Ayna Ayna komentáře u knih

Víkend na lyžích Víkend na lyžích Robert Lawrence Stine

Tenhle díl je nezvykle psán v ich-formě, což se mi moc nelíbilo. Jinak je to totiž psáno stejným stylem, jako předchozí díly od stejného autora, a to, že vlastně vidíme hlavní postavě do hlavy, se tam nijak zvlášť neprojevuje. Její vnitřní svět a myšlenky tam nejsou moc popsané (což je na jednu stranu dobře, protože když už tam něco je, tak to fakt není nic, co by odpovídalo uvažování náctileté holky). Kdyby se to celé vzalo a překlopilo do obvyklé třetí osoby, nestane se nic. Takže za mě ich-forma zbytečná a nevyužitá. Jinak děj je napínavý tak středně, moc jsem se do toho nemohla začíst. Druhá půlka, když se to začalo víc zamotávat, mě bavila víc.

10.12.2023 3 z 5

Náměsíčná Náměsíčná Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tenhle díl mi sednul. Bylo to tedy dost krátké, spíš je to taková trochu delší povídka než plnohodnotná kniha, ale není to na škodu. Nějaké další natahování by tomu asi ani neprospělo. Ze začátku to připomínalo díl Ďábelské kouzlo, ale pak přišel typicky plot twist a všechno bylo jinak. Pár vysvětlení tam chybělo, ale nepotřebuju polopaticky vědět, jestli stará Cottlerka opravdu proklela souseda, nebo co tam čarovala její neteř, někdy je lepší nevědět.

16.11.2023 5 z 5

Letní štvanice Letní štvanice Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Strašidelný hotel s tajnými chodbami na pustém ostrově, odkud se nedá dostat ani zatelefonovat o pomoc, šílený majitel a parta bezbranných brigádníků, kteří cestou sem přišli o svůj dospělý dozor... Hon může začít! Mělo to skvěle našlápnuto na pořádnou devadesátkovou vyvražďovačku, bohužel následovalo několik za vlasy přitažených zvratů a nakonec tam nezemřel nikdo. Ale atmosféru to mělo super a až do jistého odhalení mě to bavilo, pro staré hotely mám slabost a Jan byla super, takže nezůstanu u tří hvězd a vytáhnu to hodnocení vejš.

10.11.2023 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Mno když jsem byla ještě školou povinná, tak se mi to líbilo víc. To bylo asi tím potlačovaným přáním podpálit školu, které tu bylo aspoň trochu realizováno. A taky jsem si tehdy nebyla naplno schopná uvědomit, jaký je ten hlavní řízek blbeček (i když mám matný pocit, že mi lezl na nervy už tenkrát). Pořád se to ale slušně čte a i motiv vraha dává celkem smysl.
No, vraha... Dojde tu jen k jedné smrti, a to ještě nedopatřením. Nějak jsem měla ty Stopy hrůzy zafixované jako větší krváky, ale jak to čtu znova, uvědomuju si, že jsou většinou vlastně dost krotké.

19.10.2023 3 z 5

Mlčení noci Mlčení noci Robert Lawrence Stine

Stopy hrůzy s výraznou hlavní postavou, která se mi nesmazatelně zapsala do paměti už při prvním čtení před mnoha lety. Reva je mrcha, jak se patří, a je tím nejzajímavějším, co tento příběh nabízí. Nebýt jí, tak je to jen hodně průměrná detektivka ve vánočním obchoďáku. Škoda, že se ke konci "napraví" a přijde o svou osobitost.

17.10.2023 4 z 5

Večírek s překvapením Večírek s překvapením Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tohle jsem četla naposledy někdy v devadesátkách a jediné, co jsem si vybavovala, byl chudák Brian, který byl pro všechny za cvoka, protože hrál něco jako Dračí doupě. (Story of my life.) Tudíž pro mě odhalení vraha bylo opět překvapením. A hádám, že jestli to budu ještě někdy v životě číst znova, budu překvapená zas, protože je to kapku překombinovaný na to, abych si to pamatovala. Na plný počet to není, na to je to moc natahované (a taky tam ani nikdo neumře, když nepočítám Evana, co byl po smrti už na začátku). Ale pořád je to solidní stineovka a má i svoje silné momenty... třeba takové randíčko v noci na útesu. V sérii jsou myslím o dost horší díla.

