4444913 4444913 komentáře u knih

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Tedy Ivčo,já nic z toho o Dianě nevím.Ona zacházela s monarchií naprosto odporně.K věci to není ale trochu jsem nevydržela.Zapomněla jsem do komentáře napsat že se zase vyřádili na překladu,Harryho kamarád Harry Meade je JEZDEC NA KONÍCH(čeština pro to má výraz žokej) o dalších vylomeninách pomlčím.A nevím jestli objev že Harryho prarodiče jsou Jiří VI. a královna matka pochází z překladu nebo je i v originálu.Královna a Philip jsou tedy jeho rodiče??

06.09.2020 2 z 5

No po tvrzeních co všechno za horrory kniha obsahuje nakonec docela milé překvapení.Kniha notně Dianoidní-zase se objevil někdo minimálně 100%,nikdy nešlápl vedle,nikdy nic nezmastilZ .Trochu jim fandím protože to co v souvislosti s nimi předváděl tisk bylo hodně za hranicemi čehokoli,ať se to nazve objektivita nebo třeba pravdivost.Ovšem adorace naprosto všeho jejich počínání zakrátko leze na nervy a snaha podat jejich úprk za moře jako jedinou možnost přežití je fakt hodně. Z autorů asi budou členové spolku dobře vydělávajících autorů královských knih ale nemyslím že by tuto skupinku obohatili kvalitativně,Sally Beddell-Smith nebo aspoň Ingrid Seward z toho nebude.Pro Meghan-hatery fakt nemá kniha cenu,jinak ve mně její četba vzbudila zájem o to,jestli na ní Sussexovi spolupracovali jak (naprosto bez důkazů)tvrdí nepřátelský tisk,nebo ne,jak sem tam pronikne odjinud(často od Sussexů samotných).To tedy jen proto že jestli jen část názorů a tvrzení pochází od Harryho,tak to budí otázku jestli si všiml kde dosud žil a jestli se v dění kolem royal family alespoň trochu orientoval.Meghan z toho vynechávám proto že ona je přece jen v oboru rychlokvaška a neměla moc času se pořádně rozkoukat.Od randění přes zásnuby,svatbu,dítě a úprk to byl docela kvapík.Několik stránek barevných fotek,vesměs známých.A určitě postrádám jmenný rejstřík.

05.09.2020 2 z 5

5000 večerů v opeře 5000 večerů v opeře Rudolf Bing

Nečekané překvapení.Moc pěkná a zajímavá knížka po které člověka napadají hlavně dvě věci-že by ani omylem nechtěl být ředitelem Metropolitní opery v New Yorku a za druhé že při často zmiňovaných" extrabuřtech" popových superstars to není o nic lepší ani s těmi operními.

02.09.2020 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Další krásné dílko z anglické společnosti minulých století.Elinor je zřejmě méně temperamentní a náročná než Elizabeth Bennetová ale zajímavý osud má také. Narozdíl od Elizabeth nemá otce který by alespoň trochu držel na řetězu matku ale paní Dashwoodová je přece jenom formát proti paní Bennetové a nerozumná je jen trochu.Elizabeth spíše připomíná prostřední dcera Mariana, která neuznává konvence a zvyky ale nakonec se naučí ocenit charakter člověka.Navenek zdvořilost a společenské chování a pod ním spousta citů,snů a hledání štěstí. Moc pěkná knížka asi spíš pro čtenářky než čtenáře.I film pokládám za velmi podařený.

28.04.2020 5 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Dokonalá detektivka z anglického venkova počátku minulého století.(Zdánlivě)bohatá slečna zaslíbená podivnému majiteli panství,(zdánlivě)nepříjemný a podezřelý mladší syn,rozlehlé panství s tajuplným opatstvím plus garnitura dalších postaviček od hrabivé slečny,vyděračského zaměstnance,podvodníka atd.Wallace ve vrcholné formě.Pomalý úvod představující jednotlivé osoby,střed rozvíjející motivace jednotlivých hrdinů a dramatický vrchol v rozvalinách opatství-romantika na druhou a i když už člověk Wallaceovek znalý tuší jak to(přinejmenším)s Dickem Alfordem a okouzlující Leslie dopadne vůbec to nevadí.Jeden je spokojený že to tak skončilo.Romanticko-detektivní klasika která ctí pravidla žánru.

