asakz asakz komentáře u knih

Mystický a činný život dnešní Indie Mystický a činný život dnešní Indie Romain Rolland

Když jsem si knihu pořizoval, domníval jsem se, že se jedná o román. Ve skutečnosti to však je monumentální historicko-biograficko-filosofická studie, jejíž dva díly se věnují životům, mystickým zkušenostem, filosofii na nich postavené a společenskému působení především dvou velikánů indického ducha na přelomu 19. a 20. století - Rámakrišny (první díl) a jeho žáka Vivekanandy (díl druhý). Spíše okrajově jsou pak zmíněny další osobnosti nejen indické, například Kešub Čandra Sen, Thákurové, Aurobindo, Whitman, Emerson a další. Samostatná sekce je pak věnována Plótínovi a (Pseudo)Dionýsiovi Areopagitovi. Není to rozhodně žádné oddychové čtení. Autor shromáždil obrovské množství informací a prezentuje je s perfektně vyváženým pochopením pro mystickou zkušenost na straně jedné a jasným kritickým rozumem na straně druhé. Celým dílem se pak jako červená nit táhne myšlenka universalismu náboženské zkušenosti, která mi vždy byla velmi blízká. Stejně tak obdivuhodné jsou moudrost Rámakišnova a soucit, statečnost a sebeobětování (bez náznaku jakékoliv lítosti) Vivekanandovo. S vědeckou důkladností díla poněkud kontrastuje květnatý básnický jazyk autora, jehož patetičnost mi zpočátku poněkud lezla na nervy. Zhruba třetinu rozsahu obou svazků tvoří poznámky, takže bez dvou záložek se neobejdete. Vzhledem k tomu, že text je již téměř 100 let starý, musím bohužel konstatovat, že mnohé autorovy naděje na brzké sjednocení lidstva se nenaplnily a neposunuli jsme se zřejmě o mnoho dál (navíc chudák Rolland tehdy ještě asi netušil, že je na spadnutí další světová válka, jejíhož konce se ani nedožije). Hluboké myšlenky bohužel byly z velké části vytlačeny plytkou konzumní New Age esoterikou, ale buďme optimisty, snad lidstvo přece jen zamíří správným směrem a vysoké ideály zde naznačené nakonec přece jen dojdou naplnění.

07.10.2023 5 z 5

Základy tibetské mystiky Základy tibetské mystiky Anagárika Góvinda (p)

Tak toto je zatím nejlepší kniha o tibetském buddhismu a vlastně o buddhismu obecně, jakou jsem kdy četl. Původně jsem ji začal číst, abych si nastudoval teoretické základy vadžrajánového buddhismu, ale kniha jde do mnohem větší hloubky. Nejsem si úplně jistý, zda je to kniha vhodná pro začátečníka - její text je velmi hutný a nabitý informacemi, jejichž plného pochopení ovšem zcela jistě nemůže být dosaženo bez určitých zkušeností a vlastní praxe (sám autor na mnoha místech upozorňuje na zřejmý fakt, že některé zkušenosti nejsou zprostředkovatelné pomocí textu a jeho zpracování analytickou myslí). Sám musím přiznat, že jsem některé pasáže nebyl schopný zcela pochopit a vstřebat a možná se ke knize někdy v budoucnu opět vrátím. Tam však, kde jsem již byl dostatečně zralý pro přijetí jejího poselství, dospěl jsem k závěru, že se jedná o vskutku nesmírně hluboké dílo, které strčí do kapsy většinu moderních pojednání o buddhismu (jevících se v jeho světle často jako ploché a povrchní). Vřele doporučuji!

