Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Krásná poéma, kterou se ale vyplatí číst souběžně v několika překladech. Vlivem něj některé významy a situace mohou uniknout.

28.06.2023

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Dlouho jsem zvažovala, zda sbírku vůbec zkusit. S tématem LGBT se najednou roztrhl pytel a všude nálepky na knihách. Tímto nechci hanit tematiku LGBT. Jen mi nepřijde správné na to tolik upozorňovat, jestliže chceme, aby to každý bral v tomto státě jako přirozenou součást života (ale to sem tolik nepatří) :-)

Jsem ráda, že jsem do čtení šla. Ne všechny povídky mě bavily stejně, ale jako celek mě bavily moc. Nejvíce se mě dotkla povídka Jak jsem šla na záchod. Dále se mi velmi líbily povídky: Pecka jak z broskve, Šťastně nezamilovanej a Rodinné setkání.

Jen tak dál, autoři!

Nové nápady laskavého čtenáře Nové nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

Díky tomu, že jde o parodii jednotlivých spisovatelů, člověk aspoň ví, do čeho jde (za předpokladu, že má načteno). Nevím, jak bych hodnotila za jiné situace, ale... pokud člověk nemá čas na čtení standardního románu, ale zároveň chce číst alespoň ve chvilkách v MHD, sbírka textů je ideální.
Neurazí, nenadchne...

Hráči Hráči Nikolaj Vasiljevič Gogol

Chápu pointu a důvod zpracování takového tématu, ale samotné čtení mě nebavilo. Po přečtení Revizora a Ženitby jsou Hráči slabí.
Nicméně pro úplný přehled Gogolovy tvorby doporučuji přečíst i tak.

Boris Godunov Boris Godunov Alexandr Sergejevič Puškin

Moje koncentrace při čtení tohoto dramatu byla v záporných bodech. Drama mi vůbec nesedlo a extrémně mě nebavilo. Ze školy si pamatuju na situaci okolo Borise Godunova a Lžidimitrije... A ze zpracování jsem byla zklamaná.

28.06.2023 2 z 5

Rodrick je king Rodrick je king Jeff Kinney (p)

Nyní jsem četla v angličtině, pamatuju si na doby, kdy jsem deníkem malého poseroutky žila. Dodnes si dokážu vzpomenout při čtení v aj na děj a myslím si, že mě to i baví stále stejně. Výborné!
Co se týče aj - je jednodušší než v prvním díle. :-)

28.06.2023

Pohádky a poemy Pohádky a poemy Alexandr Sergejevič Puškin

Skvělé seznámení se s Puškinovou tvorbou. Pohádky jsou opravdu krásné. Poémy jak kdy. Ale celkově nelituji, že jsem si výbor přečetla.

Ruslan a Ludmila Ruslan a Ludmila Alexandr Sergejevič Puškin

Při zpětném pohledu je to pro mne jedna z nejlepších Puškinových poém.

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Kateřina Hloušková

Z hlediska informací výborná kniha. Čtení ale samo o sobě poutavé moc nebylo. Cením si přehledů vzadu.

Dějiny Ruska v datech Dějiny Ruska v datech Marek Pečenka

Výborný přehled pro studium. Někdy ovšem v porovnání s jinou učebnicí jsou uváděny mírně odlišné letopočty, případně se zcela neshodují po sobě jdoucí panovníci atd... asi záleží na přístupu řazení a následně benevolenci vyučujícího.

28.06.2023 5 z 5

Syrová kýta Syrová kýta Ljudmila Stefanovna Petruševskaja

(SPOILER) Po přečtení Na dně od Gorkého jsem měla místy pocit, že čtu to samé, akorát za trochu jiné doby. Rozhodně drama není pro každého.

SPOILER
Nicméně, alkoholičku Olgu a boxera Serjožu si budu pamatovat už asi navždy.

Panoráma ruské literatury Panoráma ruské literatury Danuše Kšicová

Rozhodně výhoda je, že kniha obsahuje ukázky textů vybraných autorů. Pokud ale kombinujete více doporučené četby při studiu, rychle zjistíte, že texty jsou víceméně pouze překopírované odjinud. Více mi kniha vyhovovala při načítání autorů starších období.