08.04.2020 5 z 5

Nesmrtelné lásky Nesmrtelné lásky Louis Baldwin

Katharine Hepburn a Paul Newman?Můžu navrhnout zlepšovák Katherine Hepburn a Spencer Tracy,Paul Newman a Joanne Woodward?

05.04.2020

Láska, moc a intrigy Láska, moc a intrigy Helga Thoma

(knížku mám v češtině jen pro přesnost).Autorka se věnuje dost rozsáhle vybraným královnám a nejzajímavějším etapám jejich života podrobně a poctivě,když neví tak se neuchyluje ke spekulacím ani neopakuje postřehy odjinud ale prostě přizná že těžko dnes říci jak to tehdy opravdu bylo.Moc si toho cením.Také že zvolila příběhy podle významu a ne popularity(př.u Anny Rakouské zabírá mnohem větší díl její vztah s kardinálem Mazarinem než opakovaně popisovaném vztahu s vévodou z Buckinghamu).Takže já jsem moc spokojená.

01.04.2020 5 z 5

Milenky králů Milenky králů Eleanor Herman

Chaotické a nepřehledné,kniha má poměrně záhadné uspořádání,je to takové roztěkané.Historická témata a monarchie vůbec je můj šálek ale tady trochu nevěřím všem uváděným faktům díky chybkám(i nesmyslům)kterými jsem si jistá z předchozího samostudia.Dost by mě zajímalo odkud autorka čerpala a mám takový pocit že seriozní historické publikace určitě netvořili většinu jejích zdrojů.

01.04.2020 2 z 5

Lady Diana - Diana, královská rodina a já Lady Diana - Diana, královská rodina a já Arthur Edwards

Kniha dostižena a velice potěšila.Ačkoli autor je fotografem dost nechutného plátku, kromě obrany svého písečku ve smyslu "co je špatného na focení lidí v soukromí" je kniha překvapivě nebulvární.Některá jeho tvrzení jsou dnes po letech už vyvrácena ale celkem má (podle mě)rozumné názory,docela se snaží být objektivní,v prostředí o kterém píše se rozhodně vyzná a přemýšlí o něm zřejmě víc než úředníci královny.Kdybych myslela že to pomůže,poradila bych jim aby si pasáž o práci na veřejném obrazu monarchie nechali vytetovat.

30.03.2020 5 z 5

Závěť hraběte de Monte Christo Závěť hraběte de Monte Christo Martin Nezval

Zbytečné,nic lepšího mě nenapadá.Ani napínavé a už vůbec ne strhující jako originál.

27.03.2020 1 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

(SPOILER) Jelikož nejsem věřící nebo alespoň ne fanaticky nevadí mi že autor splétá linky které třeba katolickou církev rozčilují.Nemyslím že ji nějakým způsobem uráží jen na obecně známá témata navléká záhady a tajemství a vymýšlí strhující příběhy.No asi nepotěší když se nakonec zjistí že padouch je z řad matičky církve ale asi už všichni víme že to čistoskvoucí charaktery ve všech případech nejsou,ať jde o peníze,nácky nebo zneužívání dětí.To co mi přijde pozoruhodné je že jsem snad nikdy nečetla knihu která mi tak moc nešla odložit.Nevím jestli je až tak dobrá nebo až tak špatná ale je určitě strhující a já jsem za sebe ráda když mě něco vyhodí z plánované dráhy a přinutí k neplánované akci.

