amigo17 amigo17 komentáře u knih

Ja, Pútnik Ja, Pútnik Terry Hayes

Aj napriek tomu, že som sa špionážou len nedávno presýtil v podobe dvoch sérii seriálu Homeland (o vianočných medovníkoch ani nehovorím), tak som knihu zhltol. A to možno bola trochu chyba a mal som si ju dávkovať po menších častiach a striedmejšie, lebo aj keď knihu hodnotím ako nadpriemer, tak na mňa nejako hlbšie nezapôsobila a ja som od nej, aj na základe jej referencií, čakal podvedome čosi viac.

Chcel by som upozorniť, že slovenská verzia od Ikaru je strašná (nemyslím tým preklad, ten bol výborný), ale toľko preklepov, zlých časov, slovíčok navyše či chýbajúcich - tak s tým som sa ešte nestretol a dopálilo ma to až tak, že som to od 360tej strany začal počítať a po poslednej kapitole som sa dopracoval takmer k číslu 40, veľmi ma to vyrušovalo.

05.01.2016 4 z 5

Magellan Magellan Stefan Zweig

Moja prvotina od Zweiga, ktorú hodnotím kladne. Jediná vec, ktorá mi miestami trochu vadila, bolo prílišné heroizovanie Magellana. Ale čítanie bolo veľmi pútavé a zároveň aj poučné. Škoda, že kniha sa mi nedostala pod ruky v čase, keď som ešte hltal verneovky, lebo som si istý, že by ma bola nadchla ešte viac. =) Inak som zvedavý, či sa mi okrem balóna a lode podarí absolvovať cestu okolo sveta aj v inom dopravnom prostriedku :D

01.11.2015 4 z 5

Zločin pátera Amara Zločin pátera Amara José Maria Eça de Queirós

No veru, aj kňazi vedia ako vyčariť úsmev spokojnosti v tvári Luciferovej =) Mňa osobne najviac zaujala dišputa medzi abbém Ferraom a doktorom Gouveiom o vplyve Cirkvi na malé dieťa. V knihe to je v podstate až na konci, takže koho by zaujímalo iba toto, nech začne čítať z druhej strany :)

27.10.2015 4 z 5

Muž na balkóně Muž na balkóně Per Wahlöö

Po trochu rozpačitom začiatku v úvodných stranách ma to celkom chytilo a záver sa mi tiež páčil :)

11.10.2015 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Keď som otvoril knihu, pozrel počet strán a zistil, že kniha je pre mňa písaná "trošku jazyk lámajíci češtinou", tak som dobu prečítania odhadoval na 11 dní a viac. Odhad bol samozrejme nesprávny, lebo kniha padla za dní päť a aj to len pre nedostatok času na čítanie :-) Knihu za vykreslenie vtedajšej doby hodnotím veľmi kladne a rozhodne sa budem v antikvariátoch obzerať aj po ostatných častiach tejto série.

10.10.2015 5 z 5

Když kohout zakdáká Když kohout zakdáká Solís Ramón

Asi by sa mi tá kniha viac páčila, keby autor ostal pri kohútoch a býkoch. Záver síce mnoho objasnil, ale na to aby som bol spokojný to bolo málo :)

06.10.2015 3 z 5

Tri slepé myši Tri slepé myši Ed McBain

Ako som chytil knihu pred obedom, tak som ju pustil až teraz večer. Pútavé, rýchle čítanie (keby som bol čítal menej hltavo a trochu pri tom rozmýšľal, mohol som na pár vecí prísť aj sám) a zopárkrát som sa aj z chuti zasmial.

27.09.2015 4 z 5

Sekera Sekera Ed McBain

kniha splnila svoje poslanie, t.z. jednorázové rozptýlenie bez potreby sa k nej v budúcnosti vracať :)

17.07.2015 3 z 5

Svetlo medzi oceánmi Svetlo medzi oceánmi M. L. Stedman

Budem sa trochu opakovať, ale so slovami "silný" a "príbeh" sa stotožňujem taktiež. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva, ma dostalo.

