Adasin Adasin komentáře u knih

Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Keith R. A. DeCandido

Q je pro pisatele/scénáristy vděčná postava - s jeho schopnostmi si mohou vymyslet v podstatě cokoliv, pokud to pak dokážou ukočírovat do smysluplného příběhu. Tady se to celkem daří, i když jde o nahuštěnou směs ze všech jeho vystoupení ve startrekovských seriálech. Kdo seriály nezná, bude zaručeně ztracen. Kdo si všechno pamatuje (a to celkem dost do podrobností), tak si to i užije jako takovou pěknou retrospektivu a zároveň její uzavření (tak trochu takové All Good Things 2.0.). V audiovizuálním zpracování by se dost možná mohlo jednat o působivé dílo. ------- Čtení mě i přes dost jednoduchý děj bavilo víc než u Smrti v zimě nebo Odporu, takže tady už s klidem ty čtyři hvězdičky dám. Postavy se tu naštěstí chovají tak, jak je ze seriálů známe, i když mi přijde, že to Q s tím urážením občas až moc přeháněl. Nové postavy z Picardovy posádky mě upřímně moc nezaujaly (ani ty známé už z předchozích knih jako např. T'Lana), to spíš potěšilo cameo Rikera a Troi nebo Klingona Klaga a Shelbyové, u které mě mrzí, že z ní neudělali prvního důstojníka na Titanu, to by bylo zajímavé počtení. Odbočky do Gama kvadrantu a Delta kvadrantu byly zbytečné, když postavy z nich pak už stejně nikde asi neuvidíme a pokud si čtenář podrobně nepamatuje všechny druhy ze seriálů, stejně mu tyhle části nic neřeknou. 7/10

03.11.2021 4 z 5

Odpor Odpor J. M. Dillard

Říkala jsem si nejdřív, že vyšší hodnocení dám, protože děj rychle ubíhal, byl přímočarý a přitom akční, takže na úvahy o ději nebyl tolik prostor. Po přečtení ale přišlo uvědomění, že je to jen recyklace nápadů již využitých Borgů, jelikož zničení královny tu bylo dokonce dvakrát, zas je tu Locutus a kapitán opět proti Borgům jde hlava nehlava (Lilliyn proslov v Prvním kontaktu vyšuměl...). Jediná opravdu zajímavá změna bylo vytváření královny a Beverlyino odhalení možnosti, jak ji jednou provždy zničit. Překvapilo mě teda taky, že Alfa kvadrant je proti borgské aktivitě stále tak nehlídaný, že si té krychle krom Picarda nikdo nevšiml. Člověk by si myslel, že se po dvou střetech poučili a brali to víc vážně... hlavně Janewayová, která se návratu Borgů evidentně brání jak Kornelius Popletal návratu Voldemorta v Harry Potterovi. Smrt v zimě sice hleděla víc do budoucna a nerecyklovala staré zápletky, zase ale byla hůř napsaná. Fakt by to chtělo víc se vydat "do neznáma", pak mě třeba tahle série bude bavit podobně jako Titan. Jako zajímavý příspěvek k tématice Borgů doporučuji spíš komiks The Hive od Brannona Bragy, Terryho Matalase a Travise Ficketta. 6/10.

27.09.2021 3 z 5

Smrt v zimě Smrt v zimě Michael Jan Friedman

Smrt v zimě má až moc jednoduchý a přímočarý příběh, navíc nepříliš zajímavý. Souhlas s tím, že se postavy občas nechovaly tak jako v seriálu/filmech, neznatelnější to bylo u Worfa a Picarda. Kromě toho mi linka Worfa a Geordiho přišla zbytečná, pro děj neměla vůbec žádný význam. Zase se tu ale hezky předvedla Beverly, tolik prostoru dostala jen v několika málo epizodách Nové generace (bez vyhledávání si vzpomenu tak na dvě), kde ačkoliv je označována za hlavní postavu, vždycky mi přišla jako vedlejší a jak to hezky řekli v Honest Trailers, prostě "tam vždycky jenom byla". Pak jsem ráda i za pokračování událostí po Nemesis a nahlédnutí do Romulanské politiky. Bohužel jsem knihu také četla až po prvních dvou dílech Titanu, takže co se Romulanů týče byl to jen spíš takový doplněk. Celkově ve srovnání s prvními dvěma díly Titanu je Smrt v zimě celkem slabá, dobrodružství kapitána Rikera a jeho posádky je jak to říct... pro mě jako čtenáře atraktivnější. Zmínku si zaslouží ještě Sela, jíž se v kánonu nedostalo uspokojivého a vlastně jakéhokoliv rozřešení (jedna z mnoha opuštěných dějových linek) a fajn prology doplňující minulost postav. 6/10.