27.03.2020 4 z 5

Milenci královen Milenci královen Eleanor Herman

Začnu dvěma obecnými problémky a jedním mým.Knížka je podle mne dost feministická,problém je vždy na straně mužů,místy mi to přijde až násilně tlačené do tohoto šuplíčku.Další vadou mi přijde trochu podivné členění knihy-podle časových období(středověk,17.století,18.století-Rusko,18.století Evropa,19.století atd),přitom není nijak charakteristické jednání s milostnými záležitostmi v těchto obdobích..Nelze vystopovat charakteristiky typické pro ty jednotlivé úseky dějin.Mým soukromým trablem je zase tradiční zjednodušené a pro mě neodpustitelně povrchní zpracování kapitolky Diana,princezna mnoha lásek.Na jedné straně připouští možnost že Harry není Charlesovým synem což je ptákovina,na straně druhé opakuje snad veškerá možná klišé na téma necitelný padouch Charles což je ptákovina také.Při pečlivém rozebrání by to bylo na samostatnou knihu ale i při vynucené stručnosti by se dalo toto téma zpracovat podstatně zajímavěji a hlavně věrněji.Ale asi by to oslabilo tu feministicko-bojovnou linku. Přes trochu nepřehlednou formu a takové poskakování z Anglie,Německa,Francie,Ruska a dál jsou jednotlivé příběhy zpracované pečlivě a podrobně ,dá se zde zjistit dost nového a řekla bych že mezi podobnými publikacemi Ikaru právem září takže tu formu nepokládám za velký problém.Jen mám pocit že když člověk nedočte kapitolu do konce a pak se vrátí trochu se v tom ztrácí.

27.03.2020 4 z 5

Války růží Války růží Robin Neillands

Skvělá věc!Žádná "prý,možná,zřejmě a říká se".Naprosto vyčerpávající popis nesmírně zajímavého (a krutého)období britské historie.Přitom je to podané tak že se v tom člověk neztrácí a nemusí se vracet a hledat co že mu to vypadlo.Zajímavé mi přijde i to že kniha není nijak rozsáhlá a přitom je v ní k tématu všechno .Pro mě milé překvapení,koupila jsem knihu a on to byl skvost.Absolutorium.

18.03.2020 5 z 5

Wellington: Vítěz od Waterloo Wellington: Vítěz od Waterloo Daniel Res

Po naprosto vyčerpávajícím příspěvku od jadrana mě nenapadá nic co bych mohla přidat.Snad jen že část"Po Waterloo"mi přijde taková pro autora už méně zajímavá ale zase není k Wellingtonovi tak kritická jako jiné prameny což mě těší.Odsoudit je vždy snadné,pochopit je těžší a je možné že to co na bojištích viděl a zažil neproběhlo bez následků na duši.Jistě byl jako velitel rozhodný a sebevědomý ale to asi v situaci kdy rozhodovaly třeba minuty musí být.Myslím že se zrovna o Waterloo říká že tu bitvu rozhodlo 15minut(nebo u Midway dokonce jen pět)

18.03.2020 4 z 5

Opravdové lásky Opravdové lásky Megan Gressor

Pro mě překvapivě slušná kniha,čekala jsem tradiční drbárnu se stokrát omletými příběhy a ono ani ne.Knížka je rozdělena do šesti oddílů(Historické lásky,Královské romance,Lásky literátů,Politické svazky,Aféry umělců a Hollywoodské sny),solidní povědomost mám tak o polovině a i když nejsou bez faktografických chyb přijdou mi slušné a fundované.Některé chybky mi přijdou už vyvrácené(Robert Dudley asi fakt nezrušil první manželku,v době kdy spadla ze schodů ani nebyl doma,navíc Amy dala personálu volno což může znamenat že skočila sama,dál tvrzení že Alžběta I.byla nepochybně milenkou Roberta Dudleye je velmi kategorické ačkoli dost pramenů nepochybuje že měla favority ale na poslední metu se zřejmě nedostal nikdo.Kniha má tento vztah za důvod proč Alžběta odmítala nabídky na sňatky s různými nápadníky které byly ve státním zájmu.Kdyby to bylo kvůli němu mohla se provdat po jeho novém sňatku v r.1578.Navíc jako možný motiv odmítání manželství přichází do úvahy zkušenost s otcem který ji nechal popravit matku když jí byly necelé tři roky a fakt že svatba u její poloviční sestry zřejmě zhoršila její psychické problémy.U lady Edwiny Mountbattenové se nejednalo o Paula Robesona ale varietního umělce Lee Hazelwooda no a klasicky u prince Charlese a Camilly nebyl jejich vztah příčinou rozpadu jeho manželství s Dianou ale následkem.Ale je to pečlivě napsaná kniha co se hezky čte.