06.10.2023 5 z 5

Esence praxe tibetského buddhismu Esence praxe tibetského buddhismu Jiří Krutina

Na Jiřího Krutinu jsem poprvé narazil, když jsem hledal nějakou kvalitní knihu o kašmírském šivaismu - vypadalo to, že kvalitní literatury je dokonce i v aglickém jazyce velmi málo, pokud vůbec nějaká, a tak mne překvapilo, že jsem objevil českého autora, který se podle všech známek solidně věnuje tomuto tématu. Od osoby autora mne ovšem poněkud odrazovaly jeho knihy o Němcích a jeho blog, kde (alespoň mi to tak tehdy přišlo) se vyjadřoval s přehnanou kritičností ke všemu možnému a zdálo se mi, že zbytečně rozdmýchává žabomyší války. Avšak bylo mi dáno, abych s ním poměrně krátce nato znovu "setkal", tentokrát v kontextu tibetského vadžrajánového buddhismu. Sháněl jsem nějakou kvalitní publikaci o šesti jógách Naropy, které mně přitahovaly téměř magickou silou. Mám sice Minaříkem komentované vydání překladu Evans-Wentzovy fantastické knihy Tibetan Yoga and Secret Doctrines, ale měl jsem pocit, že Minaříkův rozsáhlý komentář mne spíše rozptyluje a chtěl jsem najít další literaturu na to téma. A zde jsem opět narazil na pana Krutinu. Zakoupil jsem tedy tuto drobnou knížečku a byl jsem nadšen. Nalezl jsem v ní stručné instrukce k praxi a zároveň cítil jak silně harmonizuje s mým vnitřním stavem. Jako její nejslabší aspekt tak vidím její velmi malý rozsah. K započetí smysluplné praxe patrně stačí i tak málo, ale moje mysl se touží nakrmit dalším materiálem tohoto druhu a dle mého současného stupně poznání Jiří Krutina patří k tomu nejlepšímu, co lze v této oblasti na nejen českém, ale i světovém trhu, sehnat a proto plánuji v budoucnu sáhnout po jeho dalších knihách.

23.09.2023 5 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Překrásná kniha o životní pouti tibetského chlapce a jeho osudové družky. Ačkoliv se jedná o fiktivní příběh, jeho autoři jsou zárukou věrného zobrazení tibetských reálií a života různých vrstev tibetské společnosti bez růžových brýlí, přece však odhalujících hloubku ducha tibetské země. Není to kniha filosofických spekulací, ale univerzální příběh hledající duše rozervané mezi mocnou iluzí máji a magickým voláním ducha, mezi egoismem těla a soucitem srdce, jenž nakonec dospívá ke svému zákonitému konci - osvobození.

P.S. Málem bych opomněl nádherné kongeniální ilustrace pana Skřivánka, které zajisté tomuto dílu dodávají další rozměr.

29.08.2023 5 z 5

Vesmírná pavučina Vesmírná pavučina Armando Torres

Pro zájemce o Castanedu a nagualismus je toto nepochybně zajímavé dílko. Je tu pár příhod, v nichž figuruje přímo Castaneda jako autorův zkušenější přítel spíše nežli učitel, neboť učitele měl v jiné linii nagualů. Většinu knihy pak tvoří právě zážitky a rozmluvy s těmito učiteli. Velká témata, jimž je věnován podstatnější prostor, jsou zejména neorganické bytosti manipulující lidstvem, společenstvo Opeřeného hada a mistrovství záměru. Není tu ovšem žádný návod a narozdíl od Castanedových knih se nejedná o ucelený příběh a vlastní autorovy zážitky jsou sice zajímavé, ale těžiště knihy leží ve výrocích posbíraných na dané téma, čímž se snaží objasnit věci obtížně uchopitelné racionální myslí tím, že je ukazuje z mnoha různých úhlů pohledu různými slovy. Přečtení knihy pravděpodobně vaším slučovacím bodem samo o sobě nepohne, ale jako přátelské pošťouchnutí žádoucím směrem to může fungovat dobře.

23.08.2023 5 z 5

Život jako zázrak - cestopis duše Život jako zázrak - cestopis duše Jaromír Skřivánek

Milé povídání na rozličná vesměs spirituální témata proložené nádhernými barevnými obrázky z dílny autora. Podtitul "cestopis duše" vystihuje obsah knihy dokonale - pan Skřivánek popisuje své cesty vnější i vnitřní, plné povznášejících vhledů, zajímavých setkání a inspirujících odkazů. Ačkoliv se nepasuje do role vševědoucího gurua, přesto jeho postřehy, zkušenosti a znalosti mohou být souputníkům na cestách duše užitečné a povzbuzující.