08.09.2021 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Příjemné překvapení. Myslela jsem si, že to spadne spíš mezi ty zbytečné na sílu vytvořené prequely, ale tohle je fakt hodně fajn knížka. Četlo se mi to dobře, co do čtivosti jsem žádné změny v průběhu čtení nezaznamenala. Potěšila er-forma, i když se vyprávění pořád soustředilo na pocity hlavní postavy, nikdy jsme nedostali pohled třeba ze strany Lucy Gray, jak už tu někdo zmínil. Zase ale vzhledem k tomu, jak byla napsána původní trilogie chápu, že musí být těžké to najednou začít psát jinak a pokud budu ještě další knihy z tohohle světa, třeba se pohledu ze strany více postav dočkáme. Coriolanus Snow (ano, to křestní jméno jsem si vždycky musela v duchu zopakovat, jak se to vlastně čte) se po této knize stává asi nejzajímavější postavou celých Hunger Games. I když je známo, co se z něj stane, to balancování na hraně tu je napsáno skvěle a neznat jeho osud, v některých chvílích bych mu i fandila. Lucy Gray mi popravdě chvílema pila krev, ale jako důvod toho, proč Snow nemá rád reprodrozdy a Dvanáctý kraj funguje skvěle. Líbilo se mi i nahlédnutí do historie Hunger Games - zajímavé je zejména porovnání 10. a 74./75. ročníku her a pohled na tehdejší Kapitol. Kromě Lucy Gray se mi úplně nepozdávala i poslední třetina, která mi přišla tak trochu navíc. Víc by sedělo, kdyby konec přišel i s koncem hladových her. Na filmové zpracování se každopádně těším. 8/10

14.08.2021 4 z 5

Válka říší Válka říší Jason Aaron

Klasický masivní event, kdy se vezmou různí hrdinové z různých míst a vrhnou se do boje. Většina v z nich má jen epizodní roli a je tam, aby bojovala případně prohodila pár hlášek (vtipných či ne, ať si každý rozhodne sám, ale mě osobně třeba Spider-Manův či Deadpoolův humor omrzel). Některé postavy mají roli větší a je fajn, že kromě Asgarďanů větší roli dostane i třeba Daredevil. Opět tu máme Lokiho. Jak je to obecně dobrá postava, poslední dobou mi u nejnovějších komiksů přijde, že se jeho vývoj zacyklil a už moc není kam se hnout (bohužel ten pocit mám i u všech Avengers). Na nějaký charakter development se tu rezignovalo úplně, prostě další velká rubačka. Občas ale docela brutální a i pár sprostějších slov padne, občas je to ale tak přeplácané, že se to v té barevnosti stejně ztratí. Moderní kresba pro mě začíná být podobně zmatená a překombinovaná jako komiksy do 90. let, chybí lidé jako Gabrielle Dell Otto, Steve McNiven, Adi Granov nebo Alex Ross, kteří jednak mají svůj styl a druhak se v tom člověk aspoň vyzná. Celkem mě tam rušily i ty útržky jakoby z kroniky nebo co to mělo být. Je tu sice jakýsi úvod, který nám event aspoň trochu představí, k bonusům UKK to má ale pořád ještě daleko. 6/10

05.07.2021 3 z 5

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Musím říct, že mě to bavilo víc než dvě "přímá" pokračování původního metra. Dobře se to četlo, rychle mi to utíkalo, nemořila jsem se s tím. Většinou se pořád něco děje a na konci se všechno uspokojivě vysvětlí. Samozřejmě nejradši bych, aby se to v metru odehrávalo celé. 7/10

21.03.2021 4 z 5

Černý král Černý král Andy Mangels

První díl mě sice bavil o něco víc, ale i tenhle je skvělý. Opět mi sedl styl psaní autorů, nejednou jsem se zasmála a připomněla si různé události nejen z Nové generace. Celý ten nápad s přemístěním do jiné galaxie se mi líbil a příběh jako takový je dost fajn, nikdy mě nenudil. Riker je mimochodem vážně skvělý kapitán, vždycky jsem si myslela, že měl potenciál zastínit svoje nejslavnější kolegy a tady to dokazuje, opravdu věčná škoda, že nedostal svůj seriál. Hodně se mi líbila zejména jeho interakce s Donatrou. Naopak jeho vztah s Franem je zklamáním, v tomhle totiž obsah tady i na přebalu knihy nestydatě lže - nepřišlo mi, že by se mezi nimi odehrálo něco tak zásadního, aby to musel zmiňovat obsah, a už vůbec to v kapitánovi neprobudilo přízraky minulosti - připomínka minulosti možná, ale to je asi tak všechno. 9/10

