bagger95 bagger95 komentáře u knih

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Perfektní. Docela mě překvapilo, jak má psychologický pohled na život blízko k tomu, co popsal např. E. Tolle. Tuhle knížku bych určitě doporučil těm, kteří jsou schopni objektivní sebereflexe (nebo se o ni snaží). Pokud ale máte silné ego, knížka vám v takovou chvíli pravděpodobně nedá vůbec nic.

06.08.2016 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Neni nad to, kdyz si u obeda poprskate ctecku smichy aneb sazka o to, za jak dlouho sjede maslo po stene az k zemi...

27.07.2016 4 z 5

Moonraker Moonraker Ian Fleming

Je neuvěřitelné, jak málo má film společného s knižní předlohou... Kromě pár nejzákladnějších motivů je obsah obou děl úplně jiný. Kniha naštěstí nabízí více "komorní" zábavu, není třeba se obávat vesmírných bitev a podobných věcí, které do žánru úplně nezapadají.
Rozjezd pomalý, kdo se nevyzná v kartách (jako já), moc z něj mít nebude. Docela dlouhou dobu se nic moc neděje, zbytek ale není špatný. Podle mě jde o spíše slabší díl, který sráží především rychle utnutý závěr. Hvězdičku navíc za bondgirl.

21.07.2016 3 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Při čtení se mi několikrát vybavila knížka "Smrt je mým řemeslem" (R. Merle). Toto vyprávění však tolik nepůsobí na city, naopak poukazuje na neskutečnou tragédii lidí v KLDR. Téma je navíc stále aktuální, vezmeme-li si v potaz například konflikt na Blízkém východě. Vlastně se docela divím, že si Kim Hjon-Hi skutečně nedoběhl nějaký severkorejský tajný agent...
Čistě objektivně vzato je vyobrazení Boeingu 707 vedle dvojice stíhaček na obálce knihy poměrně hloupé. Letecký konflikt zde nečekejte :)

30.06.2016 4 z 5

Dr. No Dr. No Ian Fleming

Úvod mě až tolik nezaujal, poslední třetina knihy ale dostává rychlý, leč očekávatelný spád. Vrcholný díl série to sice rozhodně není, oproti Casino Royale je ale Dr. No úplně jiný kalibr. Palec nahoru za dialogy se Zlatou, které sice mnohdy hraničily s absurditou, v kontrastu s praktikami hlavního záporáka ale vytvářely to, co Bondovky odlišuje od ostatních detektivek.

29.06.2016 4 z 5

Nová Země Nová Země Eckhart Tolle

Vyprávění o tom, jak se necháváme ovládat egem, emocemi, bereme všechno příliš vážně a řešíme vše, jen ne přítomný okamžik. Sám jsem se v knížce bohužel hodně našel a uvědomil si v ní hromadu věcí (tím spíš, že jsem ji četl v docela obtížné životní situaci, jako doplněk ji tedy musím vyloženě doporučit). V průběhu čtení se mnohokrát plácnete do čela, třeba když pochopíte, jak hloupé bylo vybouchnout vzteky kvůli odřenému laku na autě. Na rovinu však říkám, že nečekejte, že po přečtení budete jiní lidé: budete to stále vy. Tato knížka si neklade za cíl vás změnit, naopak. Autor se pouze snaží posunout chápání jednotlivce dál. Po přečtení budete mnohem víc rozumět pochodům ve vaší hlavě, budete chápat, proč jste vzteklí kvůli každé hlouposti, proč si všechno berete tak osobně... Jak se s tím ale naučíte žít, to je už pouze na vás.

Jedna věc je jistá, není to čtení pro každého. Někdo, kdo si je jistý sám sebou, správností všech svých rozhodnutí a toho, že je lepší než ostatní lidé, ji rozhodně neocení. Takových lidí znám spousty: starají se především o "racionální věci", umí se na věc dívat jen pragmaticky atd. Tací lidé tyhle stránky nazvou jako blbost či hromadu hloupých řečí. Tím spíš jim ale něco uniká, a to je škoda.

Pokud ale máte pocit, že vám celý život utíká něco mezi prsty, pokud v sobě máte dost pokory přiznat si, že jste nejspíš spoustu věcí dělali špatně, pak je tahle knížka právě pro vás.