14.08.2023 5 z 5

Pavilón polozapomenutých snů Pavilón polozapomenutých snů Jaroslav Hovorka

"Měsíci šeptat naslouchat jak v mlze rybář si zpívá" Unikátní spojení werichovské zemitosti a zasněné čínské poetiky. Kniha o ničem a o všem. O půvabu. O přátelství. O duši květu motýla člověka...

10.08.2023 5 z 5

Největší hity Timothyho Learyho II Největší hity Timothyho Learyho II Timothy Leary

Sbírka krátkých textů tohoto mimořádně kontroverzního muže. Můj zájem o něj vzbudil R. A. Wilson svou superbizarní autobiografií hledače a psychonauta Cosmic Trigger I: The Final Secret of the Illuminati, která bohužel zatím nevyšla v českém jazyce a v níž Learyho hojně zmiňuje, vždy v dobrém světle.

V krátkých esejích Leary přemítá nad tématy jako revoluce/perestrojka ve východních postkomunistických zemích (v době vzniku knihy čerstvá událost), hledání afrodiziakálního prostředku či překonání smrti. Jeho postřehy jsou místy obdivuhodné, jeho názory pacifisticky revoluční a jeho optimismus a víra v pozitivní přínos technologií bezbřehé. Toto dle mého názoru naivní nadšení s ním bohužel nemohu sdílet, zdá se mi, že v mnoha ohledech je navzdory svým, zajisté úctyhodným zkušenostem, mimo. Zejména mne zaráží jeho silné zaměření na hmotné aspekty člověka a sexuality, důraz na informace a relativní ignorování vědomí a s tím spojená adorace chemických a technologických prostředků k dosahování štěstí.

Je velká škoda, že tato kniha nevyšla hned po "sametové" revoluci a že si ji včas nepřečetlo více lidí; možná by leckoho mohla tehdy vyléčit z přílišné naivity a důvěry v přicházející západní kapitalismus. I pro dnešní dobu kniha obsahuje pár zajímavých myšlenek, ale nemějte přílišná očekávání.

08.08.2023 3 z 5

Dravci Dravci John Ralston Saul

Perfektní politická detektivka a thriller. Příběh vychází ze skutečné události, ale větší část je autorova fikce; nakolik se kryje se skutečnými fakty není příliš zřejmé navzdory faktografickému doslovu. Ale to je koneckonců jedno - o tom, že politika je svinstvo a dominují jí psychopatičtí jedinci schopní jít přes mrtvoly, někdy i hromady mrtvol, pochybuje dnes již asi málokdo. V každém případě je to velmi napínavé čtení a vcelku inteligentní příběh, takže ačkoliv tento druh literatury obvykle nečtu, nezbývá mi než dát opět plný počet.

02.08.2023 5 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Zpočátku typicky ajvazovské prolínání naší "reality" s fantaskními světy, až jsem si v jeden moment říkal, že už mne to snad i trochu přestává bavit. Poznenáhlu se ovšem z knihy vynořil přece jen zas trochu jiný příběh - bylo zde více psychologie, více vztahů a při čtení mne jímala melancholicky teskná nálada. A taky smíření: neboj se, neboj se, porážky ani vítězství. Pěkné. Ajvaz mne opět nezklamal.

29.07.2023 5 z 5

Mrtví vystupují z moře Mrtví vystupují z moře Bernhard Borge (p)

Zábavná duchařská detektivka. Mně to trochu připomíná mou oblíbenou Pendragonskou legendu od Antala Szerba nebo Dumasův klub od Péreze-Reverta, i když zde chybí ten bibliofilský prvek a klíčové postavy románu žijí spíše dolce vita flákající se smetánky a úspěšných byznysmenů než intelektuálský život knihomolů. Jako lehké, napínavé a trochu (ale jen maličko) strašidelné a trochu humorné čtení s decentní příměsí romantiky je to knížka ideální na dovolenou :-).

