a304 a304 komentáře u knih

Provařená Provařená Simona Votyová

Láska a droga - příjemné uklidnění a uvolnění od nezvládnutelných problémů, ale v těhotenství např. pervitin /v ČR nejrozšířenější droga/ způsobuje nedostatečné zásobování plodu kyslíkem/.
Velmi napínavý děj vám nedovolí zaklapnout knížku a tak si naplánujte den volna. Společně držíme palce mladým , není jim co závidět. Jak se vyrovnají s přetěžkými útrapami, které na ně nemilosrdně dopadají? Podá někdo pomocnou ruku, bez které není šance se z propasti prázdna vymanit?
Komentáře tentokrát nečtěte, ale knihu doporučuji všem, mládeži i odrostlým i seniorům. Pět hvězdiček si autorka určitě zaslouží . Co vy na to?

02.04.2023 5 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Detektivka krásně "zamotaná" a krásně čtivá, doporučuji.

01.03.2023 5 z 5

Josef Abrhám Josef Abrhám Dana Čermáková

(SPOILER) Vlastnoručně zanechával svůj podpis v srdci diváka. Pro mne velmi vzácný autogram člověka, který svou profesi konal s vrozenou poctivostí a láskou k lidem a tyto vlastnosti trousil na své pouti životem, aby k sobě , při všech společenských i osobních otřesech /kterým nepodléhal/, našel cestu a jeho charakter zůstal celistvý, neponičený "osudem", do posledních chvil jeho života.
Připomenutí v podobě publikace je milé , doporučuji.

21.09.2022

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

(SPOILER) Geopolitika ukazuje na to, že vše souvisí se vším, vytváříme si budoucnost svou aktivitou i nechtěnou rezignací. Zamýšlím se nad korporátním fašizmem, který nezná a nemá vůbec žádné hranice...
Kniha nevšední, kritické pohledy, názory amerického spisovatele promlouvají a zanechávají další otázky...
Nelíbí se mi manipulace a ovládání člověka člověkem. Pořád ještě k odpovědnosti dozráváme někteří systematicky, někteří pokorně, někteří s důvěrou , že jednou člověk dokáže ovládat sebe a ne druhého , to dává smysl.

07.06.2022 5 z 5

Radost z pozorování ptáků Radost z pozorování ptáků Michael Schmolz

Úvaha. Zbývá ještě jeden den a je konec. Jeden den víc nebo míň, coby se změnilo? Co je to za blbost? Ne! Jeden den může změnit úplně všechno. Víš, kolikrát se stane, že jeden atom uhlíku je přitahován jedním atomem vodíku? Deset milionu miliardkrát za den... A víš, kolikrát za den se do této kombinace přidá atom kyslíků? No a co? Velký třesk ... a vznikl vesmír...
Jsem fascinována obyčejným dnem, pohledem, dosednutím opeřencen na větývku, život pozorovateli zamává na pozdrav a probouzí pocit radosti a vděku.

Doporučuji , řádky inspirují k soustředění se na "obyčejný" pohled a uvědomění si, stačí tak málo a jsme šťastni a stačí tak málo nezájmu, lhostejnosti, nereagování a pak už nic .

22.10.2022 5 z 5

František Muzika, Výstava obrazů z posledních let František Muzika, Výstava obrazů z posledních let Karel Teige

Pozoruhodná autorova osobnost mě zaujala před mnoha lety, tehdy mě ohromily nápady nadčasového uspořádání malého bytu.
Nyní se mi náhodou dostalo do rukou "malá dílko", velkého obsahu, sešitek - katalog a cítím posvátnou atmosféru komentované výstavy obrazů, zprostředkovanou Karlem Teigem a tají se mi dech a čas je neztracený, člověk dokáže zpřítomnit minulost..., to je Teigovo umění.

20.04.2022 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

(SPOILER) Co čtenář, to autorův příznivec. Stojí za to, si knihu přečíst. Doporučuji.

