Abekara Abekara komentáře u knih

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Od Čechova jsem zatím četla tuto knihu a Višňový sad a obávám se, že z něj můj oblíbený autor nebude. Rozhodně nesouhlasím s názory o nedostatečném ději, zdá se mi očividné, že jde především o vnitřní svět postav. Nicméně nedokážu k hlavním hrdinům cítit sympatie, připadá mi, že žijí životy neužitečně a neustále kňučí. Jejich ideály se mi zdají být bezcenné, neboť s takovým přístupem k životu je nikdy neuskuteční. Nemohu však popřít, že knihy jsou výborně napsány (a přeloženy), mám tendenci o nich uvažovat jako o skutečných lidech, nezůstaly jen na stránkách...

Irina sice má elán, ale připadá mi, že její sny a plány se roztříští o realitu všedního dne. Máša se zamiluje do Veršinina, ale je vdaná a i když není šťastná, měla by se snažit dát svůj rodinný život do pořádku a ne jej ještě více rozbíjet. Olga užitečná je, ale zdá se vyhořelá a nešťastná. Nataša je poněkud hrubá a ač se zdá být mnohem praktičtější než tři sestry, za společníka bych ji také nevolila (pobouřilo mě její chování ke staré chůvě). Andrej je pro mne snad nejméně sympatický, nedělá nic, jen prohrává peníze, ve všem se na něco vymlouvá; mimochodem nemyslím, že je to Natašou.

Tak jako tak, kniha za přečtení jistě stojí.

02.04.2014 3 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Maryša mě opravdu nadchla, knihu jsem přečetla jedním dechem. Nářečí mi nepřipadalo nijak nesrozumitelné a tedy mě ani nerušilo. Velmi oceňuji syrovost díla; fascinuje mě, jak se postavy neustále oháněly Bohem, ač zastávaly zcela rozdílná stanoviska. Za nic na světě bych nechtěla žít v té době, chudák Maryša...

02.04.2014 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha mě okouzlila a nadchla. Autorův vyprávěcí styl mi připadá svěží a neotřelý.

Konec mi nepřipadá až tak smutný - tedy z pohledu Petra a Lucie. Vždyť co reálného dobrého by je dál mohlo potkat?

04.02.2014 5 z 5

Vernisáž Vernisáž Václav Havel

Prakticky geniální!

23.06.2014 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Tento a druhý díl se mi líbily nejvíc! Sušenky na nádraží jsou geniální. Kniha je pro mne zcela akorát bláznivá - tedy tak, aby mne velmi bavila a ne tolik, aby mi šla hlava kolem. Jsem nadšena :-)

01.06.2014 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Dílo je nádherně napsáno, byla jsem okouzlena.

04.04.2014 5 z 5

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Výborná Agatha pro ty, kteří stejně jako já mají z jejích příběhů nejraději ty z malých anglických vesniček. Autorka skvěle vykreslila atmosféru. Přečetla jsem jedním dechem :).

13.08.2014 5 z 5

Smrt zahradnice Smrt zahradnice Veronica Stallwood

Nenáročná kniha, jak píše @e.luk, odpočinková. Což mi právě přesně káplo do noty. Moc jsem od ní nečekala, no a byla jsem příjemně překvapená. Jen konec mi přišel poněkud slabý. Psáno čtivě, i překlad se mi líbil.

23.06.2014 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Hlava XXII mě opravdu pohltila. Na začátku knihy jsem se dost nasmála, ale s přibývajícími stránkami pro mne ubývalo humoru a přibývalo tragiky. Postupné umírání důležitých postav bylo jen jedním z důvodů, tupost některých a bezmoc jiných mi dávala docela zabrat. Cítím nekonečný odpor k Aarfymu za to, co udělal v kapitole 39! Je mi líto majora Majora a kaplana... Opravdu ve mně vyvolala kniha mnoho emocí. Není pro každého, ale kdo se na ni cítí, velmi doporučuji. Jo a vůbec to není podobné Švejkovi.

02.04.2014