Alee Alee komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Geniální, vtipné, výborně napsané a krátké, doporučeno číst kdykoliv a kdekoliv a také s kýmkoliv, protože se u toho všichni zaručeně nasmějou. Není třeba co víc dodávat, tahle knížka je prostě klasa. A nejen první díl ;)

Sabriel Sabriel Garth Nix

Tak tohle jsem přečetla několikrát. Je to neuvěřitelný příběh, spíše hororově laděný, vůbec bych to nečekala, ale opravdu mě chytnul, ať jsem to četla jako mladší, nebo teď. Nix je skvělý spisovatel se smyslem pro detail a pro neobyčejné prvky, které jinde nenajdete. Rozhodně je to velmi originální počin, který patří mezi oblíbená díla zástupců obou pohlaví.

Lhář 4 Lhář 4 Jakub Ćwiek

Když jsem si sedla, že začnu číst čtvrtý díl Lháře, neměla jsem zrovna dobrou náladu. První věta celé knihy mě ale tak odzbrojila, že jsem rázem na všechno okolo zapomněla. No kdo použije takovou větu pro úvod své knihy? Jakub Ćwiek očividně ano ;) Ale nebudu nic prozrazovat. Bylo to zajímavé zakončení, tohle jsem vážně nečekala. I když je celá rérie taková bláznivá směska všeho možného, má to svůj smysl a funguje to perfektně. Jen mi přišla škoda nevyužitého milostného trojúhelníku Loki-Sygin-Jenny, ale celkový dojem to nijak nekazí. Na úryvky z Lháře si vzpomínám v různých souvislostech i v běžném životě a se zasvěcenými lidmi se při té vzpomínce vždy upřímně zasmějeme.

Lhář 3 Lhář 3 Jakub Ćwiek

Nic pro ortodoxní věřící nebo vyznavače jakéhokoliv náboženství, protože Jakub Ćwiek si vzal na mušku co se dalo. Přestože tu hodně lidí píše, že je to nejslabší díl, mě to vůbec nepřišlo. První dva díly byly povídkové a humor tam byl víc koncentrovaný, tady ale začíná vyvrcholení příběhu, který povídky připravovaly. Není to vůbec špatné a mě to dokonce bavilo možná i víc, je tam tolik neskutečně geniálních a ironických postřehů.... A nikdy nepodceňujte plyšové medvědy ;)

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

Knížka není pro útlocitné povahy a to v tom smyslu, že si dělá srandu jak z dějin, tak z náboženství (všech možných). Nechybí tu řádka sprostých slov, ale přesto je to kniha myslím inteligentní a zábavnost je vyvážená se zajímavými až filosofickými myšlenkami a dojemnými scénami, přestože dost často stojíte na straně "toho zlého", musíte mu fandit, to jinak nejde :)

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

I když jsem byla ze začátku trochu zmatená, rychle jsem se začetla. Kniha je vtipná a střídají se místa, kde civíte nad ironicky popsanými celkem brutálními scénami a nebo smíchy padáte pod stůl. Ono vlastně celá kniha je jedna velká nadsázka a určitě není pro každého, každopádně se dobře čte a pro fajnšmekry je to skvělé čtení ;)

Bájná pečeť Bájná pečeť Bernd Perplies

Úžasný začátek slibné trilogie, který je určený spíš trpělivějšícm nadšencům fantasy, myslím, že ho ocení spíš starší čtenáři, i když je kniha psaná jako 13+. Určitě si přečtu pokračování, jen doufám, že hlavní padouch dostane víc prostoru, stejně jako jedna z mála ženských hrdinek, která má v příběhu velkou roli, mladičká skotská kouzelnice Kendra McKellenová. Těším se na další díl jako blázen :D

Inkoustová smrt Inkoustová smrt Cornelia Funke

Možná existují lepší knihy, ale máte-li také povahu snílka a očekáváte od knihy úžasný živý svět, který přináší originální příběhy, úžasné hrdiny a nebezpečná dobrodružství, je to kniha pro vás ;)

