Komedie

Komedie https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209630/bmid_komedie-JLK-209630.jpg 4 3 3

Dvě dramatické satiry na společenské poměry drobné venkovské statkářské šlechty v Rusku za vlády Kateřiny II. Autor se neomezil jen na zesměšňováni a pranýřování cynismu, hlouposti, soudnictví, panské zvůle, ale vyslovil i pevnou víru v nápravu ruské společnosti. Obsahuje hry Brigadýr a Výrostek.

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Sobranije sočinenij, tom 1. [Brigadir - Nedorosl]

Alethea_k
24.06.2023 4 z 5

Obě dramata byla skvělá. Brigadýr je odpočinkový a méně náročný, ale je zapomenutelný. Výrostek se mi líbil mnohem víc i přes jednu filozofickou část.
Rozhodně tyto hry doporučuji, jsou mnohem lepší než např. známá Čechovova dramata.
Kdyby takových dramat bylo v povinné četbě více, věřím, že by studenti začali číst. :-)

Any26
02.10.2022 5 z 5

Fakt skvělá knížka. Jaký to obraz společnosti... Jaká to satira...
Obě drama se mi moc líbila. Škoda jen, že se o Fonvizinově Komedii moc nemluví. Nebo jsem aspoň o tom nikde neslyšela.
A například ty názvy postav... nomen omen ... to prostě miluji...

U Brigadýra jsem se opravdu pobavila. Rozhodně bych to chtěla třeba vidět v divadle. Závěr je opravdu skvělý!
U Výrostka snad jen pár citací:
"Neuvědomil jsem si ve svém zápalu, že opravdově ctižádostivý člověk žárlí na činy, a ne na hodnosti, že hodnosti jsou nezřídka vyprošovány, ale skutečnou vážnost si nutnou zasloužit, že mnohem čestnější je být nevinně postižený, než bez zásluh odměněný"

PRAVDIN: Muže vašich zásad by neměli od dvora propouště, naopak ke dvoru volat.
STARODUM: Volat? Proč?
PRAVDIN: Pro totéž, proč volají lékaře k nemocnému.
STARODUM: Milí příteli! Mýlíš se. Je zbytečný přepych volat doktora k nemocnému na smrt. Tady lékař nepomůže leda se sám nakazí.

Doporučuji všemi prsty!

warca
22.10.2020 4 z 5

Satirické zpodobnění ruských poměrů. Trochu zmatek, ale jinak nápadité.

satira ruská literatura carské Rusko

Autorovy knížky