01.04.2022

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

(SPOILER) TRUCHLENÍ - nelze urychlit, chce to trpělivost. Pokud ho popíráme, odmítneme, považujeme za slabost, vrátí se , ne hned, ale může přepadnout odmítače, v nejméně vhodném okamžiku...
Proces je velmi individuální a náročný. Nelze naordinovat čas. Fáze se mohou střídat, měnit, ale aby se hrdina mohl vrátit ke svému původnímu životu, musí si fázemi projít, bolestně je prožit, přijmout je, smířit se s těžkou ztrátou..., pak teprve je možné se posunout dál. Nátlak okolí, přátel, spolupracovníků nepomůže, spíše uvrhne do psychických problémů a do depresí, ve kterých se zamotá, v pavučině svých představ může uvíznout...
Kocour s chlapcem "promlouvá"... Příběhy z knih, připomínají nejrůznější osudy, každý má ten svůj...
Chlapec si uvědomí, co se stalo, ne jen jemu..., Postupně vyprchá pocit nespravedlnosti, nenávisti, viny, závisti, přijde smíření s koloběhem života. Po čase dobrovolně dovolí nechat odplout tíseň a ponechá v sobě jen píseň lásky a vděk za to, že alespoň na čas měl to štěstí, být účasten krásného prožitku... a ten si v srdci ponechá a navždy z něj bude čerpat lásku.
Kocour mu toho ještě hodně musí předat a hodně dobrých věcí ještě musí spolu udělat... Pozvolna seberealizací se truchlící propustí z vězení, do kterého se uzamknul sám. Kocour opatruje klíč, jen si ho kluk musí všimnout, sáhnout po něm a chtít se vysvobodit, aby něco udělal, třeba pohladil kocoura.
Ten příběh se mi vůbec nezdál nudný, naopak. Mládež má hodně číst, přestože má právo si myslet svoje, jak je to nudný a jaké utrpení nad knihou zažije, pro ZTRÁTU času. Raději by si užila napětí u počítače, nad pořádnou střílečkou. Mají právo na dobrodružství denně např. hodinu a pak zase si vybrat pohyb na vzduchu. Knihu pro nácvik empatie., kritického myšlení, možnosti vymyslet otázky k reálnému životu.
Není možné, aby se kniha každému líbila, ale doporučuji a hrdinovi přeji, co nejméně zameškaných hodin i těch školních.

18.03.2023 5 z 5

Proč máma nadává Proč máma nadává Gill Sims

(SPOILER) Humoru není nikdy dost. Autorka pobaví . Čerpá energii ze svého okolí a přeměněnou o svůj nadhled, předává dál.
Doporučuji.

20.01.2023

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Doporučuji, dokonalé, autor se mi líbí, čím dál víc. Má mnoho nastudováno, dost se zamýšlí, co sděluje, nikoho neklame. Od něj si ráda přečtu cokoliv.

14.03.2022 5 z 5

Až se ucho utrhne: 50 ilustrovaných přísloví Až se ucho utrhne: 50 ilustrovaných přísloví Ester Stará

Citáty mám ráda. Přísloví ještě více, jsou ověřena zdravým, selským rozumem. Velmi zábavná a prospěšná kniha, doporučuji.
Pročítání komentářů mi připomíná cestu za pokladem. Při jeho nalezení si jej prohlédnu, prozkoumám a pak přestože předám dál, cítím se spokojeně, obohaceně.

28.02.2022

Etika a ekonomie Etika a ekonomie Amartya Sen

Ekonomika se dere všude , určuje která skupina bohatne a která to bohatství zaplatí. Indický vysokoškolský učitel /narozený 3.11.1933/, filozof, spisovatel, získal Nobelovu cenu za ekonomii.
Kniha osvětlí mechanismus vzniku zisků a taky opaku: mechanismus vzniku bídy.
Doporučuji zjistit, zda poznatky jsou stále aktuální. Filozofové mají zajímavý pohled na praktickou oblast: aktiv a pasiv, "má dáti , dal". Velké západní státy žijí na dluh a post komunistické státy v jejich ekonomie vidí vzor a následují je .

