Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Ruské byliny / Russkije byliny Ruské byliny / Russkije byliny Jana Hrčková

Přijde mi zvláštní, že je kniha určena pro začátečníky. V knize se nezaznačuje přízvuk, což je přesně to, co začátečník potřebuje. Slovní zásoba je přizpůsobena samozřejmě tématu, ale opět... Jako začátečník potřebuji procvičit/naučit obvyklá slova, ne tato archaičtější. Na procvičení dobré, ale pro začátečníka na úrovni A1/A2 to dle mého může být těžší... I přesto, že se jedná o zrcadlový text.
Velmi si cením audia, které lze dohledat na stránkách albatrosmedia. Navodí to atmosféru.

03.03.2023 4 z 5

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

Dílo jsem přečetla bez znalosti autora a dějin. Velká chyba. Spousta věcí mi tam unikla. Doslov ještě z dob minulého režimu asi také není zcela spolehlivý interpretační zdroj.

23.02.2023

Verše o krásné dámě Verše o krásné dámě Alexandr Alexandrovič Blok

Ve srovnání s poémou Dvanáct se mi sbírka líbila mnohem více. Nedoporučuji ale číst, dokud není čtenáři známý background.

23.02.2023 4 z 5

Cizí domov Cizí domov Erica Pedretti

Autorku jsem objevila jen a jen díky Čtenářské výzvě 2023. Chtěla jsem mít pouze splněné téma a namísto toho jsem natrefila na zajímavou osobnost, o které toho budu chtít zjistit rozhodně víc. Příště si již texty přečtu v originále. Otevírá a naznačuje spoustu vážných a důležitých témat. Stojí za pozornost.

06.01.2023 4 z 5

Večery a noci Večery a noci Afanasij Afanasjevič Fet (p)

Prozatím nejlepší ruská sbírka básní, jakou jsem kdy četla.

17.11.2022 5 z 5

Pohádka o caru Saltánovi Pohádka o caru Saltánovi Alexandr Sergejevič Puškin

Pohádka byla krásná a poutavá. Rozhodně lepší než zbytek jeho pohádek z výboru Pohádky a poemy.

17.11.2022 5 z 5

Les Les Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Velmi neobvyklá divadelní hra. Myslím si, že ji na jedno přečtení není možné zcela pochopit a je třeba vyhledat také rozbory nebo odbornou literaturu. Rozhodně nejde prvoplánově jen o příběh, který z toho pochopí každý.

17.11.2022 4 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Uf... Toto dílo je složité jakkoliv hodnotit. Je poznat, že se jedná o prvotinu.
Dostojevskij skvěle vykresluje psychologii postav, jedná se o lidi z masa a kostí, žádný romantický hrdina. Zhruba polovina knihy mě velmi bavila, přišlo mi to zajímavé. Bohužel, fráze v textech se neustále opakují, postavy často pro svůj osud nic neudělají, je únavné to číst stále dokola bez jakéhokoliv výsledku. Konec knihy byl opět zajímavý - především ale díky osudům vedlejších postav.
Kdyby byl text kratší, hodnotila bych lépe. Myšlenky skvělé, provedení trošku pokulhávalo...

06.11.2022 3 z 5

Módní obchod Módní obchod Ivan Andrejevič Krylov

Komedie se mi velmi líbila, stejně jako všechny předchozí od ruských autorů.

04.11.2022 5 z 5

Poemy Poemy Michail Jurjevič Lermontov

Lermontovy poemy mi příliš nesedly, ruší mě také to, že jsou texty přeloženy různými lidmi. Otiskne se do textu spíše práce překladatele, než aby měl člověk představu, jak psal skutečný Lermontov.

30.10.2022 3 z 5

Mráz, pán krutých krás Mráz, pán krutých krás Nikolaj Alexejevič Někrasov

Ke konci se opravdu jedná o krásnou snovou pohádku. Zatím text vnímám jako nejlepší ruskou poému, kterou jsem kdy četla. Rozhodně si ji přečtu ještě vícekrát. Nutí v některých pasážích k zamyšlení.

28.10.2022 5 z 5

Vlnobití Vlnobití Fjodor Ivanovič Tutčev

V průběhu čtení jsem měla pocit, že autor vykrádá sám sebe. Užívá neustále stejná slova, což je nejlépe patrné v okamžiku, kdy si přečtete sbírku najednou. Toto mi bohužel nesedlo.

