Anette99 Anette99 komentáře u knih

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Vždy, když mám chuť na nějakou hlubší knihu, o něčem přemýšlet, šáhnu po jedné ze svých Odeonek.

Děj začíná koncem - požárem domu Richardsonových. Po této první kapitole se skokem vrátíme do chvíle, kdy to všechno začalo a postupně směřujeme vstříc nevyhnutelné katastrofě.

Do zdánlivě dokonalého města, kde bydlí zdánlivě dokonalá rodina Richardsonových, se přistěhuje svobodná matka Mia se svojí dospívající dcerou Pearl. Ta se postupně spřátelí s dětmi Richardsonových, a životy těchto dvou rodin se pomalu proplétají. Ale s tím se také ukazují větší a větší rozdíly, které mezi nimi jsou. A také začínají vyplouvat různá tajemství, která si každý z nich bedlivě střeží.

V knize vyvstává mnoho otázek, hlavně o mateřství a s tím souvisejícími tématy jako touha po dítěti, kdo jsou rodiče (ti co dítě zplodili nebo ti, kteří nejsou biologickými rodiči, ale dají dítěti lásku a vše potřebné), neplánované těhotenství, interrupce, odložení dítěte, špatná situace, co bude pro dítě nejlepší, strach o děti,... Dále se zde objevuje téma originality, inviduality, vlastní osobnost a sny x ambice rodičů. Většina otázek ovšem zůstává nezodpovězena. Tvrdý střet různých osobností, názorů, prostředí.

Jedná se o poměrně náročnou knihu, která ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho. Zároveň si troufám říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem, řekněme za zhruba rok, přečetla a hodně mě zasáhla. Díky tomu si určitě někdy přečtu i autorčinu první knížku.

23.02.2022 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

(SPOILER) Po delší době návrat k poněkud nesourodé, ale skvělé dvojici Tilly + Poe. Tentokrát jde vrah po jejich šéfce, ale mrtvol přibývá, a nic není tak jednoduché, jak se zdá. Vrah je vychytralý, a dlouho je stále krok napřed před naší dvojicí. K parádní temné atmosféře dopomáhá zimní období a nehostinná příroda Cumbrie, kde se děj odehrává.

21.02.2022 5 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Zajímavý začátek série. Hororem bych to možná úplně nenazvala, protože moc strašidelná kniha jako celek není (jak jsme u Darcy zvyklí), ale přesto se pár děsivějších momentů najde; je to spíše taková odpočinková knížka. Ale četla se dobře, bavilo mě to a zajímá mě další vývoj situace ve světě, který ovládli neznámí mutanti.

17.02.2022 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Další zajímavá a ne úplně lehká kniha. Sice kdo přečetl od Jodi více knížek, asi si všimne, že ta šablona je stejná, vždy se děj vyvíjí nějakým směrem, a nakonec přijde velký zvrat.
A také její knížky vždy obsahují závažná témata a morální dilemata.
Opět dobře vykreslené postavy a jejich myšlenky, pocity. Oceňuji prostředí Amišů, hodně jsem se o nich dozvěděla, k příběhu se toto prostředí hodilo. Zajímalo mě hlavně jejich myšlení, přijmout trest, i když jsem nic neudělal, protože společenství určitě má nějaký důvod, aby po mně trest požadovalo, a úplně odlišné vnímání viny, než u jiných lidí.

14.02.2022 5 z 5

Samotář Samotář S. R. White

Tahle kniha mě příjemně překvapila. Než typická detektiva, je to spíše detektivně-psychologický román. Děj se z drtivé většiny odehrává ve výslechové místnosti (a pouze v rámci několika hodin), kde se detektiv Dana Russová snaží vyslýchat podezřelého, který žil patnáct let mimo civilizaci. Sama má ošklivou minulost a zrovna ten den si ji každoročně připomíná. Výslech se tak stává i psychologickou hrou. Celá kniha je prostoupena temnou a tíživou atmosférou.

04.02.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Začnu tím, že to nebyla úplně detektivka, spíš příběh o hledání historie a vlastních kořenů s nádechem temné atmosféry. To ale nemění nic na tom, že kniha se mi velmi líbila. Příběh je napsaný tak, že jsem se do Lindy, Gerdy i Žofie dokázala vcítit, a zároveň jsem si užívala popis zapadlé Jelení hory a krásné okolní přírody. Osada díky své poloze v českém pohraničí zažila několik divokých historických událostí, což je stále znát na vztazích mezi zdejšími obyvateli. Spousta z nich zároveň má svá tajemství. Linda se nakonec jednoho tajemství o své rodině dopátrá, a napraví se i některé staré křivdy.