18.03.2020 4 z 5

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

Klasická Wallaceovka,mladý odvážný a spravedlivý hrdina,náhodou policejní inspektor,mladá krásná bohatá mladá dáma,nebezpečí,padouši,tajuplná atmosféra,prostě klasika.Ale zajímavá,napínavá a dramatická.

08.03.2020 5 z 5

Okna vesmíru dokořán Okna vesmíru dokořán Jiří Grygar

Knížka je samozřejmě postarší a je to znát,výzkum jde hodně dopředu ale s touto výtkou absolutorium.Seriál byl kouzelně udělaný a jak z něj tak z knížky kouká nadšení a zápal autora který je pro mě nakažlivý.Vesmír jako nekonečná řada tajemství o kterých Jiří Grygar vypráví s láskou a elánem.K Lady Greystoke -to je právě rozdíl mezi tím když je někdo vědec který má svá tvrzení podložené fakty,objevy,výpočty a běžnou populací.Däniken se skvěle čte ale moc mu to nevěřím což neznamená že by neměl psát.Ale víc obdivuji astronomy minulých století kteří neměli počítače ani výkonné dalekohledy a přesto dokázali existenci nějaké nové planety vypočítat.

02.03.2020 5 z 5

Jsi jenom ďábel Jsi jenom ďábel Joe Alex (p)

Vydařený polský pokus o klasickou anglickou detektivku.Záhadná vražda na venkovském sídle způsobem vraždu vylučujícím.Pozorný a dostatečně bystrý detektiv,prostě všechno je v pořádku a jak má být.

23.02.2020 4 z 5

Královská služba Královská služba Paul Burrell

Brr.Chtěla jsem to nechat tak ale text byl prý příliš krátký.Co dělat.Pro prachy stláskaná kniha která autorovi pomohla založit kariéru odborníka na královskou rodinu která dosud trvá i když s ním už přes dvacet let nechtějí mít nic společného,čemuž se fakt nelze divit.Takže jeho odborné věštby(rok 2011-svatba Williama a Kate-pan Burrell dí-"Jsem si jist že Kate se ještě v letošním roce stane matkou".Jasně.Stala se jí roku 2013.Navíc kdyby aspoň uvažoval-při svatbě koncem dubna by se musela vdávat "v tom"a to se u následníků trůnu fakt nenosí)Ale věští dál.Kniha je takový samožerbuch(termín použitý snad Evou Pilarovou),bez Burrella by byla monarchie v háji,byl u všeho.Pro knížku vybral co se mu hodilo bez nároku na nějakou objektivitu.Teď má snad v Manchesteru květinářství,to je snad lepší.Jestli se někdo chce dojímat poněkud prvoplánovitě a bez nároku na věrohodnost událostí tak jo,jinak ne.Fotky ze soukromí,takže nepříliš kvalitní v porovnání s oficiálními nebo aspoň časopisovými ovšem naprosto neznámé a nové.

23.02.2020 1 z 5

Ottův slovník naučný Ottův slovník naučný kolektiv autorů

Před lety jsem trpělivě odlovila všech 40 nově vydaných dílů(i s dodatky) a nelituji.Zabírá v knihovně mojí garsonky skoro tři police ale jsem za Oťák ráda.První co se mi vybaví když si na něj vzpomenu je řetězová reakce.Ne atomová ale knižní.Něco(obvykle historického)vidím v televizi,jdu si vyhledat podrobnosti.Najdu co jsem chtěla ale mezitím mě chytí nějaké jiné heslo takže vyndám další díl a tak se to řetězí a řetězí..Pak ukládám zpátky šest sedm dílů a koukám že je skoro noc.

23.02.2020 5 z 5