17.07.2023 4 z 5

Bůh či ďábel? Bůh či ďábel? Josef Jahoda

Velmi smutné povídky o tragických životních osudech a velkých nespravedlnostech stíhajících lidi dobré či krutě trestajících nepatrné chyby. Kniha, která je téměř 100 let stará, na člověka dýchne historií. Je zde spousta výrazů, které již dávno vymizely ze slovníku moderní češtiny. Pro mne má ovšem velký půvab a poetiku ta doba, kdy ještě technologie neobklopovaly člověka na každém kroku. Na druhé straně ale velká bída mnohých - to si člověk naplno uvědomí, jak dobře se máme.

14.07.2023 5 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Řadit toto dílo do fantasy žánru je podle mne dosti zavádějící. Ačkoliv podle anotace by se mohlo zdát, že se jedná o klasickou young adult fantasy a na zadní straně knihy je uvedeno "Pro čtenáře od 14 let", popravdě řečeno si nemyslím, že náctiletý čtenář či čtenářka tuto knihu ocení. Ať už se vám pod fantasy žánrem vybaví Harry Potter, Pán prstenů nebo třeba Barbar Conan, toto je něco diametrálně odlišného. Pokud bych hledal příběh alespoň vzdáleně podobného charakteru, spíše mne napadají autoři jako Ajvaz nebo romány jako Valis Philipa K. Dicka. V jistém smyslu svým zvláštním myšlenkovým experimentem může připomínat i J. L. Borgese. Ale jako každé výjimečné dílo, i toto se vzpírá jakémukoliv zařazení do nějaké kategorie.

Čtenář společně s hlavní hrdinkou vstupuje do světa, který se vymyká běžnému chápání, tápe a marně se snaží odhadnout smysl příběhu. Postupně se mu pak odhalují dílčí střípky poznání jakési metareality, avšak definitivní odpověď na své otázky v pojmově-racionální rovině nedostává ani v závěru knihy. Příběh se čte sám - autorům se daří udržovat čtenáře v neustálem napětí, jak to bude pokračovat, ale jedná se spíše o dobrodružství ducha, velká část událostí probíhá v mentální sféře hlavní hrdinky, i když následky se leckdy v poměrně drastické formě přelévají i do vnějšího světa. Z toho důvodu patrně dílo ocení spíše introvertní jedinci; někomu, kdo očekává magické souboje nebo milostný románek s nadpřirozenými bytostmi, může děj připadat nudný a bude patrně zklamán.

Filosoficky založeného čtenáře, který rád zkouší alternativní pohledy na stavbu a původ naší reality a lidské psýché a není líný přemýšlet nad hlubšími souvislostmi, podle mne tato kniha musí nadchnout.

04.07.2023 5 z 5

Paví oko Paví oko Rudolf Těsnohlídek

Tři tragické nenaplněné lásky v poetickém podání Rudolfa Těsnohlídka. Teskná jednohubka s tím nejlepším nakonec.

25.06.2023 4 z 5

Kosmická hra Kosmická hra Stanislav Grof

Mimořádné dílo syntetizující Grofovy celoživotní zkušenosti s holotropními stavy vědomí spolu s poznatky jiných výzkumníků, filosofickými koncepcemi, spirituálními technikami a prožitky z různých kulturních a historických kontextů. Grof předkládá základ nového paradigmatu alternativního jak k materialisticko-mechanistickému, tak k úzce náboženskému vidění světa. Samozřejmě jakýkoliv teoretický koncept nemůže mít sílu přímého zážitku takového typu, z nichž právě vychází. Přesto pokus o jejich uchopení a sdílení prostřednictvím pojmového myšlení zřejmě dává smysl a může mít i rozsáhlé praktické důsledky. A v tomto poli je toto dílo tak silné, jak jen kniha může být. Grof se snaží o velmi střízlivý, nepředpojatý a racionální přístup a ač by s ním samozřejmě bylo možné o některých vývodech polemizovat, jedná se o velmi inspirující myšlenky.