26.04.2023 5 z 5

Pražské příběhy - Na cestě Malou Stranou Pražské příběhy - Na cestě Malou Stranou Dan Hrubý

Nepublikované fotografie neosloví toho, koho vůbec nezajímá, co bylo nebo bude, ale mne odkrývaná tajemství nenechávají chladnou, dojímají mne a moc těší, vše v mé mysli ožívá. Autor zasluhuje poděkování a čtenáři DK také, za doporučení.
O Velikonocích má být teplo až 15 stupňů, přeji krásné zážitky ve společnosti milých přátel, nikdo ať nezůstává osamocen, svátky se mají slavit, tak přeji, ať se vám vydaří!

08.04.2023 5 z 5

Revír bez hranic Revír bez hranic Rudolf Luskač

(SPOILER) Lovecká kuchařka: jak ulovit medvěda a jinou divokou zvěř uprostřed divočiny. Vžila jsem se snadno, ale tolika dobrodružství bych neustála asi ani v mládí. Ale kdo ví, třeba změna okolností a nutnost by rozproudila ve mně lenivou krev...
Moc se mi líbily ilustrace. V DK jsem si ještě rozklikla Buriána a kochala se nad jeho neuvěřitelnou fantazií, zručností, znalostmi, Knihy v bazaru můžete snadno prohlížet, zvětšovat a samozřejmě se jich ujmout a přijmout je za své a dobře o ně pečovat, Mnoho radosti vás s nimi nemine. Přesvědčte se.

23.03.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

(SPOILER) Raději čtu očima než ušima, protože se mohu vracet k odstavci, myšlence opakovaně a opakovaně si pochutnávat ... Připomíná mi to dílo architekta, ladící materiály, promyšleně do sebe zapadající a ten dojem...
Užívejte četbu i život, dnešek je dnes, tak ať stojí za to.

14.11.2022 5 z 5

Souostroví Gulag Souostroví Gulag Alexandr Isajevič Solženicyn

(SPOILER) Citace: "Téměř vždy je nemožné správně zhodnotit události v době, kdy je prožíváme, pochopit jejich význam a pravděpodobný následek."

Autor zažil tvrdé podmínky pracovního tábora . Popisoval jaké podmínky vytváří člověk pro druhého. Nastavoval kritické zrcadlo neduhům společnosti, ale nepochopen a zbaven občanství r. 1974.

/ Stejně pokračoval i v Americe, kde upozorňoval na komerci, která vede společnost na šikmou plochu a sune k mravnímu dnu, opět nepochopen, proto se vrací r. 1994 zpět do vlasti, zemřel v Moskvě r. 2008./

Co mne zaujalo, krom mnohého jiného, jak silná osobnost zůstává přes útrapy člověkem, nepodléhá ani osudu ani sebelítosti, ale raději pozornost věnuje svému cíli. Plánuje den co den, jak přežít do příštího dne. Soustředit se na to, co mohl. Odměnit se každou hodinu, za odvahu žit a neztratit naději, že dosáhne svého cíle. To není málo. Krajíc chleba, příděl na den, rozdělil na sousta a každou hodinu se slavnostně odměnil za odvahu přečkat nesnáze, soustem. To bylo nejvíce, čím mohl posílit svou lidskou důstojnost, nepodlehnout morálně, nenechat se zlomit.
Obdivuji jeho odhodlání vrátit se do vlasti, většina emigrantů , takovou odvahu nenalezla. Mravnost a láska jsou spojené nádoby, jedno podporuje - spíše umocňuje druhé. Oceňuji, že věřil, že přes bezpočetné chyby, kterých se neustále dopouštíme, dobro převládne a opět si najdeme společnou cestu, proto ukazoval na chyby, kterých se máme zbavit, jen k tomuto rozhodnutí musíme dozrát, a počkat a správnou chvíli, každé zrání má svůj čas.
Alexandr - veliký nebyl placen nějakým sdružením, jehož zájmy by prosazoval.

O autorovi jsem věděla, ale netroufla jsem si komentovat, ale protože čest se nedá nakupovat v marketu, tak jsem se osmělila připomenout vyšší princip.
Zbrojení není ochrana lidskosti, obyčejné životy deformuje, ničí vztahy.
Solženicyna doporučuji.