30.01.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Po delší době opět schůzka s Kim a jejím týmem, a opět prostě skvělé. V tomto dílu se dostáváme do prostředí geniálních děti a jejich často přespříliš ambiciózních rodičů, a zároveň sledujeme, jak se ve stínu takových dětí cítí jejich sourozenci. V tomto prostředí může mít motiv úplně každý, a Kim s týmem nečeká vůbec lehká práce.
Zároveň mě bavila i linka s Pennem, který se vrací ke svému starému případu.

27.01.2022 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Nějak jsem si Klostermanna oblíbila, toto byla už třetí kniha autora, kterou jsem za poměrně krátkou dobu přečetla.
Opět skvěle popsaná krásná, ale zároveň krutá Šumava a osud některých obyvatel. Zde se jedná o to, že pýcha předchází pád. Obyvatelé najednou zažívají nečekaný blahobyt, který nastal díky kůrovci, a to na ně mělo neblahý dopad. Zapomínají na svá hospodářství, pracují jen v lese, vsechno utrácí, nemyslí na budoucnost a zadlužují se. Ústřední rodina Podhamerských mi byla úplně celá nesympatická, tam se nakupily snad všechny negativní charaktery. Jejich často neslavné konce si plně zasloužili. V konstratu s rodinou jsou dalšími hlavními postavami Sepp a jeho vnuk Václav. Ty si čtenář dokáže oblíbit poměrně rychle a doufá, že aspoň oni se nenechají strhnout na dno.

21.01.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Pěkný úvod do světa, seznámení se spoustou postav, z nichž některé určitě budou důležité i v dalších dílech. Kratší povídky, které spojuje jedna rozdělená na sedm částí. Tento díl jsem si půjčila v knihovně (na doporučení), a knížka se mi líbila tak, že jsem objednala komplet sérii. :)

20.01.2022 5 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Poklidná česká detektivka. Pouze jedna mrtvola, málo stop, poměrně dost vyptávání, žádné šílené tempo, detektiv sympaťák. Jako oddechovka na sobotní odpoledne naprosto top, a v sérii určitě budu pomalu pokračovat.

15.01.2022 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Další skvělá sbírka povídek. Za mě byla bezkonkurenční Mlha, další top byly také Opice, Kšeft na svatbě, Prám, Babička. Hlavně Opice byla dost děsivá.

14.01.2022 5 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Vrah, co k vraždám a nastrkování důkazů využívá svoje počítačové znalosti a to, že o každém z nás se dnes dá najít spousta informací. Tématika kyberprostoru mě nikdy moc nezajímala, tak jsem měla obavy, zda mě kniha bude bavit. Bavila, a to hodně. Naštěstí se to netočilo jen kolem počítačů. Děj byl plný akce a zvratů. Opět brilantní, bystrý Rhyme versus další geniální psychopat. A jako bonus zmínka o Hodináři, za což jsem ráda, ten mě ze všech vrahů ze série zatím zaujal nejvíc, ovšem předchozí díl měl otevřený konec. Tak třeba se s Hodinářem opět setkáme už v dalším díle.

07.01.2022 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Komplikovaný a promyšlený thriller v rozsahu 560 stran. I přesto přečteno za den. Tentokrát zde figurují dokonce dva hlavní hrdinové, kteří se musí spojit, aby zastavili tajemného Otce. Oba si prožili trauma, a oba si ze svých traumat nesou následky. Navíc proti nim stojí vrchní představitelé spravedlnosti, kteří chtějí za každou cenu prosadit svoji verzi a hází dvojici klacky pod nohy. Nakonec se z Colomby a Danteho stanou uprchlíci, podezřelí z několika vražd. Zároveň jim jde o život, Otec se je snaží zlikvidovat. V průběhu vyšetřování se objeví další a další mrtvoly, až jich je pěkná hromada. Na konci do sebe všechno pěkně zapadne, a správná dávka napětí také nechybí.

23.12.2021 5 z 5

Záhada černolických vražd Záhada černolických vražd Jaroslava Černá

Náhodný výběr z knihovny. Kniha mě na první pohled zaujala názvem.
Mladý vyšetřovatel Borek vyšetřuje rodinnou tragédii, která se odehrála roku 1646, tedy v těžké době, kdy Evropu sužovala třicetiletá válka a obyčejní lidé trpěli nouzí. Na konci knihy pak vyřeší ještě vraždu paní radní, takže knížka je vlastně 2v1. :)
I přes vyšetřovaný zločin se kniha četla velmi lehce. Takové odpočinkové čtení, které si ale zaslouží pět hvězd.