28.09.2023 4 z 5

Hard rock Hard rock Nicholas Adams (p)

Nic převratného, ale ani propadák, prostě takový klasický béčkový horor. Nebo thriller, to je fuk. Svižně se mi to četlo, na konci pěkný zvrat, fajn prostředí rockové kapely (i když teda nevěřím, že by taková šílená sestava zvládla fungovat a po pár týdnech koncertovat). Mínusy - postavy se chovaly zkratkovitě a nepravděpodobně. A ten pubertální slang byl podivný, milí hejhulové a břehule.

23.09.2023 3 z 5

Tajemství mrtvého muže Tajemství mrtvého muže Lynn Beach (p)

Průměrné Stopy hrůzy spíše pro děcka (jako ostatně celá sérka Údolí přízraků). Pro zkušenějšího čtenáře příliš předvídatelné, ale i tak je to fajn duchařská historka, co neurazí, obzvlášť pokud máte rádi westernovou atmosféru. Tím pátráním po záhadách minulosti, pokladu a tajnými chodbami mi to trochu připomínalo Správnou pětku.

17.09.2023 3 z 5

Polibky smrti Polibky smrti Robert Lawrence Stine

(SPOILER) R. L. Stine umí určitě lépe. Ne moc dobrý překlad do češtiny tomu taky dvakrát neprospěl. Jako jsem zvyklá, že u stopáčů ty překlady nejsou žádná hitparáda, ale tady to bylo buď horší než obvykle, nebo to tak vyniklo kvůli slabšímu příběhu. Ty překlepy a prkenné archaické slovní obraty už mě prostě iritovaly (stejně jako neustále se opakující slovo "nektar", ale tohle jde za autorem originálu). Mělo to fajn začátek a konec, mezi tím bohužel spousta špatné vaty. Jako jsou tam i dobré nápady, ale provedení tentokrát nic moc. Nicméně still a better story than Země duchů. Odnáším si z toho pozitivní poselství, že milovníky hororů není radno podceňovat, zjištění, že i tupým pádlem můžete probodnout upíra, a bizarní slovní obraty typu "Uštědřím ti ránu!", které hodlám zařadit do své běžné slovní zásoby.

31.08.2023 2 z 5

Ďábelské kouzlo Ďábelské kouzlo Lynn Beach (p)

Ze série Údolí přízraků jeden z těch lepších dílů. Není to moc překvapivé (podobnou zápletku už jsem viděla víckrát), ale je to čtivě zpracované a odsejpá to. I postavy jsou sympatické. Byl by z toho fajn filmek.

25.08.2023 4 z 5

Letní msta Letní msta Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tohle je jeden z dobrých dílů série Ulice strachu, i když vlastně s Fear Street souvisí jen hodně okrajově (jen je letmo zmíněno, že tam bydlí hlavní hrdinka). Fajn táborová atmosféra, naturalistické popisy pubertální šikany, které mi zvedly tlak víc než vraždění, kterého tu nakonec ani moc nebylo (a Debra si o to stejně koledovala). Nechybí ani řádně hororový konec, kdy se hlavní hrdinka dá dohromady s nejtoxičtěji působícím týpkem v okolí.

25.07.2023 5 z 5

Královna plesu Královna plesu Robert Lawrence Stine

Klasická béčková devadesátková vyvražďovačka. R. L. Stine umí určitě lépe, ale i tohle se dá číst, i když to utrpělo špatným překladem. Bohužel pro mě, po pár stránkách jsem si uvědomila, že si i po těch letech pamatuju vraha i motiv, takže tajemno vzalo za své. I tak, tři hvězdičky za nostalgii. A za Dawn, nejlepší postava.