18.12.2020 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Andy Mangels

Výborná kniha - i když se třeba devadesát stran v podstatě nic významnějšího nestalo, tak mě to fakt bavilo číst, Michaels a Martin píšou zábavně, poutavě, skvěle dovedou zachytit charaktery postav z filmů a seriálů, a navrch ještě přidat zajímavé zcela nové postavy. Takže ať už popisují rozhovor Willa Rikera a Deanny Troi nebo jen rozhovor několika z mnoha různých členů posádky Titanu, tak to odsýpá. Hodně oceňuji to, jak je kniha sice psána ve třetí osobě, ale přesto jsou jednotlivé kapitoly brány jakoby z pohledů různých postav (střídají se) – něco jako v Písni ledu a ohně. Je tu hodně vesmírné politiky a pomrkávání a odkazů na události zejména z Nové generace + války s Dominionem, což mě dost potěšilo. (Mimochodem konečně nějaké informace o tom, co dělala posádka Enterprise E během války s Dominionem - sice ne kánon, ale aspoň už mám nějakou představu). Jedinou slabinou knihy tak zůstává jenom to, že není vhodná pro náhodného čtenáře, který by si ji bez všech odkazů a narážek neužil, dokonce by mu mohla připadat nudná. Já ale proklínám lidi z CBS, že tohle nikdo nenatočil jako seriál. 10/10

03.12.2020 5 z 5

Muž, který stvořil sám sebe Muž, který stvořil sám sebe Dan Slott

Docela zklamání... příběh mě vůbec nebavil, postavy taky ne... tahle verze Tonyho Starka, už to nějak není ono, to už bylo lepší, když komiks tak nějak navazoval na filmy nebo je svým stylem připomínal. Kresba je jinak pěkná, ale i přes plochost příběhu mi komiks přišel přeplácaný - v soubojích příliš mnoho vizuálních vjemů najednou, často pomíchané s tunou textových bublin, pomíchané panely... Upřímně dost uvažuju nad tím, že první díl ze série byl i tím posledním, co jsem si koupila, radši se vrátím k UKK, tam aspoň vypisovali a vysvětlovali souvislosti s dalšími událostmi Marvelovského univerza. 5/10

12.11.2020 3 z 5

Thanos vítězí Thanos vítězí Donny Cates

Krásně nakreslené, ale příběhově mě to úplně minulo: Thanos vyhrál a čeká ho poslední soupeř, k tomu si povolá mladší já. A toť v podstatě vše. Kniha je na tenhle typ souboru jednotlivých sešitů docela tlustá, ale většina těch stráněk je stejně o ničem. Ani míra brutality, to, že tvůrci „mají koule“, na tom nic nezmění, to už jsem viděla jinde. K tomu ještě když Thanos vyvraždil celý vesmír, došly postavy, takže kromě toho posledního, koho musí Thanos porazit, se vytvoří rádoby vtipný mix již existujících a separátně stoprocentně lepších postav. Hulk je tam pak na ozdobu. K tomu ještě tuna keců o vesmíru atd., ale opravdu dobrý zajímavý dialog by člověk pohledal. A ten Annual… radši bez komentáře. 5/10

06.11.2020 3 z 5

Válka upírů Válka upírů Jason Aaron

Že by to bylo jako u spousty seriálů, tedy skvělý nabušený pilot (začátek) a zbytek už jen přinejlepším nadprůměr? Doufám že ne, že se to zase vrátí na úroveň skvělého prvního dílu. Tedy hlavně po stránce dějové a stránce postav (ty jsou tady v podstatě jenom na okrasu), kresba je pořád skvělá a moc hezky se na ni kouká. I přes jednoduchoučký děj sloužící jen k akci plné krve a ohně mě třetí díl bavil trochu víc než druhý, minimálně část věnující se první Iron Fist byla lepší než první Ghost Rider. A celkově mi to uteklo hrozně rychle, možná až moc rychle, požitek ze čtení skoro žádný. Tedy: jako zábavná jednohubka ano, ale jestli další díly budou taky takové, nebudu v hodnocení už tak mírná 6/10