24.06.2023 5 z 5

Životopis jógina Životopis jógina Paramhansa Jógánanda

Ach, to byla krásná, krásná kniha! Příběh plný vnějších zázraků, ale také mnohem důležitějšího vnitřního ducha tak silně inspirujícího k tomu nejlepšímu, co v sobě člověk může nalézt. Žijeme zřejmě ve zlomové době, v době materiálního přepychu, která však tak snadno strhává do hlubin egocentrismu a duchovního chaosu. Osobně považuji indickou mystiku a filosofii ve všech jejích podobách za jednu z nejsilnějších opor hledajícího člověka a tato kniha bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co indický duch nabídl světu.

18.06.2023 5 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

Kniha jako taková nemá chybu. Je plná praktických informací proložených příjemným humorem a postrádajících jakýkoli náznak ekofanatismu. Přesto jsem s ní často bojoval a na dlouhou dobu ji odkládal, protože mne některé kapitoly nebavily. Ne proto, že by byly napsané špatně, ale spíše s ohledem na svou situaci vlastníka nyní již vzrostlé a vlastně hotové zahrady. Tudíž jsem tak ve 20% textu konstatoval to už znám a dělám, ve 30% to jsem zkonil, ale už se nedá nic dělat, ve 40% to si nemůžu dovolit nebo mne to nezajímá a zbylo cca 10% informací, které pro mne byly prakticky upotřebitelné a realizovatelné. To ovšem přirozeně není chyba autora či knihy, která už svým názvem říká, že pojednává především o vytvoření nové ekozahrady či rodového statku. Proto nemohu ubrat ani jednu hvězdu a každému, kdo se na něco takového chystá, knihu vřele doporučuji. Ostatně i já si v ní našel své a myslím, že se k ní ještě v budoucnu vrátím.

04.06.2023 5 z 5

Saí Baba promlouvá o vztazích Saí Baba promlouvá o vztazích Satjá Saí Baba

Další skvělá kniha Saí Baby plná zralé moudrosti a vhledu, nejen o vztazích. Měl by si přečíst každý, ideálně ještě předtím, než nějaký partnerský vztah začne.

21.05.2023 5 z 5

Energie transformace: Průvodce procesem probouzení Kundaliní Energie transformace: Průvodce procesem probouzení Kundaliní Bonnie Greenwell

Skvělá vyvážená studie o energii kundaliní pojednávající o rozličných aspektech tohoto fenoménu, aniž by sklouzávala do nekritického mysticismu či naopak přílišného skepticismu. Není to ovšem příručka k probuzení Hadí síly - těch už je na knižním trhu dost, ať kvalitních či brakových. Je to teoretické shrnutí mnoha historických i moderních výskytů tohoto jevu, čímž nabízí nebývalou šíři pohledu překračující úzký pohled nějaké specifické nauky či konkrétního učitele. Může tak být užitečná jako teoretický rámec (a částečně i praktický ukazatel) jak pro někoho, kdo procesem probouzení kundaliní právě prochází, tak pro praktikujícího aspiranta či teoretického zájemce. Specificky se pak publikace obrací na psychology, lékaře, psychiatry a další pomáhající profese, které s tímto fenoménem mohou přijít do styku a je tedy důležité mít jakousi představu o jeho existenci a projevech. Kniha se mi místy nečetla úplně lehce a celou jsem ji zvládnul až asi na třetí pokus, což ale rozhodně není její vinou. Vřele doporučuji.

17.05.2023 5 z 5

Saí Baba promlouvá o světu a o Bohu Saí Baba promlouvá o světu a o Bohu Satjá Saí Baba

46 krátkých příběhů, které jsou jako krásné pohlazení po duši. Většina z nich se odehrává přes vícero inkarnací hlavních aktérů a Saí Bába na nich ilustruje karmický zákon a jak to, co se z omezeného pohledu může jevit jako osudová krutost a nespravedlnost, je ve skutečnosti výrazem boží lásky a pevného vedení duše k moudrosti a otevřenému srdci. Příběhy mi nepřišly ani naivní ani planě moralizující, ale spíše laskavě vysvětlující, a to tak jemně a dovedně, že samy otevírají srdce a mysl naplňují pokojem. Vřele doporučuji - řekl bych, že čím více lidí bude číst takovéto knihy, tím lepším místem pro žití tento svět bude.

29.04.2023 5 z 5