ArwenEvenstar ArwenEvenstar komentáře u knih

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Josef Kajetán Tyl

Sice historicky ne úplně přesné, leč čtivé.

26.10.2017 3 z 5

Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav Josef Linda

Kniha je psaná krásným, květnatým, obrozeneckým jazykem. Líbí se mi, že se v knize střídá pohled Slovanů a pohled křesťanů. Jejich střety a následné "teologické" spory jsou rovněž velmi zajímavé. Ačkoli jsem v hodinách dějepisu měla vždy raději Václava, při čtení této knihy jsem fandila jednoznačně Boleslavovi. Konec knihy pro mě byl zklamáním. Ale na druhou stranu se takovému závěru nelze divit. Linda nechtěl měnit historii, jen přinášel jiný pohled na svatováclavskou vraždu.

26.10.2017 3 z 5

Sladká droga Sladká droga Martina Fontana

Od knihy jsem čekala mnohem více užitečných informací. Škoda, že většina statistických informací je z Německa a není aktualizovaná pro ČR.

23.10.2017 3 z 5

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

Kniha mě zaujala svým grafickým zpracováním. Samotné příběhy mě už tolik neoslovily. Autorka píše svěžím jazykem a nezatěžuje čtenáře nadměrným množstvím informací. Některé z jejich příběhů ale působí značně stroze a nezajímavě. Autorka se v knize věnuje pouze událostem 19. a 20. století. Díky tomu jsou čtenáři přiblížena i místa, která se v turistických průvodcích po Praze příliš neobjevují. Jednotlivé příběhy jsou strukturovány do kapitol podle čtvrtí, v nichž se odehrávají. K lepší orientaci v popisovaných místech dobře poslouží dvě mapky umístěné na deskách knihy. Samotné řazení příběhů v kapitolách se mi však příliš nezamlouvalo. Já osobně bych dala přednost řazení chronologickému.

21.09.2017 4 z 5

Proroctví Proroctví Rick Riordan

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Musela jsem si zvyknout, že příběh je vyprávěn střídavě třemi úplně novými hrdiny. Percy v knize sice úplně chyběl, ale jeho přátelé i nadéle do děje (sice v omezené míře) zasahovali. Po překonání prvních cca padesáti stránek se mi kniha začala zamlouvat. A těším se na další díl série.

18.07.2017 4 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Naprostá dokonalost! Za pět dní jsem přečetla celou sérii a jsem opravdu nadšená. Kniha sice není určena přednostně pro mojí věkovou kategorii, ale přesto mě úplně pohltila. Při čtení jsem se rozhodně nenudila. Rick Riordan se zařadil mezi moje oblíbené autory. K této sérii se určitě někdy v budoucnu vrátím a přeču si i další knihy tohoto autora.

14.07.2017 5 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Od čtení knihy jsem se nemohla odtrhnout. Mám pocit, že autor je díl od dílu lepší.

13.07.2017 5 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Ze začátku mi kniha připadala poněkud slabší než předchozí dva díly. S postupujícím dějem se mi ale celý příběh líbil víc a víc. Na můj vkus sice polobohům až moc pomáhai Olympané, ale to nic nemění na tom, že tato kniha je opravdu skvělá.

12.07.2017 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Senzace!

11.07.2017 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Tuto knihu čtu již poněkolikáté. Už nějakou dobu sice nejsem aturovou cílovou skupinou, přesto se mi kniha stále líbí. Nejvíce mě zaujalo, jak jsou olympští bohové zasazeni do moderní doby.

11.07.2017 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Velmi čtivá kniha. Líbila se mi zápletka točící se kolem tůně Tonoucích. Kladně hodnotím i vyprávění děje z pohledu více postav. Na druhou stranu bylo v knize postav celkem dost a občas mi chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, o koho se vlastně jedná. Děj byl zajímavý, ale někdy celkem předvídatelný. Přesto se mi kniha líbila, ale myslím, že už se k ní v budoucnu vracet nebudu.

29.06.2017 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Kniha byla napínavá od začátku do konce. Některé její pasáže ale byly na můj vkus až příliš zdlouhavé. Celkem mě také mrzelo stručné a rychlé zakončení celého příběhu. Naopak velmi se mi líbila forma románu. Román je psán v podobě deníkových záznamů a dopisů hlavních postav. Bylo zajímavé sledovat, jak se zprvu neznámí lidé stávají přáteli a jejich životy se začínají prolínat v jednom "dobrodružství". Požitek z knihy trochu kazilo značné množství překlepů v textu.