13.10.2022

Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimil

(SPOILER) Zmizel mi rozepsaný komentář o dražbě fragmentu z Dalimilovy kroniky - 24 stránek z března 2005 - pařížská aukce, kdy se tento národní poklad podařilo Národní knihovně ČR získat. Za duchovní klenot Vlastimilu Ježkovi Zdeňkovi Uhlířovi a dalším děkuji. Jsou to ti lidé, kteří národ obohacují, pozvedají hrdost.
Naši předchůdci to neměli lehké a přenechali nám domov a naději, že totéž budou moci řici o nás naši potomci. Na každém záleží víc, než jsme ochotni si přiznat. V r. 1310 česká šlechta zvolila nositele míru, rytíře Jana Lucemburského, oženila ho s princeznou Eliškou Přemyslovnou , poslední z rodu. Měli syna Václava zvaného Karla IV. Magnetizuje mě toto dílo, promlouvá a táže se, co odkážeme potomkům? Konec zbrojení, není čas. Nutno financovat výzkum, jak zajistit pitnou vodu , nebojovat proti přírodě ani proti sobě. Domnívám se, že jsme všichni součástí celku, jako buňky v organizmu. Vsadit na jednu kartu: na život.

01.08.2022 5 z 5

Spolu Spolu Petr Casanova

(SPOILER) Citace: "Ve vztahu nikdy není jeden vítěz a jeden poražený, vždy dva vítězové, nebo dva poražení." Tak jsem vždy vztahy chápala a protože opakování je matka moudrosti, tak je vhodné starou moudrost připomenout.
Obsah není náročný, ale smysluplný, občas i podobná literatura může uklidnit atmosféru, doporučuji.

02.04.2022 5 z 5

O duši lesa O duši lesa Daniela Králová

(SPOILER) Co poznáme, to si zamilujeme. Co si zamilujeme, to budeme chránit. Uniká nám největší bohatství, pokud utíkáme k technice před přírodou.

/Mobil bez vložených aplikací na člověka nereaguje. Rostlina, liška, datel si nás všimne okamžitě, nejsme přírodě lhostejní, přijímá nás a cítíme, že jsme její součástí./ Příroda posiluje imunitu a radost . Průmysl opak, nepomáhá antidepresivy ani očkováním s vyprchávajícím, časově krátkodobým účinkem... Příroda nás nastavila přírodně?
Spisovatelka MUDr. D. Králová otvírá naše oči a srdce... Navrací se klid... a pocit radosti z věcí, která příroda pro nás připravila.
Doporučuji, k prodeji jen v její ordinaci.

06.01.2023 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

(SPOILER) Citace: " Lidí vynalezli politiku, aby si mohli dělat co chtějí. "
"Civěl na něj vytřeštěně s jakýmsi udiveným odstupem. Ty jsi zrůda, pronesl tiše.
Podle toho, co jsem četl, jste zrůda vy. Vy jste posílal lidi do pecí. Dva tisíce denně, po vašem příchodu tři tisíce denně a 3500 než dorazili Rusové a než tomu udělali přítrž. Byl jste vyznamenán. A vy teď budete říkat, že já jsem zrůda?
Já jsem to nevymyslel, ani jsem o tom nerozhodoval. Dostal jsem směrnice a těmi jsem se řídil. Já vím, jak to Američané všechno překroutili. Kdybych neplnil rozkaz, byl bych mrtvý."
Chlapec Todd chtěl věděl, jak to bylo. Táta myslel, že děti by měly vědět o životě, co nejdříve, to dobré i to špatné. Život je tygr, kterého jde popadnout za ocas. Když neznáš povahu šelmy, tak tě sežere."

Krvelačná, nebezpečná, věčně hladová šelma je mamon. Nikdy nebude nasycena. Nikdo si jej ne druhý břeh nevezme, to člověka má nasměrovat k úvaze. Co je přesahem lidského života?
King věří, že i malé dítě dokáže chápat, že nevyroste, když mu šelmy seberou budoucnost.

Autora doporučuji, kdo jej nezná, bude jeho pozoruhodným talentem udiven. Dílo je zfilmováno, načteno k poslechu, ale kniha je kniha.

26.12.2022 5 z 5