28.10.2022 2 z 5

Citlivé duše, próza ruského sentimentalismu Citlivé duše, próza ruského sentimentalismu Nikolaj Michajlovič Karamzin

Karamzinovy texty se mi do ruky dostaly náhodou, díky povinné četbě. Zkusila jsem první jeho text, protože knížka je maličká... A jeho styl psaní mě naprosto uchvátil. Musela jsem si přečíst všechny jeho texty. Samozřejmě se mi některé líbily více, některé méně. Tolik jsem nedocenila povídky, ve kterých se příliš odkazuje na doby minulé, na významné osobnosti dějin, vzývá Bohy a popisuje cizí kraje...
Ale velice se mi líbilo naivistické vykreslení vztahů mezi hrdiny, napsáno je to natolik poutavě, že by se mohli dnešní spisovatelé inspirovat...
Nejvíce se mi líbila povídka Citový a chladný - je to rozhodně nejvíce realistické, stále aktuální. Text je aplikovatelný na dnešní dobu, velmi jsem se v něm našla, vidím až děsivé podobnosti vztahu hl. hrdinů a jejich chování s přátelstvím s kamarádkou.
Pokud jste nečetli žádné dílo sentimentalismu, doporučuji.

17.10.2022 4 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor je rozhodně lepší, ale vzhledem k délce textu nelze od Ženitby nic dalšího vyžadovat. Stále se něco děje, text rozhodně není nudný, Ilja Kočkarev je vtipný a obětavý kamarád, Podkolatov jako posera, který vlastně neví, co chce, ale pořád není s ničím spokojený...
Jo, fungovalo to, přečtení nelituji a doufám, že někdy uvidím toto dílo v divadelní podobě.

10.10.2022 4 z 5

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Na pouhých cca 50 stranách poměrně dost děje. Prostředí hazardních her mne velmi zaujalo, vyprávění o hraběti Saint-Germainovi také. Nápad skvělý, vše dotaženo do konce, dozvídáme se v závěru i o osudu postav. Jsem ráda, že dílo nedotáhl do podoby románu, bylo by rozvleklé a nudné.

08.10.2022 5 z 5

Slovo o pluku Igorově Slovo o pluku Igorově neznámý - neuveden

Vzhledem k předpokládanému stáří textu jsem očekávala katastrofu. Nicméně text se mi poměrně líbil. Nikdo nemůže očekávat druhou Annu Kareninu, avšak poté, co je čtenář obeznámen se základní historií Kyjevské Rusi, si může v klidu Slovo o pluku Igorově přečíst a bude mu dávat relativně smysl.
Za mě takový lepší Křest sv. Vladimíra od Borovského, minimálně mi čtení toto dílo velmi připomínalo.

08.10.2022 5 z 5

Tweety s city Tweety s city Elizabeth Rudnick

Když člověk přistoupí na fakt, že se v celé knize stane akorát přesně těch pár vět v anotaci a že jsou takové věci jako tweetování, emaily a blogy naprosto retro, je to vlastně fajn oddechovka do MHD. Kdykoliv můžete přerušit čtení, o nic nepřijdete, ničemu to nevadí.

15.09.2022 3 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Sice jsem přečetla knihu za asi 2 večery, nicméně něco mi zde oproti předchozím dílům nesedělo. Prostředí psychiatrické léčebny bylo vykresleno velmi uvěřitelně, atmosféra tíživá.
Nicméně člověka, kvůli kterému se Beatrice na konci ocitla v nesnázích, jsem uhodla hned na začátku, dokonce i prostředí...
Rozhodně jsem ale neuhodla na první dobrou vraha nebo rozuzlení. Autorka dokázala jeho pohnutky dostatečně vysvětlit, i když mi to nepřišlo příliš uvěřitelné. Ale proč ne.
Soukromý život Beatrice se očekávaně posunul, bylo na čase. Navzdory tomu mi erotická scéna v knize příliš nesedla. Bylo to zničehonic, v rámci popisů uspěchané, ale stát se to v dané chvíli určitě mohlo.
Další díl si určitě přečtu a doufám, že se mi bude líbit jako předchozí dva.

07.09.2022 4 z 5

Nazdar, vitamíne Nazdar, vitamíne Rachel Khong

Začátek mě neuvěřitelně vtáhl, měla jsem pocit, že půjde o úžasnou knížku. Bohužel, deníkové zápisky jsou poměrně repetitivní a konec svým způsobem vyšuměl do ztracena. Zklamal mě. Škoda, že si knížka neudržela svoji počáteční svěžest.

06.09.2022 3 z 5

Studie ohně Studie ohně Maria V. Snyder

Konečně jsme se dostali do milované Ixie!!! Knížka nabrala spád. Začátek se mi četl těžko, ale zhruba od 150. strany jsem knihu dočetla na jeden zátah. Sice všechno i přes tloušťku knihy bylo uspěchané nebo příliš jednoduché a místy i překombinované, ale rozhodně mi to kvalitou připomínalo spíše první díl. SLÁVA!!!
Oceňuju ale reálnost vztahu Jeleny a Valeka. Nejen přeslazené scény, ale i opravdické emoce, logické reakce jako vztek, "tichá domácnost" apod.
Už se nemůžu dočkat, až začnu číst navazující sérii!
Doufám, že tam bude více Ixie a už nikdy neuvidím slovo ŠKODNÁ.

01.09.2022 4 z 5