30.10.2020 3 z 5

Nemesis Nemesis J. M. Dillard

Ty bonusy o vzniku filmu jsou parádní – tohle by měl mít každý přepis filmu nebo epizody, moc milé nahlédnutí do zákulisí. Jinak se mi hodně líbí začlenění vystřižených scén a nahlédnutí do pocitů některých postav, které není ve filmu na první pohled patrné – v tomhle je výhoda knih, že víme mnohem víc, co si postavy myslí, ve filmu by to zřejmě řešili třeba voice-overem, ale moc voice-overu by bylo na škodu a ani všechny stavy mysli tak popsat nelze. Pak jsou tu i věci, co ve filmu ani ve vystřižených scénách nebyly vůbec, jako třeba tanec Beverly a Worfa nebo vůbec Worfova vedlejší linie s Romulany. Co mě trochu zarazilo byly drobné změny v dialozích, např. na svatbě mezi Geordim a Guinan, nejsem si ale jistá, jestli to není jen překladem, když si vzpomenu na flopy v překladu seriálu. Pak se objevilo i jiné pořadí některých scén (Will a Deanna v ložnici X večeře Shinzona s Picardem) nebo chyb jako to, že Will Riker měl standartní fázer místo pušky… nevím no, ale na mě to působí, jak kdyby autorka film viděla jednou, max dvakrát, a to ani nezabíhá moc do detailů v popisech scén. Uznávám ale, že v jednom případě prohození pořadí scén dávalo víc smysl než v kinoverzi filmu. Některé scény jsou rovnou i popsané jinak než ve filmu, ale i tak dávají smysl. Celkově se mi ale kniha líbila víc než film - byla čtivá, a přestože některé popisy mohly být klidně detailnější, odhalila zase něco víc o postavách. 9/10

23.09.2020 5 z 5

Imzadi Imzadi Peter David

Opravdu nádherné. Vždycky mě mrzelo, že se vztah Willa a Deanny v seriálu tolik neřešil, o to víc mě ale tahle kniha potěšila. Sice to není kánon, ale dovedla bych si to klidně představit jako (dvoj)epizodu seriálu. K pochopení děje je pochopitelně nutné znát seriál, minimálně tedy do konce třetí série (část děje na Enterprise D se odehrává před Borgskou krizí) - na seriál je tu docela dost narážek - na to, co se už stalo, objeví se několik i vedlejších postav, zmíní se "Enterprise včerejška" a znovu se vrátíme k Farpointu . Stejně jako v seriálu, i tady jsou skvěle zvládnuté cestování a manipulace časem - všechno dává smysl. Děj se nejdřív může díky skokům mezi různými časy zdát nepřehledný, ale pak není problém se v něm zorientovat, zvlášť, když velká část je věnována jen začátku jejich vztahu. Kniha je poutavě napsaná - milá, vtipná i dojemná. Měla jsem problém se od ní odtrhnout, dlouho se mi nestalo, že by se do knihy takhle zažrala a kašlala na většinu ostatních věcí. 10/10

04.08.2020 5 z 5

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Zatím nejslabší začátek ze Znovuzrození, co jsem četla. Příběh je nudný a nezajímavý až běda - pořád jenom kecy o tom, jak je to v Gothamu špatný a že se bojí každý. Jako ok, když to řeknou jednou, ale tady to jede furt dokola, o ničem jiným to není. Postavy včetně Batmana samotného jsou v tomhle podání nezajímavé, nováčci s těma jejich trapnýma přezdívkama (vážně nešlo vymyslet něco lepšího než "Gotham" a "Gotham Girl"?) jsou mimo. Liga spravedlnosti je tam jenom na efekt, Wallerová je tajemná mrcha jako obvykle a kdo že je vlastně ten Duke? Jediná dobře zvládnutá věc je to, jak se vypořádali s opětovným převyprávěním Batmanova originu, i tak si ale myslím, že o tom už musel slyšet každý, i kdyby nic s Batmanem přímo nečetl/neviděl. Nemohu souhlasit s heslem na obálce: tohle rozhodně není ideální start pro nové čtenáře, to už raději sérii Ticho, co vyšla jako první v rámci DCKK, tam je úplně první komiks s Batmanem. 5/10

12.07.2020 3 z 5

Na dně Na dně Dan Abnett

S každým dílem lepší a lepší. Tohle se četlo samo, najednou byl konec a já ani nevěděla jak. Konečně opravdu zajímavý jednotný příběh (bez zbytečných odboček, dobře napsané zvraty, postavy, skvělé tempo, nádherná kresba. Aquaman pro mě asi nikdy nebyl víc cool. Výtečné. 10/10

