amigo17

Kolymské denníkyKolymské denníkyJacek Hugo-Bader

Prírodné podmienky sú tam pre život značne nepriaznivé. A keďže to tam spravujú rusi, podmienky pre život sú ešte náročnejšie... A ak by sa mi mal snívať zlý sen, toto je preň lokalita ako stvorená... A kto nemá rád medvede, ten tam sa tam tiež hrnúť nebude...
brrrrr, žima mi z tej knižky...

Prečo spímePrečo spímeMatthew Walker

"Přátelé a přátelkyně", toto je kniha o spánku, ktorá otvára oči. Toto je kniha, ktorú by som si prial prečítať už nejakých 20 rokov dozadu. Toto je kniha, ktorú by som si prial, aby moji rodičia mali možnosť prečítať si 40 rokov dozadu.

Ak by ste si mali tohto roku prečítať iba jednu knihu, podľa mňa by to mala byť táto. Nie preto, lebo je dobrá. (Je vynikajúca). Ale preto, lebo "spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života a zdravia". A (zatiaľ?) neviem o inej publikácii, kde by bolo o spánku toľko užitočných a zaujímavých informácií na jednom mieste.

Ministri práce, školstva a zdravotníctva by ju mali nielenže propagovať všade kade chodia, ale v rámci svojich rezortov ju aj v čo najvyššej miere aplikovať. O zamestnávateľoch, ktorým zdravie ich zamestnancov nie je ukradnuté ani nehovoriac. Rodičia, ktorí by chceli lepšie pochopiť súvis medzi spánkom, učením, pamäťou a zdravím ich detí, majú túto knihu už v nákupnom košíku.

Orlové ve válceOrlové ve válceBen Kane

Autora chválim za to, ako sa všetko snažil priblížiť skutočným reáliám, čo sa mu aj podarilo. K dokonalosti mi chýbalo lepšie, hlbšie vykreslenie postáv. Ale číta sa to dobre, je to napínavé a nenudil som sa ani raz.

28.12.2020

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Timothy Snyder

Ak niekto netuší, čo a prečo sa udialo u našich severných a východných susedov za posledných 500 rokov, tak v tejto knihe sa to dozvie. Veľmi dobrá a zaujímavá kniha. Silno odporúčam!

PS: Rozmýšľam, prečo nám na dejepise žiaden učiteľ nikdy neodporúčal nejakú knihu na prečítanie. Existuje toľko kvalitných kníh na rôzne témy či historické obdobia a ak vezmeme do úvahy, že história a dejiny nie sú jednoduché, ale komplikované, tak učebnice to komplexne utiahnuť nemôžu...

18.11.2020

LetištěLetištěArthur Hailey

Ten prípad, kedy človek nevie, čo by chcel čítať a tak si z poličky vyberie len niečo naslepo a už počas čítania zistí, že lepšie si v tej chvíli už ani hádam vybrať nemohol.

Trochu povzdych na záver s jemným nádychom spoilera, tak si "ma" prípadne dočítajte až po prečítaní:

Škoda že nežijeme v dobe (neviem či vôbec niekedy taká bola a že za naších čias taká isto-iste nenastane), kedy by sme na palubu lietadla mohli bez obáv pustiť hocikoho..

28.10.2020

Sni svůj bláhový senSni svůj bláhový senJohannes Mario Simmel

Kniha je písaná starším mužom o staršom mužovi, ktorý sa vcelku dosť zaoberá svojou minulosťou. Táto dejová línia mi veľmi nesadla. Našťastie sa pomedzi to vošli aj zaujímavé pasáže (či už z prostredia detskej nemocnice alebo bulváru), ktoré mi už sadli lepšie a vďaka ktorým knihu hodnotím skôr kladne.

Monk, ktorého možno sem tam zahliadnuť u nás v telke, mi je sympatickejší.

06.09.2020

20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze SzczygiełaMariusz Szczygieł

Fenomenálna kniha. Rád by som si takéto rozmanité zbierky reportáží prečítal o každej krajine. Veľmi podarený koncept ako aj výber. 6 hviezdičiek.

02.09.2020

Džentlmen v MoskveDžentlmen v MoskveAmor Towles

Pekná kniha. Aj smutná, aj vtipná, i myšlienka k zamysleniu sa v nej nájde, ba aj štipka dejinných udalostí sa ta vošla. Ja nebanujem. =)

29.08.2020

Eli, EliEli, EliWojciech Tochman

Výborná kniha, vďaka ktorej som strávil jeden deň v Manile bez toho, aby som vytiahol čo i len päty z domu. Pán Tochman ma presvedčil o tom, aký som rád, že tam nemusím byť čo i len minútu osobne.

Ako mínus knihy vydanej vo vydavateľstve Absynt vnímam to, že neobsahuje ani jednu fotografiu, hoci by ich mala obsahovať hneď niekoľko, nakoľko autor s nimi v texte aktívne pracuje.