Inkoustová krev Inkoustová krev Cornelia Funke

Knížku bych nedoporučovala dětem, protože je to sice hezký příběh, ale nevím, jestli by to dítě odrostlé na animácích od pixaru ocenilo. Doporučuji všem od náctiletého věku výš, protože kniha se určitě bude líbit i dospělým. Je to dobrodružná kniha, kterou si zamilujete, pokud přijmete její pravidla a vžijete se do kůže jejích postav. Já se vrhám na poslední díl, protože tato kniha si dobyla vrchní pozice na mém žebříčku oblíbenosti velmi suverénně, jsem napnutá jak kšandy, jak to dopadne ;) Nemůžu tady dávat nějaké bodové hodnocení, protože by mi pravděpodobně nestačila stupnice a navíc bych se na to asi nedokázala podívat nezaujatě ;)

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Nejlepší knížka, jakou jsem za poslední dobu četla a to se mi všechny knihy opravdu líbily. Bavil mě příběh, vypravování i nezvykle pojaté postavy, všechno do sebe zapadalo a příběh byl živější, než bych čekala. Těch 20 korun byla nejlepší investice, co jsem zatím udělala :D Zahoďte předsudky a jděte do toho!

Mistr Stínu Mistr Stínu Jon Sprunk

Dobré zakončení. Nemůžu říct, že by mě to překvapilo, ale přesto jsem něco nečekala. Caim je klasický fantasy hrdina, který sice má temné stránky, ale má také srdce na správném místě. Také trpí takovou hrdinskou anomálií, kdy každý by už třikrát umřel, ale on dokáže pozabíjet celou armádu (no dobře, trochu nadsazené, ale chápete, jak to myslím :D)

09.12.2013 4 z 5

Syn Stínu Syn Stínu Jon Sprunk

Velmi slušná fantasy, mám ráda hrdiny, kteří nejsou 100% kladní. Je fajn fandit nájemnému vrahovi, ovšem stejně si to autor nakonec neodpustí a nájemný vrah je pomalu nejkladnější postava v celém městě, kde se děj odehrává. Je to seznamovací knížka, poznáme různé postavy, většina jich umře, ale dobrá příprava pro další díly, kde se postavy ještě víc vykreslí a příběh nabere úplně nový směr. Ale uspokojilo to mou potřebu dobrodružné romantiky v prohnilých uličkách zkorumpovaného města ;)

Vábení Stínu Vábení Stínu Jon Sprunk

Příběh je asi přitažlivější než jednotka, ale je to především tím, že postavy už známe a proto se nemusíme zdržovat představováním a rovnou se můžeme vrhnout do akce. Přesto mi trochu schází ta představa nájemného vraha, i když je stále zřejmé, že Caim je zatraceně nebezpečný týpek, mě by nevadilo, kdyby byl ještě víc a temná stránka se víc projevovala. Takhle je to jen takový stín někde v pozadí, ale v podstatě nemá zas tam velkou úlohu. Přesto je to skvěle napsané a napínavé.

09.12.2013 4 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Chvílemi dobře napsané, chvílemi bych si to spletla s amatérskou povídkou z nějaké literární soutěže. Ze začátku jsem byla napnutá, ale je to moc zdlouhavé, aniž by se člověk dozvěděl něco zajímavého, a to i v dalších dílech série. Občas mi to přišlo spíš jako čtení zaměřené na teenagery. Vzhledem k počtu stránek bych čekala víc. Třeba nějakou zápletku. Nebyl by problém ani tak nápad, ale pokud člověk napíše tak rozsáhlé dílo, nestačí být jen grafoman, člověk musí umět pracovat s dávkováním příběhu, aby držel pohromadě jako celek. Prostě to nemá na taková vypravěčská esa jako Brandon Sanderson apod.

04.12.2013 3 z 5