02.05.2016 5 z 5

Titanic - Poslední tajemství lodi snů Titanic - Poslední tajemství lodi snů Bradford Matsen

Pro lidi se zájmem o Titanic jde o naprostou nutnost. Kniha má velmi pěknou atmosféru a je plná informací, které zároveň člověka nezahltí. Místy jsem měl snad trochu problém s vyprávěcími pasážemi, protože nebyly až tak zajímavé. Přesto jednoznačně doporučuji.

21.03.2016 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kdo nečetl tohle, tomu nelze zazlívat zálibu v armádním životě, hraní si na vojáky a představy plné hrdosti a sebeuspokojení, kdy dotyčný společně s kamarády zlikvidoval nepřátelskou jednotku. Prostě mu to nikdo nemůže vyčítat.
Pokud nicméně dotyčný nezmení po přečtení této knihy ani o trochu svůj názor, lze uvažovat nad tím, že nejspíš nebude duševně tak úplně v pořádku. Představa nejlepšího přítele rozstříleného na krvavé cáry by měla být všem normálním lidem dostatečná ukázka toho, jaká je válka svinstvo, a v tom je tento román na špici toho, co jsem měl tu čest přečíst.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Dost děsivé čtení, po kterém jsem upadl do docela slušné deprese. Samozřejmě nevím, jak moc přesně se Merlův "hrdina" shoduje s jeho reálnou předlohou, pokud by byla ale postava autentická z pouze 50 %, už to by bylo samo o sobě něco nepředstavitelného.
Nejhorší je na tom ale jedna věc: knížka je napsaná (a přeložená) tak bravůrně, že vlastně veškeré počínání hlavní postavy dává smysl a je nějak "obhájeno". Doba, prostředí a způsob myšlení postavy jsou nastíněny tak silně, že vlastně všechno "chápete". V tom podle mě tkví největší síla této knihy. Svým způsobem je tak kniha varováním v tom, že při správné kombinaci náhod není až tak "těžké" stát se nechutnou bestií...

Kde létají andělé Kde létají andělé Stanislav Moc

Moc hezké vyprávění člověka, který se za komunistů rozhodl na nějaký čas odejít pryč a poznat kus světa. Jazyk, kterým autor píše, je moc milý a člověk tak dostává pocit, že někdo vážně sedí vedle něj. Asi jen málokdo z nás toho zažije v životě tolik co autor. Moc se mi také líbila nesobeckost vyprávění a jakási energie, která z celého toho příběhu vycházela. Moc mě mrzí, že třetí rok od vydání knihy jsem první, kdo zde dává knize hodnocení...
Za mě jde rozhodně o jednu z nejpříjemnějších knížek, jaké jsem četl a už teď se těším, až si ji jednou přečtu znovu.

03.03.2016 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nevim, cim to je, ale knizku jsem nedovedl ocenit tak, jako cele me okoli. Ztracel jsem se v mnozstvi postav, nestalosti casove perspektivy... Cim dal se clovek dostava, tim vic dava ta nepochopitelna kopa veci smysl - ale ze bych se vylozene bavil...
Jinak jde o valecny roman, ktery s tradicnim pojetim military nema nic spolecneho. Cele to balancuje nekde mezi Svejkem a serialem MASH.
Mno, jednou se k tomu vratim a zkusim si to precist jeste jednou, haka haka!

29.02.2016 3 z 5

Větrný zpěvák Větrný zpěvák William Nicholson

Knížku jsem docela namátkově koupil v Levných knihách s tím, že se nechám překvapit. Jako jediná na mě totiž působila zajímavě: žádné vraždy, žádné vyšetřování. Chtěl jsem zkusit něco jiného, něco milého a pokud možno pěkného právě "obyčejností" tématu.

Knížka je jasně cílená mladším čtenárům, čímž jsem se trochu minul s mým záměrem. Představuje ale poměrně zajímavý příběh. Lidé žijí ve městě, kde o kvalitě jejich života rozhodují známky z každoročních testů (zde patrná cílovka! :-)). Samozřejmě se najdou mladí hrdinové, kterým se takový systém nelíbí, postaví se mu, a... Však asi už tušíte.

Prostředí i lokace mi přišky zajímavé a originální (zejména lodě, nebudu blíže vyzrazovat). Autor představil roztomilý, barvitý svět, přesně tak akorát. Pro starší čtenáře budou právě lokace to, co jim utkví v paměti.
Slabým místem jsou ale bezesporu dialogy, stejně jako prakticky žádný prostor pro rozvoj postav. Ačkoliv nefandím tlustým knihám, tomuto příběhu by prospělo mít minimálně jednou tolik stránek. Postrádal jsem propracovanost děje - to co by se klidně dalo vyprávět na 20 stran autor smrskl do několika vět. To mě docela mrzí a vnímám to jako nevyužitý potenciál.