20.12.2021 5 z 5

Rudá zem Rudá zem Adam Nevill

Knížku jsem musela doma mít už jen kvůli skvělé obálce. Též mě zaujala anotace a od autora jsem už četla skvělý Rituál, takže volba byla jasná. A opět jsem se trefila.
Skvělý, dost krvavý horor. Jeskyně s prehistorickými nálezy, divní rudí lidé, prastaré rituály, mizení turistů a zvědavců, co se dostali moc blízko, ilegální činnost, pod zemí schováno něco, co pravidelně lákalo lidi k osídlení oblasti v průběhu tisíců let, ale lidé se toho zároveň obávali. Pravda, chvíli trvalo, než se děj pořádně rozjel, ale cca od chvíle, kdy se Kat a Steve setkali s Helen, to už mělo tu správnou atmosféru. Krajina, do které byla kniha zasazena, děj pořádně umocňovala. Konec byl správně tajemný a děsivý.

19.12.2021 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Tak tu máme konec kroniky, která sledovala téměř 50 let osudy rodiny Heřmanů. I čtvrtý díl byl skvělý. Rod se utěšeně rozrostl, takže jsem ocenila rodokmen umístěný na konci knihy. Potomci Ignáce se živí různě, někdo obchoduje, další zůstal u sklářství, z jiných se stávají umělci. V celé sérii se mi líbí nejen ta pestrost životních osudů a to, jak jsou čtivě popsané, ale i líčení krajiny a také to, že osudy rodiny sledujeme na pozadí historických událostí českých zemí a vlastně celé habsburské monarchie, jejíž součástí tenkrát české království bylo. Napříč všemi díly se objevují skutečné historické postavy, ať už někteří umělci, významní šlechtici nebo samotní panovníci. Ukončení kroniky se mi líbilo, bylo to takové úměrné a logické. I když by mě samozřejmě zajímalo, jak se bude život jednotlivých členů rodu vyvíjet dál. :)

14.12.2021 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Začátek ságy jedné sklářské rodiny. Sledujeme odchod Ignáce a jeho rodiny z rodné Šumavy do nového kraje, kde jak doufají, najdou lepší život díky tajemství výroby křišťálového skla. Začátky však nebyly vůbec snadné, bylo potřeba vynaložit velké úsilí a také trochu zariskovat. Děj příjemně ubíhá, Ignác a jeho žena Anna pomalu stárnou, děti odrůstají a začínají žít své životy. Nechybí přátelství, láska, ale i nenávist, závist a intriky, hlavně kvůli majetku, jak už to tak bývá. Od začátku mi vyloženě vadila Marie, nafoukaná, hysterická, věčně nespokojená. Doufám, že po udělené lekci trochu zmoudří. Z knížky příjemně dýchá atmosféra sklářských hutí té doby. Hned se pustím do druhého dílu, protože jsem zvědavá na další osudy klanu Heřmanů.

08.12.2021 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Tahle série má opravdu potenciál, všechny tři díly byly skvělé. V tomto díle se dostaneme k případu, který se Josie osobně dotýká daleko víc, než oba předchozí, a kde se hluboce prolíná minulost s přítomností. Dozvídáme se o Josiině děsivém dětství. Děj je díky prolínání dvou časových rovin trochu zamotanější, a jak se blížíme ke konci, ukazuje se víc a víc souvislostí mezi střípky a stopami, na které během vyšetřování Josie a její tým naráží. Konec je překvapivý, a hlavně povedený, i přes množství stop, informací a postav není překombinovaný.
Jen škoda, že jsem všechny tři dosavadní díly přečetla tak rychle, teď si budu muset počkat na pokračování. Ale v originále je vydáno už dalších deset dílů, a tak se snad brzy čtvrtého pokračování dočkáme i my. :)

04.12.2021 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

I když jsem nedala všem povídkám pět hvězd, knížce jako celku je dávám. Většina povídek na těch 5* byla, některé na 4, a jen jedné, Nočnímu příboji jsem dala pouze 3, protože tato povídka mi úplně nesedla a nebavila mě. Nejvíc se mi asi líbily Kukuřičné děti, Šroťák a Na dobrou noc. Některé povídky byly mysteriózní, hororové, některé spíše psychologické, ale měly jedno společné - mrazivou atmosféru. King prostě umí, a rozhodně si od něj přečtu jak další povídky, tak i romány. Čeká mě toho z jeho tvorby ještě hodně =D.

03.12.2021 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Po asi dvou a půl letech přečteno znova, do výzvy.
Je to výborná, ale také velmi náročná kniha, jak samotným tématem, tak jazykovou náročností, častým filosofováním, odkazy na jiné knihy (umělecká díla atd.) a častými francouzskými frázemi (naštěstí vzadu byly vysvětlivky). Já sama se touto knihou prokousávala asi pět dnů, z toho jeden den jsem si musela dát pauzu. Postavy Humberta i Lolity jsou skvěle propracované. Téma kontroverzní, děj od začátku až do konce tragický. Jazyk, jak už jsem psala výše, náročný, ale také velmi bohatý a krásný. Pocity hlavních postav velmi hluboké. Prostě skvělé dílo pro zkušené čtenáře, nemám co vytknout.

25.11.2021