25.08.2020

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Netvrdím, že text v knihe by mal byť čo najviac nahutnený s veľkosťou písma 6, ale aby kniha fungovala ako ventilátor, lebo človek venuje viac času otáčaniu strán ako čítaniu, tak to je na mňa trochu moc. Namiesto 350 mohla mať kniha v pohode strán 200 a zopár stromov by ešte bolo žilo...

K samotnej knihe, námet super, ale krátkosť kapitol a vždy pohľad inej osoby podľa mňa príbehu uškodili. Čítalo sa to príliš rýchlo a nikde nebol priestor sa do príbehu hlbšie začítať. Miestami som mal dojem, že nečítam knihu, ale film. Škoda. Keď autorka v závere opísala koľko námahy si dala s prípravou, tak je to fakt krátke.

Najviac sa mi páčila postava obuvníka.

25.08.2020

Cesta do hlbín nociCesta do hlbín nociLouis Ferdinand Céline

Začiatok sa mi páčil, ale po vojne to u mňa prestalo fungovať. Je tam niekoľko myšlienok, ktoré tnú do živého, ale príbeh ako celok ma teda miestami veľmi nudil. Nie je to síce literatúra určená na pobavenie, ale čítať len preto, aby som to dočítal, to tiež nie je ono.

Oceňujem preklad. Pri takomto štýle a slangu, (ktorý mimochodom kvitujem), to musela byť iná "zábava".

"Mozog je tyran, ktorý nemá páru."

24.08.2020

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Pomer počtu strán ku kvalite mi príde neprimeraný a ten záver, no neviem, mne to prišlo nedokončené.

06.08.2020

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Kedysi dávno som prečítal Svedkyňu ohňa. Keďže mi aj po dlhej dobe ostal dobrý dojem, tak na Hypnotizéra som sa vyslovene tešil a... a som značne rozčarovaný. S mnohými negatívnymi komentármi sa do značnej miery stotožňujem.

13.05.2020

Svůj kalich hořkostiSvůj kalich hořkostiJohannes Mario Simmel

Knihu so čítal dva mesiace. Tým som asi povedal všetko, čo by som k tomu povedať chcel. Námet ma nezaujal a momentov, kedy som bol spokojný s tým, čo čítam, veľa nebolo.

23.03.2020

Poklad v striebornom jazerePoklad v striebornom jazereKarl May

Trochu ma mrzí, že sa mi táto kniha nedostala do rúk o nejakých 20 rokov skôr, kedy by som z nej mal najväčšiu radosť :) A keďže je kniha určená (resp. najvhodnejšia) pre oči mladých zálesákov, nebudem ju rozoberať z pohľadu starého náčelníka, ktorého uši už rátajú s možnosťou, že sa v nich môže ozvať veľký Manitu. :-)

16.12.2019

Na ostrov smrtiNa ostrov smrtiWilhelm Hünermann

Životopis pátra Damiána de Veuster podaný beletrizovanou formou, ktorý sa číta ľahko a rýchlo. Keďže ide o knihu napísanú kňazom o kňazovi a vydanú Spolkom sv. Vojtecha, je to v knihe aj patrične cítiť, ale nie je to mínus. Pretože tak ako majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že Cirkev je vo svojich dejinách zodpovedná za mnoho zlého, tak príbeh pátra Damiána nám ukazuje, že mala vo svojich radoch aj mnoho ľudí s veľkým Ľ a ešte väčším srdcom, ktorí hlavne svojimi skutkami ukázali, že viera a láska k blížnemu dokáže veľké veci a to za cenu obety, ktorú si väčšina z nás nevie ani dobre predstaviť.

O veľkosti tejto osobnosti niečo napovedá aj to, že v roku 2005 bol p. Damián v Belgicku vyhlásený za víťaza ankety "De Grootste Belg".

08.12.2019

Oni nevědí, co činíOni nevědí, co činíJussi Valtonen

Súhlasím s tvrdením, že kniha mohla byť kratšia. Čo mi vadilo viac, bolo preskakovanie rozprávania v čase. Myslím, že ak by dej ubiehal chronologicky, tak by to knihe nijako neublížilo, pretože toto preskakovanie v tomto prípade na mňa nepôsobilo napínavo, ale ma skôr rozčuľovalo. A aj keď som sa niekoľkokrát pristihol, že ma to trošku nezaujíma, bolo tam niekoľko pasáží, ktoré ma zaujali nadmieru a pre ktoré si myslím, že sa túto knihu prečítať oplatilo.

23.11.2019

Čistá biela rasaČistá biela rasaFrank Westerman

Zaujímavá kniha. Hviezdičku navyše dávam ako uznanie autorovi za to, koľko zdrojov pri tejto knihe preštudoval a spracoval.