13.07.2015 4 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

"Total mindfuck" - inak to ani popísať neviem. Neskutočná psychologizácia postáv. Mňa miestami brala natoľko, že zopárkrát som sa pristihol pri tom, ako čítam s otvorenými ústami. A že mi to čítanie chvíľami spôsobovalo fyzickú úzkosť, ani nehovorím. Skvelá kniha s veľmi silným príbehom, ktorá so mnou citeľne zamávala a kým budem schopný pamäte, budem si ju pamätať :-)

24.06.2015 5 z 5

Chlapec v kufri Chlapec v kufri Lene Kaaberbøl

Nič extra, karty boli v podstate vyložené od začiatku a len čakáte, ako autorky vyriešili záver. Čítalo sa to ľahko a rýchlo (strán ani 250 a veľkosť písma takmer aj pre babičku bez okuliarov :)). Pridaná hodnota knihy podľa mňa spočíva v tom, že poukazuje na problémy v spoločnosti, ktoré sa reálne dejú a ktoré si my, zaoberajúci sa problémami inými, reálne neuvedomujeme.

28.05.2015 3 z 5

Nepoznaný Nepoznaný René Unischewski

Námet mi prišiel zaujímavý, ale samotná kniha to v mojom prípade nepotvrdila. Mal som dojem, že všetko sa tam rieši stále dokola. Príbeh ma do seba nevtiahol a taktiež záver ma nijako obzvlášť ani nenadchol ani nepresvedčil. Dal som tri hviezdičky, ale až po zaokrúhlení...

20.05.2015 3 z 5

Literární poklesky Literární poklesky Stephen Leacock

Táto kniha mi nesadla, z tých vyše 40 príbehov ma zaujalo 13 a z tých by som spomenul Jak sme slávli Svátek matek, Můj krejčí, Přednáška o chození, Moje finanční kariéra a Můj neznámý známý.

17.05.2015 3 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Toto sú príbehy, kedy sa silno nestotožňujem s rozhodnutím udeliť človeku rozum a slobodnú vôľu a spraviť z neho svojprávnu bytosť. Nerozumiem kde sa v nás tá krutosť berie. Desí ma, čoho všetkého sme schopní...

13.05.2015 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Malá kniha s veľkým príbehom, po ktorej síce nie som múdrejší, no nepochybne o niečo viac VIEM.

08.05.2015 5 z 5

Nero Wolfe zv. 2: Vražedná kniha / Hlas zo záhrobia Nero Wolfe zv. 2: Vražedná kniha / Hlas zo záhrobia Rex Stout

Toto bol môj prvý Nero Wolfe, resp. Rex Stout vôbec a u mňa klobúk dole. Bolo to nielenže zaujímavé, ale aj vtipné, teda ja som sa bavil náramne, pretože humor v podaní Archieho Goodwina u mňa zafungoval neskutočne a tak kriminálne zápletky boli už len príjemným bonusom navyše aj keď aj ony samotné by stačili na to, aby som knihu hodnotil kladne.

08.05.2015 5 z 5

Třetí říše - Kronika Třetí říše - Kronika Richard J. Overy

Výborné spracovanie, tie vsuvky v podobe úryvkov z listov, denníkov či osobných svedectiev boli vynikajúco zapracované, fotky nevynímajúc. Kniha sa mi páčila od prvej strany až po poslednú, a to ako po obsahovej, tak aj po vizuálnej stránke.

04.05.2015 5 z 5

Zima v horách Zima v horách John Wain

Síce som vo Walese nikdy nebol, ale vďaka Johnovi Wainovi som v uplynulých večeroch mal možnosť stráviť v tej drsnej, ale nádhernej krajine jednu zimu. Hlavnou postavou je Roger, no ako uvádza Morgainne nižšie, aj mojím hlavným hrdinom bol v tomto prípade Gareth (hádajte aký?) Jones.

04.05.2015 5 z 5

Svatý opět přichází Svatý opět přichází Leslie Charteris (p)

Zo šiestich príbehov boli 3 ako tak v pohode (Nenasytný kat, Andělské oko, Váhavý nudista), zvyšné ma veľmi nezaujali. Strán to má málo, číta sa to rýchlo, takže ako oddychovka na pár hodín to celkom ujde.

01.05.2015 3 z 5