28.06.2023 4 z 5

Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů Ivo Pospíšil

Oceňuji abecední seznam autorů, už tolik mi nesedlo vypracování některých autorů, ani grafické zpracování textu. Informace jsou to často cenné, ale manipulace s textem za trest.

28.06.2023 3 z 5

Ruská literatura XIX. století v kontextu evropských literatur (Osobnosti a dialog literatur) Ruská literatura XIX. století v kontextu evropských literatur (Osobnosti a dialog literatur) Miroslav Zahrádka

Skvělý přehled pro studium literatury. Díky němu lze lépe pochopit kontext. Nejlépe zpracované "učebnice" ruské literatury, které se mi dostaly do ruky.

28.06.2023 4 z 5

Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Miroslav Zahrádka

Tento přehled dokáže při studiu zachránit zadek. Výhoda je, že oproti literatuře 19. st. je seřazena především dle směrů v rámci nějakého období. Přišla mi přehlednější a lépe se z ní učilo.

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Nemůžu uvěřit tomu, že další díl nebude. S Aristokratkou jsem žila několik let, vždy mě tyto knihy vyvedou ze čtecí krize a uvědomím si svoji lásku ke čtení. Miluju humor, který zde vidíme na každé straně. Miluju ten bizár a těžko se mi s ním loučí. Věřím, že si celou sérii přečtu v budoucnu ještě znovu. A možná, že ne jen jednou :-)
Na pět hvězdiček to ale nebylo. Moc mi nesedly ty "povídky" Josefa - respektive - nepotřebovala jsem je a nedocením je asi tolik jako jiní. Konec mě pobavil, dalo se něco takového od autora čekat :D
Doufám že Boček brzy vydá něco stejně tak ztřeštěného a dobrého, jako byla Aristokratka.

25.06.2023 4 z 5

Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Joru Sumino

Neustále jsem mangu viděla na sociálních sítích a všichni tvrdili, jak je to nejlepší a tak vůbec.... No.... Fajn to bylo, ale nemyslím si, že je to přelomové. Líbilo by se mi asi spíš "filmové" zpracování.
Krásný a zvláštní je vztah mezi hlavními hrdiny, vše do sebe zapadá, má to myšlenku. Ale na mangu prostě moc nejsem, rozhodně mě to nerozbrečelo. Možná nemám srdce :-)
Příště radši "normální" knihu, ale jako pokus rozhodně super.

25.06.2023 4 z 5

Muž pod černým deštníkem Muž pod černým deštníkem Jiří Hájíček

Další haiku pravděpodobně zkoušet nebudu. Nedokážu to tolik docenit. Ale kdo má haiku rád, určitě zkuste :-)

25.06.2023 3 z 5

Komedie Komedie Denis Ivanovič Fonvizin

Obě dramata byla skvělá. Brigadýr je odpočinkový a méně náročný, ale je zapomenutelný. Výrostek se mi líbil mnohem víc i přes jednu filozofickou část.
Rozhodně tyto hry doporučuji, jsou mnohem lepší než např. známá Čechovova dramata.
Kdyby takových dramat bylo v povinné četbě více, věřím, že by studenti začali číst. :-)

24.06.2023 4 z 5

Bělkinovy povídky Bělkinovy povídky Alexandr Sergejevič Puškin

Nejspíš zde půjdu proti proudu, ale Puškinovy povídky mě nikterak neohromily. Při čtení jsem neudržela pozornost, často mi vyprávění přišlo takové suché, příběh do poslední chvíle o ničem. Během poslední povídky jsem měla deja vu... Vypadalo to celé jako pokus o vykradení Karamzina - nebo alespoň o nápodobu jeho tvorby. Karamzin píše mnohem poutavěji, člověk se od povídky nemůže odtrhnout, Karamzinovy sentimentalistické povídky jsou zkrátka mnohem lepší. Možná se ale tomu stylu jen chtěl Puškin vysmát...
Myslím že za pozornost z Puškinovy tvorby stojí spíše poemy, pohádky nebo Evžen Oněgin.

16.06.2023 2 z 5