04.10.2019

DepešeDepešeMichael Herr

Ako niekomu, kto o vojne vo Vietname nevie takmer nič, mi chýbali aspoň nejaké základné faktické údaje, o čo v tom konflikte išlo. A to aj vzhľadom k tomu, že v čase a mieste, kde autor knihu vydával, bolo všeobecné povedomie o tomto konflikte úplne iné, ako je tomu dnes u nás. Knihu som prečítal, a neviem nič aj naďalej. Ako áno, autor riešil v knihe niečo iné, ale mne to tam chýbalo. A aj nejaká mapa. Škoda. Takto one star less.

01.10.2019

Harabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje KotleboviHarabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje KotleboviMarián Leško

Odporúčam túto knihu každému, kto ako ja túto persónu vnímal len čiastkovo a okrajovo. Kniha uvedením všetkých relevantných faktov a okolností s nimi súvisiacich výborne podáva životopisný opis toho, ako tento človek funguje.

Knihu odporúčam aj jeho fanúšikom, lebo sa dozviete veľa vecí a súvislostí, ktoré vám on o sebe nehovorí a nepovie. Budete si tak o ňom môcť utvoriť vlastný názor na základe informácií z viacerých zdrojov.

Pre mňa osobne je desivé, že človek s takouto mentálnou a osobnostnou "výbavou" nielenže naďalej pôsobí ako sudca, ale že reálne mieša kartami pred prezidentskými voľbami. A stavil by som sa o čokoľvek, že karty bude miešať aj pred voľbami parlamentnými...

24.02.2019

Něco se staloNěco se staloJoseph Heller

Hlavný "hrdina" je sarkastický a vtipný, pričom ide o humor, ktorý na mňa zaberá, lebo v podstate celú knihu som prečítal s úškľabkom na tvári a podchvíľou som sa nahlas pochechtával (odporúčam čítať osamote, ušetríte si nechápavé pohľady).

A potom je tiež úprimný...a to tak, že je človeku nepríjemné ak zistí, že v niektorých veciach možno zmýšľa podobne, ale tým že máme tendenciu idealizovať si svoj obraz o samých sebe si to často buď neuvedomujeme alebo si to v záujme zachovania si duševnej pohody ani nepripúšťame.

10.02.2019

Marie StuartovnaMarie StuartovnaStefan Zweig

Dobrá a zaujímavá kniha, no podľa mňa (poviem to eufemisticky), o veľmi nerozumnej žene... ale zato hrdej. Neviem, kde autor nabral pre svoju knižnú protagonistku toľko pochopenia, ale z toho ako ju on vykreslil, tak ja som mal poväčšine veľký problém sa s ním stotožniť. Ale kniha je "čtivá" a navyše obohatená o zopár Zweigových bonmotov, slovných hračiek, či nadčasových postrehov.

28.01.2019

Ostrov búrokOstrov búrokKen Follett

Prvotriedna oddychovka, ktorú je ale potrebné začať čítať hneď zrána aby ste dlho neponocovali, lebo knihu neodložíte pokým ju nedočítate a to sa potom na ďalší deň až tak oddýchnuto necítite =)

24.01.2019

Katova pieseňKatova pieseňNorman Mailer

Klobúk dole pred Mailerom, ktorý dokázal dať tomu ohromnému množstvu "materiálu a informácií" nielen hlavu a pätu, ale spravil z toho aj literárny príbeh, ktorý u mňa celý čas fungoval.

Považujem za výhodu, že meno Gary Gilmore mi nehovorilo absolútne nič a že som si o ňom a jeho prípade nič nedohľadával ani v priebehu čítania a myslím, že táto nevedomosť faktov ma udržala v napätí a umožnila mi "vychutnať si" túto knihu.

10.01.2019

Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalejChudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalejMarián Leško

Chválim výber dialógu ako formy, hoci najprv som mal obavy, či ma to takto bude baviť čítať. Ale keď som pred spaním chcel načať zopár prvých strán a padlo ich 50, moje obavy sa rozplynuli.

Veľmi dobrý prehľad "v skratke" o tom, čo sa u nás v politike od 89-ho dialo a deje..

Malé rományMalé rományMika Waltari

Ešte by som dodal zoznam noviel:
1. Zem kvitne
2. Už nikdy nebude zajtra
3. Fine Van Brooklyn
4. Žena z tmy
5. Zlatovláska
6. Parížska kravata

Malé rományMalé rományMika Waltari

Myslím si, že Waltari bol lepší novelista ako románopisec, a zároveň tvrdím, že románopiscom bol veľmi dobrým.

DoktořiDoktořiErich Segal

Škoda, že kniha bola taká krátka.

14.12.2018

Láska je len slovoLáska je len slovoJohannes Mario Simmel

Za príbeh s učiteľom dejepisu dávam 5 hviezdičiek. Und die Liebe ist nicht gut fur Gesundheit..

11.11.2018

Toulavý autobusToulavý autobusJohn Steinbeck

Ďakujem pán Steinbeck za zvezenie, cesta bola super a budem sa tešiť, ak budem môcť služby vašej dopravnej spoločnosti využiť aj nabudúce. :)

04.11.2018