světa Ivana Pecháčková

Vskutku zajímavý počin, který na mě vykoukl na dětském oddělení. Neodolala jsem a musela si pár knížeček vypůjčit. Je to takový nenásilný katechismus pro prťata. A čím jiným začít, než potopu svět? Málo textu a povedené ilustrace. Ideální pro malé děti, ale i pro ty, co už umí a začínají číst.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Ke knize, respektive k audioknize (v podání Veroniky Lazorčákové) mě dovedla letošní čtenářská výzva. Nejedná se o typ literatury, kterou bych vyhledávala. Přesto jsem byla více než mile překvapena. Zdá se, že se příběh trefil do správného rozpoložení. Vzteklá "Liška" si vás naprosto získá a podlomí se vám vaše "literární kolena". Po setkání s touhle postavou se může jít vaše hrdost a pýcha klouzat. Něco podobného zažíváme s panem Darcym. Chápu, že zrovna tato kniha si získala tolik čtenářek. Je to taková pohádka pro velké holky a pro mě to bylo příjemná návštěva cizích vod.

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

(SPOILER) Za mě asi nejpovedenější Poirot od Sophie Hannah. Konečně na mě nepůsobil jako karikatura sebe sama. A oproti dvěma svým předchůdcům příběh šlapal docela dobře. Autorka se dokonce vyvarovala i svého vnitřního puzení k překombinovanosti, jenže ten vrah. Nebo spíše jeho motiv. Ten celý příběh shodil z útesu. Velmi neuvěřitelné a v konečné fázi zjistíte, že vlastně o nic nešlo a nic se nestalo. Škoda. Odposlechnuto jako audiokniha v nepřekonatelném podání Vasila Fridricha.

25.07.2022 3 z 5

Strom duchů Strom duchů Ray Bradbury (p)

Poslechnuto jako audiokniha v podání božského Igora Orozoviče. Přiznám se, že samotný příběh mě moc nezaujal. Zdá se, že jsem na takové povídačky asi už odrostlá. Místo napětí jsem často cítila spíš, že se unudím k smrti. Což se vskutku tematicky hodilo. Přesto mi asi jako čtenáři chybí ta správná imaginace. Po doposlechnutí jsem se cítila jako stará seschlá pasta. Ale Stranger things mě berou. :)

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Tato kniha po mně pokukovala v knihovně, tak jsem po ní sáhla. Přiznám se, že velký dojem po sobě nezanechala. Prakticky nic po sobě nezanechala.

Pootevřeno Pootevřeno Michal Maršálek

Příjemné čajové čtení, které mi náhodou padlo pod ruku v naší knihovně. Rozhodně se jednalo o milé překvapení.

25.07.2022 3 z 5

Diamant velký jako Ritz / The Diamond as Big as the Ritz (dvojjazyčná kniha) Diamant velký jako Ritz / The Diamond as Big as the Ritz (dvojjazyčná kniha) Francis Scott Fitzgerald

Odposlechnuto jako rozhlasová hra. A přiznám se, že jsem z tohoto kousku poněkud rozpačitá. Jednak jsem si myslela, že jde jen o metaforu nikoli o doslovný popis diamantu velkého jako je hotel Ritz a druhak to bylo všechno tak nějak zvláštně transcendentální, že jsem měla pocit, jako bychom oba jeli na zvláštním tripu navozeném po šňupnutí diamantového prášku. Tudy ty bublinky ze šampaňského prchat nebudou.

Fotogenické problémy Fotogenické problémy Filip Koryta

Lapidární čtenářská rozkoš.

25.07.2022 4 z 5

Lobo: Soukromý očko Lobo: Soukromý očko Alan Grant

Obskurní podívaná. Ze začátku jsem si myslela, že je to tak blbý až je to dobrý. Ale ono je to jenom dobrý. Lobo je brutální, násilnickej a skvělej. A jako bonus je to i vtipný. Je to
zkrátka naprosto dokonalej antihrdina, kterej si vás hned získá. Až mě to samotnou mile překvapilo.

Pražský chodec Pražský chodec Vítězslav Nezval

Slávku, byl to boj. Rozhodně se nedá říct, že bys psal lehkým perem. Text mě mnohdy obtékal a nezanechal za sebou pražádnou stopu. V tomto ohledu jsem na tom lépe s tvou poezií. Chodec je chvílemi natolik transcendentní až mě totálně míjí. A k*revník jsi byl taky slušnej, co? Nebo jen marný platonik? Pražský chodec je pro mou maličkost vskutku bludná kniha, ale díky za ty fotky.

14.05.2022 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásný, něžný, smutný, dojemný a mnohdy velmi imaginativní příběh. Po konci ve čtenáři/posluchači zůstává intenzivní stopa po životních osudech Wernera a Marie-Laure, která ve své podstatě končí i docela šťastně. Tedy aspoň z poloviny. V určité chvíli jsem si myslela, že přesně vím, jak to celé dopadne. Omyl. Autor mě naprosto převezl. Ale je pravda, že na konci ve mně byl pocit, že to ani jinak být nemohlo. Osobně jsem sáhla po audioknize, a to díky inspiraci z letošní čtenářské výzvy a udělala jsem dobře.

25.03.2022 4 z 5

Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Petr Macek

Tohle bylo moc "špatný". Opravdu bylo nutné vytahovat tyto dva seniory v pokročilém věku do tak zběsilého a překombinovaného dobrodružství? Byl to galimatyáš všeho, na co si čtenář jen vzpomene. Indická vražedkyně, britská nacistka, dokonalý mladý tajný agent, komunisti a jako třešnička na dortu samotný Hitler. Knihu jsem opět odposlechla jako audioknihu a doposlechla ji jen ze setrvačnosti než z touhy vědět, jak to celé dopadne. Nechala jsem se zlákat názvem, který ve mně od začátku vzbuzoval nedůvěru a skepsi. Bohužel veškeré mé obavy a lehké předsudky se naplnily. Vrcholem všeho byla představitelka mladé Audrey, kterou četla naratorka věkem blížící se spíše Holmesovi.

25.03.2022 2 z 5