17.12.2015 3 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Bondovkami se pročítám postupně a na přeskáčku (podle aktuální dostupnosti v knihovně). Ano, jde o úvodní díl a podle toho to také "vypadá" (víceméně jednoduchá a předvídatelná zápletka). Tenhle ''pilotní'' díl je třeba brát jen jako rozjezd. Ne, že by postrádal něco z Bondova typického stylu (snad vtipů provokativních poznámek se moc neobjevilo), nicméně ten závěr, nevím... Nesedl mi.

04.10.2015 3 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Knížku (spíš bichli) jsem dostal jako malý kluk, ale tehdy mi Ponorka přišla jaksi nezáživná a tak jsem jí okamžitě odložil. Po x letech jsem se jí rozhodl dát druhou šanci, říkal jsem si ale, jak může autor plavbou popsat 500 stran?

Kniha je rozvleklá. Dost rozvleklá. Připravte se na to, že se dlouho, DLOUHO vlastně nic dít nebude. Za to budete už od začátku zaplaveni přívalem postav, ve kterých jsem se poměrně brzy začal ztrácet a chvíli mi trvalo, udělat si v nich pořádek a rozlišit ty méně postatné od důležitějších.

To vše ale neuvěřitelně přesně vystihuje rutinní život ponorkáře. Dlouhé týdny nicnedělání a pozorování obohy, kdy autor klidně na několik stran mluví pouze o tom, jak se na nebi vynořuje slunce, jak se pění voda a že fouká ostrý vítr. Druhá polovina knihy je pak výrazně akčnější. To, co musela posádka snášet při nekonečných kličkách před hlubinnými pumami, to si nedovedeme ani představit. Rozhodně doporučuji. A opakuji: rozvleklost není vina autora - je to povaha plavby na ponorce!

29.08.2015 5 z 5

Poslední let pilota Mig-25 Poslední let pilota Mig-25 John Barron

Málokdo ví, že Mig-25 způsobil svého času na západě poprask. Sovětům se podařilo vytvořit iluzi špičkového a dokonalého stroje, kterou navíc velmi přísně střežili, takže o tajemném letadle neměly západní zpravodajské služby příliš mnoho (jistých) informací. S letadlem jim ale unikl jejich člověk, člen elitní letecké jednotky, Viktor Bělenko, prezentovaný dokonce jako jeden z hrdinných vojáků SSSR... Kniha výborně popisuje dobovou atmosféru, život v Sovětském svaze i pocity člověka imigranta, který se v nové zemi necítí dobře a táhne jej to zpět domů... Místy méně akce, o to víc ale dojmu. Výborné.

02.12.2014 4 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Pokud máte zájem o nahlédnutí do útrob letecké fabriky, zatím jsem neobjevil knihu, kterou bych mohl více doporučit. Ačkoliv se jedná o smyšlený příběh, mnohé situace jsou nepochybně převzaty ze skutečnosti (praktiky soupeřících výrobců, dělníci bojující za udržení továrny v chodu, zákulisní intriky atd.). Knihu jsem získal zadarmo při "výprodeji" ve škole, což považuji za obrovské štěstí.

BTW: zkratka "TPA" je podle mě mixem dvou leteckých společností: Trans World Airlines (TWA) a Pan American World Airways (PA). Ale jde jen o můj odhad. :)

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Jak zde již několikrát zaznělo, druhý díl Jurského parku nemá s filmovým zpracováním a názvu některých postav společného takřka vůbec nic. Stejně jako film, i knižní "dvojka" už není tak horké zboží, pokud vás ale jednička bavila, dvojka rozhodně nudit nebude.

30.11.2014 3 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jakožto fanoušek filmu jsem tuto knihu chvíli sháněl po antikvariátech, až jsem měl konečně štěstí. Je až s podivem, jak moc se film od knižní předlohy liší... Vynikající titul. Hodně technicky a biologicky pojatý začátek by mohl kdekoho odradit, doporučuji ale vydržet, zbytek stojí za to! :)

Mayday Mayday Thomas H. Block

Nevím, jak moc je moje hodnocení ovlivněno mým zájmem o letectví obecně, ale nenudil jsem se ani chvilku.