10.07.2020 5 z 5

Black Mantova pomsta Black Mantova pomsta Dan Abnett

Příběh jako takový mě moc neoslovil, už jsem tohle několikrát viděla, jen s menšími rozdíly. I tak mě ale tahle série po dvou dílech baví a zaujala natolik, že se na pokračování i těším. Souhlasím s hroubkem, že postavy jsou tu skvěle napsané, velká škoda, že takový Aquaman nebyl i ve filmu (opravdu nemyslím jenom vzhled). Black Manta je mi sice pořád šumák, ale aspoň tady nejedná jako idiot, za to palec nahoru. Zaujali mě i Akvamariňáci - název není podle mě nejšťastnější, ale sebranka určitě hodná pozornosti. Jdu na další díl. 8/10

06.07.2020 4 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Lex Luthor jako takový mi nevadí, považuji ho za jednoho z těch zajímavějších padouchů ze světa DC. Z komiksu jsem pochopila, o co mu jde, ale i tak mě tento pohled do jeho mysli příliš neoslovil. Požitek ze čtení žádný, přečetla jsem to tak za půl hodiny a pak měla pocit, že se tam vlastně nic pořádně nestalo. Kromě Luthora žádné postavy nedostanou moc prostoru, natož jejich charakter. Některé mi tam přišly vyloženě zbytečné. Nejlepší na komiksu je kresba, která místy připomíná obrazy. Už jenom kvůli ní bych si přála, aby tenhle komiks byl delší. 6/10

07.06.2020 3 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Stále aktuální a působivý příběh. V tomto případě se mi však filmové zpracování líbilo více, hned uvedu proč. Komiks na můj vkus obsahuje až příliš mnoho odboček k dějovým linkám vedlejších postav, které mě nezajímají, jsou mi nesympatické a zbytečné. To dokazuje i film, který skvěle funguje bez nich - tak třeba manželé Mandelovi, příběh Heyerových, Ally a jeho parta... Ve filmu se mi také více líbilo vykreslení vztahu V a Evey (v knize psáno jako Evi) a líbil se mi víc konec, kdy ve filmu vlastně V inspiroval víc než jenom jednoho člověka - ne jako je tomu v knize. V knize mě taky zarazil jistý moment s Finchem, kde podle mě není uspokojivě vysvětleno, proč V nechal Finche udělat to, co Finch udělal. Poslední poznámka se týká kresby, která mi tak úplně nesedla a celkem mi i vadilo, jak v některých momentech postavy vypadají jako seschlé mumie, když v jiných jsou zase normální. I přes všechny výtky nechám komiksu plné hodnocení, protože díky němu vznikl jeden z mých nejoblíbenějších filmů a taky beru v potaz, že komiks a film jsou jiná média a podle toho by se k hodnocení adaptací a předloh mělo přistupovat. 9/10

07.05.2020 5 z 5

Světové turné Světové turné Jason Aaron

Příběh se rozvíjí celkem zajímavě, hlavně to kolem agentů Wakandy a jsem zvědavá, jak se to vyvine. Co bych vypustila, byl příběh prvního Ghost Ridera, tak snad v dalších knihách získá pro hlavní příběh nějaký větší smysl než jen zajímavost. Co se mi fakt nelíbilo je to, co udělali z Phila Coulsona. Ve filmech a v seriálu je to můj velký oblíbenec a v jiných komiksech, které jsem četla, byl moc fajn, a tady je to hovado ve službách vlády... Taky jsem zklamaná, tak snad to byla jen "chvilková slabost" autorů. 8/10

07.03.2020 4 z 5

Když Chaplin potkal Buriana Když Chaplin potkal Buriana Ondřej Suchý

Když jsem mámě popisovala své dojmy z knihy, shrnula to následovně: "Takže to je jako by (autor) měl co dělat, aby dal tu knihu vůbec dohromady?" Musela jsem s ní souhlasit. Kniha se na první pohled tváří, že obsahuje zajímavé a netradiční nahlédnutí do Chaplinova života, ale je to jenom soubor náhodně poskládaných postřehů, pamětí různých lidí a rozhovorů s českými osobnostmi, které vzpomínají na svůj vztah k Chaplinovi. To, co je v názvu je tam jenom na pár stránkách a stejně jsou to většinou jenom nepotvrzené domněnky, jelikož se výpovědi těch, co se setkání účastnili, liší. A vůbec, seřazení kapitol v knize mi přišlo náhodné, nedávalo mi smysl a často se odbočovalo od toho, co mělo být základem z knihy. Půlka informací mi přišla zbytečná a nezajímavá. Dočetla jsem tuto knihu jen proto, že je tak krátká, jinak bych ji určitě odložila. 4/10

26.02.2020 2 z 5