18.07.2023 3 z 5

Mr. Popularity Mr. Popularity Nicholas Adams (p)

(SPOILER) Tenhle díl jsem před lety určitě nejmíň jednou četla, ale kromě obálky jsem si nepamatovala ani zbla, což napovídá, že mě už tehdy moc nezaujal. V rámci série Stopy hrůzy to určitě není topovka, ale tak průměr se slušným plot twistem na konci. Brad, který slyší hlasy, co ho nutí tvářit se, jako by snědl chrousta, přejíždět roztomilé pejsky a zapalovat spolužáky, měl jako padouch nicméně slušný potenciál (i když spíš než na thriller na černou komedii), škoda, že nemohl řádit o něco déle.

13.08.2021 3 z 5

Posedlá Posedlá Lynn Beach (p)

Tenhle díl mi přišel slabší už v "nácti", když jsem ho četla poprvé. Série Stopy Hrůzy má určitě jiné pecky, ale pořád je to ucházející, čtivé béčko (pro puberťáky a devadesátkové nostalgiky). Posedlá je hodně dětská, rozjezdová. Jde samozřejmě i o první seznámení s Údolím přízraků a jeho historií. Mihnou se tu i postavy, které budou mít větší roli v jiných dílech.

27.07.2021 3 z 5

Ilustrovaná máma Ilustrovaná máma Jacqueline Wilson

V podstatě dost smutná knížka o nezodpovědné, psychicky nemocné matce - alkoholičce, která nezvládá péči sama o sebe, natož o svoje dvě děti. Je to ale psané s lehkostí, z dětského pohledu její mladší dcery, která svou mámu i tak zbožňuje. Na to, jak depresivní téma to je, se to čte celkem pěkně. Za mě by mohla být knížka i delší, zajímalo by mě, jak se osudy postav vyvíjely dál.

14.09.2020 5 z 5

Mé nepálské trable Mé nepálské trable Michaela Gautam

Neučesanější, překotnější a méně stylizované než první díl. A taky depresivnější. Působí to opravdověji, ale taky se to hůř čte. Doslov na konci zpětně dost objasňuje, proč je kniha taková, jaká je, a v jakém rozpoložení autorka byla, když to psala.

28.01.2020 3 z 5

Jste špatný člověk, pane Gumo! Jste špatný člověk, pane Gumo! Andy Stanton

Kniha se skvělým antihrdinou plná bizarních postav, s celkem primitivní zápletkou, která nakonec není moc důležitá. Spíš než ucelený příběh je to spousta úžasně praštěných nápadů a vtipů. Na začátku to má ještě nějakou linku, pak se stupňují čím dál větší nonsensy, a pak jako by si autor vzpomněl, že by bylo záhodno teda dořešit toho otráveného psa, dupne na brzdu a je tam trochu na sílu zase relativně spořádaný konec. I když, aby to nedopadlo moc normálně, tak je tam ještě ten extra příběh navíc:)

11.01.2020 4 z 5

13 pater 13 pater Andy Griffiths

Vtipná potrhlost s vtipně odfláklými obrázky. Z pohledu malého dítěte, kterému jsem to předčítala, je to jednoznačně za plný počet. Za sebe bych možná nějakou hvězdu strhla, abych vypadala víc jako ynteligent, ale... proč jako.

02.12.2019 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Hill prostě umí.

30.04.2019 5 z 5

Život je přece jen krásný Život je přece jen krásný Sigrid Boo

Tady se mi forma líbila víc než obsah. Autorka psala bystrým, břitkým způsobem, měla dobře vypointované vtipy i trefné postřehy o mezilidských vztazích. Používat takový talent na tak banální příběh mi přijde škoda. Spíš než v celku je síla téhle knihy v jednotlivých "scénách" (večeře s nabarvenými botami, zabouchnutý klíč a hrdinka na ulici ve spoďárech, návštěva kina... atd.) Trochu mi připomíná tvorbu Betty MacDonaldové, která taky psala s humorem o krušném životě pracujících mladých žen za Velké hospodářské krize. Trochu.

10.04.2024 4 z 5