27.06.2017 4 z 5

Knihu Robinson Crusoe jsem poprvé otevřela před více než deseti lety. Tehdy mě ale její děj nezaujal a já se nedostala dál než za první kapitolu. Před nedávnem jsem se, částečně díky čtenářské výzvě, rozhodla, že tuto knížku konečně přečtu celou, a musím říci, že nelituji. Ke knize se určitě ještě vrátím. Ráda bych si ji přečetla nezkrácenou v původní podobě.

26.06.2017 5 z 5

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Povedená knížka se skvělými ilustracemi. Hodně se mi líbilo, že "klasické" pohádkové postavy jsou zde nahrazeny neotřelými postavičkami ze světa ovoce a zeleniny.

23.06.2017 5 z 5

Neobyčejný život Nikity Sergejeviče: N. S. Chruščov a jeho doba Neobyčejný život Nikity Sergejeviče: N. S. Chruščov a jeho doba Vladislav Moulis

Kniha je jistě zajímavým životopisem N. S. Chruščova. Někdy jsem ale měla pocit, že tato osobnost není hlavním tématem knihy. Na můj vkus se až příliš podrobně rozebíralo jednání jiných komunistických funkcionářů. Odbíhání od tématu bylo poměrně rušivým elementem. Na druhou stranu se mi ale líbilo, jak autor vykreslil atmosféru tehdejší doby. Kladně hodnotím i to, že text publikace je oživen citacemi ze vzpomínek Chruščova a jeho současníků.

04.05.2017 3 z 5

Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968 Naděje a zklamání - Pražské jaro 1968 Jiří Vančura

Kniha stručně a přehledně popisuje hlavní události roku 1968. Pro jejich lepší pochopení je autor uvádí v kontextu událostí předešlého roku. Intervencí vojsk Varšavské smlouvy kniha nekončí, ale pokračuje až do roku 1969. Autor v publikaci komentuje kromě politických a společenských událostí i nejdůležitější dokumenty zmiňovaných let. Jejich plné znění si může čtenář přečíst v příloze v zadní části knihy.

Kniha je jistě zajímavá tím, že vznikla už na konci 70. let 20. století a zaznamenává tak bezprostřední reakce na okupaci Československa spojeneckými vojsky.

01.05.2017 4 z 5

Po knize jsem sáhla s rozporuplnými pocity. Po jejím přečtení jsem ale nabyla dojmu, že to vlastně bylo docela prima čtení. Ačkoli má kniha jinou formu než předchozí díly Potterovské ságy, na její čtivosti se nic nezměnilo, ba naopak. Kniha se nezdržuje zbytečným popisováním, vždyť každý, kdo sérii Harryho Pottera četl, prostředí i postavy dobře zná, a jde přímo k věci. Zápletka příběhu je podařená a plynule navazuje na děj předchozích dílů. Motiv cestování časem prostřednictvím obraceče času je velice zajímavý. Člověk se zamyslí nad tím, jaké maličkosti vlastně ovlivňují jeho život. Hlavní zápletka točící se opět kolem boje s Pánem zla nezklamala. Poněkud slabší ale byly některé repliky postav. Jejich vyjadřování bylo mnohdy až příliš patetické a afektované. Chvílemi jsem také měla pocit, že si snad Harry a Draco prohodili charakter. I přes tento nedostatek je výsledný dojem z knihy velmi dobrý.

20.04.2017 4 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Knihu doporučuji všem, kteří se chtějí o době první republiky něco dozvědět. Autor se pobrobně věnuje všem aspektům doby včetně umění a vědy. Publikace je přehledně členěna a doprovází jí četný obrazový materiál.

18.04.2017 5 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Marie Michlová

Rozhodně přínosná knížka, která na pozadí válečncýh událostí líčí každodenní život protektorátního obyvatelstva.

13.04.2017 4 z 5

Byli jsme a budem aneb Česká každodennost 1914–1918 Byli jsme a budem aneb Česká každodennost 1914–1918 Marie Michlová

Od knihy jsem podle jejího názvu očekávala možná trochu hlubší pohled do každodennosti lidí za první světové války, i přes to se mi ale kniha líbila. Publikace je psaná velmi čtivě a čtenáři jistě uvítají i velké množství autentických výpovědí o životě v tehdejší době. Tyto výpovědi jsou podle mého názoru nejpřínosnější částí knihy. K dokreslení dobové atmosféry použila autorka velké množství obrazového materiálu.

24.03.2017 4 z 5